Nieuwtjes en bijzonderheden van een aantal standhouders wie - wat - waar? 4/5 LOUIS NAGEL B.V. - P. CALANDWEG 2 - ARNHEM ontwikkeling van de landbouwtechniek is allerminst tot stilstand gekomen, integendeel. De sterk gestegen en stijgende kosten waarmee de landbouw wordt geconfronteerd maken het tot een levensvoorwaarde de arbeidsproductivi teit zo groot mogelijk te maken. In vele gevallen is het reeds nu zo dat verschillen de machines te groot en te duur zijn voor de individuele boer. Gelukkig kan hiji er via loonwerk of samenwerking met collega's toch van profiteren. Het is ove rigens zeker niet zo dat er geen machines, geschikt voor individueel gebruik meer zouden worden gefabriceerd, ook daarin is volop keuze. Bij de nieuwste trekkertypen is veel aandacht besteed aan het comfort van de chauffeur. Daarbij staat lawaaibestrijding in het middelpunt van de belangstelling. Vele kopers zijn bereid enkele duizenden guldens extra te betalen voor goede veiligheidscabines met geluidsisolatie. De vraag hiernaar is overal zo snel geste gen dat de fabrikanten met leveringsmoeilijkheden kampen. Het is daardoor niet zeker dat iedereen direkt na het verplicht worden van veiligheidseisen, daaraan zal kunnen voldoen. Mede door de natte herfst van 1974 is de belangstelling voor banden die meer trekkracht kunnen leveren en banden die minder gauw insporen sterk toegenomen. Dit heeft er toe geleid dat o.a. op vacuummestzuigers wel grondverzetbanden wor den gebruikt en dat er grotere wagenbanden dan tot nu toe gebruikelijk worden gekocht. Bij het transport van landbouwprodukten moet er vaak worden overgeladen. Dit kan bij daarvoor gevoelige gewassen tot kwaliteitsverlies leiden. Op deze ten toonstelling wordt eenJandbouwonderstel voor standaard containers geïntrodu ceerd, waarmede de containers naar de vaste weg kunnen worden gebracht zodat de vrachtauto's niet meer op het land behoeven te komen. Voor de voorjaarsgrondbewerking is een werktuig aanwezig dat volgens een geheel nieuw principe werkt en dat een goede indruk heeft gemaakt. In de voederwinning was vroeger de schudcapaciteit een beperkende faktor; de komst van schudders met een grote werkbreedte en van schudders gecombineerd met kneuzers heeft hierin een verandering teweeg gebracht. Enkele fabrikanten hebben aan hun schudders een beveiliging tegen het verliezen van harktander aangebracht, dit om schade aan hakselmachines e.d. te voorkomen. De keuze in torensilo's met automatische losapparatuur neemt toe; op grote bedrijven is er een flinke arbeidsbesparing mee mogelijk. Er zijn thans ook typen die langer materiaal kunnen verwerken zodat er niet behoeft te worden gehakseld. Voor het vullen worden veelal grote blazers gebruikt. Voor het voeren neemt het aantal voermengwagens, waarmee ruw- en krachtvoer worden gemengd toe. Bij de stalinrichting gaat het vooral om detailverbetering, zoals bijvoorbeeld betere krachtvoerdoseerapparaten, zelfsluitende voerhekken, e.d. Er is een ver grote belangstelling voor reinigings- en desinfectie-apparatuur. Dc aardappeloogst geschiedt in vele streken door tweerijige machines die het produkt op een meerijdende wagen brengen. In verschillende gevallen karr mer een man en een trekker uitsparen als er een voorraadbak op de machine is. Hierin wordt voorzien door tweerijige rooiers met voorraadbak. Het areaal bieten dat met zesrijige machines wordt gerooid neemt sterk toe. In de natte herfst van 1974 hebben deze machines duidelijk bewezen ook dan relatief goede prestaties en goed werk te kunnen leveren. Er zijn verschillende nieuwe regenapparaten die, ook 's nachts urenlang zonder toezicht kunnen werken en automatisch stoppen als ze een strook beregend hebben. Hiermee is ten opzichte van de kon ven tonele installaties niet alleen een arbeidsbesparing van 95 maar ook een betere arbeidsindeling mogelijk. NOVITEITEN EN VERDERE BIJZONDERHEDEN JOALS dikwijls elke 2 jaar het geval is, is de landbouw-RAI de beurs bij uit stek om nieuwe machines te introduceren. Dat zal door de diverse impor teurs ook dit jaar stellig weer worden gedaan. Aan de hand van de ons verstrekte dokumentatie en andere gegevens kon het volgende overzicht door ons worden samengesteld. I/O BRINKMANN NIEMEYER N.V. - POLLAAN 50 ZUTPHEN en de dochteronderneming POIESZ B.V. Brinkimann Niemeijer N.V. uit Zutphen met zijn dochteronderneming Poiesz B.V. introduceert b.v. de nieuwe MF4rekker 1104 95 pk, te leve ren in 2- en 4-wielaandrijving. Van Niemijer wordt een geheel nieuwe frontmaaier geëxposeerd De Mc Connel balenverzamelaar, die op de landelijke stro-oogstdemonstratie afgelopen zomer reeds veel succes oogstte ,is ook van de partij. Van Overum worden, en dat is ook nieuw, een 4- en 6-schaar rondgaande ploeg geëxposeerd. Een grote zuil geeft de bezoeker een overzicht van de laatste verbetering aan MF-trekkers. Dochteronderneming Poiesz B.V. exposeert op het gebied van de voeder- winning ook een aantal nieuwigheden. Zo is er o.a. een nieuwe Neuero blazer, een karoussel