MECHANISATIE NIEUWS Nieuwe New-Holland opraappersen Rational 3 rijige bietenrooiwagen E3 De Lelyterra 300 voor zaaiklaarmaken van bietenland Lely bandstrooier Beregeningsautomaat Cebeco-Handelsraad 14 Sirocco cabines naar Boeke-Heesters Van Driel Van Dorsten B.V. te Hoofddorp brengt twee nieuwe New Holland opraappersen, die New Holland 370 en 376. De 370 is een middelgrote pers, geschikt voor het gezins bedrijf en kleine loonbedrijf. De afmetingen van het pers- kanaal zijn 36 x 46 cm. De perswagen maakt 80 slagen per minuut. Deze opraappers moet worden gezien als de opvol ger van de bekende New Holland 276 pers. De 376 is voorzien van een geheel nieuw invoersysteem en een brede opraper. Om de machine qua bouw toch smal te houden, is het rechter wiel achter de opraper geplaatst. Die afmetingen van het perskanaal zijn 36 x 46 cm. De pers wagen maakt 03 slagen per minuut. Een biji uitstek geschik te opraappers voor het loonbedrijf, die wat de capaciteit be treft dicht bij de bekende New Holland 286 pers komt. Pros pectussen en prijzen van deze persen ikunnen worden aange vraagd bij Van Driel Van Dorsten B.V., Postbus 1, Hoofd dorp, telefoon 025037041. Vermeldenswaard is ook dat Van Driel en Van Dorsten Op de Landbouw RAI '76 introduceerde Louis Nagel B.V. te Arnhem de 3-rijige bietenwagenrooier van Rational. Louis Nagel verstrekte ons nu de volgende bijzonderheden hierover. Deze 3-rijige wagenrooier is voorzien van een bij zonder reinigingssysteem bestaande uit rollen met rubber pennen. De rollen zorgen voor het transport en voor een uitermate goede reiniging. Bovendien kan de reiniging door 2 snelheden van de rollen wordien geregeld alsmede door het plaatsen van een rooster -boven de rollen op kleinere of grotere afstand boven de rollen. Op deze wijze kan geregeld worden of de bieten voor reiniging kortere of langere tijd -in de rooier blijven. Afhankelijk van de omstandigheden kan de rooier worden voorzien van vaste scharen of schijven- lichters met er boven aangebrachte kettingen voor gedwon gen invoer. Dit reinigings- en lichtsysteem maakt de ma chine zeer eenvoudig, waardoor deze onder alle omstandig heden goed werk levert met een hoge capaciteit van 2 uur per ha. Gemakkelijk werken met deze machine is mogelijk door de eenvoudige lichte doch degelijke konstruktie. Daarnaast kan de machine hydraulisch worden geheven en is de E 3 een nieuw prijslijst 1976 heeft samengesteld van de door hen te leveren machines. Deze prijslijst sluit aan bij de on langs verschenen catalogus waarin de technische gegevens zijn verwerkt. Gratis aan te vragen op bovenvermeld adres. standaard voorzien van een hydraulische besturing. Aldus Louis Nagel die er op wijst dat ook voor het ontbladeren Rational een speciale eenvoudige oplossing heeft. Voorop de trekker kan een 3-rijige ontbladenaar wordt geplaatst die hydraulisch kan worden geheven en hydraulisch wordt aan gedreven. In kombinatie met de 3-rijige ontbladeraar kan een rubber poetser worden geleverd, die tevens hydraulisch wordt aangedreven. In standaarduitvoering is de machine voorzien van hy draulische besturing, 2 snelheden van de reinigingsrolden, 2 slipkoppelingen in de aandrijvingen, automatische span ners van de invoerkettingen en -aandrijving van de afvoer- band d.m.v. 2 V-riemen. De machine kan daarnaast worden voorzien van vaste scharen of schijvenlichters en Prela nakopper, terwijl voor op de trekker een 3-rijige ontbladeraar kan worden gemon teerd, die hydraulisch wordt aangedreven en in kombinatie met de ontbladeraar kan een rubber poetser worden gele verd, die hydraulisch wordt aangedreven. Het standaardge wicht is 1670 kg en de prijs van type E 3 is 22.736, Tegen de volgende meerprijzen kan geleverd worden vas te scharen 1.503,schijvenlichters 2.563,Prela na- kopper 1.558,3-rijige ontbladeraar 9.045,— en rubber poetser 2.680,alles excl. BTW. |^|A uitvoerige