TOENEMENDE INVESTERINGEN! W AT is immers het geval? De onbevredigende inko menssituatie in de land- en tuinbouw wordt niet al leen door het bedrijfsleven zelf gesignaleerd, maar tevens bevestigd door de laatste berekeningen van een onafhan kelijk instituut als het L.E.I. Daaruit valt immers op te ma ken dat er weliswaar een verbetering ten opzichte van het „rampjaar" 19/4 valt te konstateren (mag het misschien!), maar dat in bijna alle bedrijfstakken de totale opbrengsten nog lang niet voldoende zijn om de totale kosten te dek ken. zuidelijke landbouw maatschappij 64e Jaargang - No. 3316 VRIJDAG 30 JANUARI 1976 land- en tuinbouwblad z.l.m Uit het record van bijna 102.500 bezoekers aan Landbouw RAI '76 ca. 14.500 meer dan in het topjaar 1974 blijkt de grote belangstelling uit de praktijk om. op een dergelijke overzichtelijke expositie kennis te kunnen nemen wat er op mechanisatiegebied aan de agrarische sektor geboden wordt. Zakelijk gezien blijkt RAI '76 voor de werktuigenhandel een succes te zijn geworden en zijn er goede zaken gedaan. Op pag. 10 en 11 geeft ing. T. T. Miedema, specialist landbouwwerktuigen en arbeid van het C.A.R. - Goes, zijn indrukken weer van nieuwe grote en kleine zaken en belangrijke ontwikkelingen op mechanisatiege bied die hem op deze Landbouw RAI '76 zijn opgevallen. Een van de zware trekkers was een International Harvester Turbo 4169 door Englebert - Voorschoten geëxposeerd. p E standhouders op de deze maand gehouden land bouw RAI zijn over het algemeen erg tevreden, heb ben hun woordvoerders tegenover de pers verklaard. En dat niet alleen omdat deze 2-jaarlijkse terugkerende ten toonstelling zich weer in een record aantal bezoekers mocht verheugen, maar zeker ook omdat zich onder de kijkers relatief veel kopers bevonden. Naar wij begrepen hebben zijn er in elk geval meer za ken gedaan dan velen op grond van de toch zeker niet zo rooskleurige inkomenssituatie in de land- en tuinbouw hadden verwacht. Eén der woordvoerders verklaarde dan ook in een re cent radio-intervieuw dat, gezien deze meevallende ver koopresultaten de inkomenssituatie blijkbaar nogal mee valt en dat boer en tuinder weer wel harder geklaagd zul len hebben dan in feite gerechtvaardigd is. Een naar ons voorkomt wel wat erg vlot gelegd verband tussen inves- terings- en inkomensniveau, dat wij niet graag voor onze rekening zouden willen nemen. Een samenhang die vol gens ons ook niet juist is en hierdoor bijdraagt aan on juiste beeldvorming naar buiten van de werkelijke situatie in de land- en tuinbouw. Er wordt immers maar al te gemakkelijk de indruk mee ONS COMMENTAAR gewekt als zou 1975 voor de land- en tuinbouw zo'n goed jaar zijn geweest dat alleen al daardoor deze extra aan kopen van machines e.d. verklaard kunnen worden. En dat lijkt ons een onjuiste voorstelling van zaken. VERTROUWEN Natuurlijk hebben de goede prijzen van een aantal vrije produkten het inkomensverloop op een aantal bedrijnen in met name de akkerbouw en de varkenshouderij extra gunstig beïnvloed. Daarom is voor 1975 gemiddeld geno men het gat tussen kosten en opbrengsten vooral in deze sektoren heel wat kleiner geworden. Gemiddeld, want met name heel wat akkerbouwbedrijven, zullen evenals de melkveehouderij, toch maar een matige en soms zelfs slecht jaar hebben. Kortom, het beeld is minder ongunstig dan in 1974, maar we zijn nog lang niet waar we wezen moeten. In dit No. Hoe werkt de beëindi gingsregeling? pag. 4 Wat brengt 1976 ons aan belastingmaatregelen? pag. 5 Rassenkeuze en teelt van winterwortelen pag. 7 De werkwijze van een mestbank pag. 8 Nieuwe bedrijfsgebou wen in Zeeland IV pag. 9 De maand februari op het Z.W. landbouwbedrijf pag.11 -12 Tuintips pag. 17 De C.A.O.