bovenlosser, een nieuwe kuilvoersnijder, een ver beterde kiddnvoerwagen en nog enkele nieuwigheden, die de bezoeker zeker de moeite waard zal vinden. De Tail Slave van Mc Connel een op een trekker monteerbare vorklift, die veel werk van leden en lossen op het bedrijf kan verlichten. De aanschaf van een speciale vork heftruck is dan niet nodig. De vorken kunnen naar binnen omgeslagen worden zodat met de trekker zonder verdere demontage ook het normale transportwerk verricht kan worden. Deze bezoeker krijgt het overigens ook deze landbouwbeurs bij Brink- mann Niemeijer (stand 1) en Poiesz B.V. (stand 2) gemakkelijk ge maakt. Elke bezoeker krijgt ook dit jaar n.l. gratis een speciale uitgave van „Belangrijk Nieuws", waarin een kompleet leveringsprogramma, kompleet met prijslijst, is vermeld. Een naslagwerk, dat, zoals in het ver leden is gebleken, door de bezoekers van de landbouw-RAI op hoge prijs wordt gesteld. 3 LANDRÉ MILIEU B.V. - INDUSTRIEWEG 30 - VIANEN Gutbrod smalsportrekkers met vierwielaandrijving. De stand van Louis Nagel wordt beheerst door de John Deere produkten. De trekkerserie is sterk uitgebreid, vooral in de zware pk-klassen. >Het type 8630 is met 275 pk de zwaarste en modernste landbouwtrekker op de RAI. Super komfort in de veiligheidskabine, automatische diepterege ling van de 3-punts hefinrichting, 16 versnellingen vooruit deels te ge bruiken zonder te koppelen, gesloten hydraulisch systeem met kracht op afroep, ook voor de eventueel aan te sluiten 3 stuks dubbelwerkende hydraulische cilinders, en onafhankelijke hydraulisch schakelbare 1000- toeren aftakas is standaard. De hydrostatische voorwielaandrijving op de typen 2130 (70 pk), 3130 (91 pk), 4230 (118 pk), 4430 (145 pk) en 4630 (166 pk) en specifiek de John Dere trekker. Grote bodem vrijheid, ver stelbare spoorbreedte vóór en een korte draaicirkel garanderen een gro te manoeuvreerbaarheid. De Europese trekkers kunnen worden geleverd met een van fabrieks- wege ingebouwde geluidarme veiligheidskabine (gemiddeld 85 diBA), ter wijl de Amerikaanse John Deere trekkers standaard zijn uitgerust met de originele John Deere veiligheidskabine (82,5 dBA). In het streven naar een steeds grotere uurprestatie wordt de John Deere veldhakselmachine type 5400 behalve met een 3-rijige nu ook niet een 4-rijdge maisbek geleverd. De nieuwe serie maaidorsers wordt vertegenwoordigd door het grootste type 975. Met een motorvermogen van 150 pk, nieuwe schudders, een graantank met 5200 1 inhoud! en het nieuwe „Fosi-torc" systeem voor automatische aanpassing van de rijaandrijving wordt een optimale kapa- citeit bereikt. Nodet zaaimachines en kunstmeststrooiers. Door de grotere toepassing van granulaten als bestrijdingsmiddel kunnen de Nodet pneumatische kunstmeststrooiers typen DP 9 en DP 12 (stroodbreedte 9 m en 12 m) worden geleverd met mikrogranulaatverdeelwalsen voor breedwerpige doseringen van 5—20 kg/ha. Ook de Nodet preoisiezaaimaohines, 6-, 8- en 12-rijig, kunnen worden uitgevoerd met mikrogranulaatstrooder voor het diirekt brengen van het produkt in de rij (Témik: 5,315,3 kg/ha). De Nodet pneumatische preoisiezaaimachines zijn thans uitgevoerd met mechanische uitwerper voor eventuele zaden die in de gaatjes van de zaaisohijven mochten blijven klemmen, hetgeen een nóg regelmatiger verdeling in de rij garandeert. De Landsberg opraapdoseerwagen type LD 300 met een inhoud van 30 m3 kan worden voorzien van1 25 messen met een minimale snijlengte van 5 cm en kan tevens worden uitgerust met 2 of 3 doseerwalsen en een transportbandje, dat zowel links- als rechtsom kan draaien. Een bijzon derheid is de beveiliging: wanneer de druk op de onderste wals te groot wordt, gaat automatisch de bodemketting langzamer lopen of wordt uit geschakeld. Het afgelopen jaar werd de Rational 3-rijige bunker bietenrooier geïntro duceerd, met aptomatische besturing en diepteregeldng (bunkerinhoud 5 ton). De bietenrooier is voorzien van een ontbladeraar vóór op de Van de Rational 3-rijige bietenrooier met een 5 ton bunker wordt nu één met een 7 ton bunker geïntroduceerd, alsmede een 3-rijige getrokken rooier. trekker, eventueel in kombinatie met een bladverzamelaar. Tijdens de RAI zal van dezelfde fabriek een vergelijkbare rooier worden geïntrodu ceerd in 3^rijige uitvoering, met een bunkerinhoud van 7 ton. Tevens zal een 3-rijige getrokken wagenrooier worden geïntroduceerd, eventueel leverbaar met een ontbladeraar vóór op de trekker. Deze machine is zeer eenvoudig van konstruktie. De prijs is in relatie met de kapaciteit van deze machine zeer gunstig. Van Stoll worden een zwadhark en een harkkeerderschudder geïntrodu ceerd, beide met een werkbreedte van 3 meter. Vooral die harkkeerder schudder is een uitgekiende machine, waarmee het mogelijk is diverse werkzaamheden uit te voeren, o.a. intensief schudden met vastgezette tanden en een voorzichtige behandeling is mogelijk door te werken met gestuurde tanden. (Zie verder pagina 4)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 3