HET WEER KUNT U NIET VERANDEREN; WEL UW SNELHEID AANPASSEN Autogordels - Strak en zeker! Nu 23 ORIGE week hebben wij medegedeeld, dat 1976 ons jubileumjaar is. Wij timmeren nu reeds 25 jaar aan het huis van de ZLM-leden en een groot aantal ZLM-be- gunstigers. Dat doen wij dan op bescheiden wijze via het wekelijks verschijnende Land- en Tuinbouwblad. Aan de openbare weg hebben wij in de afgelopen 25 jaar nooit getimmerd, d.w.z. geen advertentiekampagne via dagbla den en verspreiding van folders huis aan huis etc. Wij zijn ook niet van plan dat in de naaste toekomst te gaan doen. De mond tot mond reklame is ons veel dier baarder en die werkt goed. Overigens moeten wij daar meteen aan toevoegen, dat er zelfs nog een groot aantal ZLM-leden zijn, die ook nog elders objekten hebben ver zekerd, terwijl ze op veel voordeliger basis bij onze O.V.M. verzekerd zouden kunnen zijnl Als je dan zo'n 25 jaar bezig bent sta je daar toch wel van te kijken. Nu stre ven wij zelfs niet naar 100 in de wetenschap die toch nooit te krijgen. Wij zijn voorstander van vrijheid, blijheid, leven en laten leven. Om op enigerlei wijze de leden te beïnvloeden voelen wij dus niets! Toch gaan we in dit artikel er even tegenaan in die zin, dat wij uit onze premielijst een aantal tarieven publiceren met de bedoeling om diegenen, die nog wat elders verze- kedr hebben de mogelijkheid te bieden een vergelijking te maken. Onze stellige indruk is n.l. toch, dat een stuk on wetendheid en mogelijk gemakzucht in het spel is, die overigens betrokkenen wel geld kostl Daar gaan we dan: Nieuwwaarde Personen auto's Traktoren Bromfietsen 7.001 ,-/ƒ 10.001,-/ 14.001 ,-/ƒ 15.001,-/ 20.001 ,-/ƒ f 25.001,-//" 701,y/f 1.007,-If f 1401 ,-/ƒ 8.000,- 11.000,- 15.000,- 16.000,- 21.000,- 26.000,- 800,- 1.100,- 1.500,- Bruto- Bruto- premie premie Kasko Uitsluitend W.A. W.A. ƒ432,- ƒ192,- ƒ504,- 210,- 600,- 234,- 110,- 30,- ƒ135,- 30,- ƒ160.- 30.- 56,- f 24,- 68,- f 24,- 84.- f 24.- 1407). Vandaar, dat er een groot aantal gezinshoofden in de mening verkeren, dat zij het met verzekeren van hun motorrijtuigen kunnen volstaan. Niets is minder waar. Het risiko, dat een spelend kind, huisdieren, fietsende of lo pende gezinsleden met zich brengen of anders gesteld, welke schade aan derden kan worden veroorzaakt is niet mis. Jaarpremie W.A.P. risiko 24,per jaar. Zij die een be drijf uitoefenen dienen een bedrijfs W.A. verzekering te hebben, waarin tevens het gezinsrisiko is ingesloten. De premie varieert naar bedrijfsgrootte van 60,100, ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Vooral ook op het terrein van de ziekenhuisverpleging, specialisten en huisartsenhulp zien we voor de vrijwillige verzekerden grote verschillen. Wij werken op dat terrein samen met de Ver. voor Ziekenhuisverpleging „Zuid en Noord" (Z.H.V.) te Goes. Premies vanaf 1 januari 1976: Ziekenhuis 3e klas plus specialistenhulp en huisartsenhulp 669,per persoon: voor maximaal 2 kinderen ƒ441,per persoon. Ziekenhuis 3e klas plus specialistenhulp maar zonder huisartsen: premie ƒ504,per persoon en ƒ336,voor kinderen. Bij 2e klas ziekenhuis, specialisten- en huisartsenhulp een premie van 975,per persoon; kinderen blijven 3e klas. Bij 2e klas ziekenhuis en specialistenhulp zonder huis artsen een premie van ƒ840,per persoon. ARBEIDSONGESCHIKTHEID Als per 1 oktober 1976 de Algemene Arbeidsonge schiktheids Wet (A.A.W.) in werking treedt wordt vooral de dekking van het eerste jaarsrisiko belangrijk. Deze dekking geeft dan aansluiting op de A.A.W. Premie voor 1e jaarsdekking 370,per ƒ10.000, dekking; 5 klimmend. Leeftijd van afsluiten 1835 jaar. SLOTOPMERKING Wij zouden het aantal voorbeelden nog aanzienlijk kunnen uitbreiden. De bedoeling was en is u een inzicht te geven in onze tariefsstelling. Voorzover u elders ver zekeringen lopende hebt ontvangt u in jde loop van dit .jaar weer een prolongatienota, welke over het algemeen een hoger bedrag zal aangeven dan de vorige. Welnu: u kunt dan een vergelijking maken met onze tarieven. Wie er het gunstigst uit de bus zal komen is voor