(§eiuid PJZ-bestuur West Zeeuws-Vlaanderen aan het woord AKTIVITEITEN AGENDA 31 Redaktie: KEES SCHIPPER VICE-VOORZITTER IZAAK VAN CRUYNINGEN funktie van vice-voorzitter in ern bestuur hebbende treedt men veelal minder op de voorgrond dan de voorzitter, secretaris en penningmeester. Toch moet je in deze altijd vrij goed geïnformeerd zijn over allerlei din- ;gen in en om de vereniging. Men moet er ook altijd reke ning mee houden, dat het opeens je beurt is, om 't woord te voeren. Het ligt dan voor de hand, dat je met de voor zitter nauw in kontakt staat. Wat het provinciale hoofd bestuur aangaat, worden zaken, indien niet in een be stuursvergadering behandeld, onderling nog doorgespro ken. Het bezoek aan 'n Hoofdbestuursvergadering wordt, wanneer mogelijk, door de voorzitter en vice-voorzitter gedaan. Deze zijn n.l hoofdbestuurslid, respektievelijk plaatsvervangend h.b. lid. SEKRETARIS JAN PUNT gEKRETARIS zijn van een jongerenvereniging als de P.J.Z. is een leuke vrijetijdsbesteding (alsmede alge meen bestuurslid van de RAK). Ik ben in het P.J.Z.-bestuur gekomen, doordat ik op 7 september 1973, tijdens het voet balbal ter ere van het zo succesvolle voetbal team, gekozen werd. Die avond trad toen ook Iz. Haartsen af als voorzitter en Joop Basting werd in zijn plaats gekozen. Ik kwam in de plaats van Joop, zo ik me dat goed kan herinneren. Al tijdens de eerste bestuursvergadering werd ik aange wezen als de nieuwe sekretaris. Wat later besefte ik pas dat dit een van de belangrijkste funkties was in het bestuur. Ik was al gauw vertrouwd met mijn nieuwe functie, maar de inwerkperiode is altijd even moeilijk, vooral ook doordat van vorige sekretarissen te weinig archiefstukken aanwezig waren om terug te kijken hoe zij het deden. De taak als sekretaris is veel omvattend. Er wordit wel eens gezegd: Hij is het wandelend geheugen van de vereni ging. Bijna altijd als de post komt is er iets bij voor.de P.J.Z. Al deze brieven en zaken en wat er nog meer bij komt kij ken moet ik afhandelen. Verder maak ik notulen van alle bestuursvergaderingen, een unicum geloof ik binnen de P.J.Z., wellicht een voorbeeld voor andere afdelingen. Ook de notulen van de alg. ledenvergaderingen en de ver dere verslagen van diverse aktiviteiten, met daarbij de uit voering van de besluiten, werk ik uit. De verzorging van de uitnodigingen is een belangrijk en precies werk, waar ik veel zorg aan besteed. Een aktiviteit als de toneelavond vraagt voor een man ruim 21 uur! In mijn eentje is er dus geen be ginnen aan. Daarom komen we altijd een avond bij elkaar om te schrijven, vouwen, postzegels plakken, stempelen, sor teren enz., enz. En dan maar hopen dat het een geslaagde aktiviteit wordt! De laatste 2 jaar houd ik een archief bij. Voorgaande be sturen hebben dat weinig gedaan, maar op deze manier heb ik een ruim overzicht van alle aktiviteiten. Mede ook daar door is het zeer eenvoudig aan de hand van dit archief een jaarverslag te maken. Al hetgene wat ik overzichtelijk be waar, is voor nu en voor mijn opvolger een belangrijk iets. Alles wat van onze afdeling in het P.J.Zuid Geluid staat gaat allemaal via de sekretaris. Ook sta ik regelmatig in CEES VERHAGE - PENNINGMEESTER Drie en een half jaar geleden werd ik benoemd tot pen ningmeester. lik zat toen pas een paar maanden in het be stuur, zodat jullie wel kunnen begrijpen dat die beginperiode voor mij niet eenvoudig was. Je moet je inwerken zoals ze dat zeggen. Maar nu na die paar jaar gaat het me wel een stukken beter af, doordat je nu de „weg" weet en ook, op aanraden van het provinciaal bestuur, ik nu een ander boek houdsysteem heb. In het begin werkte ik met een normaal kasboek, dat had maar 2 posten, n.l. inkomsten en uitgaven. Het was een voudig en vlug in te vullen, maar als het jaarverslag ge maakt moest worden werd het een uitzoekerij! Ik moest dan eerst alle posten uitsplitsen die bij elkaar hoorden en deze daarna nog eens optellen, een heidens karwei! Maar op een bestuursinstruktiedag wezen ze ons op een tabellarisch kasboek. Ik werk nu al twee jaar met zo'n boek en het be valt me uitstekend. Het invullen kost iets