VLASTEELT HERA OOGSTZEKERHEID! Investeren en bodemvruchtbaarheid 4 GRASZAADTEELT BIEDT GOEDE KANSEN Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel, D. J. van der HAVE B.V., KAPELLE N van de meest klemmende vragen in de landbouw is, hoe de steeds maar stijgende kosten opgevan gen kunnen worden. Als, nl. enerzijds de kosten steeds toenemen zal anderzijds getracht moeten worden de fi nanciële uitkomsten tenminste gelijke tred te laten hou den met deze kostenstijging. Hiertoe bestaan er twee mogelijkheden nl. prijsstijging voor de produkten of toename van de kg-opbrengsten per ha. Aangezien ondanks alle inspanningen de prijsverho ging maar zeer ten dele lukt, is het van groot belang om te bezien of de kg-opbrengst verhoogd kunnen worden. Door de loop der jaren is gebleken dat de kg-opbreng sten per ha inderdaad regelmatig stijgen. Dank zij de in spanning van de kwekers die regelmatig nieuwe rassen ontwikkelen wordt deze verhoging bereikt. Er wordt in dit verband wel eens het cijfer van gemiddeld 1 stijging per jaar genoemd. Hoewel men met tevredenheid dit feit kan konstateren, is het resultaat echter onvoldoende voor de opvang van de kostenstijging. De vraag wat we nog meer kunnen bereiken, is daarom een dringende vraag. BOUWPLAN OP het .gemiddelde akkerbouwbedrijf zyn de aardap pels en bieten wel de belangrijkste gewassen. En terecht, omdat deze gewassen het hoogste saldo plegen op te brengen. Bouwplannen waarin 50 van deze beide gewassen voorkomen zijn niet zeldzaam, waarbij han delsgewassen en granen voor de opvulling van de andere 50 Uit vergelijkingen van bedrijfs-ekonomische analyses van het akkerbouwbedrijf blijkt bovendien dat de beste financiële uitkomsten bereikt worden waar de hoogste kg-opbrengsten per ha behaald worden- Speciaal opbrengstverv.oging bij gewassen als aardap pels en bieten, speelt uiteraard de belangrijkste rol hierin. Vandaar dat iedere boer zich dan ook bezig zal houden met de vraag hoe er meer kg van een ha behaald kunnen worden, zonder daarbij echter de bodem op de langere duur uit te putten, een gevaar dat tegelijk opdoemt met het streven naar hogere opbrengsten. Van verschillende kanten wordt er meer en meer op gewezen in diverse publikaties dat door te intensieve bouwplannen en het streven naar steeds meer kg, de bodemvruchtbaarheid in gevaar komt en de terugslag te verwachten is door afnemende kg-opbrengsten en toe- nemënde kans op aller.ei ziekten en schimmels, waar door terecht het paard achter de wagen gespannen zou worden. INVESTEREN IN BODEMVRUCHTBAARHEID pROTE bedragen worden door de landbouw in machines en gebouwen geïnvesteerd om hierdoor zo rationeel mogelijk te kunnen produceren. De bedragen die hiermee gemoeid zijn, zijn enorm hoog en een jaarlijks terugke rende kostenpost op de rekening. De a.s. tentoonstelling voor landbouwwerktuigen zal weer vele bezoekers trek ken. en zoa.s het verleden heeft geleerd na een jaar met hoge prijzen voor verschillende produkten, ook weer vele kopers vinden. Ongetwijfeld zullen hierbij vele uitgestelde aankopen zijn, omdat vervanging van werktuigen achterwege ge bleven is door de minder goede financiële uitkomsten in voorgaande jaren. Niettemin dringt de vraag zich aan ons op of de investering in bodemvruchtbaarheid een niet even belangrijke, zo niet belangrijker onderdeel is van de totale investering die in het bedrijf gedaan wordt. De bodem is n.l. de basis van het produktieapparaat in de landbouw. op de bodem willen wij in dit bestek niet verder uitwer ken aangezien die reeds vele malen belicht zijn. Dit ailes is een duidelijke aanwijzing dat men door bodemvruchtbaarheid,, een investering die zeer beslist de teelt van graszaad, naast een redelijke financiële uitkomst, in vergelijking met graan, tevens investeert in een hoge rente opbrengt. Vandaar dat graszaadteelt meer opbrengt