Fortschritt maaidorser E512 Steeds gebruiksklaar voor topprestaties Jqep - Kapelle - Tel. 01102-1441 CEBECO-HANDELSRAAD Algemene vergadering Cebeco Handelsraad Het topras van eigen bodem Na een suksesvol seizoen werden in de praktijk de resultaten van onze proefvelden bevestigd: 'hoge suikeropbrengst' 'zeer goede voorjaarsontwikkeling' 'snelle grondbedekking' 'goed rooibaar' 'goede zaadkwaliteit' x - wjm 32 Prijzen voorstellen Europese geloofwaardige zaak blijven Commissie moeten VIGORAVE ■V" A - a De technische uitvoering en het rij- en bedieningskomfort van de Fortschritt maaidorser maken topprestaties mogelijk. De konstruktie is solide en desondanks zeer eenvoudig. De verliezen zijn gering en de reiniging uitstekend. De machine heeft een grote kapaciteit met zijn werkbreedte van 4.20 meter. Het maaibord en de haspel zijn uiteraard hydraulisch te bedienen. Door de jarenlange ervaring van de Fortschritt-fabriek - één der grootste maaidorser-fabrieken van Europa - is de machine volwaardig en betrouwbaar. Een maaidorser die elke vergelijking, ook met veel duurdere maaidorsers, glansrijk kan doorstaan Redenen genoeg om u snel en volledig te laten informeren door GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-28110 HET ligt in de verwachting dat wij op ver schillende terreinen in meerdere mate zullen moeten participeren. Dit is een vergroting van onze taakstelling. Wij kunnen niet meer volstaan met een ongebonden deelneming en op stelling in een vrijblijvend handelsverkeer, waar bij de koopbeslissing aan ons bleef met als ge ruststellende gedachte dat toch regelmatig aan voer aanwezig bleef. Dat is in alle markten en niet in alle produkten meer mogelijk. Er vindt een verbijzondering plaats van distributiewegen die worden gekozen, en van de aanvoer, die al dan niet voldoende veilig is gesteld of waar voor de toelevering door eigen participatie mede moet worden veilig gesteld. Datzelfde geldt ook voor de afzetmarkt. Wanneer wij dan ook deze ontwikkeling onderkennen en daapop uiteraard beheerst reageren, wanneer dit nood zakelijk en gewenst is, benadrukt dit opnieuw voor onze totale onderneming, voor ons als Cebeco-Handelsraad-groep, de eis van continuï teit, met stabiliteit in afzet en produktie en het blijvende belang van een voldoende groot risi codragend totaal vermogen. Aan deze verdergaande participatie, interna tionaal en nationaal, samen met de uitbouw van een Tlexibel produktmanagement, zullen wij in 1976 onze gezamenlijke aandacht besteden. Al dus president direkteur Drs. G. van den Berg van Cebeco-Handelsraad in het slot van zijn in leiding voor de algemene vergadering die op 18 december te Amsterdam werd gehouden. V QVER de resultaten van de eerste vijf maan den van het nieuwe boekjaar deelde Drs. Van den Berg onder meer mede dat de omzet in tonnen in vergelijking met die van het vorige boekjaar met ruim 2 is gestegen bij een on geveer gelijk blijvend omzetbedrag in geld n.l. een omzet van rond 1.540.000 ton en van 675 miljoen. Per afdeling en per produktgroep zijn er wat dat betreft wisselende ontwikkelingen en resultaten. i yOOR de afdeling Mengvoedergrondstoffen kan over deze eerste vijf maanden een omzet worden gesignaleerd die in tonnen ruim 5 hoger ligt dan in het afgelopen jaar, voor namelijk te danken aan een omzettoename in rundveevoeders. Vooral in de mengvoedermarkt is sprake van een daling van het gemiddelde prijspeil. Globaal gesproken, kan worden vast gesteld dat het gemiddelde prijspeil in meng voedergrondstoffen tot nu ongeveer 3,5 lager ligt dan in het afgelopen jaar, of wel gemiddeld 1,50 per 100 kg in het grondstoffendeel. Bij een aangenomen doorgaande, zelfde situatie over dit gehele boekjaar zou dit een belangrijk bedrag betekenen bij een landelijke omzet in mengvoeders van rond 10 miljoen ton op jaar basis. In de afdeling