wM nog steeds de beste luzerne in europa! fJjP Tijd dat met ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge volop begonnen wordt! Verdeelweg Walcheren niet als autoweg! Rond de Schelde 1 UIT DE PRAKTIJK KORTE WENKEN Allereerst willen we allen vanuit ZUID-BEVELAND alsnog een gelukkig en gezegend 1976 toewensen en de hoop uitspreken dat het u, uw gezin en uw bedrijf in 1976 goed moge gaan. Deze uitspraak is zo gemakkelijk te doen. Soms wel eens min of meer een formaliteit. Gaan we verder denken, horen en lezen over de voorstellen voor mogelijke prijsverhogingen uit Brussel voor een aantal van onze produkten dan zijn we weer al minder hoopvol. Zien we verder op hoe onrustbarende wijze de kosten op onze bedrijven toenemen dan heeft het toe komstig perspektief een niet zo prettig aanzien. Véél wordt er op dit moment wel goedgemaakt door de hoge aardappel- en uienprijzen. Het is echter niet zo dat daar alle telers nu nog aan mee doen of aan mee hebben gedaan. De verschillen in inkomen zullen dan ook zeer groot zijn. Voor aardappeltelers die nu nog aardappels te verkopen hebben of eventueel al voor hoge prijzen hebben verkocht is het bovendien minder be- Blijf niet thuiszitten en ga naar vergaderingen en studie bijeenkomsten. zwaarlijk om het thans dure pootgoed aan te kopen. Voor een waarschijnlijk (te) groot aantal telers zal het poot goed te duur zijn om op dit moment aan te kopen. Gericht op de toekomst zullen we er verder rekening mee moeten houden dat de kosten voor de waterzuive ring de eerste jaren nog zullen blijven stijgen- Een De feestdagen zijn weer achter de rug en we proberen ook op WALCHEREN weer wat in het gareel te lopen. Maar na enkele weken van hopelijk wat minder zorgen en sterke binding aan het bedrijf, zuilen we onze aan dacht toch weer geleidelijk aan het totale bedrijfsgebeu- ren moeten wijden. Dit zijn zowel de incidentele als de meer algemene zaken die onze bedrijfsvoering aangaan. We zullen alweer bepaald worden bij de gewassenkeuze, daar we in januari wel materiaal toegezonden zuilen krijgen van de suikerindustrie voor de bietenteelt. De veehouders die snijmais in de kuil hebben worden op sommige plaatsen geconfronteerd met een ratten- plaag. Het plastic wordt door de ratten ernstig bescha digd, wat sterke achteruitgang van de kwaliteit van het voer tot gevolg heeft. De bestrijding van de ratten vraagt dan ook de volle aandacht. Het gebruik van zogenaamde rattenringen heeft op diverse bedrijven tot goede resul taten geleid. Wanneer deze nog niet zijn gebruikt, is aan wending hiervan zeker aan te bevelen. Een andere plaag die steeds verder om zich heen grijpt is de schade aan rijpende tarwe door mussen en spreeu wen. Deze schade komt het meest voor in de omgeving van Middelburg en Vlissingen. De indruk bestaat dat de schadegrens steeds verder landinwaarts opdringt. Het is niet meer mogelijk tarwe te telen zonder veel schade dicht bij de bebouwing van genoemd gebied. Terecht werden hierover vragen gesteld op vergaderingen van afdelingen van de landbouworganisaties Individuele be strijding heeft weinig zin. Dit moet gezamenlijk worden aangepakt. Gezamenlijk moet er actie worden gevoerd om te komen tot een effectieve bestrijding. Ook de wegenstruktuur van ons gebied vraagt weer de Barenbrug Holland B.V., Postbus 4, Arnhem. Tel. (085) 431051 Advertentie IM aantal noodzakelijke investeringen moeten nu éénmaal uitgevoerd worden wil deze zaak uit te voeren door het Waterschap in een voldoend snel tempo in orde gebracht worden en a'an de eisen voldoen. Voor vele bedrijven in het verkavelingsgebied Kapel- le/IWWemeldinge zou het bovendien zeer prettig zijn eens duidelijk te vernemen wanneer nu volop met „het werk" in dit gebied begonnen zal kunnen worden. Het is toch een vervelende situatie dat zo'n groot gebied zo lang min of meer met zich moet laten sollen. In deze tijd met hoge kosten is een goede verkaveling veel geld waard en