Meeldauwbestrijding geeft aanwijsbaar meer opbrengst. Dan moet u er wel vóór het zaaien bij zijn. 'Milstem' de jaarlijkse keuring te Den Bosch De Zeeuwse hengsten op In zomergerst is meeldauw in het vroege stadium nauwe lijks zichtbaar, maar het ziet er zó uit. En het is nu deze versprei ding van infectie gedurende de uitstoe- ling van de jonge plant, die in feite alle schade doet aan de kwaliteit van de korrel. Meeldauw kan altijd en overal toeslaan. Wees er dus op voorbereid en zaai gerst, die behandeld is met 'Milstem',teneinde het gewas vanaf het eerste begin in alle vitale groeistadia bescherming te bieden. Alleen een zaadbeharv deling met'Milstem' biedt u die verzekering tegen verlies van kwaliteit, opbrengst enwinst. De helpende hand van ICI Produktschap voor pluimvee en eieren 28 Op 15 januari j.l. werd de jaarlijkse Zeeuwse hengstenkeu- ring gehouden voor de zuidelijke provinciën waaronder Zeeland. Voor de Zeeuwen is van belang wat er straks disponibel is. Van 'deze zijde was er dan ook een flinke belangstelling en werden de keuringen met veel in teresse gevolgd. Doordat er in 1975 geen Nationale werd gehouden was het slechts een enkeling bekend hoe of deze jaargang zich zou presenteren. Nu, dat was al gauw te zien, dat viel best mee over het geheel! De hengsten stonden er ook veel beter voor dan vorig jaar toen ze noodgedwongen te vroeg en te lang opgestald moesten worden door de extreme nattigheid. Er waren ver schillende knappe 3-jarigen, de vaders van de toekomst naar wy hopen. Brabant is nog steeds welverdiend toonaangevend en ze hebben er ook het meeste voor over gehad om het zover te brengen. Bij de 3-jarigen werd' goedgekeurd Donar van Comb. Bo- vée te Halsteren en Brooijmans te Oud-Vossemeer tegen veler verwachting in wegens heel matige achterbenen en dito totaalbeeld. Ons lijkt de combinatie BartBianca v. d. Eik te oud te worden. Eveneens werd goedgekeurd IJsbrand van Reimershoek door Due k 2714 van Izak de Buck Wz. te Meliskerke, fokker B. de Maaker te Wolphaartsdijk. Deze hengst trok de algemene aandacht en was ook in het totaal beeld bij de allerbeste. Heel beihoorlyke gangen, gebeend en gespierd, massaal en goed in elkaar, la grote maat. 4 en 5-jarigen. Marcus door Nico van Faira van Al. Ser- rarens te Ossenisse, i^iooie voskleur evenredig met vlotte gangen en wat arm, gespierd achterbeen, opgenomen in K. Felix uit de Linde door Jim v. d. Oudenbos van A. N. Steendijk te Nieuwerkerk, nogal gerekt, grof en vlot over de baan. De achterbenen misten wat kwaliteit maar hij was meer „papa" dan zijn voorganger, eveneens in K. Bij de oudere gr. maat la Flik van de Meerkoetweg in heel mooie konditie door Flik die Rosalies van Izak de (Buck voornoemd, een nuttige kweker, de produkten zyn gezocht door de Walcherse ringlijders, ook een pluspunt. Direkt ach ter Gamin van Schoonebeek van Wouters en Pelkmans die kampioen werd en ook met eerste prijs bekroond Due, weer van Izak de Buck die veel sukses had en momenteel dé Zeeuwse hengstenhouder is. Due, zeer evenredig gebouwd, bleek zich puik te verer ven, zo ook de keuring jonge paardien te Goes en nu weer zoon IJsbrand. Eveneens een Zeeuw maar meer van belang voor de Brabantes fokkers. Al zijn de jongere generatie's niet meer je dat. Bart van Wijngaarden, meermalig kam pioen en eerste met afstammelingen o.a. vader van Due en meerdere knappe hengsten zelf stond er goed voor. Eige naars: Brooijmans en Sustronk, de laatste uit Zelhem. Vermelden wij nog dat wegens ziekte pas later de hengst Alexander van Aardenhof gekeurd: zal worden van de Gebr. de Buck te Oostkapelle. Vorig jaar No. 1 gr. maat 3-jarigen in Den Bosch. PAERDENVRIEND. GEEN HOZUBRA-STIERENKEURING IN 1976, WEL KATALOGUS De Stichting voor Rundveeverbetering N.-Brabant meldt ons dat naar aanleiding van het gevaar van I.B.R.