De ster van Bethlehem Kalenders 1976 ÉT moet wel een feeëriek gezicht zijn geweest toen de ster van Bethlehem haar statige loop langs het firmament beëindigde door boven de plaats van de ge boorte en boven het moment der tijden keerpunt eerbiedig twinkelend stil te staan! Wat zou die ster zijn geweest, een gewone of buitengewone? Hoorde die ster tot de wonde ren Gods of tot de gewone dingen uit de natuur? In het eerste geval is er verder niets meer over te zeg gen, in het tweede geval is het laatste woord nog niet ge vallen. ASTRONOMISCH TE VERKLAREN? ASTRONOMISCH bekeken zou de ster van Bethlehem heel goed een ongewone conjunctie (samenstand) voor kunnen stellen of combinatie van planeten als van Saturnus, die voor de Joden een -bijzondere betekenis had, en Jupiter, waarbij zich later nog een derde he mellichaam voegde. In het jaar 6 v. Chr. zou iets merk waardigs zijn gebeurd. Toen de zon de combinatie van Mars', Jupiter en Satur nus, was gepasseerd, verwijderde Mars zich van deze planetenbeeldgroep, om als het ware plaats te maken voor de gesluierde planeet Venus! Gezien de helderheid van dit lichaam en de verhouding en nu komen wij heel even op het gebied van de astrologie tot genoem de zusterplaneten in het „huis der Israëlieten", kan de helderste van de planeten heel goed worden opgevat als de geboortester! En hiermee heeft dit gebeuren een astrologisch tintje gekregen. Verder astronomisch bekeken kon de ster van de eerste kerstnacht best een super-nova zijn geweest. Zo ja, dan zou ze de eerste super-nova-uitbarsting zijn ge weest die in de analen van de geschiedenis is opgete kend. Wat is nu een super-nova? Niets meer of minder dan een ster, zoals onze zon er een is, die om nog niet geheel duidelijke oorzaken geheel spontaan en zonder enige voorafgaande waarschuwing uit elkaar barst en daarbij oplichten kan tot helderheden, die wel het miljardvou- dige bedragen van de oorspronkelijke. Soms kan het gebeuren, dat één enkele super-nova het gehele sterren- of melkwegstelsel waartoe ze behoort in lichter laaie zet! WAT IS EEN SUPER-NOVA? VOLGENS de ontdekkers Zwicky en Baade van de Wilson-sterrewacht zijn super-novae zeer zeldzaam. Ze komen eens in de drie eeuwen per sterrenstelsel (het onze heet de Melkweg, bestaande uit 100-200 miljard sterren) voor. Recente berekeningen evenwel hebben de frequentie becijferd op eens in de 50 jaar per sterren stelsel. Hoe dit zij, de feitelijke en directe oorzaak voor het optreden van een super-nova-uitbarsting is ons nog niet duidelijk. Een noodzakelijke voorwaarde schijnt dit te zijn, dat de ster eerst haar waterstof (oerstof) voorraad, fungerend als kernbrandstof, moet hebben verbruikt. Door de samensmelting van waterstofkernen tot helium- kernen in het lichaam van de ster (mogelijk gemaakt door een bepaalde zeer hoge temperatuur) ontstaat er een nieuw kernenergetisch evenwicht naast het vrijko men van enorme hoeveelheden fusie-energie, die de ster uitstraalt in de vorm van licht en andere stralingen. Dit is slechts een fase In volgende stadia komen naar opvatting van Gamow (er zijn meer theorieën) andere processen aan bod, die tenslotte culmineren in een gigantische ontploffing. Maar voordat het zo ver is, krimpt de ster in; haar straal neemt geleidelijk af om zo haar statisch even wicht te bewaren. Volgens Gamow bouwt de ster, al verder krimpend, zich een dichte, oer-hete kern op, omgeven door een minder heet en minder dicht gas- omhulsel. Dit model (wij herhalen: er bestaan andere modellen) houdt een grote instabiliteit of onstandvastigheid in. De ster komt zo in een soort wankel evenwicht te ver keren. Er hoeft maar weinig te gebeuren of een snelle vermenging van beide massa's resp. gebieden zal plaats vinden. Is dit dan zo erg? of laat dit stadium doormaken! Wanneer dit met onze zon gebeuren gaat, weet men niet. Voorlopig ziet het er nog niet naar uit. Maar dan ineens kan het