De AKF drainmaster serie S betere en goedkopere drainage. De eindbuizen moeten ca. 10 cm boven het gemiddelde daarvan uitmonden. De grond waterstand is mede afhankelijk van die onderlinge afstand der sloten, de duur, én de intensiteit van de regenval en de doorlatendheid van de grond. De grondwaterstand in de loop van het jaar laat in de winter een bolle, in de zomer een holle stand zien. Na een regenbui zal het regenwater wegzakken naar het grondwater, zodat de grondwaterspie gel stijgt en de afstand tussen maaiveld en grondwaterspie gel drooglegging) kleiner wordt. Door toepassing van drainage wordt een grotere droog legging verkregen over het gehele perceel, omdat de drain- reeks het waiter direkt afvoert en een verdere stijging van het grondwater voorkomt. Het overtollige water beweegt zich door de grond volgens banen naar de drainreeksen. Deze stroombanen vertonen ongeveer het beeld zoals in fig. 4 is weergegeven en komen aan de onderzijde van de drainbuis uit. Slechts de regen die direkt boven de drainbuis op het maaiveld valt, zakt verti kaal naar beneden en bereikt zonder omwegen de drain- reeks. Door ondoorlatende lagen in het profiel verandert die vorm van de stroombanen en wordt ook de snelheid, waarmee het water wordt afgevoerd, beïnvloed. De max. te draineren oppervlakte in ha voor verschillende buistypen bij een verhang van 10 cm/100 m en een afvoer van 7 mm is als volgt: Buiten- Binnen- De te draineren diameter diameter oppervlakte in in cm in cm ha Gebakken buis 7,2 5,0 0,47 11,0 8,0 1,76 16,0 12,0 5,10 Gladde plastiek buis 5,0 4,8 0,43 7,0 6,7 1,02 Plastiek ribbelbuis 5,0 4,4 0,24 6,0 5,4 0,40 6,5 5,7 0,47 8,0 7,2 0,87 10,0 9,2 1,70 12,5 10,6 3,40 Een belangrijk voordeel van diep draineren is, dat de grond in een regenperiode veel water kan bergen, alvorens de grondwaterstand tot een ongewenste hoogte zal stijgen. Diep draineren levert een groter gesloten waterberging. De diepte wordt echter beperkt door de kosten van het grond verzet en de afwateringsmogelijkheden. Door een ondiepe drainage is ook een goede drooglegging te handhaven, maar de reeksen komen dan dichter bij elkaar te liggen, hetgeen weer andere kosten met zich meebrengt. De Cultuurtechnische Dienst stelt voor drainage-ontwer pen de eis, dat voor gras- en bouwland de drainreeksen zo diep worden gelegd, dat de drooglegging tussen de drains niet kleiner wordt dan 40, resp. 50 cm bij een afvoer van 10, resp. 7 mm neerslag per etmaal voor grasland, resp. bouwland. Om aan deze eisen van drooglegging en grond bewerking te voldoen, worden de reeksen veelal 90 100 cm benedien het maaiveld gelegd. Daarbij is bij ondiepe drainage Ribbebuis vooromhuld met grofvezelige turfmolm. de kans op stukvriezen of vernieling door de wieldruk van zware werktuigen, groot. Aan het boveneind van de reeks worden de buizen tenminste 70 cm beneden het maaiveld gelegd. DE DRAINHELLING ||OEWEL het theoretisch voor een goede ontwaterende werking van een drainreeks niet noodzakelijk is, de reeksen hellend te leggen, wordt in de praktijk een helling gegeven van 0.10 tot 0,25 of 10 tot 25 cm per 100 m. Deze helling diient om het water in de reeksen snelheid te geven, zodat de waterafvoer uit de reeksen in overeenstemming is met de aanvoer via de stootvoegen en de afzetting van vaste deeltjes wordt tegengegaan. Ondanks dit praktische voor deel komt ook de horizontale drainage voor, b.v. indien het verschil tussen maaiveld en de voor drainage bepalende slootwaterstand zo gering is, dat geen verval kan wordien gegeven. De reden kan ook zijn, dat men streeft naar een drainage die alleen dienstbaar is aan de ontwatering, maar ook