- besmetting (Amerikaanse griep) dat op advies van het college van direkteuren van de gezondheidsdiensten van dieren der Centrale Hozubra Stierenkeuring in 1976 geen doorgang zal vxnden De con missie van de Hozubra-Stierenkeuring heeft daarom besloten om in de p.aats daarvan een katalogus met te koopstaande stieren samen te stellen. In deze ka talogus worden alle aangeboden zwartbonte stieren op genomen uit het gehele Hozubragebied. Ongeveer half april kan de katalogus verschijnen. In aanmerking ko men: alle ingeschreven en inschrijvenswaardige zwartbonte stieren tot een leeftijd van 6 jaar, en geboren vóór 16 juni 197'5, met een goede produktie-afstamming. alle nog niet-ingeschreven stieren moeten door de commissie worden voorgekeurd. Inschrijving van de stier is bij de voorselektie mogelijk. Van de voorkeu ring ontvangt u vooraf bericht. alle reeds-ingeschreven stieren behoeven niet voor- gekeurd te worden. De opgave dient vergezeld te gaan van een officieel afstammingspapier en het keurings rapport. uiterlijk 15 februari 1976 dienen alle opgaven, via de controleurs van de fok- en controlevereniging, binnen te zijn op de Stichting voor de Rundveeverbetering, Spoorlaan 306, Postbus 995 te Tilburg. voor opname in de katalogus wordt geen inschrijfgeld gevraagd. ICI HOLLANDBV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010) 140123 ZORG IS EN BLIJFT OVERHEERSEN BELANG PI .ÏTIMVEEHOUDERU ONDER SCHAT In zijn jaarrede, gehouden voor het be stuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, heeft voorzitter J. T. Mellema mg. opgemerkt dat er voor de pluimveehouderij geen reden is om voldaan terug te zien op 1975 en evenmin om 1976 met veel verwach tingen te beginnen. Hij stelde dat het belang van de pluimveehouderij zowel op Bnissels- niveau als op nationaal-niveau kennelijk on derschat wordt. Hij stelde een teruggang in de produktie- waarde van de pluimveehouderij vast van 1625,2 milj. in 1973 tot 1445,9 milj. in 1974 en 1415,0 milj. in 1975. Voorlopige becijferingen geven aan dat het verbruik van gevogelte in Nederland met 0,4 kg is gestegen tot ongeveer 7,1 kg per hoofd, terwijl het eierverbruik zich, ondanks de la gere prijzen, handhaafde op gemiddeld on geveer 1188 stuks per hoofd. Op grond van de thans beschikbare ge gevens lijkt het waarschijnlijk dat de ver- bruikersprijzen van pluimveevoeders op kor te termijn slechts betrekkelijk geringe prijs verhogingen zullen ondergaan. Voorzitter Mellema maakte melding van een ongekende tijdelijke opleving van de eiermarkt, waar bij hij zich afvroeg of dit van langere duur zal zijn. Voor eieren verwachtte de heer Mellema voor het le halfjaar 1976 een lichte stijging, voor de 2e helft van '1976 enige vermindering van de produktie. Uit de beschikbare cijfers van het CBS over drie jaren blijkt, dat een zeer duidelijke ontwikkeling heeft plaatsge vonden en nog plaats vindt in de richting van een uitbreiding van het aantal bedrijven met grotere eenheden. In 1975 werden 2034 milj. eieren uitgevoerd, 371 milj. meer dan in 1974 Vergeleken met b.v. 1960/'61 bedraagt de da ling evenwel rond één derde of ruim 1 mil jard stuks. 'De gemiddelde prijs was in 1975 ruim 2 per 100 stuks lager dan in 1974. 'De producentenprijzen ontwikkelden zich, volgens opgave van het LEI, als volgt: okto ber 1,79 2.06); november ƒ1,95 (2,20); de cember ƒ2,13 (2.00); 4e kwartaal 1975 ƒ1,96 (2,09); le wk. januari ƒ1,85 (1,75); 2e wk. januari ƒ2,00 <1,75). Het aandeel van de ex port dat naar Duitsland ging daalde vaft 87,7 tot 81,2 SLACHTSEKTOR In de braadkuikensektor is het gewenst ef- fekt van prijsherstel, dat beoogd werd met de produktiebeperking in 1974, met vertra ging van meerdere maanden tot stand ge komen. Feitelijk was er pas st>rake van een licht prijsherstel eind mei 1976. Het gemid deld prijspeil was in 1975 niet zodanig dat de grote verliezen die in 1974 en ook nog begin 1975 werden geleden, voldoende konden wor den gecompenseerd. De export van braad- kuikens daalde in 1975 met '13.322 ton tot 179.714 ton Naar Duitsland gingen 11.931 ton minder kuikens dan in 1974. De Nederlandse exporthandel zal alles in het werk moeten stellen om haar positie op de Duitse markt te behouden. De ervaring heeft geleerd dat het grote inspanning kost om een verloren marktterrein weer terug te winnen! vdw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 23