^Üocr de <^Orouw TIJD VOOR SCHOOL De vrouw zit de vrouw in de weg KORTE WENKEN Nedato B.V. in boekjaar 1974/75 toch nog positief resultaat HandleidingChemische bestrijding ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen '76 30 onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres Mevr. A. W. de JongeJansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107610. Hoeveel tijd zouden de vrouwen op het platteland en in de stad kwijt zijn met het halen en brengen van hun kin deren van en naar school? Vooral als je twee kinderen op verschillende scholen hebt, zit het er dik in dat moeder een kwartiertje of langer moet wachten tot de andere school uitgaat of begint. Niet alleen Zeeuwse en Brabantse vrouwen kennen dit probleem. Ook in de rest van het land bestaat het. En en kele vrouwen zijn niet bij de pakken neer blijven zitten, maar hebben een aktiegroep opgericht. De naam is Tijd voor School. Deze aktiegroep wil dat zoveel mogelijk plaatselijk de kleuter- en basisscholen op gelijke tijden beginnen en sluiten. De aktiegroep pleit ook voor een kortere pauze tussen de middag, waardoor de kinderen op school kun nen overblijven en dan 's middags eerder klaar zijn. Verder vindt de aktiegroep dat de grote en kleine va kanties van ieder schooltype in één regio gelijk moeten beginnen. Ten vierde meent de aktiegroep dat het erg plezierig zou zijn als er niet meer vrij gegeven wordt van school binnen het officieel vastgesteld lesrooster. Al deze vier punten zullen er toe kunnen leiden dat er een grotere rust komt in die gezinnen, zo meent de aktie groep. Een rust die één van de eerste voorwaarden is voor ontplooiingskansen voor alle gezinsleden. Hoe wil de aktiegroep Tijd voor School dit doel berei ken? Zij wil begrip wekken bij alle betrokken (schoolbestu ren, gemeentebesturen, schoolhoofden, leraren, ouder commissies, politici) voor haar ideeën omtrent andere re gelingen van schooltijden, schoolvakanties en overblijf- mogelijkheden op school. Wilt u er meer van weten? Bestel dan een informatie map bij de aktiegroep Tijd voor School, Meulenwieken- laan 47, Bussum. Het gironummer is 33.34.825. U kunt ook opbellen: Ineke Bakker Schut: 0215913388. Deze gegevens zijn mede ontleend aan een artikeltje in het Mededelingenblad van de Zeeuwse Vrouwenraad. Zeg 't verder!) PR is mij gevraagd iets te vertellen over de „Commis- sie voor de Vrouw" van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Deze is ingesteld om te trachten in de Bond inhoud te geven aan de doelstellingen van het Jaar van de Vrouw en vooral ook om bepaalde misvat tingen omtrent vrouwenemancipatie uit de wereld te helpen. De vrouwenemancipatiebeweging heeft destijds tot doel gehad de onmondigheid van de vrouw te doorbre ken en erkenning te veroveren voor hun eigen bekwaam heden. Hierbij is zeer veel bereikt op terreinen, waar van wij ons nu nauwelijks kunnen voorstellen, dat daar voor gestreden moest worden. Dat wil niet zeggen, dat we er al zijn, want uiteinde lijk is het doel: te bereiken, dat de vrouw zich op alle denkbare terreinen, waarvoor zij belangstelling zou kunnen hebben, kan ontplooien, kansen krijgt; en uiteindelijk erkenning, niet steeds in vergelijking met de andere sexe en daardoor de dwang het dus altijd beter te moeten doen, maar naar gelijke maat staven met en naast de man. Dan zal zij ook meer gewaardeerd worden om wie zij zelf wezenlijk is, dan om wie een ander (en zijzelf ook vaak) vindt, dat zij om een bepaalde dienende reden zou moeten zijn. EMANCIPATIE wil niet zeggen: neerzien op het werk van de huisvrouw, integendeel, eerlijke erkenning van het belang van dat werk; maar ook het kunnen op brengen van begrip voor haar, die anders wil. Het wil ook niet zeggen, dat dus dp man moet afwas sen en düs de vrouw een baan nemen, een betaalde uiteraard, want vrijwilligerswerk wordt als zodanig niet erkend. De commissie voor de vrouw vindt dan ook, dat haar taak nog maar net begon ïen is. Zij wil zich inzetten voor het bevorderen van mogelijkheden voor de vrouw zich verder te ontwikkelen en vooral werken aan de mentaliteitsombuiging, die nodig is bij de mannen, maar vooral ook bij de vrouwen, om te kunnen zien, dat het leven gewoon boeiender wordt, meer inhoud krijgt en de maatschappij en alleen maar bij gebaat is, als ook de vrouw al haar talenten kan inzetten voor ons aller sa menleving. Want onzes inziens is het vooral de vrouw, die de vrouw in de weg zit. Namens de Zeeuwse Commissie voor de Vrouw, H.MP. C.A.R. - Zevenbergen HET WAS MOGELIJK om tot pl.m. 15 januari winter tarwe te zaaien. Na deze datum wordt de kans op een goede oogst uitermate klein, door het dalen van het op brengstvermogen van de wintertarwe. ZOMERGRANEN moeten eigenlijk in februari gezaaid worden. U kunt dan desnoods genoegen nemen met een niet