voor de ondergrondse wateraanvoer in droge perioden. Het geringe voordeel in grondverzet is niet doorslaggevend voor horizontale drainage. DOORLATENDHEID VAN DE ONDERGROND ^EZE kan redelijk nauwkeurig worden bepaald^ waarna de drainafstand kan worden berekend. Een door- latendheidsbepaling en een daarbij behorende drainafstands- berekening kan men door een cultuurmaatschappij laten ver richten. Wanneer het kleinere oppervlakten betreft is dit meestal verhoudingsgewijs nogal kostbaar. Men kan ook werken met de volgende gemiddelde normen. De nieuwste AKF Drainmaster de F 80. Een kompakte kleine RET zijn alle machines die gezien de hoge aanschaffings- kosten van tenminste 200.000,alleen lonend te exploiteren zijn door Cultuurmaatschappijen, gespecialiseer de drainagebedrijven en loonwerkers, die deze machines voortdurend kunnen inzetten. Dit is eveneens het geval met de nieuwste draineermachi ne, de AKF „F 80", die medio december gedemonstreerd werd. Met een prijs die zal komen te liggen tussen de 125.000,en 150.000,— is het beslist geen werktuig dat zo maar „even" aangeschaft wordt! De AKF Drainmaster „F 80" is ontworpen om een kom pakte kleine machine te kunnen bieden, met een relatief hoog motorvermogen, en dit voor dce gebieden waar lang en groot transport problemen kan geven. Het ontwerp van de ,;F 80" is gericht op: minder onderhoud, komfort voor de machinist, meer automatiseringsfaciliteiten en daarbij een machine die een grote verscheidenheid van arbeidsomstan digheden aan kan. In het ontwerp zijn de bij de AKF opgedane praktijkerva ringen en de meest modlerne konstruktietechnieken toege past. De machine is uitgerust met een 148 pk Ford 6 cylinder Dieselmotor, een vermogen dat door toepassing van bepaalde voorzieningen in het hydraulisch systeem altijd optimaal benut wordt. Nieuw zijn: Zware kleigronden, zeer fijnzandige zavelgronden en fijn- zandige leem- of slibhoudende zandgronden hebben meestal een slechte doorlatendheid, waardoor de drainafstanden bij een draindiepte van b.v. 1 meter ongeveer 10 meter bedra gen. Niet te zware klei- en zavelgronden hebben een betere doorlatendheid. Hier bedragen de drainafstanden bij een diepte van b.v. 1 meter 10 tot 20 meter. De meeste zandgronden hebben een goede doorlatendheid Voor deze gronden gelden dirainafstanden bij een draindiepte van b.v. 1 meter van 15 tot 25 meter en meer. AFDEK- EN OMHULLINGSMATERIAAL A FDEK- en omhullingsmateriaal worden om drie redenen gebruikt, n.l. als filter om inspoeling van gronddeel- tjes tegen te gaan, ter vergroting van de buitendiameter, waardoor de werking van de drain beter wordt en het bieden van bescherming tegen het stukgaan van de buizen bij het in de sleuf vallen van harde kluiten. Afdekmateriaal wordlt tijdens het leggen op de drains aan gebracht. Het kan bestaan uit: losse turfmolm, heide, schel pen, vlasband, turfband, cocosband, glasvliet. Met omhul lingsmateriaal worden vooral de ribbelbuizen omwikkeld. Het kan bestaan uit: vlasvezelband, turfband, turfmolm, cocosband, glasvlies en nylondoek. Met uitzondering van glasvlies en nylondoek, bestaan de afdek- en omhullingsmaterialen uit volumineus materiaal en hebben dus een gunstige invloed op de grootte van de bui- tendiiameter van de buis. Vanuit dit oogpunt gezien, zijn glasvlies en nylondoek veel minder geschikt. Verder hebben deze produkten het nadeel dat ze gemakkelijk verstopt ra ken, vooral door ijzer, waardoor ze min of meer als een afsluitende laag gaan werken. Of afdek- resp. omhul 1 ingsmateriaal moet worden ge bruikt, hangt van de ondergrond af. Bestaat de ondergrond uit voldoende zware klei met meer dian 30 afslibbare