uiterst belangrijk voor een goed resultaat en veel geld waard voor onze bedrijven. Het werk is overal zodanig ver klaar, dat er nu volop -gelegenheid komt voor het bezoeken van de afdelings vergaderingen en de te houden studiebijeenkomsten. Op zu ke vergaderingen is altijd wel iets belangrijks voor uw bedrijf te vernemen. Blijf dan ook niet thuis zitten! aandacht. Er is een nota gepubliceerd over de zogenaam de verdeelweg op Walcheren. Hoewel we er van over tuigd zijn dat verbetering van het wegentracee nodig is om het ongevallencijfer te verlagen, vinden we het plan om deze weg als autoweg aan te merken, onaanvaard baar. Want de gevolgen hiervan kunnen voor een aantal onzer van grote invloed zijn op de bedrijfsvoering. Onge twijfeld moeten er dan onnodige omrijdingen plaatsheb ben voor bepaa.de percelen ten opzichte van de ligging van de bedrijfsgebouwen! Er moet dan ook op aange drongen worden op een zodanig overleg dat aanvaard bare oplossingen voor deze problemen gevonden worden. De indruk bestaat dat er bij het overleg aangaande dergelijke zaken door de diverse belanghebbende instan ties soms meer langs elkaar heen dan samengewerkt wordt! Laten we hopen dat ieder die dit jaar begonnen is met goede voornemens deze ook in dit geVal in de praktijk zal weten toe te passen! Nu het nieuwe jaar weer is aangebroken, wordt het opmaken van het definitieve bouwplan 1976 alweer ak- tueel. De bestellingen voor zaaizaad, pootgoed, kunst mest en chemische middelen moeten tijdig de deur uit. Verder moet ons streven gericht zijn op een gezonde vruchtwisseling. Het verbouwen van verschillende ge wassen heeft niet alleen uit een oogpunt van werkver deling veel voor, doch bovendien wordt het bedrijfsrisi co er geringer dcor. In het bijzonder geldt dit ten aan zien van de prijzen der produkten en de weersomstan digheden. Mede vanwege de huidige omstandigheden waaronder wij boeren en de mogelijkheden welke de techniek en de chemie ons te bieden hebben, valt er in de totale vruchtwisseling toch een verschuiving te bespeuren. Vroeger was men om andere reden gebonden aan een bepaalde vruchtwisseling. Men lette toen veel meer op de kansen die er lagen na gewassen welke vroeg het veld ruimden om een goede stoppelbewerking te kunnen uitvoeren en vooral ook op gewassen waarin een goede onkruidbestrijding mogelijk was. Nog verder terug in het verleden schonk men bovendien extra aan dacht aan gewassen welke stikstof in de grond achter lieten. Momenteel gaan we echter steeds meer in de richting van een financieel bouwplan. Onze bedrijfsbe- groting wordt daarop steeds meer afgestemd en eist een zo hoog mogelijk bruto opbrengst. De factoren van goe de voorvruchten en van diep wortelendie gewassen welke een goede struktuur van de grond kunnen achter laten komen daarbij soms in de knel Het huidige bouw plan komt er in grote trekken heel simpel uit te zien, namelijk een kwart aardappelen, een kwart suikerbieten, een kwart granen en een kwart handelsgewassen. Dit rouleert zo van jaar tot jaar en daar wijken we op den duur niet meer van af. Of dit systeem ook in de toe komst haalbaar is, is nog de vraag. De voetziekte bij de granen kunnen we chemisch voor meer dan de helft terugdringen. Het cystenonderzoek kan ons een indruk geven of we met de suikerbietenteelt op deze weg kun nen voortgaan en of het nog rendabel is om hierbij een chemische ingreep toe te passen. Zo'n intensief en een zijdig bouwplan vereist "een gedegen studie en daarbij kunnen we niet genoeg waakzaam zijn. Vroeger gold voor de boer het spreekwoord, dat ervaring de beste leermeester was, maar thans moeten we ook leren voor uit te zien. Investeringsplannen maken op langere ter mijn wordt bittere noodzaak. Welke basisinventaris past nog op ons bedrijf en welke machines kan men beter gezamenlijk of in looriwerk exploiteren? Het zijn vra gen die steeds meer op ons afkomen! Voor de meewer kende zoons is dit niet altijd even