©NE)ER ©NS GEZEGD. WE leven weer in de tijd dat de jaarverslagen over '75 van het bedrijfsleven los komen. Het is duidelijk dat 1975 geen gemakkelijk jaar is geweest, maar er spreekt uit veel verslagen welke we tot dusver zagen, toch ook een duidelijk vertrouwen in de toekomst. Bedrijfsbeëindiging op termijn voor glastuinders Flevohof voorlichting JFmZarï 21 f")P het rentefront in binnen- en buitenland is sinds enige tijd een ontwikkeling aan de gang welke van zeer groot belang wordt geacht voor het herstel van de economie. Er is een duidelijke tendens naar een lagere rente. Verschillende landen hebben in de afgelopen we ken de officiële rentetarieven verlaagd. Het vorige week einde volgde ook Nederland. Het wisseldisconto werd met een half procent verlaagd en de overige rentetarieven met een vol procent. Het gevolg van deze ontwikkelingen zal zijn dat het lenen van geld goedkoper wordt en dat de bedrijfsinvesteringen zullen toenemen. Aan de andere kant zal de spaarrente lager worden en dat kan de lust tot sparen doen verminderen en ook dat zien deskundigen als belangrijk voor het economisch herstel. Een zeer belangrijk facet van een lage rente is verder dat de inflatie er door wordt getemperd. Een hoge rente gaat dikwijls gepaard met een grote mate van geldont waarding. Ook wat dat betreft is er reden om verheugd te zijn over de ontwikkeling rond de rente. Er wordt nog al eens de vraag gesteld wat we van een dergelijke ontwikkeling nu in de praktijk merken. We noemden reeds de mogelijkheid dat het bedrijfsleven ge makkelijker credieten zal opnemen wanneer de rente niet extreem hoog is. We mogen aannemen dat ook de hy potheekrente en andere rente van geldleningen voor par ticulieren, naar beneden zal gaan. Dat kan de animo om b.v. over te gaan tot aanschaf van een eigen woning, aan zienlijk groter maken en ook de aanschaf van duurzame goederen waarvoor men geld moet opnemen zal er door worden gestimuleerd. F) E effectenbeurzen in binnen- en buitenland gaan er van uit dat de lagere rente van groot belang zal zijn voor de economische ontwikkeling en vooruitlopend hierop was er de laatste tijd reeds sprake van een zeer vaste stemming, waarvan vooral onze internationals heb ben geprofiteerd. Veel van de in 1974 en begin 1975 op gelopen schade in de beurskoersen is de laatste maanden ingehaald. Opnieuw hebben we gezien dat er niet gauw reden behoeft te zijn voor paniek wanneer de koersen dalen. De vraag is hoe de ontwikkeling verder zal verlopen. Zoals steeds valt hiervan weinig of niets te zeggen. Toch zijn vele deskundigen van mening dat de thans aan de gang zijnde ontwikkeling naar een lagere rente wel eens 't begin kan zijn van een langdurige periode met een lager renteniveau dan de laatste paar jaar normaal was. Veel zal daarbij afhangen van de mate waarop men de inflatie weet in te dammen. Er is namelijk een gevaar dat bij een snelle verbetering van de konjunktuur de schaal naar de verkeerde kant doorslaat en ook dan ontstaat er verhoog de inflatie en een nieuwe periode van geldontwaarding en dan kan de rentemarkt weer een middel zijn om de be stedingen terug te dringen. We hebben kunnen lezen over de grote bestellingen welke er zijn gedaan op de Landbouw RAI. Het zal duide lijk zijn dat veel van deze bestellingen gefinancierd zul len worden met vreemd geld. Ook voor deze groep is de ontwikkeling naar een lagere rente van zeer groot belang. Het is te hopen dat onze RABO-banken, waarop we voor onze financiering dikwijls zijn aangewezen, snel de ten dens op de rentemarkt zullen volgen en hun tarieven zul len aanpassen. Daar zal tegenover staan dat ook de spaartarieven niet aan een herziening in neerwaartse richting kunnen ontkomen, maar daar hoort nu eenmaal bij dit spel. In land- en tuinbouwkringen zijn de resultaten zeer ver schillend. We behoeven hiervan op deze plaats geen na dere uitleg te geven. Dat men wanneer men groot is ook grote risico's loopt blijkt uit het bericht dat de bloemvei- ling VBA in Aalsmeer, de grootste veiling van ons land en misschien wel van