REIM BLUFT IS MECHANISATIE^ïpiW EN 4 „DOE HET ZELF" NIEUWS jj* Graszaad inzaai met vliegtuig 9| Golfkartonnen bedrijfsgebouwen Nieuwe Vicon knikrollenmaaier KM 240 Nylon duizendpoot Antiverliesringen- en borgringen Ga Starico bescherming van muren tegen weersinvloeden 6 Advertentie IM Zullen in de naaste toekomst de bedrijfsgebouwen in de landbouw van golfkarton worden gebouwd in plaats van met de traditionele, al dan niet dn serie vervaardigde .bouw materialen? Zoals ook reeds op de televisie werd getoond werd onlangs op de boerderij C. R. Waiboerhoeve in, Ooste lijk Flevoland de laatste hand gelegd aan een multifunktio- neel gebouw van golfkarton. Deze weer- en windbestendige toepassing van golfkarton, naar een ontwerp van de bouw kundige afdeling van het Instituut voor Mechanisatie, Ar beid en Gebouwen te Wageningen, kwam tot stand in nau we samenwerking met de ontwikkeüingsafdeling van papier fabriek. De Hoop in Eerbeek. Het gaat hier om een experimentele konstruktie, bestaande uit kartonelementen. De levensduur van de konstruktie kan pas over ongeveer een jaar worden bepaald, nadat de gedra gingen tijdens alle jaargetijden nauwkeurig zijn vastgesteld. Speciaal met het oog hierop is dit gebouw in de herfst in ge bruik genomen met wellicht sneeuw, ijs en storm voor de boeg! Alhoewel de weersomstandigheden gunstig moeten zijn biedt in het algemeen het .inzaaien per vliegtuig mogelijk heden an herfst of winter mogelijkheden als de bodemom- standigheden dit met een zaaimachine niet toelaten. Zo heeft onlangs in samenwerking met U.A. van Beek's Lucht vaartbedrijf te Melissant het Kon. Kweekbedrijf en Zaad- handel D. J. v. d. Have b.v. enkele percelen Veldbeemdgras van het ras Parade met een vliegtuig laten inzaaien en naar men ons mededeelde met succes. Zowel het veldbeemdras Parade als het ras Aquila kunnen, ook als de grond bevro ren is of als er sneeuw ligt, zonder bezwaar in wintertarwe ingezaaid worden, zonder dat inwerken van het zaad nodig is. Aanbevolen wordt om de stikstof op de wintertarwe in twee keer' toe te dienen. Zowel uit het oogpunt van bespa ring op de stikstofgift, minder last van ziekten als dat het ingezaaid graszaad meer mee profiteert van de 2e N gift. Voor meer inlichtingen zijn Van der Have's zaaizaadbedrijf te Kapelle en Van Beek's Luchtvaartbedrijf te Melissant, tel. 01877il305 of 2039 gaarne bereid. Het probleem bij het maaien en kneuzen van grofstenge- lige gewassen zoals lucerne is dat 'bij snelle droging de bla deren en fijne delen te droog worden en bij de oogst deels verloren gaan terwijl de dikkere stengels onvoldoende ge legenheid krijgen tot droging. Bij Vicon knikrollenmaaier KM 240 die door de Vicon Verkoop Nederland b.v. te Lelystad in de handel wordt ge bracht is dit probleem opgelost door het gewas na het maaien tussen knusrollen te laten doorlopen. De stengel wordt daardoor zodanig gekwetst dat blad; en stengel gelijk matig kunnen drogen. •Het maaigedeelte van de Vicon KM 240 bestaat uit 6 ro terende maai schijven, welke identiek zijn aan die van de Vicon Discusmaaiers OM 165 en OM 240 en OM 165. Zon der hulp van een haspel wordt zonder stropen en zonder verlies het gewas tussen de rubberrollen gespoten, waarna het met behulp van zwadgeleiders op een zwad wordt ge legd. De KM 240 is een getrokken maaier aangedreven door de aftakas van de trekker. Het benodigd vermogen is 50 pk. Bij transport wordt de trekboom verplaatst en dm.v. een hydraulische cilinder tussen frame en loopwielen komt het geheel in de transportstand, waardoor de werkbreedte van 295 cm op 240 cm wordt gebracht. Het gewicht bedraagt 890 kg. De prijs van deze nieuwe maaier werd niet opge geven. Het gebruik van zelfdragende en isolerende golfkartonnen bouwelementen met een vrije overspanning van ruim 13 meter is een geheel nieuwe ontwikkeling. De kartonelemen ten waaruit de overspanning is opgebouwd, zijn gemaakt van dubbel golfkarton met een dikte van ongeveer 9,5 mm. De afmetingen van de platen waaruit de elementen worden gevouwen, zijn 2 x 9 meter. De elementen meten 0,6 x 9 me ter. De dikte van het dak bedraagt ongeveer 55 cm. Het karton met een totaalgewicht van 1850 g/m2 is watervast gemaakt door drie handelingen: a) Watervaste verlijming b) De beide buitenlagen zijn voorzien van een waterdamp- dichte coating op polyethyleen basis. Hierover werd een dunne laag papier aangebracht om verdere verwerking mogelijk te maken en de kans op beschadiging van de coating door mechanisatie invloeden te verkleinen )c De randen van het karton zijn geheel afgeplakt met een speciale waterdampdichte tape. Bij slaging van dit projekt lijken de toepassingsmogelijk heden legio, ook bij de woningbouwsektor. Het is een voor het oog aantrekkelijk en goed in het landschap passend ge bouw te zijn dat in dit