DRAINEREN: WAAROM EN HOE? HET aanleggen van een drainage vraagt een grote inves tering. Daarom moet men zowel aan de aanleg als aan de keuze van het materiaal hoge eisen stellen. Een goed ontwerp, waarbij advies betreffende de óraindiepte, drain- helling, drainafstand, buizensoort en de omhulling een rol spelen, is van groot belang. Wanneer bijv. wat ruimer ge draineerd kan worden dalen de kosten in belangrijke mate zoals uit de volgende gegevens blijkt. 12 pE toestand waarin de grond verkeert, vormt de basis waarop verschillende teeltmaatregelen ten behoe ve van een gewas genomen worden. Het is daarom een kwestie van voortdurende zorg de grond in zodanige konditie te brengen dat de vruchtbaarheid ervan borg staat voor een zo'n hoog producerend vermogen als maar mogelijk is. Eén der faktoren die hierop van invloed zijn is de waterbeheersing, aldus ontlenen we aan het voorlich tingsprogramma 1976 van het C.A.R. Goes betreffende één van de aktiepunten inzake bodemvoorziening. Aan de waterbeheersing polderpeilen en drainage mankeert hier en daar nogal wat! In enkele gebieden, o.a. Walcheren, voldoet de afwa tering niet meer aan de eisen die de hedendaagse mo derne landbouw hieraan stelt! Op verschillende bedrijven komen gronden voor die aan herdrainage toe zijn of waar het onderhoud van de drainage verwaarloosd is! Aldus enkele punten uit dit gedeelte van het werkpro gramma waaraan in de komende maanden van de zijde van de voorlichting aandacht zal worden besteed. Daarop vooruitlopend en inhakend op de introduktie medio de cember van een nieuwe draineermachine door Apparaten en Keteifabriek AKF b.v. te Goes willen wij nu reeds aan enkele facetten betreffende drainage aandacht besteden. Een en ander op basis van de ons door de AKF verstrekte informatie alsmede aan het Vlugschrift voor de Landbouw no. 206 „Waarom en hoe en goede ontwatering van het bouwland?" waaraan we de volgende gegevens en infor matie grotendeels ontlenen. UIT DE GESCHIEDENIS ^E drainage van landbouwgronden heeft reeds vele eeuwen geleden de aandacht van de gebruikers ge had. Het schijnt, dat reeds omstreeks 400 jaar voor Christus de Babyloniërs aarden buizen gebruikten voor de ontwate ring van de akkers, terwijl in een boek over de Chinese waterbouwkunde van ongeveer 1000 jaar voor Christus al tekeningen van drainage voorkomen. De Romeinen gebruik ten, ongeveer 100 jaar voor Christus, stenen rijshouten drai nages om de beruchte Pontijnse moerassen te ontwateren. Als zovele technieken uit de oudheid, ging ook die van het draineren in de vroege Middeleeuwen verloren. Eerst in het begin van de 17e eeuw kwamen er in Enge land nieuwe ideeën op met betrekking tot de ontwatering en werden aldaar enkele drainages uitgevoerd. Het duurde echter tot de eerste helft van de 19e eeuw voordat, eerst in Engeland en iets later in navolging ook in Nederland, het drainagevraagstuk algemeen de aandacht ging krijgen. De percelen waren tot die tijd alleen voorzien van greppels (zgn. middelsloten in Groningen) op een onderlinge afstand van circa 150 voet; overdwars werd het land dan nog in „geutpanden" verdeeld door middel van „voetgoten". Deze laatsten hadden een zodanige afmeting, dat er bij het be werken van de akkers overheen kon worden gereden. Men trachtte tot een duurzamere methode te komen door aanleg van gangen met platte stenen, waarvan een koker werd geformeerd, doch ook deze raakten vrij spoedig ver stopt. Het beziwaar