Nieuws van het IMAG op de RAI Strokenlegger achter zaaimachine Koeherkenning in combinatie met melkstal Een nieuwe zuurbestendige vloer in de melkstal Het scheiden van dunne mest Folie-opruimer krachtvoerdosering in of buiten de 11 Met de door het IMAG ontwikkelde strokenlegger zijn smalle stroken kunststof over de gezaaide rij aan te bren gen. Door de groeiende belangstelling voor het zaaien op eindafstand (bijv. van witlof) waarbij hoge eisen aan de kiemomstandigheden worden gesteld maakt deze methode steeds meer opgang. De kunststofafdekking voorkomt verdamping van het vocht en draagt er op deze wijze toe bij, dat zowel de kiemomstandigheden als de opkomst worden bevorderd. De strokenlegger is achter een zaad-element van een precisiezaaimachine gebouwd. In de bestaande uitvoering worden zes rijen op een afstand van 50 cm gezaaid. Voor het zaaien op ruggen, met een onderlinge afstand van 75 cm, worden vier elementen gebruikt. De kunststofstro ken. die een breedte van 20 cm hebben worden, ter voorkoming van wegwaaien, aan de zijkanten in de grond gebracht. Ohemische onkruidbestrijding vindt plaats met behulp van een spleetdop, die tussen het zaai-element en de strokenlegger is bevestigd. De tank van de spuit is voorop de trekker gebouwd. De kosten van de folie zyn afhankelijk van de rijen afstand en bedragen, bij een rij afstand van 50 cm, pl.m. 350,— per ha. G. F. VAN 'T SANT (Vervolg van pagina 8). Op de grotere melkveebedrijven vormt, vooral als door verschillende melkers wordt gemolken, het her kennen van de koeien een probleem. Om de juiste hoe veelheid krachtvoer te kunnen verstrekken en om an dere diergegevens te kunnen vastleggen, is het identifi ceren van de dieren in de melkstal nodig. Nummering van de dieren door halsbanden of vriesbranden biedt hiertoe mogelijkheden. De nummers zijn echter niet al tijd gemakkelijk af te lezen; bovendien vormt het kop pelen aan de te verstrekken hoeveelheid krachtvoer een vrij zware belasting voor de melker. Om de taak van de melker te verlichten, is door het IMAG, in samenwerking met de TFDL, een automatisch koeherkenningssysteem ontwikkeld. Op de proefboerderij „De Vijf Roeden" te Duiven is een dergelijk volledig koeherkenningssysteem geïnstal leerd. Elke koe draagt een zender (zie afb) die door dat er gebruik wordt gemaakt van elektromagnetische energie-overdracht geen batterijen behoeft. Zodra de dieren in de melkstal met de zender voor de ontvanger van de voerbak komen, wordt het nummer opgevangen en zichtbaar gemaakt. Dit systeem wordt tevens gebruikt voor de automa tische krachtvoerdosering in de melkstal. Zodra het nummer van het dier is opgevangen, wordt dit naar een kast waarin de te verstrekken hoeveelheid kracht voer per afzonderlijk dier is ingesteld gestuurd, van waaruit het op de juiste plaats wordt gedoseerd. Ook wordt met dit koeherkenningssysteem de melkproduktie, samen met het koenummer, automatisch vastgelegd. Het systeem blijkt, na ongeveer een jaar in gebruik te zijn, goede perspectieven te bieden. KRACHTVOERDOSERING BUITEN DE MELKSTAL Het in de melkstal verstrekken van grote hoeveelhe den krachtvoer in één keer levert bij Ihoog produktieve veestapels stagnatie op bij het melken. Door de dieren in produktiegroepen in te delen, kan een gedeelte van het krachtvoer aan het voerhek worden verstrekt. Het vor men van voldoende produktiegroepen is niet altijd moge lijk omdat: de gebouwen zich hiervoor niet altijd lenen; het extra arbeid vraagt; het steeds wijzigen van de groepen, waardoor ook de sociale rangorde in de groep kan veranderen, de pro- duktie nadelig kan beïnvloeden. Door het IMAG is, in samenwerking met de TFDL en het PR, een systeem ontwikkeld, waarmee het krachtvoer