<^0oor de <^Orouw mm mm EEN FEESTELIJK GEDEKTE TAFEL HOORT ERBIJ! I^ERSTMIS is een feest van rustige blijde verwach ting, een feest van getemperd licht. Misschien is Kerstmis wel het meest innige familiefeest van het jaar. Het kaarslicht, de kerstboom, het dennegroen, de kerst liederen, dit alles schept een atmosfeer van innigheid en vrede. „BEGRIJPEN DE MENSEN ELKAAR NOG?" 9 onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres Mevr. A. W. de JongeJansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107610. Vermoedelijk wordt pas sedert de vierde eeuw, op 25 december, de menswording van Christus gevierd. Ouder is 't midwinterfeest, waarop gevierd werd, dat de duister nis voor het licht gaat wijken. Daardoor komt het dat veel gebruiken van het midwinterfeest bij de kerstmisgebrui ken terug te vinden zijn. Zo is de kerstboom, in zijn oudste vorm, het symbool van nieuwe vruchtbaarheid die hier door in, of tenminste in de omgeving van het huis werd ge bracht. Het kaarslicht betekende, dat het licht altijd de duisternis zal overwinnen! Tot een van die oude gebruiken behoort ook een gezel lig samenzijn aan tafel, waarbij de entourage een heel be langrijke rol speelt. Dan komt gewoonlijk ook het aller mooiste tafellinnen, bestek en glaswerk voor de dag. ZORG VOOR HARMONIE Lange tijd was het regel, dat op de kersttafel hoofdza kelijk een wit tafellaken met rood lint werd gebruikt, maar als u in het bezit bent van een wit servies staat b.v. een groen tafelkleed, met in de kandelaren groene kaarsen en hulst met zijn afstekende rode besjes, heel mooi. Groen is de kleur van alles wat jong, fris en le vend is. Vooral als de kamer overigens in bezonken kleu ren, zoalh grijs, bruin of beige, ingericht is, fleurt groen het geheel op. Rood doet het uiteraard ook altijd heel goed. Overdrijf met deze kleur echter niet, het is gauw te uitbundig voor Kerstmis. Een rood tafellaken gaat heel goed samen met een donkergroen servies, groene sn witte kaarsen en van zelfsprekend dennegroen en als finishing-touch koperen kandelaars, fruitschalen e.d. Is kristal en zilver uw trots, dan kunt u in plaats van het smetteloze wit een blauw tafelkleed gebruiken. In ieder geval doet u er verstandig aan de versierde tafel aan het hele decor aan te passen. Veel, vooral jon ge mensen, hebben tegenwoordig de eerlijke boerenin- richting gekozen, hetgeen al eeuwenlang een eigen vaste plaats in het meubelmodebeeld bezit Bij een dergelijk interieur past een gebloemd, gestreept of geruit tafel laken, hoewel niet bij een gebloemd servies. Op een for- micatofel kunt u Amerikaans dekken, dat wil zeggen met kleinere kleedjes of place-mats. Op een wit tafel laken doen afstekende ronde kleedjes het onder ieder bord ook uitstekend. Uw fantasie en goede smaak moet bij een „smaakvol" kerstmaal uw voornaamste leidsman zijn. ZORG VOOR RUST Wie niet van al te uitbundige kerstversieringen houdt, zal zijn toevlucht zoeken tot het altijd fijne dennegroen. Probeer eens verschillende soorten sparre-groen, pinus- groen en andere coniferen-groen te bemachtigen (liefst takken met kegels) en vul daarmee in de december maand uw vazen en grote potten. Wat subtiel groen met kaarsjes aan tafel en een kransje rond de lamp kan daarbij beslist geen kwaad. Als u met linten werkt, dan moeten ze in het vierkant worden gespannen. Op de hoekpunten van de linten kan een kerststukje of kandelaar worden geplaatst. Kaarsen moeten zo hoog of laag zijn, dat niet in de vlam gekeken kon worden. Gebruik er altijd minstens twee. Bent u in het bezit van een toren-fruit-of koekschaal, dan leent dit zich buitengewoon om er een bloem-, fruit en notentoren van te bouwen. Als u zo'n mooi antiek kanten tafelkleed hebt, leg er dan een gewoon tafel kleed onder als bescherming! Dankbaarheid, bescheidenheid en goede manieren zijn het grondpatroon voor een goede sfeer. Vooral voor kin deren is zo'n bepaalde atmosfeer erg belangrijk. Een kerstfeest thuis met het eigen gezin en naaste familie en wellicht heel goede vrienden zijn dagen, die je bij blij ven en wel je hele leven lang! Niet alleen het kerstdiner vraagt bijzondere voorzie ningen, ook bij het ontbijt en de lunch behoort op deze dag een feestelijk gedekte tafel met kerstbrood. De kerstbroden herinneren aan de offerkoeken en de kerst krans is het symbool van de zonnekringloop. Handig is het, als naast de „vrouw des huizes" tijdens het eten een dienwagen of een laag tafeltje staat, waar op diverse zaken zijn klaargezet. De gastvrouw hoeft dan niet steeds van haar plaats op te staan. HET BESTEK Het verdient aanbeveling alles van tevoren in gereed heid te brengen voor het feest. Behalve dat het huis een goede beurt moet hebben, moet er ook aan de details voor de kersttafel worden gedacht. Bij het poetsen van echt zilver moet men oppassen voor krassen Gebruik daarom zachte poetsmiddelen. De voorwerpen tussen vinger en duim potsen teneinde verbuigen te voorkomen. Als het zilver maar weinig aangeslagen is, kan het opgewreven worden met een ge prepareerde doek. Een goed resultaat wordt ook verkre gen door poets-extract. Volg bij het gebruik van deze