Nu. VLASTEELT HERA OOGSTZEKERHEID! ONDERNEMINGSVORM EN HET RECHT De persoonlijke onder neming Pootgoedvoorziening bij de consumptieaardappelteelt Ir J. F J. HOEFMANS, S. E. V.—L. T. B. Advertentie IM Wat is een persoonlijke onderneming? Deze vraag is het gemakkelijkst te beantwoorden door te vertellen dat er nog een andere vorm is namelijk een ondernemng in de vorm van een rechtspersoon. De N.V. (Naamloze Vennootschap), de B.V. (Besloten Vennoot schap), de Coöperatieve vereniging, de Stichting e.a. zijn rechtspersonen. Het ié duidelijk dat deze constructies dingen zijn, dus geen personen. Aan deze constructies hebben we echter een aantal rechten en verplichtingen toegeschreven die personen ook hebben. In het rechtsverkeer, zoals we dat dan uitdrukken is de B.V. evenals de anderen, een rechts persoon. Een duidelijk verschil tussen een gewoon per soon en een rechtspersoon zit hem in de vertegenwoor diging. Omdat een rechtspersoon een constructie ofwel een ding is, moet steeds iemand namens een rechtspersoon optreden. Een gewoon natuurlijk persoon treedt meestal zelf op. Als hij dat wil, dan kan hij zich laten vertegen woordigen. Een gewone eenmanszaak is een persoonlijke onder neming. Verder zijn er de maatschap, de vennootschap onder firma en de commanditaire vennootschap. Deze laatste drie zijn tevens samenwerkingsvormen. WELKE VERSCHILLEN? 1YE verschillen tussen de natuurlijk^ persoon man) en een rechtspersoon ding) zijn nogal verre gaand. Niet alleen juridisch maar ook financieel, fiscaal en wat "betreft de sociale verzekeringen. Ook zijn er verschillende gevolgen bij vererving. Eén van de duide lijke verschillen is de aansprakelijkheid. Een persoonlijk ondernemer is met zijn hele hebben en houden aan sprakelijk voor zijn doen en laten. Er is geen verschil tussen iemand, die een onderneming drijft en iemand die dat niet doet. Een leverancier van het bedrijf kan behalve op het bedrijf ook verhaal zoeken op de privé-bezittingen van de betrokkene wanneer die er tenminste zijn. Voor een privé-leverancier geldt hetzelfde. Ook bij de maatschap, de vennootschap onder firma, meestal firma genoemd en de commanditaire vennootschap is dat zo. Wel wordt veelal aangenomen dat de firma een afgescheiden ver mogen bezit. Dat kan dan een voordeel voor de schuld eisers var. de zaak zijn. Bij rechtspersonen zoals bijvoor beeld een B.V. is de aansprakelijkheid beperkt tot de bezittingen van de B.V. Een voorbeeld ter verduidelijking: Iemand richt een B.V. op waarin hij de helft van zijn bezittingen inves teert De andere helft heeft hij zelf. Wanneer de B.V. eens failliet gaat dan heeft deze man slechts de helft van zijn vermogen, namelijk de helft die in de B.V. zat, verloren. Dat lijkt misschien aantrekkelijk. Je zou op deze wijze nooit alles tegelijk kwijt zijn. Het is duidelijk dat een bank minder ver gaat met de financiering wanneer men de aansprakelijkheid beperkt. MAATSCHAP OF FIRMA WE hebben la-ten zien dat er een groot verschil was tussen persoonlijke ondernemingsvormen en rechts personen. Thans zullen we de maatschap en de vennoot schap onder firma (v.o.f.) vergelijken. Beide zijn per soonlijke ondernemingsvormen. Het zijn geen rechtsper sonen, zoals wel eens wordt gedacht. We noemden ook nog de commanditaire vennootschap. Die komen we in de Land- en Tuinbouw echter weinig tegen- We beperken ons dus tot de vorengenoemde rechtsvormen. DE FIRMA 1YE firma is een bijzonder soort maatschap. De omschrij- ving van een maatschap luidt: „De overeenkomst tussen twee of meer personen waarbij deze zich verbin den om iets in gemeenschap te brengen met de bedoe ling het daaruit ontstane voordeel samen te delen". Dat iets, kan dus ook een onderneming zijn- De omschrijving van de firma luidt: „De vennootschap onder firma is de maatschap tot uitoefening van een onderneming onder een gezamenlijke naam". In de land en tuinbouw gaat het echter steeds om een onderne ming. Het enige verschil is dan nog de gezamenlijke ren (zoals leveranciers) duidelijk is geregeld. Hier is een firma op zijn plaats. Een firma die geregistreerd is bij de Kamer van Koophandel uiteraard. Bij samenwerking tussen vader en zoon gaat het om geleidelijke bedrijfsoverdracht en dan is de maatschap meestal de aangewezen vorm. Vader zal intern de ver antwoording voor zijn zoon blijven aanvaarden ook al is naar buiten de vader slechts voor zijn deel aanspra kelijk en niet voor het geheel. Bovendien is het een tijdelijke zaak De zoon is te zijner tijd de opvolger. We hebben thans aangegeven dat een duidelijk uit gangspunt wordt gevonden in het doel van de samen werking. Geleidelijke bedrijfsoverdracht is een heel andere situatie dan de bedoeling om zo lang mogelijk gezamenlijk een bedrijf te voeren. OP PAPIER ZETTEN HAN belang is steeds bij de maatschap en de firma om de