UIEN vooreen beter bewaar resultaat REIM BLUFT ROYAL SLUIS Uit de H.B.-vergadering Inspraak bij het voorontwerp ruilverkaveling Willemstad 22 R. HOITING. De voorbereiding van de ruilverkaveling Willemstad is thans zover gevorderd, dat een voorontwerp gereed is en aan belanghebbenden en belangstellenden het gebied ter diskussie is aangeboden. De voorbereidingscommis sie vraagt aan het gebied: „of men het met de plannen in grote lijnen eens is" „op welke onderdelen van het plan aanvullingen zijn en dan zo mogelijk een voorstel tot verbetering". In een zestal voorlichtingsbijeenkomsten werd voor de agrariërs en andere belangstellenden een toelichting op het voorlopige plan gegeven. Daar konden suggesties worden gedaan voor wijziging van het voorgestelde plan. Deze kunnen eventueel vóór 1 februari schriftelijk worden gestuurd naar het secretariaat van de voorbereidingscom missie, Prof. Cobbenhagenlaan 225, Tilburg. Deze bijeen komsten zijn gehouden op 7, 8 en 9 januari, na de middag voor agrariërs en 's avonds voor overige belangstellen den. Deze gang van zaken is een gevolg van het uitgangs punt dat ruilverkaveling geen puur agrarische zaak meer is en dat de andere bevolkingsgroepen daaraan inspraak rechten ontlenen. PLANOLOGIE |\E grens van het blok wordt in grote lijnen gevolgd door natuurlijke grenzen: In toet westen het Volkerak. 1 In het noorden het Hollands Diep. In het oosten dijken en waterlopen langs de grens van de gemeente Klundert- In het zuiden de Mark en Dintel. De totale oppervlakte bedraagt, ca 6.800 ha. De be langrijkste planologische basis voor dit gebied vinden we in het streekplan West-Brabant en in het facet streekplan voor de natuurschoon- en rekreatiegebied in Noord-Brabant. Voor het ruilverkavelingsgebied staat het behoud van het agrarische karakter van de zeeklei polders met overwegend grote landbouwbedrijven op de eerste plaats. De aangewezen gebieden in het facet- streekplan zijn overgenomen. De hoofd verbindingswegen in dit gebied zijn inmid dels'voltooid. Uitbreiding van het net van doorgaande wegen is voorlopig niet te verwachten. De gronden die in de nabije toekomst bestemd zijn voor de uitbreiding van steden, dorpen en industriegebieden zijn buiten de ruilverkaveling gehouden. LANDBOUW A KKERBOUW neemt 80 van de oppervlakte in be- slag met een gemiddelde oppervlakte van 25 ha per bedrijf. De tuinbouw beslaat 7 van de oppervlakte waarvan de helft truitteelt. Bedrijfsontwikkeling wordt vooral belemmerd door de verspreide ligging, de geringe omvang en doelmatige vorm van de kavel en door een kwalitatief tekort schietend wegennet. De gemiddelde kavelgrootte is 4,6 ha. De grote bedrijven hebben ge middeld 4 kavels. De helft van alle gronden ligt aange sloten aan het bijbehorende bedrijfsgebouw. Om de ove rige gronden te bereiken wordt gemiddeld een afstand van 2300 meter over de weg afgelegd Van alle percelen is 56 onregelmatig van vorm. Op basis van de bedrijfs- grootte en de te verbouwen gewassen is 'het van belang uit te gaan van koncentratie van grond bij de bedrijfsge bouwen en van toekomstige bewerkingseenheden van RIVATO POSTBOX 22 - ENKHUIZEN - HOLLAND - TEL. 02280-2741 bij voorkeur 7 tot 10 ha. De lengte aan verharde wegen is voldoende om alle toekomstige kavels door een ver harde weg te ontsluiten. Veelal is de konstruktie te licht en te smal. In het kader van de ruilverkaveling kun nen deze problemen voor een belangrijk deel worden opgelost. Het waterbeheersingstelsel voldoet aan de huidige