Boeke-Heesters Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant vergaderde Jaarvergadering C.Z.A.V. Wemeldinge 34 In de op 21 november jJ. géhouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Noord-Bralbant van het Landbouw schap is afscheid genomen van de secretaris de heer P. Ge- boers wegens gezondheidredenen heeft deze op 62-jarige leeftijd zijn loopbaan moeten beëindigen. Toegesproken o.m. door de voorzitter van de Gewestelijke Raad prof. dr. Kriel- laars, ir. H. H. Smeenk, alg. secr. Landbouwschap, de heer J. van Vliet, voorzitter Commissie Grondgebruik danken alle sprekers hem voor de vele jaren die hij zich op een voortreffelijke wijze heeft ingezet voor de behartiging van de belangen van land- en tuinbouw. Tevens wensen zij de nieuwe secretaris ing. K. Branders geluk met zijn benoeming. Met een druk bezochte receptie werd dit afscheid beslo ten. Van de punten die in het eerste deel van de vergadering aan de orde kwamen vermelden wij: VERVENING IN DE PEEL De Stichting Proefstation voor de Champignoncultuur heeft een aanvrage ingediend tot vervening van 34 ha in de Deurnese Peel ter verwerving van zwartveen, dat een on misbare grondstof is voor de dekaarde. Gezien de tegenstrij dige belangen heeft Gedeputeerde Staten nader advies ge vraagd aan de Provinciale Landbouwraad en de Provinciale Raad voor Recreatie, Natuur en Landschap. De gedachten gaan uit naar het verlenen van een vergun ning voor 10 a 15 .ba, wat toereikend is tot het tijdstip dat vervangend materiaal beschikbaar is. De natuurbescher mingsconsulent gaat hiertegen mogelijk in beroep. Daarom zal getracht worden in overleg met de ministeries van land bouw en C.R.M. tot een oplossing te komen. PROVINCIALE LANDBOUWDAG Er bestaan plannen om in mei 1976 een landbouwdag in 's-Hertogenbosch te organiseren. De belangrijke elementen zullen zijn voorlichting en tentoonstelling. De Gewestelijke Raad zal in de organisatie ervan vertegenwoordigd worden door de heer P. Naalden. Structuurplan van het Streekorgaan Kempenland. Naast het rapport over Natuur en Landschap is nu door een werk groep een concepteindrapport Landbouw samengesteld. Een goede landlbouwnota, die een bijdrage kan betekenen aan een evenwichtige afweging in het structuurplan. Brug bij Keizersveer. Rijkswaterstaat heeft mededeling ge daan over de wijze waarop rekening zal worden gehouden met de problematiek van het langzaam verkeer. Via een tunnel krijgt het langzaam verkeer toegang tot de „midden- baan", die in verband met de maximaal toegestane belasting slechts in een richting mag worden bereden. Daartoe zal gewerkt worden met verkeerslichten, teneinde te voorkomen dat de voertuigen elkaar tegenkomen. Ten aanzien van de breedte tussen de radkeringen, die voorgesteld was op 3,50 m', zal gevraagd worden deze maat te stellen op 4 m'. De vrije breedte van deze rijweg bedraagt 5,58 m'. Ontgronding In de gemeente Beers. De N.V. Smals heeft circa 5 jaar geleden 'n ontgrondingsvergunning gekregen voor zand- en grinfwinning, waaraan verbonden 'n latere bestemming tot recreatie. Op dit moment is een nieuwe aan vraag ingediend voor een oppervlakte van 80 a 120 ha. Van uit de landbouw bestaan hiertegen bezwaren, enerzijds van wege de vermindering van het landbouwareaal en anderzijds ook vanwege beperkingen op de mogelijkheden in het kader van de toekomstige ruilverkaveling. Planologie en Ruimtelijke Ordening. Medegedeeld wordt dat overleg met de gemeente heeft plaatsgehad over de vol gende bestemmingsplannen buitengebieden gemeente Grave* Heesch, Bergeijk, Udenhout, Eersel en Haaren. In het kader van het vooroverleg is ontvangen: het ontwerp-bëstem- mingsplan van de gemeente 's-Gravenmoer. Over het ont werp- bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Oir schot wordt in de vergadering uitvoerig gediscussieerd in verband met de grote problemen, die hiermede zijn ontstaan voor die uitvoering van de ruilverkaveling Oirschot-Best. Deze ruilverkaveling is reeds jaren vertraagd door de voor- bereidingsbesluiten van de gemeente Oirschot en ook het ontwerp-bestemmingsplan biedt