V"5S«* uien Dl** v mo del vroe hoge grüP pro Wat rustiger weken tegemoet! Uit de jaarvergadering Cebeco-Zuidwest P. LOUS Uit de Suiker Unie jaarvergadering KORTE WENKEN 26 fflcht duhtie WBHZilcapl^EI^n KAPELLE 3615 - TEL 01102 -1441 (Vervolg van pag. 25) Terwijl we deze regels schrijven zullen de laatste suikerbieten op WALCHEREN' worden geladen voor transport naar de fabriek. Hiermee wordt in feite het veldwerk van oogst 1975 afgesloten. Tevens is het in deze rubriek de laatste bijdrage voor dit jaar. Wanneer we nog even terugblikken naar het oogstjaar 1975, dan hebben we daar heel wat aangenamer herinne ringen aan dan aan het voorgaande jaar. Mede gezien de verwachte en voorspelde verwachtingen bracht het afgelopen oogstjaar meer prettige verrassingen dan we hadden durven hopen. Dit vooral wat betreft de op brengstenkant en voor verschillende produkten ook de prijzenkant. Hiermee willen we niet beweren dat het nu op alle bedrijven financiële rozegeur en maneschijn is Verre van dat; er zijn ten aanzien van de prijsgega- randeerde produkten nog wensen, waarvan we verwach ten dat ze toch op korte termijn vervuld zullen worden. Met het opvangen van de steeds stijgende kosten door middel van diverse maatregelen op de bedrijven, zijn we nu wel echt aan het eind. Hopelijk zullen we niet die geweldige kostenstijging krijgen in het aanstaande jaar zoals in het afgelopen jaar. Wat dat betreft geven de te verwachten prijzen voor de kunstmeststoffen een heel wat vriendelijker beeld dan vorig jaar. We zul len hopen dat dit met vele van onze produktiemiddelen zo is! r de komende feestdagen in het vooruitzicht, ziet et er naar uit, dat wij meer van deze vrije dagen zullen genieten dan het vorig jaar. Toen moest op veel bedrij ven nog noodzakelijk werk worden gedaan. Voor dit jaar geldt dat wel voor de veehouders en dat zal ook wel zo blijven. De verzorging van het vee vraagt alle da gen de nodige arbeid. Wat dat betreft hebben de akker bouwers een minder gebonden bestaan dan de veehou- rerij. We hoorden het afgelopen najaar een veehouder tot enkele akkerbouwers zeggen: „Jullie zijn maar sei zoenwerkers", wat dan ook in dank werd afgenomen Het is goed om tijdens de feestdagen eens wat afstand te nemen van ons bedrijf en ons ook te bezinnen op hetgeen van ons verwacht wordt in ons persoonlijk leven Uw rubriekschrijver wenst U gezegende Kerstdagen en een goede Jaarwisseling toe! QAT ook boekjaar 74/75 weer zijn specifieke beslom meringen en onaangenaamheden gehad: heeft, is ieder onzer bekend! Wij zijn en blijven afhankelijk meer dan welke onderneming ook van klimaat en weersgesteld heid! Dat het elk jaar opnieuw een opgave is om rekening te houden met alle vraagstukken die in zo'n jaar op je afko men moet voor alle betrokkenen dus een gegeven zijn, maar toch is het wel degelijk een extra belasting. Dat deze problematiek identiek is aan de bedrijfsvoering van de bedrijven van onze leden, waarvan we als Cebeco- Zuidwest een verlengstuk zijn, betekent in z'n totaliteit dat de primaire voortbrenging niet zo eenvoudig is als de bui ten wereld wel eens denkt. Iets meer waardering voor de bevolkingsgroep die 6 a 7 van de beroepsbevolking uitmaakt en die onder wis selende omstandigheden een constante positieve bijdrage levert aan 's lands welzijn en welvaart zou op z'n plaats zijn. Een funktie t.a.v. onze voedselvoorziening en bovendien een belangrijke „inbreng" aan