Een Gruse poot met minimale kiembeschadiging Stikstofonderzoek en advies voor graanpercelen Uit de nieuwjaarsreden voorzitter Produktschap Vee en Vlees en Zuivel 14 (Vervolg van pagina 11) BEMONSTERING Voor het verkrijgen van een bemestingsadvies voor de kalk-, fosfaat- en kalibemesting wordt bemonsterd tot bouwvoordiepte en worden een veertigtal steken ge nomen op een oppervlakte van maximaal twe hectare. Voor het stikstofonderzoek wordt bemonsterd tot be- wortelingsdiepte en dat is op de goede gronden zonder harde lagen tot ongeveer één meter. Met een speciale grondboor, waarmee tot een meter -diepte kan worden bemonsterd, worden acht steken genomen per maximaal twee hectare. Aangezien de assistent van het Bedrijfs- laboratorium bij de bemonstering een extra vragenfor mulier moet invullen, waarop gegevens staan met be trekking tot ras, voorgewas, laatste organische bemes ting (soort en hoeveelheid), ontsmetting enz., is het ver standig een afspraak te maken met voornoemde assistent, zodat u bij de bemonstering aanwezig kunt zijn. De mon sters moeten namelijk snel worden verzonden, om even tuele omzettingen in de monsterzak te voorkomen. HET ADVIES Het bemestingsadvies ten aanzien van 'de hoeveelheid stikstofmeststof, wordt verstrekt door de specialist Bo dem en Bemesting van het Consulentschap voor de Ak kerbouw in de provincie waar u woont. Dit komt auto matisch, want dezelfde dag dat de resultaten van het onderzoek naar de graanteler wordt gezonden, krijgt de betreffende specialist een afschrift van de analyse toe gestuurd. Deze stelt het bemestingsadvies op en zendt dit aan de graanteler. Uit proefveldonderzoek is gebleken dat een graange was voldoende heeft aan ongeveer 200 kg zuivere stik stof per ha. In eerste instantie wordt echter een advies -gegeven tot 160 kg zuivere stikstof per ha; afhankelijk van de ontwikkeling van 'het gewas wordt in mei een overbemesting met 40 kg zuivere stikstof geadviseerd. Blijkt uit het grondonderzoek dat (omgerekend) 100 kg zuivere stikstof in het bewortelingsprofiel aanwezig is, dan zal in februari/maart dus 160 minus 100 is 60 kg zuivere stikstof moeten worden gestrooid, waarna om streeks mei wordt bezien of het gewenst is nog een over bemesting met stikstof te geven. Gelegerd graan of graan dat dreigt te gaan legeren geeft of (belangrijk) minder opbrengst en/of extra kos ten in de vorm van één of meer CCC-bespuitingen. Met stikstofonderzoek en een goed opgevolgd advies kunt u deze problemen voorkomen. UITSLUITEND GRAAN Met nadruk wijst het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek erop dat dit stikstofonderzoek zich ook dit jaar zal beperken tot granen op kleigronden. (Zee- en rivierklei en lössgrond). Het is bekend dat op andere grondsoorten Qn vooral ook bij bieten- en aard appeltelers grote belangstelling bestaat voor het stik stofonderzoek. De adviesbasis voor deze grondsoorten en gewassen is echter nog niet gereed en tot zolang is het niet mogelijk een redelijk gefundeerd stikstofbemes- tingsa-dvies te geven. Dit is het gevolg van: dubbele opvoerpootband, waardoor de band 50% langzamer draait. doelmatiger bunkervorm. die kiembeschadiging in de bunker voorkomt grote aanaardschijven, die zorg dragen voor een perfecte toedekking, pootafstand, eenvoudig te verstellen vanaf 16 cm in de rij. Boeke-Heesters bv Industrieweg 9, Amersfoort, tel. 033 - 3 04 34 Vestigingen te: Beugen (08856-441), Erp (04135-733), Goes (01100-1 51 35), Goutum (05100 - 2 99 49), Haaren (04117 -14 41), Hengelo-Gld (05753 - 19 64) en Vessem (04979 - 444). PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES De Nederlandse producenten en vleesverwerkende bedrij ven deelden in de malaise die begin 1975 de vleesmarkten m de gehele wereld kenmerkte. Zo slecht als het jaar begon zo goed eindigde het, aldus ir. G. A. Meyer, voorzitter van het Produktschap voor Vee Vlees in zijn nieuwjaarsrede dce hij in de openbare bestuursvergadering van het Produkt schap op 6 januari in Rijswijk heeft gehouden. Over 1975 waren de producentenprijzen voor rund- en varkensvlees resp 13 /o en 12 hoger dan vorig jaar, de aanvoer van slachtrunderen was 10 groter en die van slachtvarkens slechts