eisen en behoeft slechts incidentele aanpassingen. De detailontwatering kan doelmatiger worden geregeld. De begroeiing van het polderlandschap is van ouds zeer sober en hoofdzakelijk beperkt tot dijken. In de ruil verkaveling kan de bestaande landschappelijke struk- tuur versterkt en verrijkt worden. Natuurwetenschap pelijk is een aantal kreken met oeverland van belang. Aaneengesloten graslandgebieden zijn belangrijk als voedselgebied en pleisterplaats voor vogels waaronder ganzen. DE PLANNEN DOORZIEN wordt in de verbetering van: Wegen: Een aantal wegen, die te smal en/of een slecht wegdek hebben zullen worden verbreed en verbeterd. Deze we gen voor niet-doorgaand verkeer zullen deels worden verbreed tot 3,5 meter of alleen verbeterd worden. We gen, die wei betekenis hebben voor doorgaand verkeer, zullen deels tot 3,5 m en deels tot 4,5 m worden ver- breed. Onder bepaalde voorwaarden zullen toegangswe gen naar boerderijen worden verhard voor rekening van belanghebbenden met een subsidie van 50 Waterbeheersing: Deze is reeds aangepast aan de eisen des tijds. Een klein aantal waterlopen zal worden ver legd, als dat de mogelijkheden voor kaveltoedeling ver groot. Verkaveling: Een goed kaveltoedelingsplan op basis van de wensen van eigenaren en gebruikers kan pas na de stemming worden opgesteld. Gegeven de goede ont wateringssituatie en de bestaande wegenstruktuur zal perceelsruil en daarbij behorende werken een ingreep zijn, die in verhouding tot andere gebieden, eenvoudig uit te voeren zal zijn. Deze kavelinrichtingswerken kun nen worden onderscheiden in kaveiaanvaardingswerk en kavelverbeteringswerk. Het kaveiaanvaardingswerk is nodig om binnen de nieuwe kavels tot een perceelsin deling te komen, die kwalitatief in redelijke mate ver gelijkbaar is met de percelen in de oude situatie (bijv. evenveel sloten, gelijkwaardige drainage). De werk zaamheden vallen >nder de subsidie- en financiërings- regeling van de ruilverkaveling (betalen naar grootte van het becijferde voordeel in 26 jaar a 6 van de ver betering per jaar). De kavelverbeteringswerken beteke nen een extra verbetering die duidelijk verder gaat dan het vergelijkbaar maken in kwaliteit van de nieuwe met •de oude kavels. De belanghebbenden (eigenaar of pach ter) kunnen zelf de werkzaamheden later voorbereiden en uitvoeren. Hierbij is een subsidie mogelijk van 50 De andere 50 moet zelf kontant worden betaald. Natuur en landschap: Het landschapsplan is er op ge richt het open karakter van het polderlandschap te hand haven en de invloed van storende elementen te verzach ten. Getracht wordt natuurwaarden te behouden en te ontwikkelen- Voorgesteld wordt om een en ander te realiseren door aanvulling van de boombeplanting op de binnendijken en het aanbrengen van een aantal ver spreide landschapselementen. Deze jaatstgenoemde ele menten bestaan uit de aanleg van twee boskomplexen aan de Mark onder de Slobbegorsedijk (15 ha) en onder Standlaarbuiten (40 ha). Staatsbosbeheer en de Cultuur technische Dienst staan achter deze plannen. De voor- bereidingskommissie is tegen deze bebossing en meent dat deze in het gebied niet thuishoort. Erfbeplanting kan op vrijwillige basis plaats vinden met een subsidie van 70 Een aantal kreken in het gebied zullen van een beplanting worden voorzien. In de polder Ruigenhil zul len geen boerderijen worden gebouwd i.v.m. het feit dat dit een ganzenfourageergebied is. Wat de rekreatie betreft is rekening gehouden met enkele eenvoudige voorzieningen