©NDBR ©NS GEZEGD. LANDBOUWSCHAP Zo sprak de rechter... V' Z_ VAN HET Prijsvoorstellen Europese Commissie te laag 20 V. Het bestuur van het Landbouwschap is van me ning dat de prijsvoorstellen van de Europese Commissie voor de Landbouw in 1976/"77 on voldoende zijn. Het Landbouwschap blijft on verkort staan achter de berekeningen van het COPA die niet zijn veranderd. Bijmenging van mager melkpoeder in pluimveevoeder wordt on aanvaardbaar geacht. Monetair compenserende bedragen moeten evenredig worden afgebroken. yANUIT de veehouderijsektor spitste de kritiek zich toe op de prijsvoorstellen en de marktordening. De richtprijs verhoging per 1 maart 1976 zal aanmerkelijk hoger dienen te zijn dan de voorgestelde 2 terwijl dan akkoord kan worden gegaan met een tweede fase in de richtprijsverhoging van 4,5 De afbraak van de monetair compenserende bedragen zou dan gelijkelijk verdeeld moeten worden en het nieuwe melkprijsjaar zou op 1 februari a.s. moeten ingaan en niet, zoa.s de Europese Commissie wil, het oude prijs jaar met een maand te verlengen. Het voorstel van de Europese Com missie om de interventieprijs van mager melkpoeder te vervangen door een oriëntatieprijs wordt van de hand gewezen, omdat dan een belangrijke pijler onder het zui velbeleid zal worden vandaan getrokken. Wat de bijmenging van mager melkpoeder in vee voer .betreft zo is de mening dat op dit poder een zo danige subsidie moet worden verstrekt, dat dit meer concurrerend wordt met andere veevoedergrondstoffen. Dat betekent o.a.. bijna een verdubbeling van de toesiag die tegenwoordig op kalvermelkpoeder wordt verstrekt. Op deze wijze worden de lasten van de ene sector afge wenteld op andere sektoren. Ook het voorstel om de slachtpremies stop te zetten wordt ten stel.igste van de hand gewezen. Integendeel, de premies zouden zelfs moeten worden aangevuld met een afslachtpremie voor jonge vrouwelijke runderen. Bo vendien moet een versoepeling van het invoerre<':cm met o°g op het te verwachten aanbod van rundvlees in de EG worden afgewezen- De verhoging van de basis prijs van slachtvarkens heeft naar de mening van het Landbouwschap nauwelijks praktische betekenis. (Zie verder pagina 26.) FT deze slotsom kwam het bestuur van het Land bouwschap bij een uitvoerige bespreking van het EG-prijsbeleid voor 1976/1977 in zijn openbare vergade ring van woensdag 7 januari j.l. Aan deze bespreking werd ook deelgenomen door vertegenwoordigers van de verschillende produktiesektoren binnen het Landbouw schap. Het COPA heeft zoals bekend een gemiddelde prijs verhoging gevraagd van 10,6 hetgeen door het Land bouwschap is onderschreven. Het Commissievoorstel gaat niet verder dan gemiddeld 7,5 en is dus ontoereikend. Daarbij zijn de voorstellen op monetair gebied voor de agrarische sektor zeer nadelig en is in de voorstellen geen enkele aanwijzing te vinden voor een doeltreffend structuurbeleid. Betreffende de voorstellen voor akkerbouwprodukten staat een aangekondigde prijsverhoging van ca 5 in sterke tegenstelling tot een voor 1975/'76 ongunstiger verhouding tussen kosten en opbrengsten van 13 Ernstige bezwaren heeft het Landbouwschap tegen een uniforme interventieprijs voor voergranen en een hogere referentieprijs voor alleen de beter bakkende tarwe. Het Landbouwschap staat op het standpunt dat er bij een goed marktbeheer en een goede sluiswerking t.o.v. der de landen voldoende ruimte is om het kwaliteitsverschil tot uiting te brengen binnen het traject van de drempel- en interventieprijs. Met het afwijzen van het systeem van de zogenaamde „referentietarwe", is volgens het Landbouwschap tevens de extra verhoging van de mais- prijs overbodig geworden- Overigens betekent de voor gestelde verhoging van de drempelprijs van mais dat de prijs van de fabrieksaardappelen voor een nog groter deel uit de zetmeelmarkt gehaald moet worden. Een aan passing van de verwerkingsrestitutie aan de verhoogde drempelprijs van mais is daarom noodzakelijk. W ORIGE keer is op deze plaats uitgelegd wat het recht van opstal is, n.l. een zakelijk recht op een anders goed dat eigendom verschaft aan de bovenbouw. In deze aflevering zal wat dieper worden ingegaan op de feitelijke inhoud van het opstalrecht. Het recht van opstal is, evenals elk ander zakelijk (ge- nots)recht, vatbaar voor vervreemding en verhypotheking. De eigenaar