komen, geheel spontaan als een dief in de nadat. Heffen wij dan de ogen naar de hemel op, dan zal ons een kosmische angst om het hart slaan. Met een ongekende blikverscheurende gloed zal ze ons even aanstaren om dan ineens een miljard maal feller te schijnen dan voorheen. Daarenboven zal ze uit elkander spatten, zoals de super-nova uit het jaar 1054 het eens heeft voorgedaan en dit gedeelte van de Melk weg feestelijk geïllumineerd heeft, een waar kosmisch vuurwerk dat de duistere wereldruimte in een baaierd van licht omtoverde. Dit is het einde De rest laat zich gemakgelijk ra den. Het aardoppervlak zal in een recordtijd verschroei en en verdampen. En zal er dan nog leven kunnen be staan? Alle elementen zullen „verbranden" en als de gloed voorbij is, zal op de plaats waar eens de zon straalde een kleine oerdichte zogenaamde neutronster Volgens Ganow zouden we hetzelfde effect krijgen als wanneer we een emmer lauw-warme petroleum op rood gloeiende kolen uitgieten! In het sterregeval zou alle kernenergie (en dat is heel wat!) als bij toverslag vrij komen, wat gepaard zal gaan met een enorme explosie. Ziehier een van de beelden (er zijn er nogmaals gezegd nóg meer, maar om niet eentonig te worden laten we het hierbij) die men zich gevormd heeft van een ster die ergens op een punt van haar levensbaan gearri veerd, tot een super-nova wordt. DE ZON IIET is niet onmogelijk dat een en ander een fase voorstelt in de ontwikkeling van de sterren. Als dit •juist is dan moet elke ster, onze zon inbegrepen, vroeg WQV zijn slechts opgebouwd uit neutronen, d.w.z. uit neutra le ladinglcze atoomkerndeeltjes ter grootte van een oerstof of waterstof kern. Eén dobbelsteentje neutron- sterrestof zou minder voegen daij een miljoen ton! Er gebeuren wel wonderlijke dingen met sterren op weg naar hun eindontwikkeling. En dan te bedenken, dat ongeveer 2000 jaar geleden daar heel hoog boven de plek waar het Kindeke in doeken werd gelegd, een ster uit elkander gespat is om nog eenmaal te tonen wat ze als stralend lichaam waard was. Gelukkig voor ons moest dat gebeuren in een „uit hoek" van de Melkweg plaats hebben gehad en niet in onze directe omgeving; anders zou Mattheus nooit ge wag hiervan hebben kunnen maken. Dan zou de geboor te voor niets zijn geweest! Nu echter weten wij het be ter, ja heel veel beter zelfs. Wij wensen u allen vrolijk en vredig Kerstfeest! De Redaktie ontving rond de jaarwisseling weer een aantal kalenders voor het jaar 1976. Onze dank hiervoor aan de toe zenders! ■5^ CEHAVE VEGHELEen fraaie kleurkalender met ge tekende afbeeldingen van boerenwagens in Nederland. Aan het einde van het jaar blijft er een leuk boekje over. VEEPRO HOLLAND: Een mooie tweemaands kalen der met prachtige kleurenfoto's van kampioen rundvee. RE1SBUREA U-TOURINGCARBEDR1JF C. H. VAN OEVEREN te Zierikzee: Een praktische weekkalender op mooi uitgevoerd schild. BA YER AGRO CHEMIE NEDERLAND: De gebrui kelijke fraai uitgevoerde bureauagenda met als onder werp „De techniek kijkt de natuur in de kaart". Zowel in het groot als in het klein is de natuur onze leermees ter. Aan de hand van illustraties met begeleidende tekst worden wekelijks voorbeelden gegeven van hetgeen in de natuur effektief en praktisch is ingericht, ook voor de mens uitgangspunten zijn voor een verdere ontwik keling. FIAT DIESELCENTRUM LEONARD LANG: Een prachtige kleurenkalender met fraaie foto's van diverse fruitsoorten. U.T.D. MENGVOEDERS: Een maandkalender met als motief paarden. HENDRIX'S VOEDERS: Een mooie kalender met kleurenfoto's van de diverse typen boerderijen in ons land. DRUKKERIJ DE LANGE - Goes: Een overzichtelijke weekkalender op schild. U.K.F. UTRECHT: Een prachtig uitgevoerde kleuren kalender met als onderwerp Doe open de poort over bekende Nederlandse poorten. Aan het eind van het jaar blijft er een fraai boekwerkje over.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6