nog steeds de beste luzerne in europa! Rond de Schelde Conservenkontraktteler - Daar UIT DE PRAKTIJK Ga eens (goed) rekenen! sta je dan Extra zorgen door de plotselinge vorst 25 Op ZUID-BEVELAND, zo tegen het einde van 1975, terugblikkend over de gebeurtenissen van dit jaar, ko men de herinneringen aan de naweëen van 1974 en de daarop volgende uiterst moeilijke start bij de uitzaai van de gewassen weer boven. Toch is de groei van de gewassen minder tegen gevallen als aanvankelijk ge- dadht werd. De oogst van de granen is vlot verlopen met goede opbrengsten van de wintertarwe, maar met lage opbrengsten van de zomergranen (ongeveer 60 a 65% van het voorgaande jaar). De aardappel-, uien- en sui- kerbietenoogst is door het droge weer en de daardoor droge grond zeer vlot en gemakkelijk verlopen. De op brengsten van de aardappelen en uien waren gewoon goed. De financiële resultaten zijn echter wel zeer ge varieerd door het prijsverloop. De opbrengsten van de suikerbieten vallen wat tegen. Het suikergehalte is na een slechte start nog vrij goed omhoog gegaan. Laten we hopen dat de min of meer toegezegde 100 per ton bieten met 16 suiker ook werkelijk gehaald kan wor den. In zijn totaliteit is de bietencampagne zo gemakke lijk en vlot met een laag percentage tarra verlopen dat we als bietentelers toch graag wat van de baten van deze Vlotte campagne willen tereugzien. Waren er enige weken terug nog wat kritische op- en aanmerkingen (slechts sporadisch ook correct) over de afvoer. Nu blijkt toch dat de afvoer geregeld en vlot is verlopen en dat de laatste bieten gedurende de laatste weken zeer snel van onze bedrijven zijn weggehaald. Op de meeste bedrijven kan nu nagegaan worden hoe het financiële bedrijfsresultaat over 1975 er uit ziet. Evenals dat het in 1974 het geval was, zullen er mede door de grote variaties in het prijsverloop bij de aard appelen en uien ook dit jaar weer grote verschillen voor de dag komen. Hier en daar wordt alweer grond verhuurd voor aardappelen, uien en gladiolen. De huur prijzen zijn gedurende de laatste 2 a 3 jaar belangrijk gestegen, gezien de toenemende kosten waar wij op onze landbouwbedrijven mee te maken krijgen, ook wel noodzakelijk. Een ander punt is, dat de afgelopen nazomer nogal wat aardappelen en ook wel. uien zijn verkocht en gele verd voor een prijs van hoogstens 12 cent. Aan al deze verkopers deze suggestie Ga eens rekenen wat de kos ten voor grond, hetzij als eigenaarslasten of als pacht, de kosten voor arbeid, ook de berekende kosten voor eigen aangewende arbeid, de kosten voor trekkracht en mechanisatie en de overige vaste kosten op uw be drijf zijn. Ga verder eens na wat de kosten voor zaai zaad, pootgoed, kunstmest, bestrijdingsmiddelen voor ziekten, plagen en onkruid en verder de noodzakelijke lconwerkerskosten zijn, dan zult u zien dat prijzen be neden de 12 cent voor deze gewassen in de nazomer on voldoende zijn. Langzaam maar zeker zijn dit prijzen geworden die alleen maar in ihiet museum gaan thuis horen! Een tegenvaller is de uitslag van de stemming ge weest over de aangevraagde ruilverkaveling „De Schel- dezoom", die op vrijdag 12 december plaats vond. Circa 800 ha van deze ruilverkaveling liggen in het meest oostelijke deel van Zuid-Beveland. Van de in totaal 3589 ha met 573 stemgerechtigden, bleek een meerder heid niet bereid te zijn hun medewerking aan deze ruil verkaveling te verlenen. Van de 3589 ha met 573 stem gerechtigden werd door 375 stemgerechtigden, verte genwoordigende 3275 ha aar. de stemming deelgenomen. Hiervan stemden 123 stemgerechtigden vóór, vertegen woordigende 1235 ha. Tegen stemden 252 stemgerechtig den, vertegenwoordigende 2040 ha. Vooral vóór het Bra- De geschiedenis begint zich op onze bedrijven weer te herhalen. In vroegere jaren werd de gier van de stallen in gierkelders verzameld en later over het gras- en bouwland uitgereden. We zien het in gedachten nog gebeuren, dat een grote pomp op de gierkelder werd gemonteerd en daarna werd met de hand in een tank wagen overgepompt. Door de komst van de kunstmest is dit