buiten de melkstal per individueel dier is te doseren. Het is gekoppeld aan het koeherkenningssysteem en is in ja nuari 1975 op de proefboerderij „De Vijf Roeden" te Dui- van geïnstalleerd. Eén van de stallen is met een voer- Beton is minder goed bestand tegen een voortdurende inwerking van een geringe concentratie melkzuur en dientengevolge vertonen betonnen vloeren in melkstal- len een melkloka.en na enkele jaren' ernstige aantasting. Dit houdt in, dat de vloer van een nieuwe (bij voorkeur zuurbestendige) deklaag moet worden voorzien. Meestal is het met een ligboxenstal moeilijk de melk stal tijdelijk buiten gebruik te stellen. Om dit bezwaar te ondervangen heeft het IMAG, samen met de industrie, een kunststof vloer ontwikkeld, die tussen twee melktij den door kan worden aangebracht. Uit het onderzoek is gebleken dat een kunststof gebon den mortel bijzonder geschikt is voor een zuurbestendi ge vloerafwerking. Bij deze toepassing is de kunststof een epoxyhars met een snelle harder Om van een goede aan hechting voor een kunststofgebonden mortel verzekerd te zijn, moet de ondergrond droog, schoon en vetvrij zijn. Een goede methode hiertoe is het vlamstralen. De vet- en vuilresten verbranden; eventueel niet geheel vastzitten- de deeltjes springen los en de bovenlaag wordt voldoende droog voor de snel uithardende exopyhars. Na het aan brengen van een uit twee componenten bestaande im pregneerlaag kan direct met het aanbrengen van de nieuwe deklaag, bestaande uit kunststofgebonden mortel, worden aangevangen. De eerste proeven met de ze vloer zijn ongeveer drie jaar geleden genomen. Zonder meer kan worden gesteld, dat deze deklaag te gen de uitwerking van melkzuur bestand is en oen goede slijtvastheid bezit De kosten van deze afwerklaag zijn ongeveer gelijk an die van een tegelvloer en bedraagt, inclusief het aanbrengen, ca 50,— per m2, excl. BTW. Voor uitgebreidere informatie wordt verwezen naar het artikel in de Boerderij - Veehouderij, 1015 feb. 1975. ,,In één dag een nieuwe zuurbestendige vloer in de melkstal" door ir P. B. Hangelbroek, IMAG, Wage- ningen. Ir P. B. HANGELBROEK punthefinrichting van de trekker wordt bevestigd, be staat uit een haspel, die door een hydraulische tandwiel motor wordt aangedreven. De uitgelegde folie wordt aan de haspel vastgemaakt en ai rijdende opgerold, waarbij de oprolsnelheid auto matisch wordt aangepast aan de rijsnelheid. Door het verkleinen van de diameter van de haspel, hetgeen geschiedt door het uitnemen van één van de pijpen, kan de opgewikkelde folie op een eenvoudige wijze worden afgeschoven. Deze folie-opruimer is zowel te gebruiken voor het verwijderen van strokenfolie als van folie, volvelds aan gebracht op bedden van 1,50 m. breed. In het laatste geva; worden de randen van de folie met behulp van twee schuingeplaatste strippen losgemaakt, teneinde scheuren tijdens het uit de grond trekken te voor komen. Het werktuig is, voor zover ons bekend, nog niet door een fabrikant in produktie genomen G. F. van 'tSANT Bij de huisvesting van rundvee en varkens wordt, door de lagere investeringen en de geringere arbeidsbe- hoefte, de voorkeur gegeven aan het dunne mestsysteem. Door de anaërobe omzettingen tijdens de opslag van dunne mest kan het stalkumaat ongunstig worden beïn vloed, terwijl tijdens het uitrijden bezwaren van stank overlast kunnen worden verwacht. Dit laatste uiteraard vooral als dunne mest wordt uit gereden in de omgeving van woonkernen of recreatiege bieden. Deze klachten over stankhinder kunnen worden voorkomen door de dunne mest buiten de stal te be luchten en met de beluchte en reukloos gemaakte mest de geproduceerde mest van onder de roosters uit de stal te spoelen. Met financiële steun van de Commissie Hinderpreven- tie Veeteeltbedrijven en het O. en S.