Zaaizaadsituatie voorjaarszaai granen komende zaaiseizoen Maïs (Ontleend aan "Uitleg") .JSL. De Rassenlijst voor landbouwgewassen I976 t Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D. J. van der Have b.v. Kapelle TN vergelijking met vorig jaar is er de afgelopen herfst in Nederland een veel groter areaal met win tertarwe ingezaaid. Mits er geen tegenvallers met abnor male weersomstandigheden meer komen, zal er in ons land slechts een geringe plaats zijn voor de inzaai van zomertarwe. Tevens kan de oppervlakte zomergerst, welke in ons land afgelopen jaar tot 77.000 ha was gestegen, voor het komend seizoen wel eens enige teruggang te zien geven. Jaarlijks wordt er in ons land door de Nederlandse gra- nenkwekers en de V.H.Z. (handel) het benodigde zaai- granenareaal gepland van herfst- en voorjaarsgranen welke op kontraktbasis worden geteeld. Hiermede wordt er getracht om in eerste instantie vol doende zaaigranen van de verschillende rassen, voor de Nederlandse landbouw, per seizoen voor ons land veilig te stellen, zoveel mogelijk rekening houdende met even-^ tuele nieuwe opkomende rassen en de aflopende rassen, Ook voor de lichtere gronden is er door de landbouw een goede keuze te maken o.a. uit de rassen Kaspar en Selpek. Conclusie is: voor de huidige omstandigheden is er thans ruim voldoende zaaizaad van zomertawerassen. beschikbaar in prima kwaliteiten van diverse rassen. ZOMERGERST "TOTAAL na aftrek van de in onderzoek zijnde zomer- gerstrassen is er een oppervlakte te velde goed gekeurd van ca 3388 ha bestaande uit de volgende ras- sen: Aramir 526 ha Ofir 12 ha Belfor 257 ha Pauline 25 ha Berac 380 ha Pirouette 574 ha Delisa 67 ha Ramona 142 ha Diva 28 ha Vada 9 ha Drossel 11 ha Valeta 11 ha Effendi 80 ha Varunda 28 ha Gerkra 48 ha Vatonga 2 ha Julia 12 ha Zephyr 165 ha Mazurka 658 ha Miranda 353 ha Totaal 3388 ha In zijn totaliteit zal er voldoende zaaigerst beschikbaar zijn voor de Nederlandse landbouwer. Evenals vorig jaar zullen er dit seizoen hoeveelheden van bepaalde gerst rassen voor export worden bestemd. Speciaal bij de brouwgerstrassen is er dit seizoen een rassenverschui- rassen dus die jaarlijks minder worden gevraagd. In een samenspel tussen kwekers en handel is het de taak van de Nederlandse zaaizaadhandel om voor de landbouw de gevraagde rassen van de verschillende zaaigranen in vol doende mate te produceren. VOORLOPIG VOLDOENDE ZAAIGRANEN OOGSTJAAR 1975 BESCHIKBAAR VOOR KOMENDE UITZAAI WOLGENS het N.A.K. Veldkeuringsoverzicht zijn de definitieve aangifte-cijfers voorjaarsgranen oogst 1975 als volgt: Zomertarwe totaal 1887 ha Rassenindeling: Adonis 22 ha Bastion 329 ha Fundus 7 ha Kaspar 475 ha Kolibri 5 ha Melchior 355 ha ving te verwachten van het ras Berac naar het nieuwe brouwgerstras Pirouette. Hier en daar wordt het ras Ze phyr voor de brouwgerstteelt nog zeer gewaardeerd. Bij de voergerstrassen neemt de oppervlakte Mazurka nog steeds de grootste plaats in beslag direkt op de voef gevolgd door Aramir. HAVER 'OTAAL is 1476 h aangegeven voor de veldkeuring, bestaande uit de volgende rassen: Selpek Sicco Toro Diverse rassen In onderzoek 146 ha 21 ha 494 ha 23 ha 10 ha Astor Bento Condor Leanda Marino 148 ha 84 ha 59 ha 694 ha 13 ha Pendek Selma Tarpan In onderzoek ha ha 6 241 114 ha 117 ha Totaal 1476 ha Totaal 