beeld geleidelijk geheel van onze bedrijven ver dwenen Met het inwerking treden van de wet op de verontreiniging van de oppervlaktewateren worden we weer met de neus op de gier gedrukt. „De vervuiler be- In deze donkere dagen voor Kerstmis leeft men van zelfsprekend ook op THOLEN en ST PHILIPSLAND mee met de gijzelaars in Amsterdam. Je zult daar toch maar opgesloten zitten, in bedwang gehouden door jonge knapen die zwaar bewapend zijn, terwijl je aan het ge- Cueel totaal niets kunt veranderen en je ook voor de rest volkomen onschuldig bent! Naast de klemmende vraag hoe deze mensen onge deerd vrij komen, zitten wij naar ons gevoel allemaal met de vraag hoe men dergelijke terroristische akties, waarvan we allemaal eens het slachtoffer zouden kun nen worden, voorkomen kunnen worden. Hoewel we helemaal geen enkel respekt op kunnen brengen vóór de daad op zich, zijn we toch getroffen door de solidariteit die vrijwel alle jonge Zuidmolukkers opbrengen, om achter hun „vrienden kapers" te gaan staan. Zij voelen zich toch min of meer achtergesteld in deze Nederlandse maatschappij, mogelijk ook al een beetje door Liun huidskleur, terwijl het ideaal dat zij door de oudere generatie voor ogen is gesteld, niet reali seerbaar is! Naar onze mening valt uit deze gang van zaken de gevolgtrekking te maken, dat het een verwerpelijke zaak is om een bevolkingsgroep op de een of andere manier tekort te doen, terwijl men ze daarnaast niet van meet af aan op deze juiste wijze voorlicht. Met deze conclusie is de overstap naar de agrarische problematiek van van daag helaas niet zo heel erg groot meer! Ook wij moeten dagelijks vechten voor een boterham met hetzelfde beleg wat ook andere bevolkingsgroepen in ons vaderland hebben. Ook wij hebben vorig jaar naar machtsmiddelen gegrepen, waarmee wij onschuldige me deburgers, gedurende, overigens slechts korte tijd, in hun werkzaam! .eden en vrije tijd belemmerden. Al deze zaken zijn best te voorkomen door goed over leg en door een wederzijds open en eerlijk gesprek. Dat open en eerlijk gesprek zal bij de nieuwe prijsvaststel ling in Brussel en bij de uitgestelde behandeling van de Landbouwbegroting in ons parlement zeker nodig zyn- Thans nog dichter bij huis blijvend, moeten wij con stateren dat er op Tholen en St.Philipsland nogal wat 't Is met het werk in de WESTHOEK wel gebeurd. De vorst kwam natuurlijk toch nog weer als spelbreker. En wanneer we dit schrijven beeft ons dit weertype toch weer extra zorgen gekost. Voor de bietenhopen, die er nog waren, moesten weer extra voorzieningen ge troffen worden, 't Vreemde is altijd, dat zulke akkefiet jes in het weekend plaatsvinden. Door de uitbreiding van het bietenareaal, vraag je je wel eens af, hoe het alle maal zou gaan wanneer de vorst nu eens vroeg zou in zetten? 't Is al lang geleden dat zo iets gebeurde. Het natte najaar van 1974 kwam ook maar eens in de zoveel jaar voor, maar verleden jaar was het wel prijs! En waarom zou dat met de vorst ook niet eens kunnen? Zo te zien zal de bietencampagne '75 het echter wel redden en de fabrieken zuLlen een uitermate gunstige campagne maken. Het verloop van de leveringen schijnt niet overal tot tevredenheid van de leveranciers verlo pen te zijn. 't Is ook wel moeilijk om het ieder naar de zin te maken! En niet altijd is de medewerking van alle leveranciers optimaal! Zo gaat 1975 dus naar zijn einde. Een jaar, waar de boer in 't algemeen met tevredenheid op mag terugzien. De uitkomsten zullen enorm uiteenliepen. Er zullen hele goede, maar er zullen ook zeer matige uitkomsten zijn. Wat de werkzaam!" .eden betreft kunnen we niet anders zeggen dan: ,,'tWas geweldig!" Met veel gemak en dan ook met veel plezier, hebben we de werkzaamheden kunnen verrichten. tWas echt: „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landsman heen". En al is het dan bantse deel was deze ruilverkavéling belangrijk in ver band met de ontsluiting en de afwatering voor het Zeeuwse deel waren de aanpassingen in de waterafvoer van bijzonder groot belang. Geplande verbeteringen kunnen nu niet