ons geen vraagpunt. Wel zijn we nieuwsgierig hoe veel u meer betaalt. Als u dat zelf ook ontdekt hebt bent u uiteraard nog vrij om voor St. Nicolaas te spelen. Waarvan akte! de L. Dit zijn dus brutopremiebedragen waarbij, bij vergelij king, rekening gehouden moet worden met de kortingen voor schadevrij rijden bjj personen- en bestelauto's die na 5 jaar tot 40 kan oplopen. Bij oversluiting van een elders lopende verzekering wordt de korting door ons overgenomen. Voor landbouwmachines en aanhangwagens wordt in dien men het kaskorisiko wil bijverzekeren 5,?per ƒ1.000,kataloguswaarde berekend. Voor caravans is dit ƒ10,per ƒ1.000,Bij personen- en bestelauto's loopt de korting voor schadevrij rijden op tot 40% na 5 jaar. Onze W.A.-dekking is zeer hoog, n.l. 5 miljoen gul den. Maar we hebben nog meer te melden! W.A. BEDRIJF EN W.A. PARTIKULIER "TJE gemotoriseerde rijtuigen moeten op grond van de Wet Aansprakelijkheid Motorvoertuigen op z'n minst tegen W.A. risiko verzekerd worden. Dit geldt niet voor de algemene aansprakelijkheid, welke voortvloeit uit de bepalingen van het Burgelijk Wetboek (art. 1401 t/m HET gebruik van autogordels neemt weer af. Het per centage auto-inziittofiden dat op de buitenweg een gordel draagt, bedroeg in juli jjl. 78 In oktober was dat afgenomen tot 67 een daling van 11%. Binnen die be bouwde kom was de daling nog groter, namelijk 14 van 61 in juli tot 47 in oktober. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van enquêtes die de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid SWOV houdt naar het gebruik van autogordels. Op 1 juni 1975 werd het dragen van auto gordels voor vóórinzittenden van personenauto's verplicht gesteld. Het draagpercentage, dat in oktober 1974 nog 28 was, sprong omihoog. In mei 1975 werd bij proef enquêtes op de buitenweg 50% gemeten, in juli mat de SWOV 78%. Voor het dragen binnen de bebouwde kom werd een soort gelijk effect geconstateerd. Nu blijkt het gebruik echter in vier maanden tijd sterk te zijn teruggelopen. Uit enquêtes blijkt verder dat auto-inzittenden jonger dan 24 jaar de gor del het minst dragen. Ook komt naar voren dat ervaren auto bestuurders de gordel minder dragen dan degenen die wei nig rij-ervaring hebben Dit niettegenstaande het vast staat dat door het gebruik van autogordels de kans op dodelijk letsel bij eejn ongeval met tenminste 75 afneemt. maar het is niet alleen dat gordels minder worden ge dragen maar ook dat het voldoende strak dragen niet zo nauw wordt genomen. En dat terwijl die beschermen de werking van de autogordel afneemt naarmate deze (te) los. wordt gedragen. Slechts enkele centimeters speling doet het effekt al aanzienlijk daden. Bij de huidige stand van de techniek kan de autogordel gezien worden als het meest efectieve beschermingsmiddial voor bestuurders en passagiers van auto's bij verkersonge- vallen, maar dan wel overal, altijd en op de juiste mander. De autogordel moet strak zitten zonder onaangenaam te worden. Men bedenke daarbij dat strak geen synoniem is voor ingesnoerd of vastgebonden. Met een strak gedragen gordel om blijven de inzittenden van een auto bij een botsing vast en zeker op hun plaats zitten. J HET kan gebeuren dat sommige automobilisten .met de driepuntsgordel problemen ondervinden met het strak dragen, omdat bijvoorbeeld sommige knoppen op het dash- bord niet meer bereikbaar zijn. Anderen vinden dat een strak aangelegde gordel een te ernstige (vooral psychische) belas ting betekent. In beide gevallen is het echter onjuist de gor del dan maar met meer speling te gebruiken. Wie zich in zijn bewegingsvrijheid belemmerd voelt of lichamelijk ongemak ondervindt als de gordel strak gedragen wordt, kan beter een driepunts- of heupgordel met automaat nemen. Nog maals: autogordels horen goed strak om het lichaam te zit ten. Altijd en overal, zowel op lange als op korte ritten, zo wel binnen als buiten de bebouwde kom. i£N vBu^mmomL, wsm m Bmmmr m zo m m'n mum®..?. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en Veilig Ver keer Nederland zullen in samenwerking met organisaties als de ANWB de automobilisten de aandacht vestigen op het gebruik van de gordel. Tijdens de WN-aktie „Autogordels - strak en zeker" wordt via televisie- en radiospots alsmede met affiches een en ander opnieuw onder de aandacht van automobilisten en hun inzittenden gebracht. Daarnaast" zal de politie intensiever toezicht houden op het nakomen van de draagplicht. Op initiatief van de Centrale Politie Ver- keerscommissie (CPVC) zal dit jaar bij alle verkeerscontro les duidelijk worden gelet op het dragen van autogordels! ^EZER DAGEN is verschenen het Statistisch Zak boek 1975. Dit boek wordt elk jaar samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek en bevat een schat van gegevens op het gehele terrein van het maat schappelijk leven in Nederland, t Over de cijfers van 1975 is nog niet zoveel exact be kend en daarom worden nog veel vermeld als laatste cij fers, die van 1974. Het boek biedt gegevens zowel over het verloop van de bevolking, het klimaat, over beroepen, bedrijven en on dernemingen, over produktie en over prijzen en biedt bij bestudering een breed inzicht in de samenstelling en gang van zaken van onze Nederlandse samenleving. Het is altijd weer interessant om dergelijke cijfers te be- kijker\Jn hun onderling verband. Daarvoor is het nodig dat wordt uitgegaan van een zelfde basisjaar, en jammerge- noeg is het jaar dat als basis is genomen niet altijd het zelfde. fin onze cijfers die wij hierna laten volgen en die wij aan dit boek hebben ontleend, hebben wij alles zoveel moge-i lijk teruggerekend op het basisjaar 1963. Wegens het ont breken van de gegevens van de indexprijzen voor de ge zinsconsumptie hebben wij in plaats van 1963 echter 1964 als vergelijkingscijfer vermeld. enkele cijfers. Indexprijzen gezinsconsumptie werknemers gezinnen 1964 94 1974 182 Indexcijfers verdiende bruto-lonen in nijverheid, handel, banken, verzekeringen: per oktober van de jaren 1963 1974 alle sektoren 100 271 mannelijke arbeiders in de landbouw 100 262 Groothandeisprijzen akkerbouwprod. 100 152 idem veehouderijprodukten 100 171 idem algemeen 100 166 Gemiddelde uitkering AOW: Ongehuwden 1553 7419 Gehuwden 2414 10505 Dit staatje is toch wel een doorslaggevend bewijs van de bewering ten aanzien van het achterblijven van de ont wikkeling van de ondernemersprijzen. Wij konstateren n.l. dat de lonen zijn gestegen van 100 naar ongeveer 260, dat de uitkeringen van de AOW zijn gestegen van 1553 tot 7419, dat is een verhoudingscijfer van 477 en van 2414 tot 10505 is 435, terwijl de groethan- delsprijzen algemeen zijn gestegen van 100 tot 166. Het gemiddelde van de groothandeisprijzen van akker bouw en veehouderijprodukten van 1974 is 161. IJ 1 ET gaat natuurlijk niet op om deze cijfers als abso lute grootheden tegenover elkaar te plaatsen. Het bete kent niet dat de inkomens-ontwikkeling geheel parallel is verlopen aan de genoemde cijfers. Dan zouden ook de kostenontwikkeling en de ontwikkeling van de produktie in rekening moeten worden genomen. Een indikatie is er evenwel in te vinden en naar wij me nen zit in de cijfers een duidelijke aanwijzing dat het in ons land niet goed gaat met de ontwikkeling van kosten en prijzen. Een exakte konklusie is ook hier evenwel niet zonder meer te trekken, omdat er dan van moet worden uitge gaan dat in het jaar 1963 de verhoudingen tussen b.v. lo nen en prijzen optimaal waren. Zoals altijd moeten cijfers voorzichtig worden gehan teerd. Dat is altijd zo en zeker is dat met gemiddelde cij fers het geval. Om dit te bewijzen kunnen wij het gemid delde van de aardappelprijzen van 1974 en 1975 nemen. Stellen wij dit voor 1974 op ƒ0,10 per kg en voor 1975 op ƒ0,40 dan zou de gemiddelde prijs ƒ0,25 per kg zijn. Toch kun je dit cijfer niet zonder meer toepassen op elk individueel geval. Als test evenwel is het zinnig om na te gaan hoe de verhoudingen liggen zowel in het alge meen als individueel. Om die redenen alleen al is het Statistisch zakboek 1975 een interessant boekjel Goes, 23 jan. 1976 PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 19