(§eiuid ^^Ooor de <:rOrouw «p. 5. PJZ-BESTUUR WEST ZEEUWS-VLAANDEREN AAN HET WOORD AKTIVITEITEN AGENDA Praten over de vrouw in het kleine g°" Xs1" en middelgrote gezinsbedrijf tu^c. Het water raakt ook in Schouwen-Duiveland op! 23 Redaktie: KEES SCHIPPER (deel 1, i.v.m. de lengte) 1) voorzitter Joop Bas ting 2) vice-voorzitter Izaak van Cruyningen 3) sekretaris Jan Punt 4) penningmeester Cees Verhage 5) alg. bestuurslid An neke Basting 6) alg. bestuurslid Da niël Dekker 7) alg. bestuurslid Bet ty Rosseel In verband met de beschikbare plaatsruimte zal een en ander in de volgende week (weken) worden voortgezet. VOORZITTER JOOP BASTING TOEN ons bestuur besloot, dat ieder bestuurslid een verhaaltje zou schrijven over zijn of haar functie in het bestuur, kwam ik naderhand tot verschillende vragen voor mijzelf: 1Hoe kom je ertoe om eigenlijk voorzitter te wor den van een plattelandsjongerenvereniging? 2. Wat zie je als belangrijkste aspekten aan zo'n voorzitterschap? 3. Wat betekent het voor jezelf als mens in de maat schappij? Vanuit deze vragen zal ik trachten mijn ideeën over het voorzitterschap duidelijk te maken. ad 1. Hoe je ertoe komt in een bestuur van de PJZ zitting te nemen is eigenlijk een snelle opeenvolging van bepaalde feiten, (voor mij althans). WWanneer je jezelf op een gegeven moment zó bij de organisatie van ver schillende aktiviteiten betrokken voelt of er zelf over na denkt van zus of zo zou ik dat doen, dan lijkt het dat verschillende mensen uit een bestuur wat in je zien als een toekomstig bestuurslid. Zo is het mij ook vergaan. Alleen wilde men mij in dertijd direkt als voorzitter kandidaat stellen. Dat ik die funktie niet direkt wilde aannemen, ligt in het feit, dat ik van mening ben, dat men niet als een leek want als gewoon lid weet je gewoon niet wat er allemaal omgaat in een bestuur direkt de voorzittersfunktie moet gaan bekleden. Persoonlijk vond ik die eerste maanden in het bestuur tamelijk moeilijk. Je moet tenslotte aan alles wennen. Maar hoe je er dan nog toe komt om voorzitter te worden is mede afhankelijk van de andere bestuurs leden. Want de vraag „Wie wordt er nu voorzitter?" komt tegelijk van alle bestuursleden. En wanneer je dat zelf wel wilt doen en je tevens nog een beetje aangemoedigd wordt door de andere bestuursleden dan is het ijs gauw gebroken. Maar bovenal moet het gevoel van dit wel te willen proberen, vooral vanuit jezelf komen. ad 2. Belangrijke aspekten aan dit werk zitten er ge noeg Wanneer je voorzitter wordt, dan kom je meteen al met een groot aantal mensen in aanraking. Ten eerste zijn daar de maandelijkse Hoofdbestuursvergaderingen in Bergen op Zoom, waar de voorzitters of andere afge vaardigden van de PJZ afd. uit Zeeland en Brabant ver tegenwoordigd zijn. Hier doe je o.a., door de vergadering en door onderlinge communicatie met mensen uit een andere afdeling, indrukken op, die je in je eigen afde ling misschien ook kan gebruiken. Ten tw ;ede heb je contakt met het Kringbestuur van de ZLM d.m.v. de maandelijkse vergaderingen. Dat dit kontakt ook zeer belangrijk is, ligt in het feit, dat je dan als voorzitter ook goed geïnformeerd bent en dit ook over kunt brengen aan je bestuur alsmede aan de agrarische kommissie. Maar zeker niet op de laatste plaats is zeer zeker belangrijk het kontakt dat je met je leden moet hebben (dat dit tegenwoordig niet zo eenvoudig is, is een twee de). Want vanuit de wensen van de leden, moet een be stuur een programma bieden, dat aan velers wens pro beert te beantwoorden. Wat tevens een belangrijke taak is van de voorzitter, is volgens mijn mening, dat je als voorzitter „boven" de verschillende meningen moet kunnen staan. Dat bete kent, dat je naar ieders voor en tegen moet kunnen luis teren en daaruit een gezamenlijke beslissing distilleren, die voor ieder aanvaardbaar is. Ook een belangrijk punt: Proberen aktiviteiten, die wat moeiiijker van de grond komen, toch