Najaarskeuring Ned. Trekpaard voor Zeeland 1975 te Goes Jaarvergadering Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland HET„ ziektebeeld infektrieuze bovine rhinotraaheitis (LB.R.) werd voor het eerst waargenomen in 1950 in de Verenigde Staten en we! op grote mestveebedrijven (feed- lots) in Colorado. De ziekte kreeg hier de naam „red nose". 30 QEREKEND tegenover de veulens komt er in de 18 maanders merriën al meer tekening 17 aangiften, mooie klassen! KI. maat la. Grada van Steenzwaan door Carlo van Steenzwaan van Steendijk v.n. grofgebeend en veel volume, lb. Coquette II de la maison blanche door Mar- tien van Gebr. de Ruok en Gijs de Werd te Oostkapelle en Alphen (N.-Br.), best paard met type en toekomst, lc en ld Lizette van Kreiël door Expo de la Si-lle en Ankie v. d. Lin dehoeve door Jim v. d. Oudenbosch van Frans van Hoeve te Axel beiden zeer diep en mals van type, leuk koppel. Midden maat: la. na arbitrage Fientje van Bleijejxlaal door Sandier van de Hoek van M. J. Mol te Waarde, typisch maar niet te grof. lb. Karin van Haansberg door Rex van Steen- dijk v.n. alleszins een grove tante teweeg, evenals: lc. Linda „te Zande" met beste voorbenen en voeten en sterke rug. Idem gr. maat Annie van de Belvert door Gamin van Schoo- nebeek van J. Maris te Grijpskerke. Ze werd kampioene van de 18 maanders. Wat in de rug en zo nog het een en ander maar in eerste instantie een blikvangster die steeds weer opviel. Ja, de verkoop van „Schoonebeek" was een groot verlies voor de Zeeuwse fokkerij, lb. Zita van Reimershoek door Due van C. Maurice te Wolphaartsdijk fraai gelijnd en maat genoeg. Toch bij die goede. Merriën geboren 1973 middenmaat: la. Edith van Bleijen- daal door Bart van Brooijmans v.n. typisch met kwaliteit, wat weinig volume, lb. An ja van Hoogelatnde door Due van P. Duvekot te Grijpskerke, veel massaler maar minder afge werkt, goede tweede. Grote maat: la. Udine van Waarde door Bart van Mol v.n. grof en gaaf beenwerk met voeten wat in de rug en rondgelijnd, knap paard dat later jeugdkampioene werd in konkurrentie met Duchesse van Moerkapelle van Brooij mans die we liever zien en die raszuiverder is. Afstammelingen Due K 2714; 1 B prijs. Vader: Bart, die 1 A werd. Moeder: Bianca v. d. Elk hengstenmoeder aan de lopende band. Eig.: Iz. de Buck Wz. te Meliskerke. MERRIËN GEBOREN >67 TOT '70 KI. maat la. Jozina dioor Baron van Axel van S. M. v. d. Velde. Bonnemaire in werkpak maar mooi evenredig en typisch. Baron gaf ze meestal met meer massa. lb. Jennie van Kerkzicht door Alex van Elzenburg uit kampioene Jenny van Aardenhof van J. de Visser te West- Souburg, best van ras. Middenmaat la. Jenny van Baron door Baron van Axel en Sonja van 't Hoekske door Nico van Faira beide beste typische bovenpaarden, breed en diep en felgebeend van stal „te Zande" v.n. Grote maat la. en alleenstaand Margriet van Malland door Bart van Brooijmans v.n. niet te zuiver van ras maar in be weging vergeet je dat vlug. Later kampioene en erekam- pioene. MERRIËN GEBOREN '66 OF VROEGER la kl. maat Paula van Demen door Costand v. Soesterhof van M. Slaakweg te 's-Heerenhoek 3e op tal, best bewaard, typisch en nog goed vlot. lb. Conny van Cromstrijen door Constant van Rleijendaal van van de Velde v.n. mager, ook nog zijn type wat apart. Beide merriën nog volop gewerkt. Middenmaat la. Carla v. d. Broekweg door Costand van Soesterhof van J. van Sluijs Wz. te Zoutelande, 14 jaar oud en dan zo best be waard. Hulde! Beste merrie stam! lb. beste stammoeder Rosalie van Gebr. Geldof te Oost kapelle en als zodanig puik geslaagd. Gr. maat la. Emmy door GaiUard de Biévène van Duvekot v.n. knappe, altijd opvallende merrie. lb. Carla van 't Legert door Carlo de la Neufmaison van Gebr. Rijk te Kwadendamme, mag er ook zijn met haar 13 jaar, enorm goed gekweekt met „Schoonebeek". Als oud kampioene van '72 