van de, ook toen wel reeds gebruikte, gebakken buizen was, als gevolg van de onvolmaakte uit voering in handwerk, de onregelmatige vorm ervan, die er de oorzaak van was, dat zovele drainages mislukten. geii.gr ond-vn ter s t and Opbrengstdaling in bij bepaalde grondwaterstand. In 1845 werd een machine uitgevonden waarmede uit klei gebakken buizen van een cilindrisch model konden worden vervaardigd; deze gebakken aarden buizen worden nog steeds aangewend. Wel is, in de loop der jaren, de afmeting gewijzigd. In het begin werden hoofdzakelijk 2,/2 en 3 cm O buizen gebruikt. Deze buizen worden bij grondwerkzaam heden nog wel aangetroffen. Daar de capaciteit van deze buizen uiteraard betrekkelijk gering was en bovendien snel afnam. b.v. bij inspoeling, ging men al spoedig o^er tot het gebruik van de 4 cm 0 buis. Daarna werd overgegaan op de 5 en 8 cm binnendiameterbuizen. Dr. W. C. H. Staring (1850) gebruikte voor draineerbuizen het woord „droogpijpen", hetgeen echter tot heden geen navolging heeft gevonden, evenmin als het gebruik van het woordi „droogduikers". In 1863 waren in Zeeland ca. 660 ha en in Groningen 2100 ha gedraineerd; grotere uitbreidingen werden o.a. door de beperkte buizenfabricage in de weg gestaan. De steeds stijgende lonen en de grote schaarste aan vak kundig personeel hebben het ontstaan en de ontwikkeling van draineermachines in de jaren rond 1950 sterk bevorderd. De kosten van het draineren met de hand) waren rond 1960 300,a 400,per km hoger dan die van de ma chinale uitvoering. Sindsdien is door de nog steeds stijgende lonen het verschil nog aanmerkelijk groter geworden. DRAINEERMACHINES - TIJD- EN KOSTENBESPAREND QOOR de komst en perfektionering van de draineer machines in de vijftiger jaren, werd het leggen van drainage (zelfs zonder subsidie) een in vele gevallen ekono- misch verantwoorde zaak. Door de sterke vraag naar drai neerbuizen werd de ontwikkeling van plastic draineerbuizen voor de industrie interessant. N.l. gladde plastiek buizen met buitendiameter van 5 en 7 cm, later gevolgd door flexibele plastiek ribbelbuizen met buitendiameter van 5, 6, 6V2. 8 en 10 cm. Voor de plastiekbuizen zijn kwaliteitseisen gesteld. Buizen d,ie hieraan voldoen zijn voorzien van het KOMO- Keur. Algemeen kan gesteld worden dat de buis met de grootste buitendiameter het beste is. Het afdek- of ombul- lingsmateriaal telt ook mee voor de buitendiameter. Dit met dien verstande dat naarmate de drainsleuf beter doorlatend is, het gunstige effect van een grote buitendiameter verhou dingsgewijs afneemt. Een interessant overzicht is gegeven dioor de direktie van de IJsselmeerpolders en betreft het aantal manuren per km drain bij verschillende in de loop der jaren toegepaste drai nagemethoden. Aantal manuren Drainagemethode per km drain Handdrainage in volle grond 320 Handdrainage in greppel 170 Buckeye draineermachine zonder buizengoot 70 Buckeye-Akerman draineermachine met buizengoot 50 Moderne draineermachine met gebakken buizen 30 Moderne draineermachine met plastic buizen 20 Bij de laatste methode is er bovendien nog een aanzien lijke besparing bij het uitrijden van de buizen over het veld. Dit werk is in geen der bovenstaande methoden meege rekend. WAAROM EEN GOEDE ONTWATERING yOOR de praktische landbouwer is het de grootte van het netto-overschot, waar het in de eerste plaats om gaat. Dit houdt in dat de produktiekosten zo laag mogelijk gehouden moeten worden, terwijl de opbrengsten zo hoog mogelijk moeten zijn. Gezien de hoge arbeidskosten moet dus een sterk doorgevoerde mechanisatie mogelijk kunnen zijn, zonder dat dit gepaard gaat met lagere opbrengsten. Tegen deze achtergrond kunnen de volgende eisen aan de grondi gesteld worden. 