«p. 5. (§eluid Beste PJZ-leden, Niks doen, da's geen werk Werkloosheid in Suriname 39 Redaktie: KEES SCHIPPER Kerst heeft bij de gelovige PJZ-leden een bijzondere betekenis, dat weten we allemaal. Aangezien de PJZ een neutrale vereniging (noch CPJ, noch KPJ) is, gaan we daar niet verder op in. Wel kan je zeggen dat Kerst en nieuwjaar de tijd kan zijn van bezinning. Er gebeurt nogal wat in de wereld op 't ogenblik en veel mensen houden hun hart vast, hoe het allemaal zal aflopen (denk aan Suriname). In het kader ven die bezinning wordt deze keer ook aandacht geschonken aan het begrip werkloos heid, bedoeld om mensen in te laten zien dat het wel degelijk een struktureel, maatschappelijk probleem is en niet een kwestie van luiheid of misbruik (hetgeen ook wel voorkomt, maar niet de hoofdmoot betreft). Voor een stuk meningsvorming hieromtrent, zie elders op deze pagina. Ondanks alle problemen en slechte dingen die in deze wereld tevoorschijn ko men, wenst het bestuur van de PJZ jullie allemaal een genoeglijk en goed 1976 en prettige feestdagen! Onder deze titel is er bij de Landelijke Stuurgroep Sociale Kulturele Aktiviteiten Werkloze Jongeren een boekje uit gekomen waarin je rechten als werkloze goed en kort bij elkaar staan. Ook staat erin vermeld wat je met je ge dwongen vrije tijd kunt doen, en hoe je beter met je geld kunt omgaan, zodat je met je geld meer kunt doen. Vooral het besteden van die vrije tijd is erg belangrijk. Je doet dan ervaring op, waar je later alleen maar voordeel van kunt hebben. Ook onder ons zullen er ongetwijfeld werkloze jon geren zijn. Vooral voor hen is dit boekje belangrijk. WELKE RECHTEN HEB JE? Vaak wordt er gezegd dat je als werkloze maar op de kosten van de samenleving leeft, dat je niks doet, en dat anderen daarvoor de belasting moeten betalen. Maar jij be taalt ook belasting (op de sigaretten en op de pils bijvoor beeld). Samen maakt men dus een potje voor als men niet aan het werk kan kamen, of ontslagen wordit. Je rechten zijn in verschillende wetten geregeld: 1. 2. 3. de Werkloosheidswet (WW), die bestaat uit twee uit keringen: a. de wachtgeldregeling b. de werkloosheidsuitkering; de Wet Werkloosheidsvoorziening (WWV); de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers, waarin je hoort als je van school komt. Het boekje vermeldt hoe je voor je recht kunt opkomen als men je de uitkering weigert of te weinig uitkeert. Hoe moet je solliciteren? Waar moet je op letten bij een arbeidskontrakt? Wat betekent het dat de arbeid schaars wordt? Tot wie moet je je wenden als je jezelf wilt omscho len, of als je bij wilt blijven in je eigen vak. Ook op dieze vragen gaat het boekje nader in. JE GELD EN JE TIJD Je moet als werkloze goed op je tellen passen. Je hebt weinig geld en veel vrije tijd. Daarom moet je leren bereke nen hoe je zoveel mogelijk kunt doen met je geld. Leg eens een soort boekhouding aan en kijk na een maand eens of je voor bepaalde dingen niet te veel hebt uitgegeven en of je dat dan niet moet veranderen. Je kunt de dingen op afbetaling kopen, maar rekent het Wat zal de onafhankelijkheid in het dagelijks leven van de 385 duizend inwoners betekenen? Surinamers vormen een gedwongen volk. De oorspronkelijke bevolking zijn indianen en vormen nu nog geen drie procent van de totale bevolking. De andere