proefnemingen jn het voorjaar 1975 is ge bleken, dat die Lelyterra ook bij uitstek geschikt is voor het zaai klaar maken van bietenland. Aldus Lely Indus tries N V. te Maasland die hierover de volgende bijzonder heden verstrekt. De grond werd met de Lelyterra zo intensief bewerkt, dat een goed verkruimeld, ondiep zaai bed voor bieten en andere zaden werd verkregen. Door de zeer gunstige kiemingsomstandigheden van het zaaibed was de opkomst van -het bietenzaad buitengewoon snel en uiterst regelmatig. De Lelyterra 300 wordt voor dat doel aan de voorzijde uit gerust met een egalisatiebalk. Deze egalisatiebalk dient voor het egaliseren van de ploegvoren voor de Lelyterra uit. De losse grond wordt hierbij zodanig verdeeld, dat het land ge heel vlak komt te liggen. De egalisatiebalk bestaat uöt een balk die door middel van geleiders in hoogte versteld kan worden en 2 scharnierende bevestigingssteunen, die op de bovenzijde van deLelyterra gemonterd moeten worden. Op de voorbewerking volgt de Lelyterra, die met behulp van de op juiste werkdiepte gebrachte instelrol de grond verkruimelt. Het resultaat is een goed verkruimelde ondiepe en enigszins aangedrukte toplaag, gelegen op een wat vas tere ondergrond. Daar uit de praktijkproeven naar voren -kwam, dat het zaaibed nog iets vaster aangerold kon, worden, werd hiertoe een speciale instelrol ontwikkeld, de zogenaamde bietenrol. De bietenrol is in plaats van 8 stangen voorzien van 12 stangen, waardoor het aandrukken van de gtond aanzienlijk wordt vergroot. Tevens heeft de bietenrol een werkbreedte van 3,10 m gekregen, waardoor een goede aansluiting met de voorgaande werkgang verkregen wordt. jJETREFFENDE de afstelling van egalisatiebalk en in stelrol adviseert Lely Industries het volgende: 1. Plaats de Lelyterra op een vlakke, harde bodem met de tanden o-p de grond. 2. Plaats de egalisatiebalk, zonder het driehoekig voorste deel, vóór de Lelyterra 300 op de grond. Zet de balk vast en gebruik daartoe de dichtstbij zijnde boutgaten. 3. Laat de bietenrol tot op de vlakke bodem zakken. Zet de rol eveneens vast in het dichtstbij zijnde verstelgat 4. Tijdens het in det werk stellen van de Lelyterra moet de topstang tussen de machine en de trekker zover inge draaid worden, dat achter de machine 2 3 cm losse grond ontstaat. 5. Zorg ervoor, dat de rijsnelheid niet te laag is. Er ontstaat nu een kruimellaag van 2 3 cm, gelegen op een gelijke, vastere ondergrond: het ideale „bieten" zaaibed. 6. Wanneer er na de bewerking met de -Lelyterra nog in drukken van wielen zichtbaar zijn, dient het driehoekig voorste deel van de egalisatiebalk (B) gebruikt te wor den. Dit deel moet (scharnierend) aan de egalisatiebalk bevestigd worden en kan in hoogte versteld worden door de bijgeleverde verstelstang. Het scharnierende deel schuift de losgemaakte grond voor de Lelyterra uit en vult de sporen en geulen. Let erop, dat extra aandacht moet worden besteed aan het aandrukken van de grond, teneinde uitdroging te voor komen. De laatste jaren komt er steeds meer belangstelling voor die beregeningsinstallaties die weinig arbeid en toezicht vragen. Om hieraan tegemoet te komen heeft de afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco-Handelsraad te Emmeloord een beregeningsautomaat ontwikkeld. Met uitzondering van het sproeiapparaat is de gehele in stallatie gebouwd op een tweewielig onderstel en wordt aan gedreven door de aftakas van een trekker. De installatie be staat uit een Rovatti pomp en een grote haspel met slang. Aan het eind van de slang is een Rainbird sectorsproeier be vestigd en op een slee gemonteerd. De installatie wordt bij de waterbron geplaatst en de slee met sproeier naar het eind van het te beregenen perceel gebracht. Al spuitende wordt de sproeier met de slee, door het oprollen van de slang op de haspel, in de richting van de trekker en installatie ge trokken. De haspel