-lonen land en tuinbouw pag. 19 Waaruit dan toch deze onmiskenbaar toenemende in- vesteringslust verklaard? In de eerste plaats omdat er bij boer en tuinder ondanks alles toch weer duidelijk wat meer vertrouwen in de toekomst waarneembaar is dan de laatste paar jaar het geval was. We zien dat bijvoorbeeld ook weerspiegeld in het feit dat de laatste maanden het aantal bedrijfsoverdrachten van vader op zoon weer sterk is toegenomen, nadat een hele tijd van stagnatie sprake was. Daarnaast wordt ook weer meer vertrouwen aan de landbouw gegeven dunkt ons, omdat het in andere sek toren van onze economie er nu ook niet zo rooskleurig uit ziet. INHAALEFFEKT F EN tweede reden van de gesignaleerde toename in de investeringen in onder meer landbouwmachines en installaties moet mogelijk gezocht worden in het feit dat vele noodzakelijke investeringen in 1974 en 1975 zijn uitgesteld. Een soort inhaaleffekt dus. Bovendien mag niet worden vergeten dat de sterk gemechaniseerde land bouw van tegenwoordig ook hoge vervangingsinvesterin gen met zich meebrengt. Daarnaast spelen ook ongetwijfeld incidentele ontwik kelingen als omschakeling op tankmelken, ligboxenstal in de melkveehouderij en de vraag naar zwaardere trakto- ren in de akkerbouw een belangrijke rol. En tenslotte moet niet vergeten worden dat we twee jaar achter de rug hebben waarin vooral de kosten van de arbeid, inclusief sociale lasten, geweldig zijn gestegen. Waar dat mogelijk is zal daarom ongetwijfeld getracht worden nog enige arbeid door machines te vervangen. Alles op een rij zettend hoeft het dus helemaal niet zo veel verbazing te wekken dat de Landbouw RAI zeer veel kopers mocht verwelkomen. In elk geval lijkt een direkte verklaring vanuit een goede inkomenssituatie niet op zijn plaats. FINANCIERING T^AT men tracht om onder meer via extra investerin- gen zijn concurrentiepositie te verbeteren is, dach ten wij, overigens een goede zaak. Zeker indien daarmee een zekere achterstand kan worden ingehaald en voorts overinvesteringen worden voorkomen. Hoe zullen deze in vesteringen nu gefinancierd worden? Het is duidelijk dat zeker bij het huidige prijsniveau van machines en bedrijfs middelen, velen daartoe over volstrekt onvoldoende eigen middelen beschikken. Niettemin zal toch weer wel een niet onbelangrijk ge deelte uit eigen besparingen gefinancierd (moeten) wor den. Besparingen, die er, ondanks alle inkomensproble men, op vele bedrijven dan toch weer zijn vrij gemaakt door met name zeer vele werkuren te maken en daarnaast zeer sober leven. Daarnaast zal door velen ongetwijfeld extra vreemd geld geleend moeten worden Gelukkig tegen een iets vriendelijker rente dan enige tijd terug. Niettemin de vas te lasten van rente en aflossing worden er weer hoger door. En het zijn juist deze vaste lasten, waarover vooral ook jonge boeren die recent een bedrijf hebben overge nomen weten mee te praten, die in wat minder gunstige jaren extra zwaar drukken. Juist daarom neemt in feite de noodzaak om via de ge garandeerde produkten een zeker basisinkomen te kun nen verwerven nog ieder jaar toe. En daarom moeten we ook, niettegenstaande de mee vallers in de vrije produkten, met alle kracht blijven aan dringen op hogere garantieprijzen dan nu in Brussel wor den voorgesteld! LUTEIJN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 1