Nu. UIEN vooreen beter bewaar resultaat REIXA BLUFT ROYAL SLUIS De besloten vennootschap met beperkte aansprakelijkheid 27 B. J TE PASKE Econ. Soc. Voorl. Sinds in 1971 de besloten vennootschap (B.V.) als rechtsvorm in werking is getreden, bestaat er in agrari sche kring belangstelling voor in die zin dat sommigen zich wel eens afvragen: „Past deze rechtsvorm ook in on ze situatie en wat zijn de voor- en nadelen?" Voorop moet worden gesteld dat aan dit onderwerp zeer veel haken en ogen zitten en het zal derhalve niet mogelijk zijn om in enkele artikelen alle facetten daarvan te belichten. Het onderwerp vraagt bovendien een grote mate van deskundigheid, teneinde in bepaalde konkrete situaties tot een weloverwogen advies te kunnen komen. Het raadplegen van diverse specialisten op dit tèrrein is dan ook noodzakelijk om een juiste beslissing te kunnen nemen. WAT IS EEN BESLOTEN VENNOOTSCHAP? IJE B.V. is een vennootschap: - met rechtspersoonlijkheid, d.w.z. dat zij onder eigen naam zelfstandig aan het rechtsverkeer deelneemt; - met een in aandelen verdeeld kapitaal, hetgeen be tekent dat de deelgenoten een bepaalde waarde aan geld en/of goederen inbrengen waarvoor zij aandelen ontvangen; - waarbij geen aandeelbewijzen mogen worden uitge geven (deze beperking is opgenomen omdat het aan- deeibewijs in de praktijk wel wordt igezien als een soort waarde-papier waarmee het aandeelhouder schap zou kunnen worden overgedragen); - waarbij de aandelen niet vrij overdraagbaar zijn (de overdraagbaarheid moet in de statuten worden gere geld); - waarbij de aandeelhouder niet persoonlijk aanspra kelijk is voor hetgeen in naam van de vennootschap wordt verricht en - waarbij de vennoten niet gehouden zijn boven het be drag dat op hun aandelen behoort te worden gestort, in de verliezen der vennootschap bij te dragen. DE B.V. TEN OPZICHTE VAN DE NAAMLOZE VENNOOTSCHAP I IYE B.V. kenmerkt zich ten opzichte van de open naamloze vennootschap (N V.) vooral door het niet vrij verhandelbaar zijn van aandelen alsmede dat geen aandelen aan toonder mogen worden uitgegeven. De RIVATO POSTBOX 22 - ENKHUIZEN - HOLLAND - TEL. 02280-2741 B.V. vertoont derhalve enige overeenstemming met de vroegere familie N.V. Het feit dat N.V.'s thans hun jaar rekening op de voorgeschreven wijze moeten laten op maken, laten kontroleren en publiceren, heeft tot gevolg gehad dat veel van deze familie-vennootschappen zijn omgezet in een B.V. Voor de B.V. bestaat n.l. geen publi- katieplicht, tenzij het balanstotaal meer is dan acht mil joen en er bovendien meer dan honderd werknemers in dienst zijn. Ook de kontrole van de jaarrekening behoeft niet door een register-accountant te geschieden, tenzij het geplaatste aandelenkapitaal 500 000,of meep-be- draagt. Het omzetten van een eenmanszaak, van een maat schap of van een vennootschap onder firma (v.o.f.) in een B.V. kan verschillende motieven hebben en zal als regel sterk afhankelijk zijn van soort, omvang, risiko's en winsten der onderneming alsmede van diverse persoon lijke omstandigheden van de ondernemer. Hierbij kun nen overwegingen van aansprakelijkheid een rol spelen, van sociale verzekeringen, van bedrijfsopvolging alsme de overwegingen van fiskale aard. In het hierna volgen de wordt op enkele mogelijke doeleinden nader ingegaan. B.V. EN AANSPRAKELIJKHEID AANGEZIEN de B.V. als rechtspersoon zelf drager van rechten en plichten is, wordt de aansprakelijkheid voortvloeiende uit de bedrijfsvoering, beperkt De aan deelhouders zijn tegenover derden niet aansprakelijk voor de schulden van de B.V. Hun risiko bedraagt ten hoogste het bedrag van het geplaatste aandelenkapitaal. De aansprakelijkheid van de ondernemer in privé is dus uitgesloten. Dit laatste heeft evenwel slechts betekenis voorzover de ondernemer naast bedrijfsvermogen ook nog ander privé-vermogen heeft. Deze afscherming van privé-vermogen kan belangrijk