bevolkingsgroepen zijn afkomstig uit Afrika (ong. 40 India (37 Indonesië (15 Europa (1 China (2 en andere landen ruim 1 Ruim 300 jaar is Surina-' me speelbal geweest van vreemde belangen. Gaat daar nu een eind aan komen of is er alleen sprake van aanpassing van modernisering? Dat Suriname in hoge mate bepaald wordt vanuit belangen die het volk zelf niet rechtstreeks aangaan is niet moeilijk te beargumenteren. HOE GROOT IS DE WERKLOOSHEID? Het eerste probleem was: hoe groot is de beroepsbevol king? Bekend is dat er in de leeftijd van 17 tot 70 jaar 82.500 mannen zijn en 82.000 vrouwen. Bekend is ook het totaal aantal werkplaatsen n.l. 94.769. Er zijn echter niet 94.769 mensen die een baan hebben, maar als gevolg van het aan tal dubbeltellingen: 83.037. Bekend is dat 80 van het aantal mensen dat werk heeft mannen zijn en 20 vrouwen. Dit betekent, dat er 66.377 mannen en 16.623 vrouwen werk hebben. Hoe groot de werkloosheid onder mannen is, is daarmee bekend namelijk rond 20 De werkloosheid onder vrouwen is, dat minstens 17.377 vrouwen onvrijwillig werkloos zijn. 'De grootte van de beroepsbevolking is dan: werkzame mannen: 66.377 werkloze mannen: 16.623 verschil eens uit tussen het bedrag dat je in totaal besteedt d.m.v. afbetaling en wanneer je het bedrag in één keer kon- tant voldoet. Behoed je dus voor slordigheden. Zonde van je geld. In je vrije tijd kun je veel dingen doen. Je kunt b.v. een kursus gaan volgen of je bezig gaan houden met een hobby (b.v. elektra, je kunt dan zelf iets repareren zonder dat het je veel geld kost), of je kunt een taal gaan leren (Engels, of een herhalingsoefening van de Ned. taal). In het boekje staan adressen vermeld voor de kursussen. Houd je eens meer bezig met sport. De meeste verenigingen staan te springen om jeugdleiders en trainers. De sportbonden heb ben scheidsrechters nodig. Informeer eens bij de distrikts- kantoren van die bonden. Ga in je vrije tijd eens dingen be kijken waar je anders niet toe komt. Ga eens een kijkje ne- 3.C.J.O.-NIEUWS: KURSUS GESPREKSVOEREN „Hij kan pra ten als Brug man", is een veel gehoorde opmerking. En meestal klinkt er dan iets van bewondering door. Aan het feit, dat dit niet altijd zo goed is, wordt niet zo vaak ge dacht. Toch is het wel gemakke lijk, dat je je in een gesprek, bijv. binnen je organisatie of met wie ook, goed kunt uitdrukken. De mogelijkheid wordt je geboden, om dat aan te leren. In 3 C.J.O. verband wordt hiervoor een kursus gesprek voe ren, gesprek leiden opgezet. Meneer Wilderom uit Vlissingen zal ons hierbij terzijde staan. We hebben de kursus gepland op de volgende data: 6, 13, 21 en 28 januari en 4 en 11 februari 1976. f De kursus wordt gehouden in de Getuigeniskerk, A. Lau- wereyszstraat 6 in Middelburg. De kosten voor 6 avonden zijn, schrik niet 13,p.p. Dat is toch geen geldS Hierover zou je al een heel gesprek kunnen voeren. Dat doen we niet, wel de kursus. Let wel, de deelname is beperkt. Daarom, geef je zo snel mogelijk op, in ieder geval vóór 25 december bij het prov. sekreta- riaat van de P.J.Z. Kees Schipper, Grote Markt 28, Goes 0110015010 of ondergetekende. Meld wel even uit welke organisatie je komt. WIM VAN DER SPIEK, iNaereboutstraat 20, Goes 01100—15448. men bij bedrijven, of naar de Rotterdamse haven of Schiphol. Gewoon omdat het interessant