meer tijd, maar de controle en het maken van een jaarverslag is nu stukken eenvoudiger. Ik kan iedere penningmeester het gebruik van zo'n kasboek sterk aanraden! We zijn nu voor het 2de jaar bezig met de contributie te innen via de bank. Voorheen deden we dat persoonlijk, adres Deel n 1) voorzitter Joop Bas ting (reeds geplaatst) 2) vice-voorzitter Izaak van Cruyningen 3) sekretaris Jan Punt 4) penningmeester Cees Verflage 5) alg. bestuurslid Anne ke Basting 6) alg. bestuurslid Daniël Dekker 7) alg. bestuurslid Betty Rosseel Op deze manier trachten wij zoveel mogelijk de gedach- tengang van het bestuur naar voren te brengen. Wat niet altijd je persoonlijke mening is. Zoals je dat geregeld te genkomt. In het algemeen leer je een heleboel, je komt met veel meer mensen in kontakt en je leert ze kennen op een an dere manier dan anders. Vanuit dit standpunt betreur ik het, dat de animo voor een bestuurstaak meestal ;zo gering is. Het vraagt weliswaar een stuk vrije tijd, doch terug ziend op mijn 3V> jaar, dat ik in het bestuur zit, kom ik tot de konklusie, dat het een welbestede tijd is geweest! kontakt met Kees Schipper voor informatie en advies en ook met de K.P.J. West Zeeuws-Vlaanderen. Wat ik in diie ruim 2 jaar als sekretaris geleerd heb is enorm. Men leert bijzonder veel mensen kennen en men komt met iedereen in kontakt, of omdat men die of die per soon nodig heeft dan wel om een aktiviteit te organiseren. Bijzonder fijn is het om zelf iets te doen, verzorgen, uit werken en verwerken zoals de P.J.Z. enquête maar ook alle andere aktiviteiten b.v. het zoeken van een goed Tiroler Orkest, het uitwerken van een revue en ga zo miaar door geven veel voldoening. Er komt enorm veel bij kijken. Een plus punt binnen ons bestuur is, dat er altijd een goede werkverdeling is; daérdioor is er ook een bijzonder goede band! Ook het op de hoogte blijven als sekretaris van de provinciale aktiviteiten en verder van al het geen binnen onze afdeling gebeurt, is belangrijk. Tot slot blijkt volgens de enquête dat bijna niemand een paar jaar in het bestuur wil zitten om meer ervaring op te doen. Wie moet in 1976 de 3 aftredende bestuursleden opvolgen? Het argument „geen tijd" is onzin, want tegenwoordig heeft echter iedereen veel meer vrije tijd. In tegenstelling hiermee blijkt uit de enquête wel dat zeker 75 van de leden in samenwerking met het bestuur de aktiviteiten wil organiseren. De leden willen dus toch wel iets doen in het bestuur! Ik hoop dat de P.J.Z. in West Zeeuws-Vlaanderen nog lange tijd zal blijven bestaan! voor adres. Maar toch kan ik nog geen lovende woorden spreken over het resultaat. Dit jaar betaalde maar 40 van de leden via de bank. Vorig jaar was dit 30 Wel een stij gende lijn maar ik zou graag een hoger percentage zien. Bij de donateurs betaalt nu ruim 50 via bankoverschrijvin- gen. Maar voer de bestuursleden blijven er nog altijd 250 adressen over, die we langs moeten gaan om zodoende toch de contributie te innen. Al zijn deze percentages aan de lage kant het soheelt ons toch een hoop werk en vrije tijd. Over vrije tijd gesproken. De P.J.Z. vraagt veel tijd van de bestuursleden, het is dikwijls passen en meten, vooral in deze maanden, om nog een avond vast te leggen voor een vergadering of voor het schrijven van convocaties, want voor vele bestuursleden is er niet alleen de P.J.Z. Ik zou graag zien dat de leden wat aktiever zouden zijn zodat de bestuursleden meer het organisatorische werk zouden kun nen verrichten. Om op de financiële kant terug te komen kan ik wel zeg gen dat onze afdeling goed draait, dit komt door het grote aantal donateurs. Hierdoor hoop ik dat we de toch al lage contributie 12,50 per lid) het volgend jaar kunnen hand haven. ANNEKE BASTING ALG. BESTUURSLID Zoals uit mijn „titel" blijkt, heb ik in ons bestuur geen speciale functie zoals b.v. penningmeester, secretaris, enz. In de 3/2 jaar dat ik in het bestuur zit heb ik echter 3 jaar de sportcom- missie-dames verzorgd wat Corrie d*Hont tegenwoordig doet. Toen ik in het bestuur gekozen wend wist ik amper wat er allemaal om ging in zo'n organisatie als de onze. Ze vroegen