zijn als een bedrijf wordt geëxploiteerd met grote risi ko's. Ook zou deze afscherming het aangaan van huwe lijkse voorwaarden overbodig maken. Bovengenoemde aansprakelijkheid heeft in de agrari sche sektor echter geen grote betekenis. Immers voor het aantrekken van risiko-dragend kapitaal zal de bank als regel toch in privé weer zekerheid verlangen van de di rekteur/groot-aandeelhouder en eventueel ook van zijn vrouw. B.V. EN SOCIALE VERZEKERINGEN IpJRHAALIDELIJK blijkt dat met name buiten de agrarische sektor veel zelfstandigen hun bedrijf (eenmanszaak) omzetten in een B.V. Dit verschijnsel is waarschijnlijk lang niet altijd gebaseerd op het behalen van fiskaal voordeel, maar heeft vermoedjijk als voor naamste achtergrond dat de betrokken ondernemers zich, evenals de loontrekkenden, beschermd willen weten door de sociale werknemers-ver zekeringen- Maar ook in geval van meer winstgevendheid, waar het fiskaal wel aan trekkelijk is om op de B.V.-vorm over te gaan, zijn on dernemers blijkbaar bereid het belastingvoordeel te be steden aan de duurderde, maar dan ook waardevolle werknemers-verzekeringen. advertentie IM Indien de ondernemer van een agrarisch bedrijf er wat in ziet om zijn eenmanszaak om te zetten in een B.V., be tekent dat voor hemzelf dat hij in deze zaak wellicht zal optreden a's direkteur/groot-aandeelhouder. In deze funktie wordt hij als werknemer aangemerkt, ontvangt een salaris en is eveneens verzekerd krachtens de sociale verzekeringswetten die voor loontrekkenden van toepas sing zijn. Tevens kunnen hem ten laste van de winst pen sioenrechten worden toegekend en kan hij voor zijn vrouw een weduwenpensioen afsluiten. Voorzover de di rekteur/groot-aandeelhouder meer dan de helft der aan delen bezit, valt hij niet onder het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Wel heeft hij de mogelijkheid om in privé lijfrentepremies af te trekken tot een bedrag van 7.500,per jaar. Deze mogelijkheid heeft overigens ook de zelfstandige met een eenmanszaak. DE PREMIES UET feit dat de direkteur/groot-aandeelhouder onder de werknemersverzekeringen valt, kan zowel een plus- als een minpunt zijn, afhankelijk van de vraag hoe men ihet bekijkt. Uitgaande van de huidige hoge infla tiegraad kan men stellen dat het niet meer mogelijk is om zich op partikuliere basis (b.v voor een arbeidson geschiktheidsverzekering) voldoende te dekken. Advertentie IM Indien een ondernemer van zeg 40 jaar nu arbeidson geschikt wordt en hij heeft op dit moment een redelijke arbeidsongeschiktheidsverzekering lopen met een klim mende rente van 4 (het huidige maximum), dan zou men eens moeten berekenen hoeveel zijn koopkracht in 20 jaar tijds daalt bij een geldontwaarding, zoals wij die nu al een reeks van jaren kennen. In geval van verplich te verzekering voor loontrekkenden speelt dit probleem niet omdat de uitkeringen uit de W.A.O. welvaartsvast zijn. De keerzijde van de medaille is evenwel (en dat zou dan het minpunt zijn) dat voor deze werknemers verzekeringen Loge premie's moeten worden afgedra gen. Bij een salaris van 30.000 ca. 6.630 en bij een sa laris van ƒ40.000 ca 8.550 premie. Aangezien de loon grens voor het ziekenfonds momenteel (1975) ƒ27 550 bedraagt, vallen deze salarissen niet meer onder de verplichte ziekenfondsverzekering. Uiteraard is hier ook geen premie voor berekend. De desbetreffende direkteur zal voor ziektekosten een particuliere verzekering moe ten afsluiten. A.A.W. EN FISKALE OUDEDAGS-RESERVE IN verband met het ingediende wetsontwerp Algeme- ne Arbeidsongeschiktheidsverzekering (A.A.W.) in houdende een volksverzekering voor arbeidsongeschikt heid, komen de voorgaande pms- en minpunten weer in een enigszins ander licht te staan. Naar verwachting zal deze wet een bodemvoorziening geven op basis van de A.OW.