werd als opluistering getoond Overzicht keuring. Stalgroepen zonder einde, op de voor grond lc (6 stuks) van stal „te Zande" te Heinkenszand en Kapelle. UIE hadden wel de wind mee op 6 december j.l., prima weer de hele dag. We kwamen met de katalogus- nummerg dicht bij het rekord van 1969 toen er 98 waren, nu hadden we er 93. We hadden graag het gaatje volgekregen, al waren we zo ook al ilang kontent. Door het goedie weerbe richt was er tevens een rekord aan bezoek en verliep de keuring tamelijk vlot met de heren Jaspers uit Gemert, M. Raaymakers uit Helmond en Geluk uit Nieuw-Vennep. We kunnen de Cebeco-Hande 1 sraad in Goes wel als sponsor be schouwen door de beschikbaarstelling van hun terrein en de koffie en nog veel andere hulp, beste dank! yL/E beginnen dan met de hengstveulens: la kl. maat en beste hengstveulen Titan /door Bart van A. L. C. Brooijmans, mooi evenredig. la gr. maat Wodan van Waarde door Frik die Leffinge van A N. Steendijk te Nieuwerkerk, mager en typisch, goed- soortig, met toekomst. Carla v. d. Broekweg K 62111 bosch geb. 14/5 '61. Vader: Constand v. Soesterhof K 2542. Moeder: Mirja v. d. Verwe K 57708 lc m.m. Nationaal 1974, 1A Goes m-m. oudere merriën. Eig.: Joh. v. Sluijs Wz. te Zoutelande. Late merrieveulens: la kl. maat Esther „te Zande" door Due k 2714, mager en grof, sterke boverilijm en geblokt van stal „te Zande". lb Ilva van de Linge door Martien van 't Lieseind van C. Maas te Ritthem, goed aansluitend, met type. Middelmaat en beste merrieveulen: la Carolien door Mar tien van Gebr. Geldof te Oostkapelle uit stammoeder Rosa lie, hetgeen telt. lb Gabriëlle van Bleijendaal door Bart uit goed fokkende Clara k 62048, grof, met toekomst, van Brooijmans. Vroege merrieveulens middelmaat: la Bianca van Welzin- ge door Martien van G. Sturm te Oost-Souburg, diksoortig als de vader. la. Marjan door Due van Jan Brasser te West- Souburg, best veulen, wederom met toekomst en ruim ge bouwd. lb. Margriet van Haansberg door Alexander van Brandevoort van Steendijk v.n. wat flauw in de rug, verder goed. lc. Astrid van Reimershoek door Due van B. die Maa- ker uit Wolphaartsdijk, mooie klasse, goede bovenbouw en best bloed. Hengsten geboren in 1974: la. Due „te Zande" door Due van Steendijk en Simonse, al een hele kerel, grof en ge spierd die er wel zal komen. Merriën geboren '72 Kl. maat la Jessica van Nooit Gedacht door Constand van de Rano Hoeve van Maris v.n. vlot over de baan maar wat een lelijk hoofd! lb. Cora van Vrasene door Albin de l'Abbaije van C. Maas v.n. niet te geweldig maar typisch. Middenmaat: la Duchesse van Moerkapelle reeds ver noemd vóór Carola d'Orange door Paul van de Vrijhoeve van Sturm v.n. goede tweede, komt uit een best foknest. (Roose) NOP. Gr. maat la Promesse vam 't Ooodevaarsnest door Baijard ten Torre van Stal „te Zande" v.n. Niets meer gegroeid, breed en diep geworden, de verkoper zei: ,,'t is het bloed dat telt". Merriën geboren '71: Middenmaat la. Jozien van Beender- hof door Gamin v. d. Hooi van Maris v.n. uit de beste Betsy van 't Bolwerk, mooie orgine en dito paard. Gr. maat la. Elvira van de Linge, later reserve kampioene, door Maurits van Geurte van de Buck's en de Werd v.n., om deze tijd van het jaar een hele beste, graag gezien en met aktie. lb. Mimi van Noordhoute door Marquis van St. Martens van stal „te Zande" v.n. een geweldig stuk felgebeend en vlot. Nellie van het Dorp van stal „te Zande". Bij de hengsten met afstammelingen kwam la Bart van Wijngaarden voor die zoveelste keer en welverdiend, maar lb Due (zoon van Bart) gaf gezien zijn toch wel veel mindere kansen toch puik par tij, eig. Iz. de Buck Wz. te Meliskerke. Fokgroep la stal „te Zande" met Nellie en drie Duc-produkten van 18 maanden. MERRIËN MET AFSTAMMELINGEN la Cora van Vlissegem door Chris v. d. Oudenbosch van stal „te Zande", met een mooi evenredige