Sleutelen aan de waterzuiveringsheffingen Wintertijd - Tijd voor „opknapbeurten Bouwplan wordt nu rondgezet Gewassen- en rassenkeuze aktueel Rond de Schelde GIT DE PRAKTIJK 25 Wat zal landbouwjaar 1976 ons brengen? Een vraag waarop wij in deze eerste bijdrage vanuit THOLEN en St.-PHLIPSLAND 'het antwoord nog niet kunnen geven! Uiteraard kunnen we wel vaststellen dat de uitgangs positie als wij naar onze gronden kijken, die op tijd en droog geploegd zijn, die gunstiger is dan vorig jaar. Verder dat over 't algemeen een positievere instelling in onze bedrijfstak valt te bespeuren om het bouwjaar 1976 tegemoet te treden dan vorig jaar. Een vertrouwen dat ongetwijfeld terug te voeren is tot de voor deze tijd van 't jaar ongekende hoge aardappel- en uienprijzen, hetgeen in het algemeen betekenen zal dat onze ver schillende akkerbouwbedrijven redelijke tot zelfs zeer goede financiële resultaten over het oogstjaar 1975 be reikt zullen worden. Anderzijds zullen wij niet uit 't oog mogen verliezen, dat er eigenlijk struktureel niets is veranderd in de landbouw t.o.v. vorig jaar, de infiatie woekert nog steeds door, de onkosten blijven schrikbarend omhoog gaan. De cijfers geven een kostenstijging van ongeveer 600 per ha aan over het afgelopen jaar, hetgeen geen kleinigheid is! Ook de prijsvoorstellen voor de gegaran deerde produkten vanuit Brussel zijn zo teleurstellend en weinig vertrouwenswekkend, dat wij met bezorgde blikken vooruit zien! n Op NOORD-BEVELAND is de wintertijd, net als in andere akkerbouwstreken, de tijd van de grote „opknap beurten". Als u dit leest zult u instemmend knikken en direkt denken aan de opknapbeurt die de machines iede re winter nodig hebben. Inderdaad kan men deze tijd goed gebruiken voor het opknappen van machines. Ook het inruilen van oudere machines voor- betere en nieu were past in het kader van deze opknapbeurt. Zeker nu er op vele bedrijven door goede aardappelprijzen extra financiële ruimte voor deze zaak is. Een bezoek aan de RAI en aan dealers zal op het wintcrprogramma van de meeste boeren voorkomen. Maar met de opknapbeurt voor de machines zijn we er niet Ook de gebouwen moeten hun opknapbeurt krij gen. Zeker na de januaristormen. Vergeet daarbij ook de bomen op uw erf en in de windsingel niet. Ook zij ver gen jaarlijks onderhoud! Zelfs als we dat gedaan hebben zijn we er niet mee klaar. Er zijn nog meer opknapbeurten nodig. Bijvoor beeld die voor „kennis" en die van het „bouwplan". Voor wat betreft de opknapbeurt der „kennis" zijn er vele mogelijkheden. Wintervergaderingen bijvoorbeeld. Jammer dat we op die vergaderingen altijd zoveel huislhoudelijke zaken te regelen hebben en over het al gemeen zo weinig tijd aan de „inleiders" beschikbaar stellen voor de behandeling van hun onderwerp. Om over de vaak ontbrekende tijd voor een grondige dis cussie maar niet te spreken.^ Aan een grondige opknapbeurt, of moeten we zeggen een totale revisie van onze boerenkennis komen we nooit toe. Een „boeren-kennis-cursus", die overvloedig tijd en ruimte laat voor inleidingen, bestudering en dis cussie van een zo breed mogelijk terrein, toegespitst op een of meerdere hoofdonderwerpen, zou misschien erg veel voordelen bieden. Al was het alleen maar vanwege het feit dat de deelnemers daaraan hun eigen problemen opnieuw en duidelijker dan voorheen, op een rijtje kun nen zetten. Want alleen, 's avonds achter het bureau, lukt het op een rijtje zetten van de vele problemen en pro bleempjes waarmee we op onze bedrijven te maken hebben, meestal wel vrij aardig, maar erg vaak is een gesprek met anderen erg belangrijk voor het rangschik ken van het probleem op de juiste plaats in het rijtje. En het achter eikaar op de juiste plaats zetten van