geval zal worden gebruikt voor de veehouderij! Of alle welzijnscommissies het met dit land schappelijk aanvaardbare eens zullen zijn zal overigens t.z.t. in de praktijk moeten blijken. Deur open Deur dicht Op het gebied van tochtweringsprofielen biedt Elton b.v., 2e Energieweg 5, postbus 5 te Roden een groot en geva rieerd assortiment zowel voor bestaande als nieuwbouw. Een pas verschenen brochure geeft hierover de nodige bij zonderheden van de vele soorten profielen die onder die merknaam „Ellen" verkrijgbaar zijn bij de plaatselijke ijzer waren en „doe het zelf" winkels. Naast de gebruikelijke tochtprofielen voor deuren en ramen is nieuw de automa tische dorpelstrip „Port-O-Mat." die aan de onderzijde op de deur gemonteerd wordt en toegepast kan worden bij deuren met of zonder dorpel. Uitgevoerd in aluminium met een zachte weerbestendige PVC-lip zorgt deze strip auto matisch voor een perfekte afdichting. Nadere informatie bij Elton b.v. Voor binnendeuren is tegen hinderlijke tocht de automatische dorpelstrip „Ellen-Matic" de oplossing. Mon tage op of in een voorgefreesde gleuf van de rail is moge lijk. Bij het sluiten van de deur raakt een afstelschroef een aanslagplaat waardoor het binnenwerk omlaag gedrukt wordt. Bij openen van de deur gaat de afsluiting met een veer omhoog. In verschillende standaardmaten verkrijgbaar. Zoekgeraakte schroeven en bouten bij montage of demon tage kunnen een voortdurende terugkerende ergernis zijn. Schroefjes of boutje raken gemakkelijk weg of komen op plaatsen terecht waar ze onherstelbare schade kunnen ver oorzaken. Een oplossing hiervoor geeft de zgn. antiverlies- ring die in verschillende maten verkrijgbaar is en door J. Piitzveld-Industrie en Handelsonderneming, Egelantierstraat 141 145 te Amsterdam (tel. 020 - 236608 - 66096) in eigen bedrijf worden vervaardigd. De zgn. „skiffy" nylonringen, zijn eenvoudig en soepel te monteren, dit in tegenstelling tot de vaak toegepaste hardpapieren- en fiberringen die hard en stug zijn. Door de konstruktie, waarop patent is aangevraagd, schuiven de antiverliesringen moeiteloos om de schroef, maar blokkeren tegen terugschuiven. Een tast bare markering aan een zijde van de ring geeft aan, welke kant om de schroef moet worden geschoven, zodat ook slechtzienden de werkzaamheden kunnen verrichten. Ook vóórmonteren van schroeven en bouten is met deze anti verliesringen uitstekend mogelijk. Voor het vastzetten van moeren en bouten het zgn. „bor gen" worden de Skiffy nylon borgringen aanbevolen. Door c'.e dubbele borging worden moeren en bouten onverliesbaar en trillingsdempend vastgezet. Ze borgen maar dichten ook af, worden chemisch niet aangetast en corroderen niet. geblokkeerd Eveneens van Pützveld Industrie en Handels onderneming Amsterdam is de nylon raamuiitzetter „Skiffy duizendpoot". Daarmee kunnen ramen op achttien verschillende standen open worden gezet, al naar gelang veel of weinig behoefte aan ventilatie is. De raamopening kan dan variëren van 0,5 tot 10 centimeter. Niet alleen ramen, maar ook deuren kun nen met behulp van deze zogenaamde duizendpoot dn diver se standen op een kier of kiertje worden gezet, terwijl uiter aard ook bovenlichten, zowel naar binnen- als naar buiten- draaiende, in een bepaalde stand kunnen worden openge zet. De duizendpoot is van taai, onbreekbaar nylon vervaar digd en wordt geleverd met roestvrije schroeven en een mon tagebeschrijving. 1;$S- Ter besoherming van beton en metselwerk is door HIM- Chemie B.V. - Wijkermeerweg 12 - Velsen Noord - tel. 0251029165 een pasta-achtige coating ontwikkeld op kunstrubberbasis, die na droging een naadloze en elastische deklaag vormt van ca. 0,5 mm dikte waardoor de onder grond beschermt wordt tegen weersinvloeden als regen- doohslag. Starico is vochtwerend maar laat vocht van bin nenuit door en is daardoor zeer geschikt voor buitenmuren van woningen. Het oppervlak is zelfreinigend en „vervuilt" dus niet. Camloufleert struktuurverschillen en vangt haar- scheuren in beton- en metselwerk op. Het materiaal is een voudig aan te brengen met kwast of rolborstel. Vol opzetten en verdelen. De ondergrond moet wol droog en schoon zijn, zo nodig voorbehandeld worden met borstelen. Het gebruik van een saler is noodzakelijk. Verbruik Sealer ca. 0,15 kg/ m2 per laag. Starico 0,6 kg/m2 per laag. In sommige geval len zijn meerdere salerlagen gewenst. Eerst proefvlak op zetten verdient aanbeveling. Bij verwerking met de kwast, de tweede laag Starico haaks op de eerste afwerken. Niet verwerken bij of beneden het vriespunt en tijdens mist, regen of regendreiging. Gereedschap kan, ddrekt na het ge bruik', worden gereinigd met water. Verkrijgbaar in gebroken wit, lichtgrijs en diiverse kleuren, alles in half mat.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 6