Meststoffen moet, bij een ge lijkblijvend aandeel in de markt, tot op dit mo ment van een terugloop in omzet in geld als wel in tonnen worden gesproken. De stikstofomzet bleef gelijk aan die van het vorig jaar. Wel lager in omzet waren de fosforzure meststoffen, de kalizouten en tot nu de gemengde meststof fen. Daartegenover was de omzet in kalk weer hoger. Een matige prijsverhoging voor stikstof en een iets hogere voor kali is bekend, terwijl de prijs voor fosfaat de neiging heeft tot dalen. De omzet in zaaigranen is in de eerste vijf maanden ongeveer gelijk geweest aan die in het vorig jaar. Vooral de binnenlandse markt voor wintergranen is goed geweest. Daardoor is er natuurlijk minder ruimte voor de uitzaai van zomerzaaigranen, maar de belangstelling in het buitenland voor de Cebeco-Handelsraad-rassen in voorjaarszaaigranen is gelukkig bijzonder groot, zodat enkele grote transacties 'konden worden gerealiseerd. Ook in graszaden is de omzet deze herfst in het binnenland hoger geweest dan normaal, mede als gevolg van een zeker inhaaleffect van het slechte seizoen 1974/75. De internationale markt voor graszaden blijft echter zwak, vooral bij Engels raaigras en roodzwenkgras. Ook daarbij is het natuurlijk van belang of er al dan niet een strenge winter zal voorkomen en of er al dan niet enig prijsherstel zal optreden. Vanuit het Vermeerderingsbedrijf konden op nieuw enige rassen in de Rassenlijst worden op genomen. Door de grote spreiding die in ons rassenassortiment aanwezig is, zal de omzet, zowel in Nederland als in het buitenland, op peil kunnen blijven. De omzet in bestrijdingsmiddelen steeg over de eerste vijf maanden in het boekjaar met ruim 4 miljoen. De eerder grotere voorraden, nog aanwezig bij leden-verenigingen en bij gebrui kers, zijn als gevolg van de gunstige weersom standigheden geruimd, zodat een verdere om zettoename voor de komende maanden te ver wachten valt. Niet alleen uit hoofde van een prijsstijging van ca. 15 die als gemiddeld moet worden gesignaleerd, is het over de afge lopen twee jaar ook overigens duidelijk gewor den dat de Nederlandse boer en tuinder op zeer rationele gronder. beslist over het al of niet toepassen van deze gewasbeschermingsmidde len Kan van een gelijkblijvende omzet in peul vruchten worden gesproken, duidelijk gedaald is de afzet van tarwe, in vergelijking met die in het vorig jaar. In de eerste plaats is natuur lijk de geringere oogst ruim 25 lager dan het vorig jaar één van de redenen. Daarnaast is er van een aanvankelijke terughoudendheid sprake geweest. In het algemeen moet de te leurstellende prijsontwikkeling toch worden ge weten aan de geringe afzetmogelijkheden. Ex portrestituties Ontbreken tot op heden nog steeds, waardoor de export naar derde landen niet goed mogelijk is gebleken. Onze wens blijft een duidelijk en actief exportbeleid van Brussel. Uiteraard is hierbij ook het relatieve prijspeil van mais en milocorn van belang voor verwer king in de mengvoederindustrie en vervolgens - is ook van groot belang de belangstelling voor Nederlandse tarwe van de Nederlandse maal- industrie, die zich matig geïnteresseerd toonde voor de Nederlandse tarwe. De omzet van de afdeling Land- en Tuin- bouwmechanisatie is over deze eerste maanden achtergebleven bij die van het vorig jaar. Een gunstige omstandigheid is dat tegenover deze eerdere daling juist nu een in verhouding gro tere orderportefeuille wordt genoteerd. Onvoor ziene omstandigheden voorbehouden wordt dan ook een geheel of gedeeltelijk herstel van de omzet. Dit is uiteraard van belang, omdat de loonintensieve afdeling Landu en Tuinbouwme- chanisatie in Steenwijk in haar resultaat voor een zeer groot gedeelte wordt beïnvloed door bezettingsgraad en loonkostenontwikkeling. Wij zien met vertrouwen de toekomst tegemoet, nu tekenen wijzen op omzetherstel. Aldus