weinig groter dan in 1974. De invoer is gering ge bleven op vrijwel gelijk peil als dat van vorig jaar. De uit voer van varkensvlees is met 4 gestegen, die van varkens- vleesconserven daalde met 11 De baoonexport naar En geland bereikte een 20.000 ton, een cijfer dat sinds 1960 niet meer as bereikt, aildus ir. Meyer. Perspectief voor 1976. De marktvraag laat zich in 1976 gunstig aanzien. De prodiuktie van rundvlees zad in de Gemeenschap ongeveer 4 achterblijven b j vorig jaar, terwijl die van var kensvlees mogelijk iets hoger zal uitvallen. De voorraad rundvlees is nog steeds aanzienlijk, doch de prijs-cyclische beweging voor rund- en varkensvlees is opwaarts gericht. Ir. Meyer hoopte dat de gestegen prijzen raiet, als in 1973, het verbruik gaat afremmen. Amerikaanse markt De inmiddels opgetreden verbetering van de marktsituatie, vooral door de verbeterde koers van de Amerikaanse dollar, heeft geen effect op het voornemen van de in dustrie om te komen tot een terugdringing van het aandeel van de Amerikaanse markt in het afzetpatroon. Dat de overheid een financiële bijdrage wil verlenen bij de voorgenomen reorganisatie noemde de heer Meyer een teken van goedkeu ring van de overheid bij een aktiviteit van het publiekrechtelijk georganiseerd bedrijfsleven. Ook zonder overheidsbijdrage evenwel, aldus de heer Meyer, is de in 1975 ontwikkelde vorm van overleg en besluitvorming nog van zóveel waar de dat de uitvoering ervan verzekerd dient te zijn. Grenzen aan economische groei. Voor inves teringsprogramma's van de komende jaren moet meer bekend zijn vooral inzake ontwikkelingen elders. Dit in verband met de vraag naar de grenzen van de economische groei, aldus de heer Meyer. In dit verband stelde hij ook de vraag of Ne derland uit de markt geprijsd raakt door te hoge loonkosten. Moeten we eerder het beleid rich ten op „niet groter maar beter". Het klinkt ver standig, maar wat als de vraag naar varkens vlees zo sterk blijft zuigen aan onze produktie- capaciteit. PRODUKTSCHAP VOOR ZUIVEL De in 1975 3 grotere melkaanvoer was moeilijker af te zetten dan die in het voor de zuivelafzet uitzonderlijk goede jaar 1974, aldus drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produkt schap voor Zuivel dn zijn nieuwjaarsrede die hij op 7 januari voor het bestuur van dit schap in openbare vergadering heeft gehouden. De voor de Nederlandse zuivel zo belangrijke afzet van kaas liep in 1975 met 2 terug en die van con dens lag zelfs 11 beneden vorig jaar. Gelukr kig was 1975 niet over de gehele linie negatief en hoewel de kaasafzet en de condensafzet een duidelijke invloed hadden op het beeld van de Nederlandse zuivel in 1975, waren gunstige ont wikkelingen te melden bij de drinkmelk en het volle melkpoeder. Perspectief. Men mag rekenen op een verdere toeneming van de melkaanvoer in 1976. Ander zijds mag niet in elke sektor gerekend worden op een grotere afzet, aldus drs. Schelhaas. Ten aanzien van de toekomstige afzetontwikkeling van gecondenseerde melk past enige zorg. Via een betere ordening kan het verbruik in de con- sumptiemelksektor worden omgebogen, doch op een aanzienlijke toeneming van de afzet mag men niet rekenen. Voor boter en mager melk poeder is er in de Gemeenschap van een over schotsituatie sprake. Blijven over de produk- ten kaas, vol poeder en speciale produkten. Hier biedt kaas het meeste perspectief. Bij het beleid van het Produktschap in de komende jaren kan de vergroting van de kaasafzet een belangrijk doel zijn. Het afgelopen jaar heeft duidelijk aangetoond dat een stagnerende kaas afzet meteen de melkprijs van de veehouder onder druk zet. De heer Schelhaas meende dat een aanzienlijke vergroting van de Nederlandse kaasafzet binnen de Gemeenschap mogelijk is. In vele delen van de Gemeenschap is Neder landse kaas in al zijn variëteiten nog nauwe lijks bekend of verkrijgbaar. Er is door de zuivélsektor in 1975 voor een waarde vain ongeveer 3,3 miljard uitgevoerd, vergeleken met bijna 3,0 miljard in 1974. De belangrijkste bijdrage leverde de kaasexport met ca. 1,1 miljard, de boterexport was met bijna 1 miljard een goede tweede. v. di W.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 14