VLASTEELT HERA OOGSTZEKERHEID Bewakingssystemen voor melkstallen Signaleren tochtigheid door temperatuurmetingen tijdens melken 123 L J- BLAAUW - ELECTRONICAWEG 35 - STADSKANAAL X32 HANDELSONDERNEMING HUNSECK B.V. 145 KOOI B.V. - MOLEN 25 - VROUWENPAROCHIE 181 GEBR- WESTSTRATE - KRABBENDUKE-GOES (Vervolg van paginal!.) Het voortdurend toenemen van het aantal koeien per melkstal heeft tot gevolg, dat het voor de veehouder en zijn personeel onmogelijk wordt alle dieren individueel te observeren en controleren. Het is nodig, dat voor mid delgrote en grote melkstallen systemen worden ontwik keld, die de bewaking van de produktie en de gezondheid overnemen De produktiebewaking is een bewaking op langere ter mijn. De produktiegegevens moeten voor dit doel in een passende vorm worden geregistreerd. De bewaking van de gezondheid moet worden ver zorgd door een systeem, dat op korte termijn afwijkin gen van de normale gezondheidstoestand van een koe vaststelt en meldt, opdat snel kan worden nagegaan wat de oorzaak van die afwijking is. Het door het IMAG ontworpen systeem omvat een re keneenheid met in- en uitvoer- en registratie- en com- mando-apparatuur. Het gebruikt als criteria voor de be waking van de algehele gezondheidstoestand van de koe de melkgift en de melktemperatuur en in het bijzonder voor de uiergezondheid het elektrisch geleidingsvermo gen van de melk. Automatische koeherkenning maakt deel uit van het systeem. Het systeem signaleert te lage melkgiften en stelt alarmsignalen in werking als volgens de genoemde cri teria een koe speciale aandacht nodig heeft. Het systeem verzorgt eveneens de automatische toediening van krachtvoer en de registratie van gegevens voor de pro- duktiecontrole. Koeherkenning. Iedere koe draagt aan een halsband een zendertje met zich mee. Op de melkstand bevindt zich een ontvanger, die het nummer van de koe van het zendertje opneemt, waarna het wordt doorgegeven naar de rekeneenheid. Melkgift. De melkgift wordt bepaald door weging. Een weegcontainer is opgehangen aan een weegarm, waarop rekstrookjes zijn aangebracht. Het gewicht van de melk in de container veroorzaakt een geringe buiging van de weegarm, waardoor de opgeplakte rekstrookjes een leng teverandering ondergaan, waardoor de elektrische weer stand verandert. Deze weerstand wordt gemeten en om gezet in een elektrisch signaal dat naar de rekeneenheid wordt gevoerd, alwaar het weer wordt omgerekend tot een hoeveelheid melk. Melktemperatuur De melktemperatuur, gemeten in de klauw van het melkstel, geeft nauwkeurig de lichaams temperatuur van de koe aan. De temperatuur wordt eveneens in de vorm van een elektrische grootheid door de rekeneenheid opgenomen en daar weer tot een tem peratuur omgerekend. Advertentie IM Elektrische geleidingsvermogen. In geval van een uier ontsteking neemt het aantai bacteriën in de melk snel toe, waardoor het elektrisch geleidingsvernjogen veran dert. Dit igeleidingsvermogen wordt eveneens in de klauw gemeten, als elektrische grootheid naar de reken eenheid gevoerd en daar omgezet in een kwaliteitsgetal voor de melk. Signalering. Voor iedere koe wordt, op grond van de opeenvolgende melkgiften en de variaties daarin, na elke melking een signaleringsgrens vastgesteld. Ligt de laat ste melkgift beneden deze grens, dan wordt dit door het systeem gesignaleerd als een afwijking van het normale produktiepatroon. Zodra een koe, die in een melkstand is ingelaten om te worden gemolken, door het systeem is herkend, wordt door middel van een tableau met groene en rode lampjes kenbaar gemaakt, welke van de zes voorafgaande melk