me of ik de sportcommissie-dames wilde doen en of ik maar eens een damesvoetbalwedstrijd wilde organiseren. Dat wilde ik best, maar waar kreeg je een veld, waar haalde je de mensen vandaan, hoe bereikte je die, tegen wie moesten we dan spelen, wie zou scheidsrechter zijn??? enz., enz. Al die vra gen kwamen op me af en ik realiseerde me toen pas wat er voor een activiteit allemaal geregeld moet worden. Gelukkig kreeg ik hulp van de heren van de sportcommissie en werd het een gezellige middag. Dit is maar een klein voorbeeld van een organisatie, maar een gewoon lid, zoals ik dat was, staat daar niet bijj stil. De leden komen (of kamen niet) naar een activiteit waar alles voor ze klaar is en waar zo al of niet van genieten, maar wat gaat er allemaal niet aan voor af? Ik zal hier geen „klaaglied" ophangen over hoe druk een bestuur het kan hebben, want alle bestuursleden doen het met plezier en zetten zich volledig iin om iets te doen slagen. ALS algemeen bestuurslid help je mee ideeën te ontwik kelen en uit te werken; je bent bij iedere bestuurs- en ledenvergadering; je regelt het één en ander met mensen die je nodig hebt voor een activiteit; kortom, je helpt volle dig mee een activiteit op te bouwen. Wat ik vooral ervaren heb in het bestuur is dat je met andere mensen leert samenwerken, dat je eikaars meningen aanhoort en samen een oplossing vindt voor een probleem wat bij de organisatie van een activiteit naar voren komt; dat je elkaar nodig hebt om U d^ een we' een* wat vergeet waar de ander dan weer aan denkt, en dat je vrijer wordt in het praten met mensen. Ik heb in mijn bestuurstijd enorm veel geleerd wat ik in mijn dagelijks werk als secretaresse steedis kan gebruiker n.l. het stap voor stap organiseren, het uitwerken van iets en het contact met mensen. Het is voor het bestuur niiet altijd even gemakkelijk om iets te organiseren, we zitten vaak te wikken en te wegen: „Wat zou het beste zijn; vinden de leden dat wel leuk; kun nen we dat niet op een betere manier; vinden ze dat niet saai; en zouden ze wel komen? Het bestuur stelt zich zo vee- mogelijk in de plaats van de leden op. Er zijn voor leden ook provinciaal, landelijk en internatio naal zoveel dingen waaraan je kunt meedoen en waar je plezier aan hebt. Zo heb ik zelf verschillende malen deelge nomen aan Provinciale ledenweek-ends, aan de KijkjDoe- middag, aan de Conferentie van het Comité d'Entante over de 3e wereld te Rome, aan de Rally in Engeland, aan de Toneelcursus en ga zo maar door. Door al deze activiteiten kom je met ontzettend veel mensen in contact waar je veel plezier mee hebt en wederzijds ervaringen mee uitwisselt. Tot slot twee dingen: 1. ik kan ieder lid van onze afdeling aanbevelen een paar jaar in het bestuur te fitten; 2. welk meisje wil mij opvolgen lals ik dit jaar (1976) uit het bestuui ga? Opgave bij één van de bestuursleden. (Vervolg) 22 jan. afd. Sprang-Capelle: praatavond over 't „stads gewest Waalwijk" in 't kuituur Centrum „Zide- winde". Aanvang 20.00 uur. 23 jan. We blijven nog even in Sprang: Jaarlijkse Feest avond in „Zidewinde" om 19.30 uur. Toneel door de vereniging O.J.N met: „Even voorstellen, ik ben uw dochter". Na afloop: dansen (disko- theek). 23 jan. afd. Fijnaart: 2 feestelijkheden gekombineerd in één avond: Het 40-jarig bestaan van onze Ver eniging en het Jaarfeest. De afdeling biedt oud leden, leden en donateurs aan: Een Revue, die klinkt als een klok (geheel uitgevoerd en be dacht door de 20 deelnemers) met daarin ook verwerkt het toneelstuk „De nachtklub van kromme Nelis". Oud-leden van harte welkom. We beginnen om 19.30 uur (Na afloop bal na natuurlijk). 24 jan. afd. Bladel: jaarlijkse toneelavond E>itmaal wordt opgevoerd: „De Hoekse en Kabeljauwse twisten", van D. J. Eggengoor. Een blijspel over een vete tussen twee families. Aanvang 20 uur, in Zaal van Huylekom te Hoogeloon. 30 jan. afd. Goes/Noord-Beveland. Feestavond, die wordt gehouden in het Dorpshuis te Kamper land, met het toneelstuk: „Bloemen voor Bar bara". Daarbij een verloting en een knetterend dansfestijn als sluitstuk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 39