middelen nauwkeurig de gebruiksaanwijzing! Wrijf het zilver uit tot het niet meer afgeeft. Let wel op, dat tus sen de tanden van de vorken geen poetsmiddel achter blijft. Roestvrij stalen bestekken kunt u eenvoudig met een stevige linnen of katoenen doek opwrijven. Voor een goede beurt van het glaswerk of kr'istal gebruikt men een afwasmiddel. Belangrijk is, dat het water niet te heet is. Oppassen dat het glaswerk niet te vlug afkoelt, dus niet op een koude aanrecht of op de tocht zetten. Bij het afdrogen het glas niet aan het voetje vasthouden, aangezien dit zou kunnen loslaten. Damasten tafellakens, servetten en vingerdoekjes moe ten aan de bovenkant worden gestreken vanwege het glimmend effect van het patroon. Geborduurde tafel kleden daarentegen moeten aan de „verkeerde" kant worden gestreken, dan komt het geborduurde meer „bovenop" te liggen. Wel oppassen tijdens het strijken dat u het patroon niet stukhaakt. TREFPUNT Het is een veelgehoorde klacht, dat het kerstfeest veel al ontaard in een eetfeest; dit wordt niet geheel ten on rechte beweerd. Dit neemt niet weg dat we ook op an dere feestdagen, b.v. als er iemand jarig is of bij brui loften, iets bijzonders van de maaltijd maken. Waarom moet dit dan met Kerstmis taboe zijn? We kunnen moei- Een voorbeeld van een smaakvol gedekte tafel. lijk beweren, dat dit bijzondere sfeer alleen ontstaat door het lekkere eten, al hoort het er nu eenmaal wel bij. De hoofdzaak is een goede en gezellige stemming Steken onder water, verwijten, geklaag, geldingsdrang, fanatieke familieruzies horen beslist niet aan de feest dis thuis en zeker niet aan de kersttafel. Ruziën bederft altijd de eetlust, maar het kan de kerststemming volko men teniet doen! De eettatfel behoort een trefpunt voor het hele gezin te zijn en daaraan moet iedereen zich op zijn gemak te voelen. Juist met feestdagen moet daar nog eens extra naar worden gestreefd. Buiten de kerstdagen zijn, zon der veel moeite, hiervoor een paar elementaire regels te vinden, zoals een met zorg gedekte tafel, een decoratief servies, servetten die op een aantrekkelijke manier ge vouwen zijn en een mooi tafelkleed, met hier en daar een kleine decoratie. In een gezin waar dagelijks, juist aan tafel, een gezonde sfeer heerst, zullen de feestdagen beslist niet in een gulzige toestand ontaarden. JOKE VOS. CEN overdenking naar aanleiding van het middagpro- L gramma van de Algemene vergadering „Andere kijk, anders bekeken", waarin drie vrouwen op een heel indringende, ontroerende wijze ons vertelden over hun eigen persoonlijke ervaringen: de ene hoe zij ertoe geko men was met man en kinderen in een commune te gaan wonen, de anderen, lesbiennes, over alles, wat samenhing met haar „anders-zijn". „Begrijpen de mensen elkaar nog?" was de vraag, die enkele jaren geleden als diskussieonderwerp behandeld werd in onze Bond. Uit de keuze van dit onderwerp blijkt wel hoezeer wij er ons van bewust zijn, dat de mensen in deze tijd dikwijls leven in werelden, die zover van elkaar af liggen, dat wij elkaar nauwelijks meer verstaan. Vroeger, toen er vaste normen waren en duidelijk om lijnde verboden en geboden, zodat iedereen wist waar hij zich aan te houden had, leek het leven minder gecompli ceerd. Wij kunnen ons wel afvragen of dat niet voor een groot deel schijn was. School er onder al die taboe's niet veel onbegrip? MU is er veel opengebroken, taboe's zijn opgeheven er is veel meer vrijheid en minder schijnheilig heid. Er zijn andere leefpatronen gekomen: degenen voor wie det gezinsverband te besloten is ge worden en die daarom samen met anderen in een com mune gaan leven er zijn de vrouwen, die van vrouwen houden en de mannen, die alleen een man kunnen liefhebben zij, die niets meer van „het huwelijk" willen weten en gaan samenwonen zonder getrouwd te zijn de jongeren, die de kerk de rug toekeren en andere vormen van religie zoeken. Allerlei leefpatronen, verschillend van die van de mees te van ons en Tiet is dikwijls moeilijk die anderen te aanvaarden en te begrijpen. Dat maakt, dat men zich tegen elkaar gaat afzetten, er ontstaat polarisatie, isolement en dat geeft alleen maar veel verdriet. Soms willen wij best eens naar die ander luisteren, maar dan blijven wij ondertussen wèl stevig op ons standpunt voetstukje) staan. Wij buigen ons dan slechts, al of niet welwillend, naar hem over zonder iets van onze eigen mening prijs te geven. Daar is niemand mee gebaat, dat zijn nietszeggende „schouderklopjes". M werkelijk iets van de ander te begrijpen zullen wij van ons eigen voetstuk moeten afstappen en hem of haar tegemoet gaan. Pas dan, als je jezelf loslaat, ben je vrij om de ander te ontmoeten. En misschien kom je dan tot de ontdekking, dat de afstand tot de ander minder groot is dan je eerst wel dacht. Het kan ook zijn, dat je iets van jezelf in die ander herkent. En dat is het begin van het werkelijke begrijpen. Ik geloof, dat dit de enige weg is om met elkaar in harmonie of moeten wij zeggen in solida riteit? te leven. Is dat niet de eigenlijke bedoeling van ons mens-zijn? M. K.-O. - «CV*'

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8