giften als afwijkend van het normale produktiepatroon zijn gesignaleerd. De melker kan op grond van deze infor matie reeds tijdens het melken extra aandacht besteden aan bepaalde koeien. Alarmering. Is de laatste melkgift als afwijkend gesig naleerd en is de acute melkgift wederom afwijkend, dan ontstaat de alarmtoestand. De alarmtoestand ontstaat ook, indien de melktemperatuur of het elektrisch gelei dingsvermogen van de melk een ontoelaatbare afwijking van een bepaalde norm vertoont. De alarmtoestand resulteert, in een eenvoudigste vorm, in het branden van een of meer van drie rode lampen. Hierdoor wordt de aandacht op de betreffende koe ge vestigd, waarop de melker tot actie kan overgaan. In een meer geavanceerd systeem kan de alarmtoe stand tevens inhouden, dat een mechanisme in werking wordt gesteld, waardoor de betreffende koe van de groep wordt afgescheiden Het systeem geeft op papierstrook weer welke koeien de aiarmtoestand hebben veroorzaakt, wat de reden daarvan was en wat de meetwaarden waren. Ir H. J. BUREMA en ing. W. ROSSING Het waarnemen van tochtigheid levert op veel bedrij ven nogal wat problemen op. Het niet signaleren hiervan kost de veehouder geld, daar immers hierdoor een perio de met een hoge melkproduktie wordt ingeruild tegen één met een lage. In een samenwerkingsproject van het IMAG en het IVO is onderzocht, in hoeverre de temperatuur, ge meten tijdens het melken, in de melkklauw als een goede parameter is te beschouwen voor de lichaamstempera tuur. Daarnaast is nagegaan of 'het tweemaal daags meten van de lichaamstemperatuur tijdens het melken mogelijk heden biedt voor het signaleren van ziekten en tochtig heid. Een onderzoek op de proef boerderij „De Bunzing" van het IVO te Zeist heeft uitgewezen, dat het mogelijk is om de lichaamstemperatuur in de melkklauw met een tem- peratuurvoeler te bepalen. De rectaal gemeten tempera tuur lag gemiddeld pl.m. 0:09 gr. C hoger dan die in de melkklauw. Tijdens dit onderzoek werd een aantal koei en één of meerdere malen tochtig. In 84 van de geval len trad hierbij een temperatuurverhoging op van pl.m. 0.3 gr. C. In bijgaande grafiek is het temperatuurverloop weergegeven van een der koeien, die tijdens het onder zoek tochtig werd. Met de moderne apparatuur is het goed mogelijk deze genoemde verhoging te detecteren en in de melkstal te signaleren. Ing. W. ROSSING beitels van 65 mm. Tandvorm en tandverdehng voorkomen vollopen. Bij zonder geschikt werktuig voor stoppelbewerking, breken van bevroren grond en andere zware bewerkingen. Grote doorloophoogte. Max. werk- diepte 30 cm. Kan uitgerust worden met een verkruimei rol of een achter- egge. Tevens wordt geëxposeerd de Vib-Ro-Crop, een tot 8,50 meter werk- •breedte, traploos in te stellen sohoffehverktuig, waarbij slechts één man de gehele grondbewerking doet. Mede door een speciaal geleddewiel stuurt het apparaat dat aan de trekker is gekoppeld vrijwel zich zelf. De bestuurder van de trekker behoeft slechts vooruit te kijken om dn het spoor te blijven. Geleidewiel en een speciale vorm van de gewasbescher mers maken een hoge werksnelheid mogelijk. De trekker draagt uitslui tend de kakerbalk omdat elke schoffel-unit door een eigen wiel gedragen wordt. Snelheid en precisie besturing van de trekker mogelijk ongeacht het aantal te gebruiken schoffel-units. Schoffelen tot kort voor de oogst blijkt mogelijk door extra grote door loophoogte van 60 cm. Werkdiepte van de Vib-Ro-Grop nauwkeurig regelbaar. Verder een heteluchtkanon IHB-8 met rookgasafvoer, evenals de D-typen en de IDH-typen modern uitgevoerd, een type dat nü