■nKzp Monozentra S precisiezaaimachine Grotere voorraadbak Hassia aardappelpootmachines Diaserie veiligheid in de landbouw Vicon-Ridder 3 meter loofklapper/strohakselaar Hydraulisch kiepende landbouwwagt Maaimachine uit Japan Allaeys sproei-eenheid als bouw pakket Ford Country Serie Vicon Nederland b.v. te Lelystad die onder meer de Fahse precisiezaaimachines voor Nederland in de handel brengt introduceeerde op de Landbouw RAI een gewijzigde serie Monozentra zaaimachines, waarmee het opkomstpercentage met 10 wordt verhoogd. De Monozentra S is voorzien van een farmfiex drukrol met een grote diameter van 360 mm. Doordat deze drukrol voor het zaai kouter geplaatst is, loopt het element erg rus tig en wordt de grond aangedrukt alvorens het zaad in de zaaivoor komt. Direkt achter het ziaaikouter loopt een tussendrukrol die het zaad onder in de zaaivoor aandrukt. De markeurs worden nu niet meer in z'n totaliteit om hoog gehaald, doch uitsluitend de markeringsarm. Voor transport zijn ze opklapbaar. Naast deze verbeteringen, aldus Vicon zijn de bekende pluspunten van Monozentra gehandhaafd, zoals de geringe valhoogte van slechts 4 cm, een per element instelbare diepteregeling, een groot „zaad- vuivlak" in de zaadbak, zodat de kans op missers is uitge sloten, grote zaaischijf, waardoor een relatief grotere rijsnel heid mogelijk is, een nortonkast met 6 vlot instelbare zaai- afstanden per zaaischijf, doorzichtige zaadbakken van kunst stof, aluminium zaaihuis, dus geen roestvorming, een coni sche (achterste) drukrol die een ruggetje maakt, zodat dicht slibben bij een nat voorjaar wordt voorkomen, terwijl ieder element voorzien is van een zaadaftapplug en tenslotte standaard voorzien is van kluitenruimer. De Monozentra S is leverbaar vanaf 5 rijen tot en piet 18 rijen. De Hassia 2-rijige volautomatische aardappelpootmachine voor driepunthefinrïchting, type GLO 2 D, wordt het komen de seizoen geleverd met een grotere voorraadbak die 350 kg pootaardappelen kan bergen. De machine is geheel aange past aan de Nederlandse omstandigheden en wordt in stan daarduitvoering geleverd op banden 6.00 x 16. De machine wordt geïmporteerd door G. W. van Driel Van Dorsten B.V. te Hoofddorp. C.A.R. - Goes Waar gewerkt wordt worden fouten gemaakt. Geluk kig is er dan niet altijd sprake van ongevallen. Dit geldt ook voor het werk op en rond de boerderij- Het karak teristieke van het werk op een landbouwbedrijf is hierin gelegen dat het niet in één bepaalde ruimte wordt ge daan, maar zich over het gehele bedrijf uitstrekt. Daar naast functioneert de boerderij ook als woning, wat be tekent dat het landbouwbedrijf ook het speelterrein van kinderen kan zijn. Omdat men dagelijks bezig is in een vertrouwde om geving en routinematig met allerlei machines etc. om gaat, staat men er gewoonlijk niet bij stil dat aan veel werk gevaarlijke kanten zitten. Hiervan wordt men zich pas bewust wanneer er een ongeluk is gebeurd. Ook hier Naast de Vicon-JRidder hakselaar met een werkbreedte van 1.50 mtr is thans een nieuwe hakselaar met een werkbreedte van 3.00 mtr in produktie genomen. Met deze loofplapper zijn 4 aardappelruggen welke op 75 cm gepoot zijn te klap pen. Aldus Vicon Nederland B.V. te Lelystad. Aangezien de verschillen tussen de korte en lange Y-vormige klepels groot zijn, wordt er ook tussen de ruggen goed gehakseld. Verder is het mogelijk om in standaarduitvoering de machine in getrokken of driepuntsuitvioering te gebruiken. Als strohak- selaar is een werkbreedte van 3.00 mtr gerealiseerd zodat ook de zwaden van de grote maaidorsers goed opgenomen kunnen worden. De korte haksellengte wordt verkregen door de contra-messenbalk, welke vóór in de machine gemonteerd zit. De traploos verstelbare spreidstrippen en de vorm van de kap zorgen voor een grote verspreidingsbreedte. Tevens is een lengtetransportinriohting leverbaar. Hydraulisch kiepende landbouwwagens (in bepaalde typen ook geschikt voor mestverspreiding) heeft H. Englebert N.V. in Voorschoten in zijn landbouwprogramma opgenomen. Het nieuw gevoerde trailer-programma van Raybach werd in samenwerking met de fabrikant Sebma in