delen, dan is afdek- of omhillingsmateriaal niet altijd nodig; zeker niet wanneer onder droge omstandigheden wordt ge werkt. In andere gevallen is het gewenst om volumineus afdek- of cmhullingsmateriaal te gebruiken. Wanneer loop- zand aanwezig is, kan men het best omwikkelde buizen ge bruiken. Hierdoor wordt zandinspoeling voorkomen. CONTROLE EN ONDERHOUD VAN DE DRAINAGE •i JTEN goed aangelegdle drainage is een kostbaar bezit en het is de moeite waard om zo'n kostbaar bezit goed te onderhouden. Een eenvoudige controle is in een regen- rijke periode eens langs de eindbuizen te lopen om te zien of ze allemaal goed water afvoeren. Is dat niet het geval, dan kan het zijn dat de reeks plaatselijk verstopt of sterk ver vuild is. Bij vervuiling kan veelal het euvel met doorsteken of doorspuiten verholpen worden. Bij verstoppang, vooral met zandiig materiaal zal het doorspuiten moeilijk gaan en tot opgraven moeten worden overgegaan. Schoonspuiten geeft als regel veel betere resultaten dan doorsteken, omdat de openingen in de buis veel beter gereinigd worden. Schoonspuiten kan onder lage en hoge druk gebeuren. Hoewel het principe hetzelfde is, moet toch aan de lage- druk-methode de voorkeur worden gegeven. Wie over een sproeimachine beschikt, kan deze voor dit werk gebruiken. Door de handel worden complete schoonspuitinstallaties ge leverd, bestaande uit: haspel, slang en sproeikop, welke op de sproeimachine kunnen worden aangesloten. machine waarin de laatste technische snufjes zijn toegepast. De in een apart frame gemonteerde aandrijfunit (motor en pompen). De hydrostatische aandrijving en besturing. Het op wringen ontlaste graaf mechanisme (door middel van een draaibare bevestiging met het trekkerchassis verbonden). - Het opnemen van het trekkerchassis in het hydraulisch systeem. De mogelijkheid om zowel met konstante als variabele graafhoek te werken. Bulldozer sprocket voor regelmatige loop van de machi ne. Zeer royale grondberging achter de machine waardoor breedte verstelling van de rupsen overbodig is. 1 Een graafbreedte: standaard van 18 cm, naar keuze te verbreden tot 60 cm, graafdiepte tot 210 om. Een vermogensverdeler die rijsnelheid automatisch aan graafsnelheid aanpast. Vanzelfsprekend kan ook op deze machine het Laserdiep- teregelingssysteem met zelfzoekende ontvangers aange bracht worden, waardoor nog nauwkeuriger en economisch gewerkt kan worden. Alhoewel het gewicht van de draineer- machine ca. 10.500 kg bedraagt is de gronddruk slechts 0,29 kg/cm. NAAST gespecialiseerde apparatuur voor de chemische en petrochemische industrie houdt de Apparaten- en Ketelfabriek AKF b.v. te Goes zich ook bezig met het ont wikkelen en fabriceren van grondverzetmachines. Het bij de AKF aanwezige vakmanschap bij de produktie van velerlei apparatuur is de inbreng voor de diversificatie die ook de AKF ter verbreding van zijn produktieprogramma op deze wijze in de praktijk brengt. De eerste aiktiviteit op dit ge bied is het ontwerpen dan wel verbeteren van draineerma- chines geweest gebaseerd op de door de AKF destijds over genomen aktiviteiten van Van Den Ende BV Machinefabriek en Konstruktiebedrijf te Borssele. In de afgelopen tijd zijn verschillende typen draineermachines ontwikkeld en ge bouwd, waarvan we willen noemen de Drainmaster Serie S, geschikt voor het draineren in alle grondsoorten, met een variabele graafhoek en leverbaar met motoren van 172, 200 of 250 Din pk. Een tweede type is de Drainmaster Serie V, ontworpen voor het draineren in harde steenachtige grond en eveneens leverbaar met de hiervoor genoemde motoren keuze. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 13