1. de grond moet gemakkelijk bewerkbaar zijn. Het vocht gehalte heeft een belangrijke invloed op de bewerkbaar heid de berijdibaarheid van de grond vooral bij zwaar dere grond. De uitvoering van velerlei veldwerk onder vindt een schadelijke invloed van een te natte grond door onbegaanbaarheid!, het geringe draagvermogen, vooral van belang in verband met de steeds verder gaande me chanisatie, enz. Bepaalde werkzaamheden worden ver traagd, anderen naar een later tijdstip verschoven, zodat ze samenvallen met ander werk en arbeidspieken veroor zaken. Bewerking van de grond in een te natte toestand kan moeilijk te herstellen schade toebrengen aan de struktuur van de grond. Najaar en winter 1974/75 zullen wat dat betreft de boer nog lang heugen! 2. de grond moet zo min mogelijk verslempen in verband met schade aan gewas. 3. de grond moet vroeg in het voorjaar bewerkbaar zijn en gedurende een groot aantal dagen zowel in de zomer als in de herfst. Het op temperatuur brengen van natte grond vereist veel meer warmte dan van een goed ontwaterde grond. Bekend is di2 zegswijze: Natte gronden zijn koude gron den. Aangezien de planten voor hun ontwikkeling een bepaalde temperatuur nodig hebben, zal de ontwikkeling op goed ontwaterde percelen sneller verlopen. Vroeg be werkbaar, dus vroeg kunnen zaaien betekent voor de gewassen een langere groeiperiode. Granen half maart gezaaid in plaats van half april geven gemiddeld 15 meer opbrengst. 4. de water- en luchthuishouding moet optimaal zijn. Naast water en voedingsstoffen heeft de wortel zuurstof nodiig voor het verrichten van zijn normale funkties. Be langrijke faktor die de lucht voorziening beïnvloed is de grondwaterstand. Wateroverlast ontstaat als, tengevolge van aanhoudende neerslag de grondwaterstand stijgt tot minder dan 4050 cm beneden het maaiveld. De wortels kunnen zich door een gebrekkige ademhaling niet of on voldoende ontwikkelen, zodiat zij hun voedsel uit een dunnere grondlaag moeten halen. Minder stevige plan ten ontstaan, terwijl door oppervlakkige beworteling de kans op uitwinteren en opvriezen wordt vergroot. Boven dien is het rendement van de bemesting ongunstig, om dat de voedingszouten voor een deel buiten het bereik van de gebrekkig ontwikkelde wortels terecht komen. Vandaar dat luchtgebrek zich uit als stikstofgebrek. Kopecky acht in de bovengrond nodig: 610 lucht, voor een goede ontwikkeling van gras 1015 lucht, voor granen 1520 lucht, voor hakvruchten HOE MOET DRAINAGE WORDEN AANGELEGD Aanlegkosten en jaarlijkse kosten van een drainage bij ver schillende drainafstanden. Drainafstand Kosten per ha1 Kosten pt'jaar2 10 m 900 m drain/ha 15 m 600 m drain/ha 20 m 450 m drain/ha 1350,-// 1800,- 900,-// 1200,-- 675,-/ƒ 900,- 147,-// 185,- f 98,-// 123,- 74,-/ƒ 92,- 1 Kosten bij een prijs van 1,50 en 2,per strekkende meter. 2 Gerekend is met afschrijving in 20 jaar, 7% rente en onderhoudskosten van 4 cent per strekkende meter per jaar. De DRAINDIEPTE wordt in die meeste gevallen bepaald door de hoogte van het slootpeil. Een diepe slootwaterstand is dan ook een eerste vereiste voor een diepe en daardoor

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 12