-fonds voor de Landbouw werden reeds ca 25 beluchtingsinstallaties ge bouwd. Hierdoor was het mogelijk praktijkervaring op te doen. Om het beluchten van de dunne mest met zo laag mo gelijke kosten te doen plaatsvinden, moet worden ge streefd naa een zo laag mogelijk energieverbruik. Dit zou o.a kunnen worden bereikt door de dunne mest vóór het beluchten te scheiden in een vaste mest en een vloei stof. Dit kan worden gerealiseerd met de volgende ap paratuur een zeefbandpers, waarbij de dunne mest op een ny- lonband wordt gebracht. Deze band loopt tussen twee drukrollen door, zodat de vloeistostof wordt uitge perst; een trilzeef, die met een gaasbodem is uitgerust. Door de vibrerende beweging wordt de zeef opengehouden, terwijl de vaste mest wordt afgevoerd; een trommelfilter, bestaande uit een draaiende trom mel met doorstroomopeningen, waarbij de vaste stof door twee drukrollen, wordt uitgeperst; een centrifuge, waarbij door het hoge toerental de vaste stof tegen de trommelwand wordt geslingerd en vandaar met een vijzel wordt afgevoerd. De voordelen van het scheiden zijn o.a.: een energiebesparing bij het beluchten van 3040 een verbetering bij het uit de stal spoelen van de mest door verhoging van de pompcapaciteit; mogelijke verbetering van de afzet van de vaste mest; de mogelijkheid van verregening van de vloeistof. Aan welk systeem van mestscheiding de voorkeur moet worden gegeven, vormt een punt van onderzoek, waarop binnen niet al te lange tijd een antwoord mag worden verwacht. Van bedrijf tot bedrijf zal het advies evenwel kunnen verschillen. De factoren die dit mede bepalen zijn: de gewenste scheidingscapaciteit per uur of per dag; het optimale drogestofgehalte van de vaste mest; het beschikbaar electrisch vermogen; de investerings- en onderhoudskosten. Ing. H. R. POELMA Door het IMAG is een folie-opruimer ontwikkeld, waarmee de kunststoffolie, na opkomst van het gewas, kan worden verwijderd. Dit werktuig, dat aan de drie- box uitgerust (afb.) waar elk dier zijn portie krachtvoer kan opnemen. Bij het binnentreden van de voerbox wordt, zodra de zender van het dier in de nabijheid van de ontvanger komt, het nummer opgevangen en wordt mits het dier nog voer tegoed heeft een portie van 400 gram ver strekt. Hierna is het systeem één minuut geblokkeerd, zodat het vermelde portie kan worden opgenomen. Ver volgens wordt het systeem nagegaan in hoeverre het dier nog meer voer tegoed heeft en indien dit het geval is, wordt een tweede portie verstrekt- In een centrale kast kunnen per dier 15 porties voer worden ingesteld dat, hetzij ineens hetzij verdeeld over de dag, kan worden op genomen. Heeft het dier haar portie opgenomen, dan krijgt ze, totdat de kast door middel van een drukknop in zijn beginstand is teruggebracht, niets meer. Dit ge beurt bijv. tweemaal per' dag. De melkproduktie van de groep, die individueel buiten de melkstal werd gedoseerd, werd vergeleken met die van een groep, die een gedeelte van het krachtvoer aan het voerhek en de rest in de melkstal kreeg verstrekt. Uit de dagelijkse produktiecontrole bleek dat, nadat het systeem in de derde week in gebruik was genomen, vooral de hoog produktieve dieren positief op deze indi viduele dosering buiten de melkstal reageerden (zie gra fiek nr. 1). Dit systeem voor krachtvoerdosering buiten de melkstal is door de Fa. D.A.C.A te Lelystad in pro duktie genomen. Het systeem, waarin max. 255 koeien kunnen worden geprogrammeerd en waarop tot 16 voer- boxen kunnen worden aangesloten, is in het najaar van 1975 ook op enkele particulierebedrijven geïnstalleerd. Ing. W ROSSING.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 11