voor de sport visserij. advertentie IM GRONDVERWERVING yOOR het welslagen van de ruilverkaveling ig het zo wel landbouwkundig a:s landschappelijk wenselijk over grond te kunnen beschikken om voor sloten, wegen, kavelafronding, natuurgebied andere grond aan te kun nen bieden, teneinde geen of weinig korting te behoe ven toe te passen. De hiervoor benodigde oppervlakte wordt geschat op 130 a 150 ha. Getracht zal worden om de hiervoor benodigde gronden te verwerven door min nelijke aankoop met een premie voor bedrijfsbeëindiging, waarvan de hoogte afhangt van de soort vergoedingsre geling, bedrijfsomvang en leeftijd. DE KOSTEN JVE begroting op basis van loon- en prijspeil 1975 be- loopt een totaalbedrag van ruim 15.000.000. Reke ning houdend met een aantal subsidie en verdeelfakto- ren wordt verwacht dat de eigenaren een bedrag van 4 500.000 moeten opbrengen. Gemiddeld betekent dat ca 730 per ha. Dat bedrag kan in 26 jaar worden be taald a 6 per jaar. Dat betekent ca 44 per ha. Een deel van de eigenaren zal minder betalen en een ander deel meer. Dit houdt verband met de verdeling van de kosten naar de mate van het nut. INSPRAAKPROCEDURE INMIDDELS is door de voorbereidingskommissie een voorontwerp van het plan van wegen en waterlo pen gemaakt. Voorgaande gegevens zijn daaraan ont leend. In een drietal bijeenkomsten is hierover met de agrariërs gesproken. Grote bezwaren bleken tegen de aan te leggen boskomplexen in het bijzonder en tegen de aankleding van het landschap met stroken bos en bo men in 'het algemeen. Vooral daar waar men aan het landschap een ander aanzicht wil geven, dan middels de beplantingen met bomen zoals van ouds wordt ge vreesd voor het aantrekken van niet-agrarisch verkeer. De verkeersonveiligheid wordt daarmee verhoogd. De verbetering van deze wegen komt voor $en deel ten laste van de grondeigenaren, hoewel deze ten nutte van het algemeen belang blijken te komen en ook uit de al gemene middelen behoren te worden betaald. De land- bouworganisatie's zullen zich eveneens op korte termijn over het voorontwerp buigen en in het kader van de inspraak een oordeel hierover uitspreken. VOOR EN TEGEN WAT ter diskussie staat is een voorontwerp. )De in spraak is er op gericht om een definitief plan sa men te stellen, dat zoveel mogelijk is afgesteld op de verlangens uit de streek. Mogelijk komen er met de in spraak eeen aantal zaken naar voren, die tot wijziging van Wet voorontwerp zullen leiden. Wil het plan voor een meerderheid van de stemgerechtigden straks aksep- tabel zijn, dan zullen de nodige beperkingen in de voor gestelde bebossingen moeten worden aangebracht. Daar na zal een afweging van argumenten voor en tegen tot een bewuste keuze moeten leiden Hoewel het argument nogal eens wordt gehoord, dat het gebied geen verka veling nodig heeft, zouden wij de belangstellenden er op willen attenderen dat een objektieve beschouwing tot een andre uitkomst leidt. Met behulp van een grote bijdrage uit de algemene middelen kan het gebied mo dern worden ingericht voor een bedrag dat relatief laag is en bovendien aantrekkelijk wordt gefinancieerd. Deze kans laten lopen betekent een bevriezing van het gebied en ook hier is stilstand achteruitgang. In de H.B.