dan alleen de uitbetalingsprijs. GRASZAADTEELT IN DE E.E.G. AANGEZIEN de graszaadteelt in de Europese Gemeen- schap van veel behang wordt geacht, is hiertoe door Brussel een regeling gemaakt om de teelt, door middel van subsidie aan de teler, te ondersteunen. GRASZAAD BRENGT MEER OP DAN DE UITBETALINGSPRIJS DIJ het zoeken naar middelen om de bodemvruchtbaar- heid op peil te houden, c.q. te verbeteren, springt de graszaadteelt naar voren als een gewas dat in belang rijke mate voldoet aan de gestelde eis. Het is immers bekend dat dit gewas in staat is het opbrengend vermogen van de grond gunstig te beïnvloe den en de struktuur van de grond te verbeteren. Dit geldt reeds voor de eenjarige teelt, des te meer wanneer het graszaad enkele jaren kan blijven liggen, zoals meestal het geval is bij de teelt van de fijnere gazongrassen- Steeds overtuigender worden de telers van graszaden in hun uitspraak, dat de opbrengst van b.v. aardappels na graszaadteelt 5 a 8 hoger ligt dan bij een andere voorvrucht. De positieve neveneffekten van graszaadteelt Aangezien ook het produktieland Denemarken toetrad tot de E.E.G. en daarmee direkt dezelfde subsidie op graszaad kreeg als de oude zes E.E.G.-landen, is de pro duktie van voornamelijk EngeiS raaigras, groter gewor den dan de consumptie en ontstonden er overschotten hiervan. Ondertussen zijn de Deense graszaadbedrijven bezig een regeling te treffen ter beperking van hun produktie, welke produktie bovendien grotendeels bestaat uit ras sen die kwalitatief niet mee kunnen ten opzichtte van de Nederlandse rassen Het ziet er naar uit dat hierdoor het evenwicht tussen produktie en consumptie zich aan het herstellen is. Bij de gazongrassen is er sprake van een te grote produktie en nu er grote aankopen van granen in Amerika door Rusland plaats vinden waardoor de gazongrasteelt in Amerika nogal sterk terugloopt, ont staat er weer al zorg over voldoende inzaai voor oogst '77. (Zie verder pag. 15) tueel omverwaaien eenvoudig waren te scheiden en op nieuw te bewerken Naast deze kleine proeven van ons waren de heren De Bakker te Hulst, Van Looy te Nue- nen en Verstraeten te St. Jansteen reeds enkele jaren bezig om een naaimachine te ontwikkelen voor het naai en van vlaszwaden tot vlasmatten bij hoge rijsnelheden. Een overziclut van de hagen. Uiterst links hagen van losse zwaden. Na kontakten met hen is dan ook besloten dat Machine fabriek De Bakker te Hulst een naaimachine zou ontwik kelen en op de trekmachine met een werkbreedte van 3.00 meter te bouwen. HE ervaringen, die in 1075 met deze kombinatie zijn opgedaan, waren een sukses, zowel wat de werking van de machine betreft als de verdere verwerking van de vlasmatten tijdens het hagen, het persen en het repe- Invoer van de genaaide zwaden in de repelmachine vanuit een „Howard-pak". len. De hagen waren goed van vorm en stevig, terwijl ze goed waren te scheiden om met de doorons aangepaste Howard-pers te worden opgenomen. Vanuit de pakken was het zeer eenvoudig om het genaaide zwad in de re pelmachine te voeren. Dit werk kan zeker door twee per sonen en bij een goed$ organisatie en mechanisatie door één man worden uitgevoerd. Voor de toekomst kan wor den gesteld dat door het maken van vlasmatten de mo gelijkheden tot verdere mechanisatie van zowel de oogst Uitvoer van het gerepelde zwad uit de repelmachine. van groen en gedauwroot vlas als ook de mechanisatie in de vlasverwerking zeer groot zyn geworden. Tot nu toe is het by de mechanisatie in de vlasoogst en in de vlasverwerking zo geweest, dat het verkregen vlaszwad een of meer keren getransformeerd wordt tot bos en daarna weer tot een zwad. Het gebruiken van vlasmat ten biedt de mogelijkheid om het verkregen vlaszwad tot verschillende verwerkingsfasen in de fabriek als zwad te laten bestaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13