zaken is in feite niets anders dan het geven van de jaar lijkse grote opknapbeurt aan ons „bedrijfsplan". Meest- Afgelopen week zullen velen, ook van ZUID-BEVE LAND, een bezoek hebben gebracht aan de RAI te Am sterdam. Er zijn, en nog steeds worden, door een aantal aardappel- en uientelers goede prijzen voor hun pro dukten verkregen. Dit zal zeker in een aantal gevallen leiden tot aankoop van nieuwe trekkers en/of werk tuigen. Op sommige bedrijven is dat heus niet voor zijn tijd. Gewenst is het wel om in ieder geval ook de mo gelijkheden, maar ook de problemen op belastingtech nisch gebied goed onder ogen te zien. Op de meeste bedrijven is het bouwplan nu ongeveer rond en kan het zaaizaad besteld worden. Gaat men er verdere over nadenken dan biijkt dat bij een aantal ge wassen de keuzemogelijkheden wat de rassen aangaat niet eens zo groot zijn. We kunnen eigenlijk beter zeg gen: de keuze is wel erg beperkt. Toch is het goed om na te gaan of men ten opzichte van het eigen bedrijf en grond en het doel waarvoor geteeld wordt het juiste ras gekozen wordt. al doen we dat vanuit het opstellen van ons „bouwplan". We kennen de hoeveelheid grond die we kunnen ge bruiken, delen die in met verschillende oppervlaktes per produkt, becijferen hoeveelheden zaaizaad en kunstmest en komen tenslotte op de faktoren die daarmee allemaal te maken hebben. Alles bij elkaar tenslotte ons bedrijfs plan voor het komende jaar In feite opgebouwd vanuit het startpunt grond „Verwaarloos uw akker één jaar en zij zal u zeven jaren verwaarlozen". Over een opknapbeurt van de grond op naar Kapelie op 30 januari! Is dat nu wel juist? Moeten we deze procedure ook niet eens een opknapbeurt geven? Moeten we niet eens beginnen ons bedrijfsplan vanuit een ander startpunt op te ste.len? Vanuit de mens? (lees: boer). Want als we dat doen, zijn we aangekomen bij 'het werkelijke start punt van al onze plannen. Immers de boer is het, die met zijn kennis, zijn arbeid, zijn geld, machines en grond bedrijfsmatig bezig is zichzelf en zijn gezin een zo goed mogelijke plaats in de maatschappij te geven. Bij de suikerbieten gaat het er ook een beetje op lijken dat we hier met één ras te maken zullen krijgen. We hopen toch dat de keuze wat ruimer zal blijven! Bij de zaaizaadbestelling van de suikerbieten moet nu ook de keuze gemaakt worden voor de afstand in de rij die we gaan toepassen. Alleen bij een goede grondligging is zaaien op een eindafstand van 1518 cm of soms nog op een grotere afstand in de rij verantwoord. Voor een aantal bedrijven staat de oppervlakte aard appelen al vast, maar op andere bedrijven worden toch hier en daar nog al wat getwijfelt om alsnog pootgoed aan te kopen. Bij geze hoge pootgoedprijzen zijn het moeilijke situaties om te beslissen. Hier en daar is het nog wat zoeken om de laatste per celen vol te krijgen. Misschien zijn op zulke bedrijven nog wel wat kansen voor eventueel wat produkten voor de conservenindustrie. Goed overleg, een goede prijs en voldoende zekerheden zijn gewenst voordat men defini tief tot deze vorm van kontraktteelt overgaat. Hoewel ieder jaar op zichzelf staat, doordat we in de landbouw sterk afhankelijk zijn van de natuur, de jaren 1974 en 1975 hebben dit nog eens duidelijk aangetoond in zowel negatieve als positieve zin. en daarbij de prij zen van de vrije produkten zo grillig van jaar tot jaar uiteen lopen, moeten wij realist zijnde, dat we eerder verwachten moeten dat het ondernemersklimaat in onze bedrijfstak eerder zal verslechteren dit jaar, dan ver beteren! Temeer zullen we als praktische boeren alles in onze hand ligt optimaal uit moeten zoeken, om een zo hoog mogelijke opbrengst te verkrijgen. Goed zuiver uit gangsmateriaal, en goedgekeurde