deviezen verdient waardering. In plaats van: „Wat kost de boer", zou veel meer gesproken moeten worden over: „Wat brengt de boer op"? Veel meer dan hij kost! En daarom meen ik dat politieke conflicten niet op het boerenland moeten worden uitgevochten. Daar lijkt het vaak op! Aldus Cebeco-Zuidwest voorzitter van Iwaarden in zijn openingswoord van de algemene ledenver gadering die donderdag 11 september j.l. te Renesse werd gehouden. QE heer Van Iwaarden wees er op dat boer en tuinder zich wellicht te weinig realiseren dat wij met het be schikken over coöperaties die de aankoop van de bedrijfs- benodigdheden verzorgen en onze produkten verwerken en afzetten een voorsprong hebben op vele collega's binnen en buiten de E.E.G. hebben. Versterking van dat boerenbe- lang door versterking van onze aan- en verkoopcoöperaties blijft noodzakelijk. Daarvoor is het nodig dat de leden het belang van hun coöperatie inzien. Ze moeten, als het ware, evenveel verantwoordelijkheid voor hun coöperatieve ver eniging hebben als voor hun eigen bedrijf. Want Cebeco- Zuidwest is een stuk van hun bedrijf! In dit verband onder streepte de voorzitter dat daarbij een vrijblijvende opstelling niet past. Bij rechten horen plichten. Basis van een verant woord lidmaatschap, dat ook centraal staat in de nieuwe struktuurschets, waarbij de direktere betrokkenheid van de Ontsteld geven wij kennis van het plotseling over lijden, tengevolge van een noodlottig ongeval, van onze zeer gewaardeerde voorzitter de heer Node zullen wij zijn kennis en inzet voor de agra rische gemeenschap moeten missen. Wij hopen dat zijn vrouw en kinderen de kracht mogen ontvangen, om dit voor hen zo zware verlies, te kunnen dragen. BESTUUR EN LEDEN ZLM AFDELING OOSTKAPELLE. Oostkapel le, 15 december 1975. leden, de beperking van de aansprakelijkheid en de beloning van het lidmaatschap van wezenlijke betekenis zijn. Op deze wijze is voor boeren en tuinders in het Zuidwes ten de basis gelegd om hun invloed te kunnen versterken en zeer zeker te handhaven. Dat ook de niet coöperatoren daar van profiteren is een gegeven! Maar ik wil het wel graag eens vanaf deze plaats duide lijk zeggen en over uw hoofden heen hen vragen: „Is dat uw eer niet te na"? Ze zijn hier niet aanwezig. Maar u en ik, wij ontmoeten ze, deze collega's die geen lid zijn. Het is onze taak hen te wijzen op het belang dat er voor hen in gelegen is de coöperatieve kracht te versterken. Aldus voor zitter Van Iwaarden. QVER het lopende boekjaar dat alweer bijna 6 maanden oud is merkte de heer Van Iwaarden op dat dit tot dusver geen bijzondere problemen heeft gegeven. De graan markt (tarwe en gerst) biedt commercieel gezien wei nig perspectief. De noodzakelijke kostendekking zal uit de dienstverlening (drogen, conditioneren schonen en bewaren) moeten komen. De „onderbezetting" in de silo's is opgevan gen door de B-interventietarwe. Het is ons allen bekend dat de markt schommelt rond de afgeleide interventieprijs, het geen voor Cebeco-Zuidwest inhoudt dat de weinig commer ciële ruimte is. Peulvruchten en zaden ontwikkelen zich bin nen de samenwerkingsvorm rond het C.P.C. ook dit jaar weer in positieve richting. De zaaigranen-omzet vertoont in tegenstelling tot vorig jaar een normaal beeld. De pootgoedvoorziening heeft zeer speciale aandacht gehad en aan de vraag kon wor den voldaan. Reeds nu zijn orders geboekt die de totaalom zet van vorig jaar