Chartres (Fr.) speciaal afgestemd op specificaties voor de Nederlandse markt. In Frankrijk en België worden deze trailers door In ternational Harvester onder eigen naam verkocht. In ons land komen deze veelzijdige, hydraulisch kiepende trailers in uitvoeringen van 6, 8, 10 en 12 ton beschikbaar. De zeer gaaf sluitende laadbak kan worden aangepast voor verschillende combinatie- en extra gebruiksmogelijk heden. In het programma van Raybach is ook een combinatie wagen opgenomen die afwisselend, zonder beperkingen, als mestverspreider en vervolgens weer als hydraulische kiep- wagen kan worden gebruikt. Het mest verspreidende ele ment is snel afneembaar. De kiepbak kan met oogsthekken, neergeklapte zijwanden en uitgeschoven vloeroppervlak ook nog voor hooi- of balentransport worden gebruikt. Deze combinatie-wagen komt er in uitvoeringen voor een nuttige lading van 4, 4,5 en 5 ton. In het programma van sproei machines van het Belgische merk Allaeys brengt Englebert's afdeling landbouw te Voor schoten de geheel nieuwe, driepunts gedragen Ecojet uit. Her betreft hier een genormaliseerd bouwpakket dat be staat uit een snellopende zuigerpomp, naar keuze van 100 of 200 1/min., een boom van 16, 18 of 21 meter in een geheel nieuwe constructie en een polyethyleen tank van naar keuze 600, 800 of 1000 liter. De gepatendeerde boom-constructie is snel balancerend. Het geheel leent zich voor montage dicht achter de trekker. Van het Japanse merk Shikutani introduceert Englebert in Nederland een maaimachine die speciaal is ontworpen voor lastig bereikbare plaatsen zoals wegbermen en sloot kanten. Voorzien van een speciaal zaagblad kan deze ma chine ook voor snoeiwerkzaamheden en voor het afzagen van onderhout worden benut. Er zijn uitvoeringen met een 1,5 pk en 1,8 pk benzinemotor alsmede met een elektromo tor. In plaats van met messen kan de machine voor diverse toepassingen ook met een maai kop worden uitgerust met duurzaam en veilig nylon draad. geldt dat een ongeluk in een klein hoekje kan zitten en zelfs de meest geroutineerde werker kan dat overkomen. Toch kunnen vele ongelukken voorkomen worden, ener zijds door de be veiling goed te laten zijn of de voorschrif ten na te leven, anderzijds door attent te zijn op het feit dat vaak kinderen op het bedrijf spelen die in hun arge loosheid soms de grootste ongelukken kunnen overko men. Tegen deze achtergrond heeft het Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes ge meend een diaserie op te zetten over 't bedrijfsgebeuren rond het thema veiligheid in de landbouw. Zo wordt in een serie van ongeveer 60 dia's uw aandacht gevestigd op het werken met bestrijdingsmiddelen en de bewaring daarvan, de inrichting van en het werken in en rond de bedrijfsgebouwen en niet te vergeten het werken met de machines. Verenigingen of organisaties die geïnteresseerd zijn in vertoning van de serie kunnen dit aanvragen bij de be- drijfsvoorlichters van het Consulentschap voor de Akker bouw en de Rundveehouderij te Goes. Voor het eerst in Nederland werden door Ford Nederland te Amsterdam de nieuwe Ford County trekkerserie op de Landbouw RAI geëxposeerd. Speciaal door het daarin toe gepast systeem van voorwielaandrijving zijn deze trekkers geschikt voor werk onder de zwaarste omstandigheden. Op basis van de huidige Ford trekkerserie zijn de volgende County modellen ontwikkeld. County 764. Vergroot vermogen, 4 cilinder motor 4.2 liter, 78 DIN pk/2100 Lp.ro., max. aftakas 73 pk/600 tprn. County 964. Vergroot vermogen, 4 cilinder motor met drukvulling, 93 DIN pk/2200 t.pjn., max. aftakas vermogen 85 pk/6000 of 1020 t.p.m. standaard uitgerust met Dual Po wer 16/4 transmissie, Load) Monitor en dubbeltoerige aftak as. County 1164. Sterk vergroot vermogen, 6 cilinder motor, 6.6 liter 108 DIN pk/2300 t.p.m., max. aftakasvermogen 102 pk/1120 t.p.m., verzwaarde achteras en transmissie, stan daard 1000 toeren aftakas. County 1454. 6 cilinder motor met drukvulling, 138 DIN pk/2200 t.p.m., max. aftakasvermogen 137 pk/1140 t.p.m.. Dual Power 16/4 transmissie en 540/1000 toeren aftakas standaard.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 15