zaden met hoogstaande rassen die aangepast zijn aan grond en klimaatomstan digheden, is daarbij een eerste vereiste, dat we er daar mee niet zijn, ligt voor de hand. Een goed evenwichtig samengesteld bouwplan dat aangepast is aan het arbeids aanbod en grondanalyse is ook een belangrijke peiler waar mer. vanuit moet gaan! De eerste weken van dit 'jaar zijn de taken van het Waterschap in onze streek nogal in de belangstelling komen te staan. In de eerste plaats door een zeer hoge waterstand op 3 januari j.l., waar menig inwoner zo zeer van is geschrokken, dat tegelijker tijd meer waarde ring voor het werk en de mensen die bij het Waterschap betrokken zijn, is ontstaan, doordat ze bij nacht en ontij hun werk moeten doen En in de tweede plaats doordat de hoogte van de aanslag van de verontreinigingshef fing op de bedrijven nogal in de discussie is gekomen. Hoewel uw rubriekschrijver niet erg gelukkig is met de hanteerde normen die gebruikt worden om bedrijven, zowel in als buiten de landbouw, een aanslag op te leg gen, en ook wij de regeling maar vrij willekeurig vinden, zal de landbouw toch voorzichtig moeten zijn. Dit terwil- le van de diverse bedrijfstakken waarbij metingen niet altijd ten gunste van verschillende bedrijven uit zal kunnen vallen. Van ons Waterschap dat nauw bij de landbouw is be trokken en praktisch is ingesteld, zal verwacht mogen worden, dat met zo weinig mogelijk kosten de zuivering van het oppervlaktewater rond te zetten. Maar ook dat aan een verdere verfijning van de hanteerde norm voor bedrijven gesleuteld zal moeten worden! Het is tot op heden nog steeds geen winters weer en de temperaturen zijn veelal boven het gemiddelde. Na de korte vorstperiode in december ligt de grond er op WALCHEREN goed voor. In de bovenste laag is de struk- tuur al goed. Toch hopen vele collega's dat we nog eens een vorstperiode krijgen, zodat de grond nog wat meer doorvriest, want ook in de diepere lagen kan de struk- tuur nog wel wat verbeteren. We hebben het echter niet in de hand en moeten maar afwachten met welke weers omstandigheden we nog te maken krijgen! Wat we wel in de hand hebben zijn de verschillende kultuurmaatregelen en beslissingen die genomen moeten worden bij'de opzet van ons bedrijfsplan voor het aan staande jaar. Bij de opstelling van het bouwplan komt naast de gewassenkeuze ook weer de rassenkeuze om de hoek kijken. Voor sommige gewassen zoals aardappelen is de ras senkeuze vrij simpel. Dit is en blijft nog steeds het aloude en veel gevraagde ras Bintje. We hoorde dezer dagen dat er enke.e telers gedeeltelijk gaan overschakelen op het ras Saturna. Van andere gewassen is er soms een heel scale van rassen. De keuze wordt dan moeilijker en soms zal een bepaalde eigenschap van een ras de doorslag geven. Zo zal geschiktheid voor de één of andere grondsoort en vroeg of late grond van invloed kunnen zijn. Verder zijn er vele eigenschappen die de doorslag kunnen geven om tot een bepaalde keuze te komen. De prijzen van aardappelen en uien zijn tot onge kende hoogte gestegen. Er zijn nog enkele telers die van deze hoge prijzen zullen profiteren. Als ze tenminste op het juiste tijdstip verkopen. Zo hier en daar gaan er stemmer, op ,die vragen om overheidsingrijpen. Er zou den voor de aardappelen maximumprijzen moeten wor den vastgesteld en maatregelen die voldoende voorraad tot de volgende oogst garanderen. Een eenzijdige bena dering, want de overheid heeft zich nog nooit veel aan getrokken van het wel en wee van de aardappelte ers. Ook niet bij lage prijzen! Wat de uien betreft horen we waarschuwende gelui den om toch wat zelfbeheersing te betrachten bij de op pervlakteuitbreiding. Ook bij de suikerbieten wordt nog enige uitbreiding van de