met 10 overschrijdt. De omzet vee voeder vertoont opnieuw een stijgende lijn. De omzetten meststoffen handhaven zich en lopen in de pas bij de prog nose. De sectoren bedrijfs- en winkelartikelen en vloeibare brandstoffen kregen extra aandacht. Wij verwachten daar van en daarin een opgaande lijn! De verhouding tot de Aard appelafzetorganisatie is uitstekend. Over de huidige gang van zaken daarin zal in de organen van de Aardappel B.V. verslag worden gebracht. VERLOOP TARRA EN GEHALTE SUIKERBIETENOOGST T/M 22 NOVEMBER jj. Het maandblad „Suiker Unie" van december geeft het volgende overzie' t van het gemiddelde tarra- en ge haltepercentage en opbrengsttaxatie t/m de 9e termijn leveringen per 22 november j.l. District Taxatie netto ton/ha W. Zeeuwsch-Vlaanderen 45,5 O. Zeeuwscf.j-Vlaanderen 47,5 Walcheren 47,0 Zuid-Beveland 46,0 Noord-Beveland 46,0 Schouwen-Duiveland 45,0 Tholen/St. Philipsland 44,0 Goeree Overflakkee 45,0 De Westhoek 44,5 Midden Brabant noord 45,0 West Brabant zuid 43,0 Midden Brabant zuid 40,5 Voorn e-Putten 44,0 Hoekse h'e-Waard IJsselmonde 44,0 Zuid-Holland vast 47,0 Haarlemmermeer c.a. 45,0 Noord-Holland midden 49,0 Kop van Noord-Holland 49,0 Wieringermeer 50,0 Texel 38,0 Oostelijk Flevoland 54,5 Noordoostpolder 55,0 Friesland 46,5 Groningen 42,5 Drente/Overijssel noord 39,5 Overijssel zuid- Gelderland noord 43,0 Gelderland zuid/Utrecht 42,0 Limburg 39,2 -Oost-Brabant 42,0 Tarra Gehalte percentage percentage 21.1 17.2 19,5 18,5 21,9 17,8 17,8 19,8 17.1 17.2 12.5 13,1 18.6 20.7 20,1 20,6 21.6 22.8 20.8 20,0 18,0 16,4 19.7 18,4 14.9 16,4 20.8 7,5 14,6 15,4 15.4 15.2 15.3 15,6 15.6 15,3 15.5 15.8 15.3 15,0 14.9 16.0 16.1 15,9 15.6 15,9 15.4 15.7 15.5 16,1 15,9 15.7 15,9 15,4 14,9 15.8 15.0 15.1 44,7 16,75 15,52 geschoonde bieten gedeeltelijk geschoonde bieten. QIJ een verwacht gemiddeld gehalte van. 15,5 zal de suikerproduktie van de Suiker Unie dit jaar circa 510.000 ton belopen. Verwacht mag worden dat de bieten- prijs die van het afgesloten boekjaar zeker zal evenaren. Naar thans kan worden overzien geldt dit eveneens voor het exploitatiesaldo van het thans lopende boekjaar. Aldus voorzitter Drs. K. C. van Kempen van de Suiker Unie in zijn rede in de jaarvergadering die dinsdag 16 december werd gehouden. Het zal duidelijk zijn, dat deze naar het zich thans laat aanzien gelijkblijvende of iets betere resul taten voor de bietenteler in 1975 in vergelijking tot 1974 toch enige teleurstelling zullen brengen. Immers, op grond van de dom heersende suikerschaarste verhoogde de Euro pese Ministerraad de minimum suiker- en bietenprijzen voor het seizoen 1975/1976 met ruim 14 ingaande 1 juli 1975. Waarom zal de bietenprijs voor 1975 niet ook ruim 14 hoger zijn dan in 1974? De belangrijkste oorzaak hiervoor is gelegen in het feit, dat het suikertekort, dat het vorig jaar bestond, voor dit jaar is verdwenen, zowel binnen als bui ten de E.E.G. Binnen de E.E.G. wordt op dit moment gerekend met een suikerproduktie voor het seizoen 1975/1976 van ruim 9,5 miljoen ton. Telt men daarbij de import van suiker voor namelijk uit de A.C.P.