van het opstalrecht (de opstaller) kan erf dienstbaarheden vestigen zowel op het goed waarop hij opstal heeft (de grond) als op de bovenbouw, waarvan hij eigenaar is. Eveneens mag de opstalier de gebouwen, eventuele andere werken en de beplanting weghalen. Wanneer de gebouwen etc. er al stonden bij de aanvang van het recht dan mogen deze alleen weggehaald worden als de (overname)prijs daarvan betaald is. Deze bepalin gen zijn van z.g. regelend recht, d.w.z. dat de partijen an dere afspraken kunnen maken. Bij het einde van het op stalrecht krijgt de eigenaar van de grond (de blote eige naar) de eigendom van de bovenbouw die de opstalier heeft gebouwd. De blote eigenaar moet dan wel aan de opstalier de waarde van de bovenbouw vergoeden, zoals die op dat ogenblik is. Wanneer de bovenbouw er al was bij het begin van het opstalrecht dan heeft de opstaller recht op de prijs die hij zelf betaald heeft aan de eigenaar. Ook dit is regelend recht. Het is b.v. ook mogelijk dat de prijs verrekend wordt met de jaarlijkse betalingen. N dit verband kan opgemerkt worden dat de wet zelf niet over een door de opstaller te betalen vergoe ding spreekt. Deze vergoeding vloeit echter voort uit het hoofdrecht. Deze vergoeding kan worden betaald in een som ineens maar ook in een jaarlijks of in andere perio den vastgesteld bedrag. Deze periodieke vergoeding bij opstal heet „solarium" (vgl. canon bij erfpacht). In de wet staat ook niet wie de belastingen moet beta len. Voor erfpacht en vruchtgebruik is dit wel geregeld. Algemeen is aanvaard dat men de regels van de erfpacht op het opstalrecht toepast (misschien kunnen de „colom- nisten" van „Geld en Goed" hier nog eens op terugko men!) O ET recht van opstal kan op verschillende manieren eindigen. De wet zelf noemt er 5: 1Door vermenging, d.w.z. als de persoon van blote eige naar en opstaller een en dezelfde wordt (b.v. door erf opvolging, door levering). 2. door te niet gaan van de grond. 3. door non-usus. De wet spreekt hier van verjaring (30 jaar). 4. door verloop van de tijd die bij de vestiging van het recht is overeengekomen. 5. door opzegging mits er minstens 30 jaar zijn verstre ken. De blote eigenaar moet minstens 1 jaar van te voren opzeggen. Naast de wijzen van teniet gaan die met name in de wet worden genoemd zijn er nog: 6. door afstand van de opstaller. 7. door teniet gaan van het recht van hem, die het op stalrecht heeft gevestigd. B.v. de vruchtgebruiker heeft het opstalrecht uitgegeven. Het vruchtgebruik eindigt ook van rechtswege het opstalrecht. 8. door onteigening. OGGEL HADDEN we deze week de nodige problemen met het verwerken van datgene wat via radio, televisie en krant op ons af kwam. Er gebeurt nog al wat in zo'n weekje en het is niet gemakkelijk een keuze te maken uit de veelheid van onderwerpen die aan de orde komen. Laten we beginnen met enkele prettige zaken. Van re geringszijde deze keer iets wat velen als positief zullen ervaren: het voornemen om bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd een bedrag ineens uit te keren aan hen voor wie rentezegels zijn geplakt. Velen van ons weten nog van die goeie ouwe tijd toen we een rentekaart hadden. Daarop werden zegeltjes geplakt voor elke week dat we hadden gewerkt. Eenmaal per jaar kregen we een kaartje van de Raad van Arbeid waarop stond vermeld voor wel ke bedrag er was geplakt. Het was een appeltje voor de dorst tegen de tijd dat we oud werden en niet meer zou den kunnen werken. Een heleboel mensen hebben in de afgelopen jaren een bedrag ineens gekregen vanwege die geplakte zegels. Een grote groep is nog niet afgewerkt. Deze heeft op het ogenblik bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd recht op een periodieke uitkering die tegelijk met de a.o.w. wordt uitbetaald. De regering wil deze periodieke uitkering nu vervangen door een bedrag ineens, nadat er 20 belas ting is ingehouden. Wanneer we zien hoeveel belasting overal afgehouden wordt dan is dat geen onredelijk tarief. Daar de Uitkeringen niet waardevast zijn en elk jaar in fei te met zo'n 10 in koopkracht achteruitgaan, heeft dit voorstel tot afkoop voor betrokkenen zeker voordelen. Dat in Zeeland de ontwikkeling niet stil staat en de tijd wordt verstaan, blijkt uit een mededeling in de krant van de vorige week dat ook hier de landelijke tendens van steeds minder geboorten, zich voortzet. De Zeeuwse be volking steeg in 1975 met een paar duizend mensen, maar dat kwam van een vestigingsoverschot. Van een geboorteoverschot is ook in dit gewest geen sprake meer! 