groep in het juiste type door Due. lb Rosalie van Geldof v.n. met Martien's. lc Emmy van Duvekot v.n. met Due's. Toen kwam er nog een baan vol stalgroepen gesplitst in jongere en oudere produkten. Alzo die jongere: la M. J. Mol v.n. individueel zeker aannemelijk maar lb drie 18 maan ders die uniformer waren van Steendijk v.n. Oudere een hele kluif: la Brooijmans met overmacht, lb Jan Maris, lc Stal „te Zande" (6 stuks), 1<± Gebr. De Buck ,de Werd, le Jan de Visser, West-Souburg, If S. M. v. d. Velde allemaal loten die gezien mochten worden. Veel goeds dus, gezamenlijk optre dend heeft Zeeland nog heel wat te bieden! PAiERDENVRLEND CANADESE GRIEP (LB.R.) (In verband met de beschikbare ruimte in het vorig nummer moest het verslag van de jaarvergadering van de Gezondheidsdienst voor Die ren in Zeeland ajgebroken worden. Deze week nog enkele punten van hetgeen dierenarts J. J. Pekelder over IBR/IPV iniekties behandelde. Ir. de daaropvolgende jaren is de ziekte in vrij ernstige vorm op ruime schaal in de Ver. Staten voorgekomen. In 1960 werd de ziekte in Duitsland vastgesteld; in 1970 voor het eerst in België en werd bekend onder de naam „Canadese griep". In ons land werden in de winter van 72-73 de eerste gevallen van de ziekte gesignaleerd. Sindsdien heeft de ziekte zich voortdurend uitgebreid en vormt thans, vooral gedurende het stalseizoen een groot probleem voor rundvee houders. Een enquête, gehouden onder praktiserende dierenartsen in Nederland over het voorkomen van I.B.R. in de stalperio- de 74-75, wees uit, dat op in totaal 1.779 bedrijven de ziekte ontstaan. In een aantal gevallen wordt een schede- ontsteking waargenomen. OORZAKEN EN GEVOLGEN O melkveebedrijven daalt de produktie vrijwel direkt tot een zeer laag niveau, hetgeen zeker een 23 we ken kan duren. Herstel is daarna wel mogelijk, maar dieren in het begin van de lactatie kunnen er gedurende de gehele periode minder door blijven geven. Bij mestvee treedt een snelle vermagering op (verlies tot 10 van ht lichaamsge wicht). De aikute aantasting van de voorste luchtwegen heeft pijn lijk ademen tot gevolg. De dieren zijn benauwd. Longontste king komt slechts in uitzonderingsgevallen voor, maar kan bij kalveren en mestvee komplikaties geven, waardoor sterf gevallen mogelijk zijn. Drachtige dieren kunnen verwerpen. Soms sterven besmette dieren, met name kalveren, aan een hersenvliesontsteking. Evenals het aantal aangetaste dieren wisselt ook de ernst van die verschijnselen sterk van bedrijf tot bedrijf. De verspreiding van de ziekte vindt plaats door aankoop van besmette dieren. Een verspreiding door de mens (als drager) is zeker niet uit te sluiten. Raadzaam is vooral de via markten aangekochte dieren enkele weken te isoleren, is waargenomen, vooral in de provincies Gelderland, Zuid- Holland en in Zuid-Holland. Aldus dierenarts J. J. Pekelder die de vergadering de volgende informatie verstrekt. |.B.R. verloopt als een akute infektieziekte, die biji runde ren van elke leeftijd kan optreden en gekenmerkt wordt door de volgende verschijnselen: De lichaamstemperatuur loopt sterk op (4041° C). De dieren verliezen de eetlust en zijn lusteloos. Gelijktijdig treedt neusuifcvloeiing op, aanvankelijk hel der, soms met wat bloed gemengd, later wordt de uit vloei etterig en vormen zich korsten op de neusspiegel en rond de neusgaten. De neusslijmvliezen zijn rood en gezwollen (red nose), soms met defekten van het slijm vlies. Vaak hebben de dieren slikbezwaren, speekselen en snurken. Een aantal dieren hebben een duidelijk bemoeilijkte ademhaling, als gevolg van gedeeltelijke afsluiting van de luchtpijp door ontstekingsmateriaal. Een pijnlijke droge hoest wordt Vaak waargenomen. De dieren zijn benauwd. Ooglidontsteking kan optreden, waardoor tranende ogen (Zie verder pagina 31.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 26