wordt mechanisch aangedreven. De voortbewegingssnelheid van de slee met sproeier kan trap loos worden geregeld van 2060 m per uur. In vergelijking met installaties die door een hydromotor worden voortbewogen, heeft een mechanische aandrijving het voordeel dat: er geen verstoppingen optreden; de druk aan de spuitmond niet nadelig wordt beïnvloed en derhalve steeds constant blijft. De installatie kan wordien geleverd in twee uitvoeringen, namelijk C 75 en C 90. De eerste is uitgerust met een Rovat ti pomp type CX4; de tweede met een type CX6. Type C 75 is voorzien van 300 <m polyethyleenslang met een diameter van 75 mm; C 90 met 300 m 0 90 mm. De maximaal te beregenen lengte is bij beide typen 320 m; de breedte respectievelijk 65 en 80 m. Per opstelling bedraagt de maximaal te beregenen opper- /vlakte voor de C 75 2,1 ha en voor de C 90 2,6 ha. Desgewenst kan de installatie worden uitgerust met een 5-voudige beveiliging. Vergeleken met soortgelijke installa ties ligt deze beregeningsautomaat gunstig in prijs. Aldus Cebeco-Handelsraad. Lely Industries N.V. te Maasland bracht als primeur op de „Landbouw RAI 1976" een nieuwe Lely bandstrooier met een centraal geplaatste voorraadbak met een inhoud van 900 liter. De kunstmestkorrels worden vanuit de voor raadbak op transportbanden gedeponeerd en naar de werp schijven getransporteerd. De 6 werpschijven zorgen ervoor, dat de korrels nauwkeurig over de gehele strooibreedte ver deeld worden. Door toepassing van de 6 werpschijven wor den de windinvloeden tot een minimum beperkt. Vanaf de bestuurdersplaats is de doseerinrichting te be dienen; ook de verstelling jiaar opzij strooien, zowel links als rechts is vanaf de trekker mogelijk. 'Door het afsluiten van doseeropeningen is het mogelijk de werkbreedten in te stellen op 12, 10, 8, 6, 4 of 2 meter. De bandstrooier is laag en kompakt gebouwd, waardoor de voorraadbak gemakkelijk gevuld kan worden. De wer king van de Lely bandstrooier is geruisloos, daar de korrels door middel van banden getransporteerd worden en^geen snel draaiende delen zijn toegepast. Ten opzichte van pneumatische strooiers stelt Lely dat de Lely bandstrooier niet gevaarlijk is. Enige technische gegevens zijn een voorraadbak van 900 liter, de vulhoogte van 112 cm, een transportbreedte van 220 cm en een strooibreedte van 2 tot 12 meter. Met ingang van 1 januari 1976 heeft Boeke-Heesters te Amersfoort de verkoop van het volledige Sirocco program ma verkregen. Van dit programma is te vermelden dat voor de International tractorenlijn type 433 t/m 344 heeft de Multicomfort veiligheidscabine ontwikkeld voor een opti maal gebruik van de tractor dat aan de tractorbestuurder veiligheid en comfort bied. In de cabine is een O.E.C.D. goedgekeurd veiligheidsframe ingebouwd. Door het speciale Sirocco opbouwsysteem is de cabine eenvoudig in enkele uren te monteren. De Sirocco tractorcabine X5J is te gebruiken met het Si rocco veiligheidsframe en die veiligheidsbeugel. Deze cabine is voorzien van een voorruit van veiligheidsglas, draaibare kunststof zijruiten, doorzichtige zijizeilen en een elektrische ruitenwisser. De Sirocco tractorverwarmer (de z.g. „winterjas") is nu compleet met voorruit van veiligheidsglas, draaibare kunst stof zijruiten en elektrische ruitenwisser. Het Sirocco veiligheidsframe is O.E.C.D. getest en goed gekeurd. Het veiligheidsframe is eenvoudig te monteren op de versterkte spatborden van alle International tractoren. De Sirocco veiligheidsbeugel is speciaal ontwikkeld voor tractoren die reeds vóór juli 1976 zijn geleverd en in de komende jaren van een veiligheidsbeugel moeten worden voorzien. Deze veiligheidsbeugel is door de Arbeidsinspek- tie goedgekeurd. Door de traploze verstelling van de hoogte en de breedte past de veiligheidsbeugel zonder meer onder de Sirocco tractorcabine X5J.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14