de wereld, in 1975 alles behalve goed heeft geboerd. De omzet steeg van 381 miljoen gul den in 1974 tot 451 miljoen gulden het afgelopen jaar, dat is een stijging met ruim 18%. De kosten stegen echter nog sterker en de VBA heeft volgens het voorlopig ex ploitatieoverzicht 1975 moeten afsluiten met een nadelig saldo van niet minder dan 2,7 miljoen gulden. Men gaat nü harde maatregelen nemen om de kosten verder te be perken. TOEN we dit bovenstaande hoorden moesten we denken aan het gezegde: Bloemen zijn er op ieders pad te vinden, maar niet iedereen weet er een krans van te vlechten." Wat moeite met het vlechten van kransen van Neder- landse bloemen hebben de Belgische bloementelers en handelaren. Zij verwijten de Nederlandse telers dat de markt in België kapot gemaakt wordt door de illegale in voer van snijbloemen in België. Volgens de Belgen is er een grote groep van Nederlandse grossiers welke hun bloemen in België verkopen nadat ze eerst zonder enige controle het land zijn ingekomen. De pijn schuilt namelijk in het feit dat in Nederland het BTW-tarief voor bloemen is gesteld op 4 en dat ze in België vallen onder het 18% tarief. De telers van sierbloemen in België en de handelaren in deze produkten hebben de regering van hun land verzocht de bloemen in België ook te laten val len onder het zgn landbouv/tarief van de BTW dat 6% be draagt. De Belgische regering schijnt daarvan echter niets te willen weten. Wel heeft men de toezegging gedaan dat aan de grens een strengere controle zal plaats vinden op deze smokkel van Nederlandse bloemen in België, zo dat men in dit land niet meer met een door het BTW-ver- schil goedkoop Nederlands produkt de bloemetjes buiten kan zetten. IN het vorige nummer van het Z.L.M. Land- en Tuin- bouwblad werd een uiteenzetting gegeven over be drijfsbeëindiging op termijn middels het O. en S.-fonds. De glastuinbouw neemt bij deze regeling echter een aparte positie in. In dit artikel willen we hierop ingaan Het punt waarover het gaat is, dat bij bedrijfsbeëindi ging op termijn als voorwaarde wordt gesteld dat alle glasopstanden worden opgeruimd. Letterlijk luidt de be treffende bepaling: „Indien op het bedrijf tuinbouw on der glas wordt uitgeoefend, moeten op het tijdstip dat de overeenkomst betreffende de beëindiging op termijn wordt gesloten, alle op het bedrijf aanwezige glasopstan den zijn afgebroken alsmede het bij afbraak vrijkomen de gias, de roeden, de onderbouw en de fundamenten zijn verwijderd, zodat het perceel waarop de glasopstanden zicht bevonden, schoon is opgeleverd." Een lange zin. Maar het is duidelijk wat er bedoeld wordt. Als iemand die kassen heeft op termijn wil beëindigen, moet al het glas eerst verdwijnen. Vanzelfsprekend moét eerst over leg met het O. en S.-fonds worden gepleegd voor aan de glasafbraak wordt begonnen, want er moet ook nog aan andere voorwaarden worden voldaan. WEL OF NIET OP TERMIJN BEËINDIGEN? MAAR wat is nu de betekenis van de eis voor afbraak van de glasopstanden voor een glastuinder? Kort samengevat komt een en ander op het volgende neer. a. Een glastuinder die naast zijn kassen vrijwel geen grond heeft kan niet op termijn eindigen. b. iEen glastuinder die naast zijn kassen nog een be paalde oppervlakte grond heeft en die benut voor de teelt van land- of tuinbouwgewassen, kan wel op termijn eindigen, mits het bedrijfsgedeelte buiten de kassen in de jaren 1972, 1973 en 1974 gemiddeld een omvang had van minstens 1000 punten. Ook bij bedrijfsbeëindiging op termijn moeten alle op het bedrijf aanwezige glasopstanden worden afgebro ken en al het materiaal worden verwijderd. Voorbeelden. Ter verduidelijking een paar voorbeelden. '1. Tuinder A met 0.80 ha grond heeft 4500 m2 ver-- Avarmde glasopstand; die hij benut voor groenteteelt De kassen nemen dus 45 are in beslag. Verder valt er 15 are af voor een schuur, paden langs de kas sen, sloten, e.d., zodat er nog slechts 20 are over blijft voor vollegrondsteelten. Op die 20 are werd de laatste 4 jaar spruiten, witlof, aardbeien en bloemkool geteeld a 3000 punten per ha. Buiten de kassen was de gemiddelde omvang van het bedrijf dus slechts 0.20 ha x 3000 600 punten. Beëindiging op termijn is in dit geval niet mogelijk. 