optimaal zaaibed. Wat voor de zomergranen is vroeg zaaien erg belangrijk. De planten vormen dan een stevig gewas, ivat een goede basis is voor een grote oogstop brengst. HEEFT U AL EEN AFSPRAAK gemaakt om een stïk- stofmonster te laten nemen van uw grond? Neem hontakt op met uw monsternemer, zodat u op de lijst komt. Want zonder stikstofmonster van uw grond blijft elk stikstof advies voor uw wintertarwe een slag in de lucht. BIJ KNOLSELDERIJ is gebleken, dat goede of minder goede planten, op dezelfde dag geplant 8000 kg verschil in opbrengst geven. Dit wil zeggen: met slechte planten hebt u de boot gemist, want de kosten zijn even hoog. Zorg voor le klas plantmateriaal of zet geen knolselderij. AARDAPPELEN PROFITEREN het meeste van een kali. en fosfaatbemesting. Bij de z.g. bouwplanbemesting gaat men er van uit om praktisch alle kali en fosfaat, die u op uw bedrijf gebruikt, aan de aardappelen te geven. De granen, grassen en suikerbieten worden dan alleen met stikstof bemest. Bespreek eens met uw bedrijfsvoor- lichter of dit ook past voor uw bedrijf. VEEHOUDERIJ MAAK BEWUST GEBRUIK van de gegevens van de melkkontrole. Ruim dieren met een te lage produktie op. Aan dure kostgangers kunt U niets verdienen. Als U een behoorlijk aantal koeien hebt en niet bij de melkcontrole bent, is dat verkeerde zuinigheid. VEEL AFWIJKINGEN bij melkmachines worden ver oorzaakt doordat de pulsator of de regulateur niet in orde is. Kontroleren, schoonhouden en zonodig 'juist afstellen van deze onderdelen is: beslist noodzakelijk voor een goede werking van de machine. U kunt hiervoor een service-abonnement afsluiten. WANNEER DE HANGKETTING voor de melkkoeien zo strak wordt afgesteld, dat de koeien zuiver moeten blijven, geeft dit veel risïko voor speenbetrappen. De dieren krijgen meer ruimte als de ketting zo los mogelijk en voor in de bodembevesting wordt vastgemaakt. Door koetrainers te gebruiken, houdt U de koeien toch schoon. 58% Van de in 1975 te velde gekeurde oppervlakten vlas in België en Nederland werd ingenomen door het ras HERA Een bewijs hoe dit ras gewaardeerd wordt vanwege - zijn grote oogstzekerheid ook onder minder gunstige omstandigheden - zijn stevig en zeer Veerkrachtig stro - zijn zeer hoge opbrengst aan stro en vezel - de hoogste zaadopbrengst Neem geen risico, maar zaai óók in 1976 het vertrouwde ras HERA De extreem ongunstige weersomstandig heden najaar 1974 werken eigenlijk nog steeds door, in dit geval in de uiteindelijke resultaten van Nedato B.V. De rooiproble- men waar de telers in dat natte najaar mee te. kampen hadden vonden ook hun weer slag in de gang van zaken in dit aardappel- verwerkend bedrijf. Doordat het desondanks toch mogelijk bleek in de voorjaarsmaanden de eerder opgelopen achterstand in de bezettingsgraad in te lo pen en zelfs nog een vergroting van 7,2 in de omzet te bereiken, kon dit boekjaar met een positief resultaat worden afgesloten. De vergadering besloot, op voorstel van commissarissen en directie, uit het per ba lansdatum bereikte resultaat een dividend van 10 over het gestorte aandelenkapitaal uit te keren, en het overblijvende deel van de winst aan de Algemene Reserve toe te voe gen. In verband met de verwachting dat door de Europese Commissie binnenkort bij de Raad van Ministers een voorstel ingediend zal worden voor een gemeenschappelijke marktordening voor aardappelen, gaf direc teur P. K. v. d. Heuvel in een korte schets aan, op welke wijze produktie en afzet van aardappelen thans in de E.G- plaatsvinden. Hij hield daarbij een krachtig pleidooi voor een vrij marktverkeer voor aardappelen bin nen de KG.-grenzen. Bovendien wees hij op de noodzaak dat Nederland zijn uitzonder lijke positie als grootste aardappelexporte- rend land in de E.G. bij voortduring krach tig verdedigt. Een goed kwaiiteitesbeleid achtte hij daarbij een onmisbaar onderdeel, waarbij mede door een verantwoord marke tingbeleid tegemoet wordt gekomen aan de gevarieerde wensen van de vele groepen consumenten. Het Consulentschap in Algemene Dienst voor Plantenziekten en Onkruidbestrijding in de Landbouw te Wageningen heeft weer een nieuwe handleiding samengesteld waar in voor de praktische gebruiker een over zicht wordt gegeven van de gewasbescher mingsmiddelen enz., die zijn toegelaten en in de handel verkrijgbaar zijn. Voor elk ge was worden de verschillende ziekten en pla gen, het tijdstip van bestrijden en het mid del met dosering in het kort, echter zeer overzichtelijk, vermeld. In de kolom „opmer kingen zijn, indien nodig, nog enkele bijzon derheden toegevoegd. De handleiding is ver krijgbaar bij het Consulentschap Planten ziekten en Onkruidbestrijding in de Land bouw, Geertjesweg 15 te Wageningen, door overmaking van 1,50 op giro 1690875

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 38