1887 ha Wanneer wij dit overzicht bestuderen in vergelijking met enkele jaren geleden, hebben wij in Nederland thans de beschikking over een breder sortiment van zomertar- werassen. Naast het bekende ras Toro hebben thans de nieuwe rassen Melchior en Bastion een groter aandeel in de zaaizaadproduktie. In het verleden is de verbouw van haver speciaal op de lichtere gronden van groot belang geweest. In 1958 hadden wij in ons land zelfs een oppervlakte van 137.500 ha met haver beteeld. Dit graangewas heeft zijn plaats voor een groot deel af moeten staan aan verschillende voedergewassen zoals mais en gras. De haverteelt is in ons land de laatste jaren op een to taal areaal van 32.000 ha terecht gekomen. Zaaihaver is in ons land een produkt geworden van beperkte om vang. Een deel van de Nederlandse zaaihaver vond de laatste jaren zijn weg in het buitenland. In dit rassenno. o.m. Pag. 4. De hoeveel heid zaaizaad bij granen. Pag. 9. Groeiende belangstelling voor blauwmaanzaad. Pag. 9. De brouw- gerst in 1975 en wat in 1976? LANDBOUWHOGESCHOOL ,bc: Pag. 10/12/19. De verwerkingswaarde in Nederland ver bouwde tarwerassen. Pag. 13. Investeren in bodemvruchtbaar heid. Pag. 17. Snijmais voor veehouderij belangrijk gewas. Pag. 21. Ons Com mentaar/ Rijksstudie toelagen. Pag. 25. Uit de praktijk. Pag. 27. Bouwplan en groenbemestlngs- gewas. Pag. 28/29. Akker bouw nu.De B.V. Pag. 28/29. Het 30 ha akkerbouwbedrijf In Z.-V1. Pag. 31. Nieuwe be drijfsgebouwen in Zeeland. DE ZAAIZAADVERWISSELING J)AT de Nederlandse boer ieder jaar prijs stelt op nieuw zaaizaad dat hij voor zijn bedrijf aankoopt moge blijken uit de onderstaande percentages. De laatste jaren was de zaaizaadverwisseling volgens N.A.K. ge gevens uitgedrukt in percentages als volgt: Gewas Zaaizaadverwisselingspercentages 1973 1974 Wintertarwe 69 75 Wintergerst 82 73 Winterrogge 69 60 Zomertarwe 87 86 Zomergerst 92 84 Haver 85 76 In bepaalde jaren wordt het percentage zaaizaadver versing beïnvloed door de introduktie van nieuwe rassen. (Zie verder pag:. 4) Na de vijftigste goudenRassenlijst is onlangs alweer de één-en-vijftigste Beschrijvende Rassen lijst voor Landbouwgewassen verschenen als gids voor allen, die belang hebben bij de rassenkeuze. Het is in de afgelopen jaren steeds duidelijker gebleken dat rassenspreidingd.w.z. het verbouwen van meer dan één ras van een gewas per bedrijf, om diverse redenen aanbeveling verdient. Ook hierom is het kopen van de nieuwste Rassenlijst verstandig. Bovendien wordt het ten gevolge van de invoering van de Gemeenschappelijke rassenlijst van de EEG, waarbij in principe ruim 2000 rassen in het verkeer kunnen komen, steeds belangrijker tot een goed overwogen rassenkeuze te komen. RASSENSPREIDING. Voor rassenspreiding kun nen een aantal voordelen genoemd worden. Ras sen met verschillende rijpingstijden geven een goede oogstspreiding. Ook met verschillen in schotgevoeligheid en/of korreluitval kan bij de rassenkeuze in verband met de oogst rekening worden gehouden. Prijsverschillen en afzetmoge lijkheden, soms beinvloed door EEG-maatregelen, kunnen een rol spelen. Een sterke uitbreiding van één ras kan grote risico's met zich meebrengen wat betreft uitwin- tering en het optreden van ziekten. Vooral de laat ste jaren is weer duidelijk gebleken dat, door het optreden