2. Tuinder B heeft 2.00 ha grond en 3000 m2 glasop stand; eveneens verwarmde groenteteelt. Buiten de kassen had hij in 1972, 1973 en 1974 gemiddeld 0.50 ha vroege aardappelen, 0.50 ha zaai-uien en 0.50 ha ,x gladiolen. Het voilegrondsgedeelte levert 4000 pun ten op: 3000 van de gladiolen en van de vroege aard appelen, plus 1000 van de zaai-uien. Aan de eis van minimaal 1000 punten wordt dus zeer royaal vol daan. Beëindiging op termijn is mogelijk, mits het glas wordt opgeruimd WAT ONTVANGT MEN BIJ BEDRIJFSBEËINDIGING? FINDER A kan dus niet op termijn beëindigen. Wel is natuurlijk „normale" beëindiging middels het O. en S.-fonds mogelijk. Die beëindiging zou het volgende kunnen opleveren: afbraakpremie glas 10 per m2) 45.000, tijdelijke extra premie a 1 per punt 11.250, ha-vergoeding glasteelt (0.45 x 5400) 2.430, ha-vergoeding vollegrond (0.20 x 40Ö0) 800, 59.480, Verder een periodieke uitkering van 266 per maand (waardevast) tot het 65e jaar. Aangenomen is dat degene die het bedrijf beëindigd en de kassen afbreekt, de leef tijd heeft van 50 jaar of ouder. Een aanvrager met een zelfde bedrijf doch jonger dan 50 jaar komt in aanmer king voor een uitkering ineens van 24.000, doch hij krijgt geen periodieke uitkering. Om voor de tijdelijke extra premie van 1 per punt in aanmerking te komen, moet de aanvraag vóór 1 januari 1977 zijn ingediend. Tuinder B kan, behalve op de „normale" wijze, tevens op termijn beëind^en. Als hij die mogelijk wil benut ten, moet de glasopstand worden afgebroken. Als vergoe ding hiervoor krijgt hij 3000 x 10 afbraakpremie en de tijdelijke extra premie; totaal ƒ37 500. Verder krijgt hij een periodieke uitkering van 133 per maand en een ha- vergoeding voor de grond, die zoals in het vorige num mer werd toegelicht ter beschikking komt van de S.B.L. Het is allemaal nogal ingewikkeld. Indien men inlich tingen wenst zijn de voorlichters van de Z.L.M. echter gaarne bereid die te verschaffen. 6 A. v. O. Het is uit onderzoek gebleken dat velen niet dan wel onvoldoende bekend zijn met het feit dat Flevohof in Ooste lijk Flevoland naast de specifiek agrarische bedryven (vee houderij akkerbouw, planten- en groentekassen en een championkwekerij) ook veel op het gebied van die recreatie biedt, met verschillende attraktie's als parken, zwem- en visvijvers, restaurants, kinder- en Indianendorp enz., speel tuin. De parkaanleg is in de loop der jaren steeds mooier geworden, met o.a. in 't voorjaar zo'n kwart miljoen bloeien de bloembollen, verder heesters, rosarium, heidetuin, laanbo men, coniferen. Om meer bekendheid te geven aan het vele dat Flevohof biedt, worden in het gehele land een aantal voorlichtingsavonden gehoudien waarin medewerkers van Flevohof hierover mede aan de hand van dia's het een en ander vertellen. Voor Zeeland zijn deze avonden die om 20.00 uur beginnen en waarop een ieder welkom is, x>p: Maandag 9 februari, Middelburg, restaurant De Nieuwe Doelen, Loskade 57. Dinsdag 10 februari, Terneuzen: Lunchroom-restaurant Van Assche, Noordstraat 5. Woensdag 11 februari, Zierikzee: Restaurant Concordia, Appelmarkt 13. Donderdag 12 februari, Goes: Restaurant Slot Ostende, Singelstraat 5. Maandag 16 februari, VUssingen: Hotel Maldegem, Beurs plein 5. Qr -EXCURSIES 1976 Bij voldoende deelname zal van VRIJDAG 28 MEI tot en met VRIJDAG 4 JUNI a.s. een 8-daagse vlieg reis worden gemaakt naar NOORWEGEN en van MAANDAG 14 JUNI tot en met ZATERDAG 19 JUNI een 6-daagse busreis naar ZWITSERLAND. De prijs per persoon voor de reis naar Noorwegen bedraagt ƒ945,— en voor de reis naar Zwitserland 545, Wanneer éénpersoonskamers worden verlangd, dan wordt in beide gevallen de prijs met 40,verhoogd. Belangstellenden voor deze reizen moeten zich p.o. aanmelden bij het Secretariaat van de ZLM, Land- bouwhuis te Goes, t.a.v. de her W. Sinke, tel. 01100 15010.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 21