voldoende aan- dadht te geven en te blijven geven. Eveneens belangrijk is het zoeken naar nieuwe mogelijkheden op het gebied van ont- en inspanningen, d.m.v. b..v. verschillende cur sussen, andere aktiviteiten op sportgebied e.d. Want het moeilijkste probleem is in deze snelle en jachtige maatschappij de aandacht en interesse van de leden weer te geven in aangepaste aktiviteiten. ad 3 Wat zo'n voorzittersfunktie (of een andere be- stuursfunktie) voor je betekent als persoon is zeer be langrijk.. Laat ik voorop stellen dat een mens nooit te oud is om te leren. Als je vanuit dit standpunt je funk tie uitvoert, dan kan het je niet anders dan voldoening geven. Je leert veel mensen kennen, waarmee je anders misschien nooit in aanraking zou komen, je leert me ningen van anderen te toetsen aan meningen van jezelf wat betreft je plattlandsjongrenwerk Kortom, je blik de kursus gesprek-voeren (3 CJO-aktiviteit in Mid delburg) gaat wegens gebrek aan belangstelling (slechts 9 aanmeldingen) niet door. 16 januari afd. Oost Zeeuws-Vlaanderenn gezel lige filmavond met de komische Western: ..Trinity en Sartana", twee bankrovers die bezig zijn onder het motto: Steel van de rijken en bedeel de armen. Aanvang 20.00 uur in Axel of Zaamslag (zie volgen de week). 17 januari: afd. Schouwen-Duivelanü: Dè grote avond voor leden en donateurs en belangstellenden in „Concordia" te Zierikzee met het toneelstuk (re gisseur: de heer Cees v. d. Vreugde): „Zo heeft meu Gerre het gewild", tussen de bedrijven door: verloting en na afloop een Bal met een goeie band. 17 januari; afd. West Zeeuws-VlaanderenEveneens het grote gebeuren ir du Commer ce te Oost burg. Ze be ginnen oir 19.30 uur(!) met 'n ope ningswoord, 'n kabaret/ revue, het toneelstuk „Meisjes op zicht" (re gisseur Jar Schipper), en een ver loting tot slot. Toe gang: 2,5C leden, 3,5C averigen. (23 januar spelen ze nog een keer in café Willem Beukelsz. t€ Biervliet.) Reünie Walcheren; Alle oud-leden van L.J G., Z.P M en P.J.G.Z.-Kring Walcheren (voorheen, wo.cder uitgenodigd een grote gezellige avond bij te woner op vrijdagavond 12 maart in Aagtekerke. Gezien hel grote aantal oud-leden is het noodzakelijk voor d( organisatoren te schrijven of te bellen naar: A. Lam- pert, Koudekerkseweg 10, Biggekerke, 011851313 A. de Visser, Kloosterweg 2, Aagtekerke, (geen tel.), W Koster, Espenlaan 1, Middelburg, 01180-25186. Alle deelnemers krijgen na opgave een stencil met de noodzakelijke mededelingen die bij zullen dragen tot een geslaagde en veelbe.ovende reünie. op het verenigingsleven, maar nog belangrijker wat mi., betreft, je blik op de samenleving wordt er ten zeerste door verruimd. En n.a.v. bovenstaande opmerkingen vind ik het zc jammer, dat er tegenwoordig zo erg weinig mensen zijn die nog zin hebben in een bestuursfunktie. Opmerkinger zoals: ik heb geen zin of tijd, en ik kan dat niet, zijr m.i niet terecht. Iedereen kan dit en vrije tijd heefl men veel meer dan men op het eerste gezicht denkt te hebben. Maar niettegenstaande deze kanttekeningen, is het al tijd leuk en doet het je genoegen, wanneer een aktivi- teit, zoals een 30-jarig bestaan, ee ntoneeluitvoering e.d. werkelijk een succes is, zodat je dan toch ook wel met tevredenheid op dit werk terugblikt. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres Mevr. A. W. de JongeJansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107610. burg van de Cepfar bijwoonde). T^E positie van de vrouw in het kleine en middelgrote gezinsbedrijf werd begin december 1975 bespro ken in E.E.G.