prettig, want het mooiere en grotere werk met de machines wordt op den duur door derden gedaan. Op het ouderlijk bedrijf moet ergens nog een trekpleister voor hen overblijven, want anders wordt de animo minder en trekken de jongens van huis weg. Als dit echter in goed overleg gebeurt, behoeft dit helemaal geen bezwaar te zijn. Meestal worden de jongens er juist veel zelfstandiger door en daar kunnen ze later beslist hun voordeel mee doen. Bij een eventuele wijziging van de eigen basisin ventaris en het samenspel met anderen moeten we ook onze zoons betrekken. Daardoor wordt hun opleiding veel meer gericht op ibun toekomst. De huidige maat schappij is heel anders dan toen wij jong waren en is er nu ook niet bepaald gemakkelijker op geworden. In veel bedrijven is de computer al min of meer de baas geworden, maar voor onze bedrijven is naast theore tische kennis, praktische vakmanschap een eerste ver eiste. De grote economen hebben de mond al vol over het jaar 2000 en daar zullen we ook in mee moeten, maar hoofdzaak bij dit alles blijft toch, dat we er nu een goed inkomen aan kunnen overhouden. De ingevallen vorst is een aangename verrassing ge weest. Voor het voorkomen van aardappelopslag hebben we een behoorlijke vorst nodig en ook voor het oprui men van de luizen op de waardplanten Na een ouder wetse winter kunnen we misschien weer ouderwets bieten zaaien. AKKERBOUW C.A.R. - Zevenbergen EERST BOUWEN en dan één deskundige vragen om advies is totaal zinloos. Veel beter is het om uw plannen vroegtijdig door te spreken, zo vroeg zelfs* dat er nog geen schop beton is gestort. Alleen op papier zijn wijzigingen met zeer geringe kosten uitvoerbaar. U KUNT BETER EEN GOEDE BOEKHOUDER op uw bedrijf ontvangen dan de fiskale recherche. Een deskun dige boekhouder is met de mogelijkheden van het fiscale klimaat op de hoogte en u profiteert van de gegeven mo gelijkheden die er de laatste tijd bijgekomen zijn. Het inzenden van bijdragen voor „Uit de Praktijk" gaarne weer voor no. van vrijdag 23/1. OP VELE GEMENGDE BEDRIJVEN vnl men de koeien vaarwel zeggen. Er komt dan een hoop werk minder en problemen als melktank en mestopslag zijn bij toverslag verdwenen. Maar hoe staat het met uw inkomen uit de akkerbouw? Voordat u deze stap neemt, neem dan eerst kontakt op met uw akkerbouw assistent. HET IS EEN SLECHTE GEWOONTE zaaitarwe, die ontsmet is, een jaar over te bewaren. Heeft u zaaitarwe over, dan kunt u die beter voor niks weggeven dan be waren! De ontsmettingsmiddelen tasten de kiemkracht aan en u krijgt geen optimaal gewas. Voor 100,zaai- zaadkosten per ha kunt u geen risiko's' nemen! IN DE WINTERMAANDEN veranderen de akkerbou wers vaak in doe het zelf smeden. Laskap, slijptol en boor machine zijn dan de dagelijkse gebruiksartikelen. Wees voorzichtig met dit gereedschap. Laskap, beschermbril en vastzetklem bij het boren zijn niet voor niets uitgevonden. Laat uw motief zijn: veiligheid voor alles! VEEHOUDERIJ VORIGE WINTER is op verschillende bedrijven koei en- en pinkengriev voorgekomen. Ook nu treedt de ziekte weer op. De besmetting komt vanaf andere bedrijven, maar vooral ook van de markt, omdat daar veel dieren samenkomen. De koeien krijgen koorts en de melkgift valt weg. Bij pinken treedt zelfs sterfte op. RAADPLEEG BIJ DE EERSTE VERSCHIJNSELEN di- rekt de dierenarts, want vaak treden er komplikaties op met bakteriën. Zorg vooral voor voldoende ventilatie. Be ter een wat koudere, frisse stal dan een warme bedompte stal. Dit geldt zowel voor koeien, pinken als kalveren. EEN AANGEPASTE JONGVEESTAL is een stal met roostervloer. In het algemeen kunnen de dieren op een leeftijd van een half jaar hierop worden gestald. Zorg er daarbij voor, dat er voldoende dieren per m2 staan, an ders mijven ze niet schoon. Een goede maat is I'/i per dag. Bij een hokdiepte van 3 m hebben ze dan 0.50 m vreetbreedte aan het voerhek.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5