van nieuwe fysio's van bijvoorbeeld gele roest in tarwe, éénzijdige rassenkeuze grote bezwa ren heeft. Ook bij bijvoorbeeld meeldauw in gra nen vindt regelmatig doorbreking van resistenties plaats. WIJZIGINGEN IN DE NIEUWE RASSENLIJST. De één-en-vijftigste Rassenlijst telt ten opzichte van de vorige weer een groot aantal wijzigingen, waarvan hierna een aantal voorbeelden worden ge geven. Op grond van het onderzoek, aangevuld met praktische ervaringen, werden vijftien rassen voor het eerst in de Beschrijvende Rassenlijst opgeno men. Afhankelijk van hun kwaliteiten zijn ze in verschillende rubrieken geplaatst. Nieuwe rassen worden opgenomen als ze een ver betering zijn van het bestaande sortiment. Zulk een verbetering kan blijken uit een hogere econo mische) opbrengst, maar ook uit bijvoorbeeld een grotere resistentie tegen bepaalde ziekten, een be tere kwaliteit, een betere persistentie enz. Ook an dere faktoren spelen een rol, zoals verbreding van ht sortiment in verband met noodzakelijke rassen- spreidingen EEG-maatregelen ten aanzien van interventieprijzen. Door de opname van vier graan- rassen wordt de keuzemogelijkheid bij wintertarwe, zomertarwe. winterrogge en haven vergroot. Van de twee opgenomen koolzaadrassen heeft er één een zeer laag gehalte aan erucazuur. In ver band met de EEG-maatregelen ten aanzien van erucazuurhoudende koolzaadrassen is dit ras, hoe wel het nog slechts kort beproefd was, op de Ras senlijst geplaatst. Ook werd een ras van snijmais opgenomen. De snelle uitbreiding van de snijmaisteelt heeft geleid tot de aanmelding voor onderzoek van een groot aantal nieuwe rassen. Het rassensortiment van aardappelen werd ver sterkt met vier rassen, drie voor consumptie en één voor fabrieksteelt. De overige opnamen betreffen een bruine bonen ras en verder drie grasrassen, twee voor grasland en één voor grasvelden. Op grond van de nieuwste gegevens is van een aantal rassen de rubricering en/of beschrijving ge wijzigd en bij verschillende gewassen is de volgor de van de rassen anders geworden. De opbrengst- en eigenschappentabellen zijn bij vrijwel alle gewassen aangepast. Voor de aanwij zingen betreffende de stikstofbemesting van gra nen is een gewijzigde opzet toegepast, waarbij de tabellen zijn vereenvoudigd. Ook de mogelijkheden voor toepassing van CCC zijn in dit gedeelte ver werkt. Bij voederbieten is, zoals bij suikerbieten reeds het geval was, een onderverdeling gemaakt in éénkiemige en meerkiemige rassen. Bij de landenvermeldingen achter de rasnaam is thans ook opname in de Gemeenschappelijke ras senlijst (EEG) vermeld. WAAR IS DE RASSENLIJST VERKRIJGBAAR? De één-en-vijftigste Rassenlijst is tegen vooruitbe taling verkrijgbaar bij B.V. Leiter-Nypels, Postbus 1031, Maastricht, gironummer 1037754. De prijs is f 7,25 per stuk. Voor bestellingen van meer dan 5 exemplaren gelden gereduceerde prijzen. Er is oo kgelegenheid zich te abonneren op de Rassen lijst a f5,Abonnees ontvangen bovendien gratis de Rassenberichten die voor verschillende gewas sen regelmatig door het Instituut voor Rassenon- derzoek van Landbouwgewassen (IVRO) worden uitgegeven. Het verdient aanbeveling de Rassenlijst zo spoedig mogelijk te bestellen! De 50e was namelijk al vrij snel uitverkocht!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 2