zowel horizontaal als vertikaal kan worden gebruikt, voor verwarmen, drogen, vorstvrij houden en ventileren. Capaciteit 80.000 Kcal. Netto rendement 85 Ook dit heteluchtkanon werd voorzien van het standaard „uitwisselbare hart". De branderkamer werd vervaardigd uit hoogwaardig chroomstaai, waar door een optimale levensduur wordt verkregen. De MB—8 loopt mee in het serviceschema van de dealer waardoor service-a-la-minute kan wor den verkregen. Tenslotte de werkplaatskachel W 50/50 VL. Kachel die door verwerking van afgewerkte oliën, zonder roet, vuil, vlokken of stank-milieuvriendelijk dius vrijfwel gratis 9000 of 20.000 Kcal./uur warm te geeft. Type W-50 produceert direkte stralingswarmte. Type W-50VL is voorzien van een ventilator en een geperforeerde mantel en zet een deel van de stralingswarmte om in convectaewarmte. De kachel heeft een lage aanschaffingsprijs, betaalt zichzelf en beschikt over een grote inge bouwde veiligheid. 118 HERDER BV- GRENADIER WEG 19 - MIDDELBURG Herder talud-carkelmsaaier voor montage aan hydraulische slootreindgers, graafmachines exl. BSM verkruimelaar voor montage op aardappelrooiers. brengt onder de naam gezamenlijke Hunseck Importeurs een groot assor timent aan landbouwwerktuigen als van Taarup: de sohijvenmaaiers, ta van Amazone. kidmaaiers, maaikneushakselaars, veldhakselaars, van Rabewerk: wen- telploegen, rondgaandeploegen, grondbewerkingskombinaties en Köcker- ling: grondbewerking-zaaikomibinaties met pakkerrollen, schoffelmachi nes. Van Cavero: stalmeststrooiers en kipwagens en Beco: kipwagens met speciale tandem-konstruktie en afneembare bak (kontainersysteem) voor gekombdneerd land- en wegtransport, Gustin: hooischudders, en balenladers en Mil: frontladers met snel-koppelsysteem (drive-in) pas send op alle merken tractoren, voederdoseerapparaat met aandrijving d.m.v. hydromotor voor driepuntsophanging van tractor. Nieuw bij Amazone zijn de Amazone: Yet 4000 pneumatische kunstmest strooier, bakinhoud 4000 1 met effectieve strooibreedte van 12 m dm.v. inklapbare boom met verdelers. Grondbewerking-zaaikombLnatie bestaande uit schudeg, pakkenol en zaaimachine (getrokken of opgebouwd) Kunstmeststrooiers voor driepuntsophangiing van 400 1, 600 1 en 1000 1 met zeer geringe vuihoogte. 134 W1ENESE LADDERS B.V. - REACTORWEG 5 - UTRECHT Haca rollend staltrapje. X43 BURG'S MACHINEFABRIEK - OOSTDIJK - KRABBENDUKE Burg kistenkantelaar. Kooi-Aap meeneem vorklift voor voertuigen, waarmee op de tentoon stelling gedemonstreerd wordt. brengt o.m. de „Delvano" zelfrijdende sproeimaohine, gebouwd op een Ford-trekker 4000 of 5000. Enkele bijzonderheden zijn: modern stuur- kabine met deur op zijkant en vooraan Met luchtverversing - Met panoramisch zicht op het werk - stevig vat in kunststof met een inhoud van 1500, 2000 of 3000 liter - Onafhankelijk hydraulisch systeem recht- De Delvano zelfrijdende sproeimachine Safe-Trac met als basis een Fordtrekker 4000 of 5000. streeks door de motor aangedreven - Hydraulisch aangedreven vulpomp. Een sproeiraam wordt volautomatisch bediend, met afzonderlijke bedie ning der toplansen en hoogte- en hellingsregeling. Met blocoagestand en met vrijeloopstand. Breedte: van 20 tot 30 meter. Alle bedieningen van uit de zetel van de voerder. Banden zijn 9/36, 11/36 of 9/42 achteraan; 750/16 of 750/18 vooraan - of naar keuze. Een goede gewichtsverdeling waarborgt een uitstekende trekkracht in alle terreinen. Daarbij een sproeipomp met overvloedig debiet van 180 1/min. met keuze tussen een zuigerpomp of een zuiger-membraanpomp.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13