Drs. Van den Berg. MINISTER VAN DER STEE: J^OALS te verwachten was, hebben de minis ters van landbouw in de op 15 en 16 de cember j.l. te Brussel gehouden zitting van de EEG-Raad, over de voorstellen van de Europese Commissie t.a.v. de gemeenschappelijke land bouwprijzen voor het jaar 1976/1977 slechts uiterst voorlopige eerste indrukken gegeven. De voorstellen vergen verdere bestudering en de nationale regeringen moeten nu standpunten formuleren, waarover in de Raadszitting van 19 en 20 januari aanstaande te Brussel de eer ste feitelijk discussie van de Raad met de Com missie kan plaatshebben. Minister Van der Stee heeft bij deze ronde van vrijblijvende indrukken de voorstellen uit de drie volgende gezichtspun ten belicht: het streven naar behoud van het evenwicht op de gemeenschappelijke markt tussen vraag en aanbod; de bijdrage van het EEG-markt- en prijsbe leid aan de gewenste inkomenspolitiek; de agrarische-monetaire aspecten van de voorstellen. yOOR wat het marktevenwicht aangaat, meent de minister dat de Commissie voorstellen het meeste opzien baren ten aanzien van de oplossing van het vraagstuk van de melkpoederberg, met name de voorgestelde ver plichte bijmenging gedurende acht maanden van 600.000 ton mager melkpoeder uit de interven- tievoorraden. Dit komt erop neer, dat een ge deelte van het eiwit in dit mengvoeder door melkeiwit wordt vervangen .hetgeen een kos tenverhoging voor varkensvlees, pluimvee en eieren teweeg gaat brengen. De minister vroeg zich af, hoe de Commissie dit voorstel tech nisch denkt te verwezenlijken. Er zijn in ons land nogal wat zelfmengers. Ook stelde de mi nister daarbij de vraag, of het wel verantwoord is, de moeilijkheden in de zuivelsector op ande re bedrijfstakken af te wentelen. Over dat prin cipe heeft hij twijfels. Dit aspect meewegende, kon de bewindsman het door de Commissie na gestreefde marktevenwicht maar als gematigd positief beoordelen. Veel meer moeite gaven de prijsvoorstellen de minister gezien, uit het tweede gezichtspunt, namelijk dat van de inkomenspolitiek. Hij be toogde, hoe grote waarde in ons land gehecht wordt aan behoud van de koopkracht en hij heeft grote twijfels of een gemeenschappelijk prijsbeleid op het voorgestelde niveau de inko mens in de land- en tuinbouw de noodzakelijke waarborgen verschaft. Voor de Nederlandse boer en tuinder is het verschil tussen de voor gestelde prijzen en de reele kosten aan de hoge kant; het boereninkomen zou daarbij onvermij delijk achteruitgaan en van behoud van de koopkracht zou geen sprake kunnen zijn. jy|ET het principe van afbouw van de agra risch monetaire verschillen tussen de lidstaten, ter herstel van de eenheid in de ge meenschappelijke markt, kon minister Van der Stee uiteraard instemmen. De Commissie stelt nu echter voor, de monetair compenserende be dragen voor de Benelux tot nul te reduceren en voor de Duitse Bondsrepubliek te verminderen met 3,5 zodat nog 6,5 te compenseren ver schil tussen de „groene" koers en de werkelijke koers van de D-mark overblijft. De minister heeft, naar hij zei, in het voorstel vruchteloos gezocht naar enige argumentatie die de a-pro portionele behandeling ten aanzien van de m.c.b.-afbraak voor de Beneluxlanden tegen over die voor West-*Duitsland' verklaart. In dit opzicht kan hij het voorlopig niet an ders zien, dan dat de Beneluxlanden oneven redig zwaar zouden worden getroffen. Aan het slot van zijn voorlopige indruk con cludeerde minister Van der Stee over de totali teit van het prijzenpakket, dat de Commissie de Raad in deze zitting heeft aangeboden, dat de EEG-landbouwpolitiek een geloofwaardige zaak moet blijven en dat de moed die de Euro pese Commissie in haar voorstellen tentoon spreidt wel prachtig kan wezen, maar niet tot overmoed mag leiden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 32