-landen van ongeveer 1,35 miljoen ton, dan komt men op een beschikbare hoeveelheid suiker van 10,85 miljoen ton. De consumptie van 1975/1976 plus de export in verwerkte produkten wordt geschat op ruim 10 miljoen ton, zodat rekening houdend met enige ge wenste aanvulling van de overgangsvoorraad een export overschot resteert van een 650.000 ton. Deze export moet plaatsvinden op een wereldmarkt, welke onder druk staat. Volgens Dr. A. Viton van de F.A.O., die zeer onlangs een uit eenzetting heeft gehouden te Parijs, zal de wereldproduktie in 1975/1976 een 3,33,5 miljoen ton lager zijn dan in 1974/ 1975 het geval was. De consumptie daarentegen, welke in (Zie verder pag. 35) AKKERBOUW C.A.R. - Zevenbergen ER ZIJN TWEE HEEL GOEDE MIDDELEN om kool zaad zonder onkruid door de winter te brengen. Deze mid delen werken speciaal tegen grassen, graanopslag, muur en duist. Het ene is 1 a 2 kg Kerb en het andere 3 kg Legurame spuitpoeder per ha. De prijs is niet gering, maar het re sultaat heel goed. OOK EIND DECEMBER kan, als de omstandigheden gunstig zijn, nog goed geschikt zijn om wintertarwe te zaaien. Een goed zaaibed is een eerste vereiste om met pl.m. 125 kg zaaizaad per ha een goede niet te dichte stand te krijgen. Breng variatie in uw rassenkeuze en laat uw tarweoogst niet van één ras afhangen. Lely is minder ge schikt voor late zaai, verder ontlopen de rassen elkaar niet veel. DE FEESTDAGEN NADEREN en we wensen u goede Kerstdagen en een goede jaarwisseling. Laat uw feest vreugde op deze dagen niet bederven, maar zorg dat uw motoren veilig zijn voor eventuele vorst en dat u niemand lastig hoeft te vallen voor afdekmateriaal voor vorstge- voelige produkten. ER IS NA DEZE DROGE HERFST al wel weer zoveel millimeter regen gevallen, dat het overtollige water via de drains moet worden afgevoerd. Door het machinaal schoonmaken van de sloten zijn veel eindbuizen van hun plaats geraakt. Zorg dat uw drainage weer goed kan func tioneren, het is in uw eigen belang. IN DE PRAKTIJK is al diverse malen gebleken het is ook al vele malen verkondigd dat u met de markt na te telen bijna altijd een jaar te laat komt. Heeft u grote plannen om de aardappel- of uienteelt uit te breiden? Het is dan wel mogelijk om de kosten ongeveer te berekenen, maar over de opbrengstprijzen tast u nog volledig in het duister. VEEHOUDERIJ BIJ MACHINAAL MELKEN komt het voor, dat de wij zer van de vakuummeter wel de juiste stand aangeeft, maar dat u toch te hoog of te laag vakuum melkt. De va kuummeter moet dan ook van tijd tot tijd worden gekon- troleerd. Te laag vakuum verlengt de melktijd en te hoog vakuum kan schadeijk zijn voor het uierweefsel. DOOR BIJ HET MELKVEE koetrainers te gebruiken, bereikt u dat mesten en urineren praktisch niet meer op de stand gebeurt, waardoor minder bevuilen van het ach terstel. Het melken van schone koeien is niet alleen een prettiger bezigheid, maar vraagt ook minder tijd en geeft melk van betere kwaliteit. Door bij strostallen op het ein de van de stand een buis met een doorsnede van 4,2 cm aan te brengen, houdt u het stro op de stand, wat de kans op beengebreken verkleint en stro spaart. VEEL NIEUWE APPARATUUR, die op de bedrijven wordt geïnstalleerd, vraagt behoorlijk wat electriciteit. Het komt dan ook nogal eens voor, dat pas naderhand blijkt, dat de stroomvoorziening onvoldoende is. Daarom is het noodzakelijk bij aanschaf van melkapparatuurbe regening of hooiventilatie van tevoren met de elektrici teitsmaatschappij te bekijken of de stroomvoorziening voldoende is. INDIEN U TOCH VAN PLAN BENT lid te wor den van een bedrijfsverzorgingsdienst, doe het dan nog voor Nieuwjaar. Het scheelt u het entreegeld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 26