'OOR degenen die belangstelling hebben voor het gebeuren op de Amsterdamse effectenbeurs is het oude jaar hoopvol geëindigd en het nieuwe goed begon nen. In vergelijking met een jaar geleden zijn de koersen behoorlijk gestegen en allerwege horen we dat we voor een best beursjaar staan. Of dat zo zal zijn, moet de toe komst leren. De president van de Nederlandse Bank Zijl stra heeft dezer dagen gezegd dat er tekenen zijn dat de economische teruggang zich niet verder heeft voortgezet. Dat geeft de burger tenminste weer enige moed, want toen de situatie anders was aarzelde hij ook niet er op te wijzen dat het slecht ging. Het Centraal Planbureau kwam vorige week met het be richt dat de industriële produktie van ons land in novem ber duidelijk is gestegen na drie maanden daarvoor sta biel te zijn gebleven. Er is op gewezen dat het nog te vroeg is om tot definitieve conclusies te komen, maar er zijn hoopvolle aanwijzingen dat het de goede kant op gaat. Dat is overal in de wereld het geval. Het herstel van de economie tekent zich het duidelijkst af in Amerika, maar ook in West-Duitsland, Japan en Frankrijk. Zelfs in Engeland is er sprake van verbeteringl Daar lijkt langza merhand het gezonde verstand het enigermate te winnen en schijnt de regering b.v. van plan te zijn om de gezonde bedrijven te steunen en te stimuleren in plaats van de zwakke bedrijven ten koste van alles op de been te hou den. pR is in Engeland door de vakbonden altijd fel gevoch- ten voor het behouden van arbeidsplaatsen en werd door hen meteen gegrepen naar het wapen van sta king als het om het invoeren van produktiviteitsverbete- ring ging. Het gevolg hiervan is bijv. o.m. dat in de Engelse auto industrie per arbeider de helft wordt gepresteerd van het geen in de rest van West-Europa normaal is. Er zijn ook in ons land stemmen die pleiten voor het behouden van arbeidsplaatsen ten koste van diepteinvesteringen. Het gevolg is dat de fabrieken op den duur failliet gaan en dat het dan veel meer arbeidsplaatsen kost! Met een der gelijke korte termijn politiek kan men de toekomst niet halen. Een voorbeeld voor Nederland. Over auto's gesproken. Opvallend zijn de grote verko pen van nieuwe auto's in de laatste maanden. Er zijn weer lange levertijden, vooral voor auto's die uit West-Duits land moeten komen. Het is nog niet lang geleden dat Volkswagen een fikse premie gaf aan iedere werknemer die vertrekken wou, nu heeft men volop nieuw personeel nodig! Wanneer de regering er toe zou willen overgaan, om in navolging van ons omringende landen, te streven tot een beperking van de inflatie, de voorgenomen beperking van de loonkostenstijging werkelijk door te voeren en door verlaging van de belastingen de koopkracht toch te hand haven, zou het er inderdaad wat beter uitzien voor onze toekomst en hopelijk krijgen we daar als land- en tuin bouw ons deel van. TA7E zullen de volgende week vast gaan kijken in Am- sterdam waar de Landbouw RAI wordt gehouden, een grootse show met alle mogelijke en onmogelijke ma chines en andere produkten voor onze bedrijven. Een hotelgroep uit Amsterdam heeft ons er reeds lekker voor gemaakt door ons uit te nodigen voor drie dagen naar Amsterdam te komen om de RAI te bezoeken en ver der te genieten van al het goede dat Amsterdam biedt en dat alles voor de prijs van maar ƒ91.50. Daarvoor krijgen we dan een entreebewijs voor de Landbouw RAI, 3 dagen en 2 nachten in een centraal gelegen eerste klas hotel met een lekker ontbijt op bed. Verder een retourtreinreis van elk station in Nederland naar Amsterdam en voor een surprisepaspoort dat recht geeft op tal van aantrekkelijke kortingen voor attracties waar u altijd al eens heen wilde. Die laatste zijn er nog al wat in Amsterdam. Wanneer we zien voor welke prijs ons dat allemaal aan geboden wordt, kunnen we begrijpen dat de hotelwereld steen en been klaagt. Alleen bedenken we, dat het waar schijnlijk voor ons moeilijk zal zijn om er drie dagen tus sen uit te trekken, zodat al die extra's, die de hotelgroep ons naast de RAI aanbiedt, onze neus voorbij zullen gaan!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 28