-verband. Zeventig vertegenwoordigers, mannen en vrouwen, uit acht (Luxemburg was niet aan wezig) samenwerkende Europese landen praatten op deze studieweek met elkaar ove de vrouw. Elk land werd apart besproken en zowel de vele overeenkomsten als de grote verschillen waren opvallend. Verschillen vooral in de waardering van en de mogelijkheden voor de vrouw in het bedrijf. De centrale rol van de vrouw, die zowel in haar gezin als in het bedrijf werkzaam is, en toch „zonder be roep" blijkt te zijn, kwam sterk naar voren. De Nederland se inleidster, mevrouw ir M. Horsmans-Pijl, onderstreepte nog eens zeer duidelijk welke functies in een zelfstandig gezinsbedrijf moeten worden vervuld. Tijdens het praten in groepen bleek dat het in Ierland nog maar treurig gesteld is met de rechten van de vrouw. Het Ierse meisje wordt niet eens op alle scholen toegela ten. TA7AT waren de wensen van de deelnemers aan de v conferentie? gelijkwaardigheid ook juridisch van man en vrouw in het bedrijf, zodat zij elkaar kunnen vervan gen erkenning van de werkzaamheden van de vrouw (door de Duitse delegatie werd ook de nadruk gelegd op officiële erkenning van het werk in de huishouding) goede sociale voorzieningen ook voor zelfstandigen en de mogelijkheid ook vervanging te krijgen voor een meewerkende vrouw die door ziekte, bevalling of on geval tijdelijk is uitgeschakeld goede opleidings- en scholingsmogelijkheden voor vrouwen in gezinsbedrijven. Alle deelnemers legden de nadruk op de wens dat man nen en vrouwen bewust gemaakt moeten worden van de situatie en zo tot een mentaliteitsverandering kunnen ko men Daarbij werd vooral gedacht aan een betere entree bij het Europese Sociaal Fonds. MIE MAND van ons kan er buiten mens, plant, dier iedereen heeft er behoefte aan. Het ouderwetse regenputje of de pomp zijn allang verdwenen. Tegen woordig zorgt het waterleidingbedrijf voor schoon en vol doende water. Overal, ook op Scbouwen-Duiveland, is steeds meer water nodig. Het gebruik stijgt zelfs met ongeveer 5 pro cent per jaar en dat is nogal wat. We gaan meer in bad en diverse apparaten zoals was- en vaatwesmachines gebrui ken bijzonder veel. Het gebruik van niet alkalivrije zeep in deze machines is tevens erg schadelijk voor ons milieu. De hoeveelheid water die gebruikt wordt behoeft geen probleem te zijn zolang er genoeg aanwezig is. Maar het raakt op Schouwen-Duiveland op, ook al door de komst van campings en zomerhuizen. Al vanaf 1930 wordt het water opgepompt uit een zoet waterbei onder de duinen bij Haamstede. De regen zorgde dan voor voldoende aanvulling. Als er niet meer wordt gebruikt dan er aan neerslag bij komt, gaat alles goed. Maar noch de te weinige regenval, noch het feit dat ook door andere oorzaken water uit het duingebied wegge haald wordt, zijn te voorkomen. Zo'n oorzaak is bijvoor beeld beplanting met bos, waardoor verdamping optreedt. Nadelige invloed hebben ook duinafslag en herverkave ling, waardoor veel polderwater naar zee stroomt! CR moet dus iets gebeuren om de stijgende dorst te les- sen van mens, plant en dier. Dat is niet eenvoudig, want er moet rekening gehouden worden met veel zaken, zoals: landbouw landschap flora fauna. Afgewo gen moet v'orden wat het beste is: Infiltratie of chemi sche zuivering? Haringsvliet, aanvoer uit de Biesbosch (Rotterdam) of ontzouting van zeewater? Waarschijnlijk is gekozen voor infiltratie van water uit het Haringsvliet, in de duinen bij Haamstede. Dit lijkt de minst nadelige invloed te hebben. Nadat het water de no dige tijd in de grond heeft gezeten en min of meer natuur lijk gezuiverd is, wordt het weer opgepompt, gemengd met het gewone grondwater, uitgebreid gezuiverd en naar de gebruikers gebracht. Niet iedereen vindt de infiltratie van Haringvlietwater de beste oplossing. Vooral van de natuurbescherming zijn bezwaren gekomen. Zij vindt dat flora tn fauna van het duingebied door de komst van het vreemde water worden aangetast. Inderdaad zullen ter plaatse bijzondere plan tensoorten verdwijnen of aangetast worden, maat v< andere soorten zullen dan verschijnen. Veilig watet erg belangrijk, maar ook de natuur en landbouw mog» n r,u worden vergeten. Al met al zal het een zaak zijn van dui delijk afwegen: Wat is het beste?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 23