is. Geef je op als vrijwilliger voor kollektes of help bij buitenwerk (opknappen van een natuurgebied of bos). Er is zoveel waaraan je kunt meewer ken. Informeer 'es bij de Landelijke Stuurgroep Sociale Kul turele Aktiviteiten Werkloze Jongeren, Postbus 14027, Utrecht. Daar kun je ook het boekje bestellen of bij het PJZ- sekretariaat. Tenslotte nog dit. Jij komt óók wel eens mensen tegen die zeggen „een werkloze jongere is te lui om te werken" of „het wordt ze te gemakkelijk gemaakt tegenwoordig" en „nee dat is heel wat anders dian vroeger... wij moesten..." Dat zeggen ze tegen jou, over jou, en jij voelt je beledigd; maar wat kun je terugzeggen? Dit: 3 jaar geleden waren er 50.000 werklozen, het werkaan bod was toen 70.000. 'Nu zijn er 220.000 werklozen, het aanbod is maar 44.000 en dus zijn er 176.000 arbeidsplaatsen te kort. En wat wordt aangeboden is vaak minder prettig of slecht be taald werk. er zijn 65.000 jongeren zonder werk. 65.000, zijn die soms allemaal te lui om te werken? Kom nou! Geklets. hele klassen van de L.T.S. proberen een baan te krijgen. Zonder sukses. Zijn die allemaal te lui om te werken of werkschuw? werkzame vrouwen: 16.623 werkloze vrouwen: 17.377 Beroepsbevolking: 117 duizend mensen. Er werken ruim 83 duizend mensen. Dit betekent een werkloosheid van 29 TROUWENS, SURINAME ONAFHANKELIJK?? Van 1494 tot 25 november 1975 hebben in Suriname ande ren de dienst uitgemaakt. Anderen, die uit Ghana en Nige ria (de goudkust) duizenden geronselden brachten; die uit Indië de Hindoestanen, uit Indonesië de Javanen brachten. Vierhonderd vijfenzeventig jaar afhankelijkheid. En nu? Een politiek systeem dat doordrenkt is van raciale ver schillen, :n plaats van partijpolitieke verschillen. Een onderwijssysteem dat leert dat de Rijn bij Lobith Ne derland binnenkomt, dat Nederlands leert in plaats van Spaans of Portugees. Een infrastruktuur die gericht is op de winsten van de buitenlandse ondernemingen. Een sociale struktuur, die de werklozen (2595 opeen- hoopt in Paramaribo, een struktuur waarbij nog steeds veel blanken op belangrijke posten zitten. Hoe komt het dan dat de gemiddelde Nederlands staats burger Surinamers liever ziet gaan dan komen? Al dat gedoe over W.W., Suriname-moppen, meer kriminaliteit, vooroor delen?? Heb je een reaktie op deze stukjes? Stuur het dan naar Goes. Wij zullen ervoor zorgen dat het in PJZuid-Geluid komt. K. S. gespreksgroepen technische wedstrijden landbouwkundige excursies technische instruktiedagen deelboekhoudingen Onder bepaalde voorwaarden kan subsidie worden verstrekt aan gespreks- of studiegroepen van jonge agrariërs. De subsidie varieert naar de totale duur van de bijeenkomsten van een groep in één seizoen. De door de groepen te behandelen onderwerpen moeten liggen op het terrein van de landbouw en/of tuinbouw en moeten direkt verband houden met de technische-, (sociaal-)ekonomische en strukturele ont wikkelingen ervan. Vraag inlichtingen over deze subsidiemogelijkheid bij het PJ.Z.-sekretariaat te Goes waar ook een sub sidieaanvraagformulier verkrijgbaar. Inlichtingen over en richtlijnen voor andere subsi diemogelijkheden zijn ook te verkrijgen bij: Stichting Technisch Landbouw Jongeren Werk. Scheveningse- weg 46, 's-Gravenhage (teL 070514191).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 39