-uitkeringen, nadat de betrokkene een jaar arbeidsongeschikt is geweest. De zelfde kan zich desge wenst voor het risiko van het eerste jaar dus zelf ver zekeren, alsmede voor een aanvullende uitkering na het eerste jaar van arbeidsongeschiktheid- Deze uitkerin gen zijn echter niet waardevast. De direkteur van de B.V. daarentegen valt gedurende het eerste jaar van ziekte onder de werkingssfeer van de ziektewet en daarna onder die van de W.A.O. die wel waardevast is. Bovendien kan hij aanspraak maken op kinderbijslag voor de eerste twee kinderen, waarvoor hij dan echter ook premie K.W.L. moet betalen. Het zal duidelijk zijn dat voor zelfstandigen met een gemiddelde winst van omstreeks ƒ30.000, de premielast al gauw een bezwaar zal zijn om op grond daarvan te kiezen voor de B.V. Voor dit doel komen winsten van boven 50-000 eerder in aanmerking. Voorts is de mogelijkheid om aan de direkteur ten laste van de winst pensioenrechten toe te kennen, voor de kleinere B.V. nauwelijks meer een pluspunt, met na me nu ook voor de zelfstandige ondernemer de zgn fis- kale oudedags-reserve van toepassing is. B.V. EN BEDRIJFSOPVOLGING EEN B.V. wordt voor onbepaalde tijd aangegaan en blijft in stand, ook na overlijden of uittreden van ee.n aandeelhouder en is dus niet zoals een v.o.f. eenzijdig opzegbaar. Slechts de algemene vergadering van aandeelhouders kan de B.V. ontbinden. Eén en ander is van belang voor het voortbestaan van de onderne ming. Stel er zijn meer kinderen, één zoon wordt be drijf sop volger, terwijl de andere kinderen buiten het bedrijf werken- Als er geen B.V. is zouden de andere kinderen, na het overlijden van de ouders, moeten wor den uitgekeerd, maar in geval van een B.V. zouden zij aandelen uit de boedel toebedeeld krijgen, zodat er geen geld uit de onderneming vrijgemaakt behoeft te worden. PRIORITEITS AANDELEN F de B.V. kan men, door het scheppen van een klein pakket prioriteitsaandelen, koncentratie van zeg genschap mogelijk maken en daarmee de positie van de zoon-bedrijfsopvolger veiiig stellen. In een dergelijk ge val is het niet noodzakelijk dat de zoon de helft van de aandelen moet bezitten om de onderneming te kunnen voortzetten. Ook in geval de zoon-bedrijfsopvolger een belangrijke bijdrage levert in het tot stand komen van winst, zal men voorzieningen moeten treffen die voor komen dat niet uitgekeerde winsten, toekomstige waar destijgingen, alsmede open- en stille reserve's, uitslui tend ten goede komen aan de direkteur/groot-aandeel houder. Dit is n.l. het geval als de direkteur vrijwel alle aandelen in bezit heeft, die intussen aanzienlijk in waar de kunnen stijgen. Men kan dit oplossen door de waar destijging aan een beperkt aantal afzonderlijke aande len te doen toekomen, welke zodanig over vader en zoon worden verdeeld dat ook de zoon het hem toekomende deel van de waardestijging krijgt. Dit betekent dat de koerswaarden tussen de verschillende aandelen uiteen gaan lopen. ONGUNSTIG RENDEMENT VOOR NIET-OPVOLGEN DE KINDEREN UET probleem dat zich bij de bedrijfsopvolging in de agrarische sektor voordoet, is, dat men enerzijds dé positie van de zoon-bedrijfsopvolger veilig wil stellen en dat men anderzijds de andere kinderen niet wil dupe ren Herhaaldelijk blijkt echter dat het moeilijk is om aan beide doeleinden recht te doen. Dit wordt in hoofd zaak veroorzaakt door een ongunstig rendement in de agrarische sektor. Zolang deze situatie voortduurt zal het voor een billijke verdeling van de erfenis niet veel uitmaken of de ouders een persoonlijke onderneming na laten, dan wel het aandelenpakket van hun B V. Hierby dient te worden aangetekend dat ingeval van de B.V. de direkteur veel invloed kan uitoefenen o.a. op het rende ment voor de overige aandeelhouders. Vanuit dit oog punt gezien is een B.V. voor de niet-opvolgende kinderen niet aantrekkelijk. In een volgend artikel zullen diverse fiskale overwe gingen aan de orde worden gesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 35