zaken goed op papier te zetten. In de wet is namelijk op dit terrein bijzonder weinig geregeld. Het is dus van groot belang dit zelf te doen. Een samenwer kingsverband zonder kontrak! is een onding voor de partijen. In de kontrakten moeten allerlei zaken goed geregeld worden in verband met de toekomst, zoals: wat wordt ingebracht en op welke wijze (eigendom, economisch belang of gebruik en genot). Hiervoor zijn de uitgangspunten bij een maatschap tussen va der en zoon geheel anders dan bij een firma als horizontale samenwerk ngsvorm; naam. Door wel of niet een gezamenlijke naam te kie zen, zouden we reeds een keuze maken tussen de maat schap of de firma. Het is duidelijk dat we de keuze zul len moeten laten afhangen van de echte verschillen die er tussen de maatschap en de firma zijn. Het verschil zit hem in de aansprakelijkheid. Bij de maatschap is ieder der partijen voor een gelijk deel aansprakelijk voor de handelingen van de maat schap. Bij de firma: elke vennoot is hoofdelijk aanspra kelijk voor het geheel. Nu is het mogelijk de handelingsbevoegdheid van een vennoot te beperken. Deze beperkingen moeten in het handelsregister (bij de Kamer van Koophandel) staan ingeschreven, anders werken ze niet. Sinds 1 januari 1970 is het wettelijk verplicht op zakelijke corresponden tie het nummer van inschrijving bij de Kamer van Koophandel te vermelden. Het handelsregister is publiek. WANNEER MAATSCHAP, WANNEER FIRMA? DIJ een horizontale samenwerking, bijvoorbeeld twee broers die samenwerken, en handelsbedrijven is het van belang dat de positie ten opzichte van krediteu- hoe worden de gevolgen van arbeidsongeschiktheid geregeld; welke bevoegdheden hebben de partijen; hoe wordt het inkomen verdeeld; wie kan toetreden; wanneer eindigt de overeenkomst en wat gebeurt er bij de verschillende wijzen van beëindiging; hoe wordt het risico van vroegtijdig overlijden ge regeld; worden wijzigingen kontraktueel vastgelegd, en hoe moet het bedrijf in de toekomst uitgebouwd worden? ADVIES WANNEER u plannen heeft om tot een of andere samenwerkingsvorm over te gaan, neem dan eerst kontakt op met de E. S. V.-er van de Z. L. M. in uw werkgebied. Die zal, zonodig in samenwer king met andere diensten en deskundigen u zo goed mogelijk informeren en van advies dienen. (Vervolg van pagina 7) SNIJDEN VAN POOTGOED Bij gebruik van grof pootgoed, vanaf de maat 45/55, is overlangs doorsnijden van de knollen in principe gunstig. Men verkrijgt hiermee meer stengels per knol en bovendien een betere slenge:vercleling in de rij, waar door met wat minder pootgoed kan worden volstaan. Praktisch kleven er aan snijden echter nogal wat be waren. Het snijden /.elf vraagt veel arbeid, terwijl het lautoiaot i- ch poten van knolhelften als regel niet -goed ■r..'golijk is. Ook neemt de kans op het optreden van V ..sarumrot bij .snijden toe. Al met al vormt snijden van pootgoed dan ook nauwelijks een bruikbaar alternatief. POOTGOEDVOORBEHANDELING Nu het pootgoed zo duur is, is het zeker zaak dit zo goed mogelijk voor te behandelen, om tot een zo groot mogelijk aantal stengels per knol te komen. Dit laatste kan men bereiken door poters die koud zijn bewaard tijdig op te warmen. Eer, warmtestoot ca. 1 week voor het poten levert als regel de meeste stngels. Deze werk wijze heeft echter het nadee. dat de kieming moeilijk in de hand is te houden, als 'bet poten vanwege slecht weer geruime tijd moet worden uitgesteld. In dit opzicht is het vei iger om de knollen vanaf ca. half maart lang zaam te laten oplopen. Ook een keer afkiemen 1 week voor het poten beïnvloedt het aantal stengels als regel positief. Afkiemen heeft echter het bezwaar dat de kans op Fusariumrot toeneemt. Welke methode men ook kiest, in elk geval moet worden voorkomen dat het pootgoed koud, b.v. direct uit de mechanische koeling in de grond komt. Dit leidt tot slechte opkomst met weinig stengels en als regel tot een langzame beginontwikkeling. Bij het streven naar zoveel mogelijk sterke stengels per poter verdient ook de bestrijding van kno.ziekten aandacht. Als niet met kwik is ontsmet, kan een behan deling van de poters in de pootmachine met middelen als b.v Mancoseb en Bavistin M een aantasting door Rhizoc- tonia goed tegengaan. Bovendien beperkt men hiermee waarschijnlijk tevens de kans op aantasting van de knol len door Fusarium. TENSLOTTE Nu er de laatste jaren steeds telers in moeilijkheden komen met hun pootgoedvoorziening, komt de vraag naar voren of dit niet kan worden vermeden. Tijdige afspraken, bijvoorbeeld in de vorm van (meer jarige) contracten met de handel, verdienen onzes in ziens hierbij meer aandacht. Niet alleen is men dan re delijkerwijs verzekerd van voldoende uitgangsmateriaal, maar tevens loopt men een geringer prijsrisico.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 9