oppervlakte verwacht, althans op landelijk niveau. Zo tekenen zich weer de eerste strepen af van het schilderij wat uiteindelijk het landelijk areaal van de akkerbouwgewassen van oogst 1976 gaat worden. (Zie verder pagina 31.) Het bezoek aan de Zeeuwse Spuitdag was dit jaar weer groter dan voorheen. Ieder jaar slagen de organisatoren van deze dag er weer in om een actueel programma sa men te stellen. Min of meer is het eigenlijk een generale repetitie van wat er het afgelopen jaar in de praktijk is gebeurd en tevens komen een aantal nieuwe middelen ter sprake. Dit samenspel van wetenschap en praktijk is van bijzonder grote waarde. Jaarlijks neemt het gebruik van c.-.emische middelen toe en het wordt steeds meer van belang, dat we een verantwoorde keuze kunnen ma ken uit het grote sortiment. Daarbij dienen we ook de achtergronden te kennen en speciaal te letten op de wer king, de toepassing en de selectiviteit van de middelen. Voor buitenstaanders lijkt alles wat in de landbouw ver spoten wordt op vergif en daarom is het voor de boer zaak te bewijzen dat het niet zo is.We timmeren met onze spuitkar wel erg aan de weg en alieen voldoende kennis kan ons voor veel onheil behoeden. Na het bezoek aan de spuitdag krijgt men de neiging om de landelijke ervaringen eens te gaan toetsen aan de resultaten op het eigen bedrijf. Een inspektietocht over de wintertarwe leert al gauw, dat de droge herfst en de vele kluiten bij het zaaiklaar maken een grote rem zijn geweest op de goede werking van de bodemherbiciden. We hebben nog een te veel aan onkruid en door het in ventariseren van de soorten van deze onkruiden kunnen we een prijsbewust recept samenstellen. Kleine onkrui den laten zich het beste en ook het goedkoopste bestrij den en daarom is de eerste klap een daalder waard! Opvallend is, dat de opkomst van het ene perceel tar we veel beter is dan van het andere. Dit kan een kwestie zijn van een verschil in zaaibed, in zaaidiepte, in zaad- ontsmetting, in kiemkracht, in overdosering aan onkruid bestrijdingsmiddelen of in ras. Niet zo eenvoudig om er direkt een afdoend antwoord op te geven, maar toch wel interessant om te weten! Want een achterstand is in de regel niet gauw meer in te lopen! Ook op het vroeg geploegde land staat al een behoor lijke onkruidbezetting. Een bewerking met de cultivator op een flinke nachtvorst zou in deze een goedkoop schot in de roos kunnen zijn Al wandelend over de akkers en al peinzend wordt men nu reeds getroffen door de schoonheid van de natuur. Vooral de mannelijke exem plaren van de vogels vallen daarbij dubbel op, terwijl de vrouwelijke juist zo eenvoudig van tooi zijn. Onder de mensen is het juist andersom en waarom eigenlijk? Modegrillen zijn daarbij ongetwijfeld in i et spel, maar als 'het aangeboren eigenschappen zijn en ook bovendien hog erfelijk, dan is het een blijvende zaak en zijn er slechts sporadisch enkele mutaties te verwachten! Op deze leer berust in de landbouw het kweken van nieuwe rassen. In de beschrijvende rassenlijst voor landbouwge wassen kunnen we een opsomming vinden van de vele (goede) eigenschappen van de diverse rassen. Onvat baarheid voor bepaalde ziekten, stevigheid van het stro en gulheid van het blad zijn wel de belangrijkste en in wezen behoeven we voor deze eigenschappen niets extra te betalen. Verder vinden we er gegevens over de zaai- zaadhoeveelheid, de rooibaarheid, de stikstofbehoefte, enz. enz. Ook bij het opstellen van een eenvoudig bouw plan mag daarom de rassenlijst niet ontbreken. De be slissingen aan de basis moeten we zelf nemen en beslist niet wachten tot het een of ander ons wordt aangepraat. „Een goed begin is het halve werk"!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 21