-vergadering van 12 januari j.L sprak de heer G. P. A. van Nieuwenhuijzen namens het Hoofdbestuur een kort persoonlijk woord tot de heer Luteijn en zei te hopen dat hij de kracht zal vinden zijn nieuwe taken in 1976 te volbrengen. Met de beste wensen voor 1976 „voor u en uw gezin" besloot de heer Van NieuwenHiuijzen zijn korte woord. BENOEMINGEN Het Hoofdbestuur ging akkoord met de herbe noeming van de heer C. J. Almekinders als lid van het bestuur van de Stichting Praktijkschool te Schoondijke. Het Hoofdbestuur stemde eveneens in met de samenstelling van de beheerscommissie van de huishoudschool „Het Molenkwartier" te Axel, n.l-: mevr. E. Dekker te Zaamslag (Z.L.M.), mevr. Bas ting te Axel (CJ3.T.B.), mevr. C. J. Boeding te Axel (N.C.B.), mevr- De Ridder te Axel (ouders), mevr Scheele te Zaamslag (ouders) en de heer J. de Kraker (Z.L.M.) HOOFDBESTUUR NAAR BRUSSEL De vergadering nam met instemming kennis van het programma voor het bezoek aan de E.E.G. in Brussel op 9 februari 1976. Hoofdschotel daarbij zal zijn een aantal inleidingen over de werking van het marktmechanisme voor granen, aardappe len, melk en rundvlees. Het Hoofdbestuur had voorts geen moeite met het verslag van zowel de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling als met de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, beiden in Noord- Brabant. Naar aanleiding van het voorontwerp van de ruilverkaveling Willemstad werd de wenselijkheid benadrukt om als organisatie nauw bij de ruilver kavelingen betrokken te blijven. advertentie IM NAM. VRAAGT VRIJWILLIGE MEDEWERKING GRONDGEBRUIKERS SEISMISCH ONDERZOEK IN vele delen van Nederland zijn reeds of worden seismische onderzoekingen verricht ter bepaling van de diepte en de vorm van de aardlagen, teneinde te kunnen nagaan of de structuren gunstig zijn voor de eventuele aanwezigheid van olie en gas. Deze onderzoe kingen werden verricht door de Nederl. Aardolie Maat schappij (N.A.M.). Het ligt in de bedoeling van de N.A.M. reeds volgende week te beginnen met een dergelijk on derzoek in Zeeland, waarbij gestart wordt in Schouwen- Duiveland. Dit onderzoek houdt in, dat in bepaalde zones van Schouwen-Duiveland op onderlinge afstand van 120 me ter series van 4 z.g. schotgaten in de grond worden ge spoeld. Deze schotgaten hebben een diameter van circa 10 cm en een diepte van 5 meter Middels het ontsteken van aangebrachte ladingen worden de door de N.A.M. gewenste gegevens verkregen. r OR vertegenwoordigers van de N AJVI. zal dezer da gen een aanvang worden gemaakt met het bezoe- keh van de daarvoor in aanmerking komende grondge bruikers, voor het verkrijgen van de nodige medewer king, die op geheel vrijwillige basis wordt verleend. Voor het verlenen van de medewerking zullen door de N.A.M. vergoedingen worden betaald die in overleg met de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap zijn vastgesteld. Naast deze vergoedingen voor de vrijwillige medewer king zal eventueel aangerichte schade aan gewassen etc. of mogelijke naschade volledig worden vergoed op ba sis van de normen die ook door de Nederlandse Gasunie worden toegepast. De betrokken grondgebruikers zullen van de N.A.M. een uitvoerig schrijven ontvangen, waarin een volledig overzicht van de vergoedingen en voorwaarden is ver werkt. Voor het verrichten van het onderzoek zal in het alge meen slechts het betreden van de percelen noodzakelijk zijn. In enkele gevallen zal toestemming worden ge vraagd voor het berijden van de percelen met een met speciale apparatuur ingerichte auto. De betreffende ver goedingen zijn hierop afgestemd. De N.A.M. is verder aansprakelijk voor alle onvoorziene schade die uit dit on derzoek voortvloeit Aldus een mededeling van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 30