nog geen oplossing om uit de impasse te geraken. ÏYAiNK zij goed werkende marktinstrumenten waarin de coöperatieve boer en tuinder met zijn industriën en handelsbedrijven een groot aandeel neemt steeg in 1974 de agrari sche uitvoer tot ruim 17 miljard gulden. De land- en tuinbouw kost de Nederlandse burger geen geld. Integendeel. Wij zorgen voor een betaalbaar pakket eerste levensbehoeften; met onze export voor deviezen, die een klein, grond- stofarm land als het onze, zo dringend nodig heeft om hiermee in het buitenland andere za ken te kunnen kopen. Toch moesten wij het af gelopen jaar de ene tegenvaller na de andere opvangen. Volgens berekeningen van het Landbouw schap liep het inkomen in de land- en tuinbouw ten opzichte van het gemiddelde Nederlandse inkomen voor het tweede achtereenvolgende jaar achteruit- In 1972 was het nog 105 van dat gemiddelde inkomen, in 1973 en 1974 is dit resp. 85 en 67 Ruim een week geleden zijn de prijsvoorstel len van de EEG-kommissie voor 1976/1977 be kend worden Deze komen meer op een ge middelde prijsverhoging van 7% Het is niet onze taak hierover een oordeel uit te spreken. Wel is het belangrijk, dat, wanneer straks de definitieve prijzen zijn vastgesteld, deze ook kunnen worden gerealiseerd. De Nederlandse land- en tuinbouw beschikt hiervoor als geen andere E!EG-lidstaat over eigen coöperatieve instellingen. Laten wij er met elkaar voor zorgen om deze capaciteit zowel in de aankoop- als afzetsek- tor tot een maximum te gebruiken, door die met onze opdrachten te onderhouden. 'Samen werken, coöpereren is geen vrijblijvende zaak van vandaag wel en morgen niet meedoen. Co- opereren is een duidelijke opstelling kiezen voor de deelname aan het economisch gebeuren. Aldus voorzitter J. A. Nieuwenhuyse van C.Z.A.V. Wemeldinge in zijn openingswoord van de jaarvergadering die op maandag 22 dec. te Goes werd gehouden. rhet verslag van het bestuur hebt u kunnen lezen, dat onze vereniging ondanks het voor menig lid zo ongunstig verlopen jaar 1974/'75 een redelijk bedrijfsresultaat heeft weten te behelan. Ik Wen zelfs van mening, dat het be haalde bedrijfsresultaat dat straks zal wor den toegelicht gezonder van opbouw is dan dat van het vorige jaar. Het totaal van de be drijfskosten (loonsom rentelast afschrij vingen en overige kosten) steeg ten opzichte van 1973/'74 met 2,6 de dirëkte bedrijfsont- vangsten namen echter toe met 5,5 Ook het eigen vermogen van de vereniging groeide met ruim 252.000, aldus de heer Nieuwenhuyse Onze dochteronderneming, de Agrimarkt B.V. is onlangs nogal in het nieuws geweest. De snel le ontwikkeling die dit bedrijf doormaakt, is een zeer duidelijk bewijs van de belangrijke funktie die de Agrimarkt voor de Bevelanden vervult. Maar deze snelle ontwikkeling heeft gevolgen, waar wij niet om heen kunnen. De voortdurend groeiende goederen stroom kan dit bedrijf niet meer rationeel verwerken. Het maximum is al overschreden. Evenmin is de hiervoor in het bedrijf nog beschikbare ruimte voldoende, om de wassende klantenstroom op passende wijze, dus vlot en prettig, te kunnen verwerken. Zowel ter zake van het herstel van de efficiënte bedrijfsvoering als van de acco- modatie voor de klanten, moet het bedrijf wor den uitgebreid. De omzet in 1975 zal de 10 mil-, gulden ruim overschrijden (een toename van ca. 45 Voor de financiering van deze in voorbereiding genomen bedrijfsuitbreiding, be hoeft geen langlopende lening te worden opge nomen, aldus de heer Nieuwenhuyse. Thyssen-Bornemisza Group nv Dit is het gevolg van: dubbele opvoerpootband, waardoor de bano 50% langzamer draait. doelmatiger bunkervorm, die kiembeschadiging in de bunker voorkomt. grote aanaardschijven, die zorg dragen voor een perfecte toedekking. pootafstand, eenvoudig te verstellen vanaf 16 cm in de rij. Boeke-Heesters bv Industrieweg 9, Amersfoort, tel. 033 - 3 04 34 Vestrgingan te: Beugen (Ö8&56 - 441). Erp (04135 - 733), Goes (01100-1 51 35), Goutum (05100 - 2 99 49). Haaren (04117 -14 41), Hengelo-Gld (05753 -19 64) en Vessem (04979 - 444).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 34