plaatsvinden, waardoor de streek, in zijn geheel, steeds verder achter op komt! Jammer! taalt", is niet zó maar een kreet, maar heeft vérstrek kende gevolgen voor de veehouders. Wie echter niet loost op de oppervlaktewateren valt buiten de heffings verordening en zo foebben we kunnen constateren, dat vele veehouders thans weer maatregelen nemen om de gier op te vangen. De omstandigheden zijn van bedrijf tot bedrijf meestal erg verschillend, maar het voornaam ste is dat we een oplossing vinden waarmee we voldoen aan de eisen welke de wet in deze stelt. Op den duur zal deze aanpassing van het bedrijf zeker goedkoper zijn dan de aanslagen van de millieubelasting over een reeks van jaren. Vanwege de zware regenval in de vorige maand is ook het mestvee wat eerder opgestald dan eerst ver wacht werd. Hoe langer het vee buiten loopt, hoe lager de kosten zijn, maar daarbij mogen we de toestand van de weiden toch niet uit het oog verliezen. Voor velen is het houden van mestvee een zekere hobby. Het. totaal aantal uren, dat men er mee bezig is, worden niet alle gerekend, zoals eigenlijk met vele obby's het geval is. Als men echter zo'n 15 stuks mestvee houdt, dan kruipt er toch een lieve cent in en is het wel van be lang te weten wat de totale kosten zijn. Een deskundige van de voorlichtingsdienst kan ons behulpzaam zijn bij deze kostenberekening van de eigen voedermiddelen en Barenbrug Holland B.V., Postbus 4, Arnhem. Tel. (085) 431051 kritiek is op de gang van zaken bij de N.K.T.V. wat be treft de onderhandelingen over de kontraktprijzen van conservenerwten Terwijl „de betrokken commissie" (wie zijn dat?) meedeelt dat ze het niet eens zijn geworden en dan de verantwoordelijkheid, maar direkt zonder verder advies aan de betrokken telers overlaat, blijft de conservenin- dustrie bij monde van hun commissionnairs beweren dat de N.K.T.V. wel accoord is gegaan met de „bevroren" voorwaarden van 1975. Nou, en daar sta je dan als betrekken teler met een bouwplan voor 1976 in je hoofd waarin je conservenerwten hebt opgenomen, meestal om dat andere gewassen als aardappelen, suikerbieten en granen niet passen. Dan gaan er toch weer een aantal boeren overstag, want anders neemt die conservenindustrie misschien die erwten niet meer. Wel, op dat moment Lieeft die conser venindustrie het nu juist aan laten komen! Als er maar „enkele schapen over die dam" zijn gekomen, dan zul len de andere graag of niet-graag toch wel moeten vol gen! Daarmee heeft de industrie ons weer andermaal tegen elkaar uitgespeeld en is tevens de veel te geringe solidariteit op dit terrein van de boerenbevolking an dermaal aangetoond, en-ons met de vraag achterlatend, hoe lang wij ons nog op deze wijze als speelbal zullen laten gebruiken? In alle opzichten te laat! 's-morgens wel eens vroeg en al is het dan 's-avonds wel eens wat laat: het hindert ons niet! Altijd rekenen we ei nog op, dat ons werk in Den Haag noig eens die erken ning zall krijgen, waar het recht op heeft. Het lijkt ons beter, daar in 1976 nog eens op verder te borduren Eersl gaan we Kerstmis houden en Oud en Nieuw vieren er dan opnieuw aan de slag. De schrijver van deze rubriek wenst u en de uwen opred', t goede Kerstdagen en een goede Jaarwisseling toe! (Zie verder pag. 26) ons tevens adviseren wat in wezen het goedkoopste voer is. Op school hebben we moeten leren rekenen, maar als boer moeten we ook nog steeds veel rekenen om de zaak maar enigszins sluitend te houden. Het buitenwerk is nu mooi op tijd aan de kant. De ploegen en de verdere inventaris zijn schoongemaakt en de suikerbieten zijn afgeleverd. Voor ons gevoel zitten we nu in de winter en kan het wat ons betreft gaan vriezen. Gezien de vele wilde ganzen op het land en in de lucht, verwachten we.ook een behoorlijke winter. Al een poos geleden hebben de mode-ontwerpers dezelf de voorspellingen gedaan en hun nieuwe collecties zijn daarop geheel afgestemd. Als deze prognoses niet klop pen, blijven ze ongetwijfeld met grote voorraden zitten en daarom wordt door hen grote waarde gehecht aan goede weersvoorspellingen op lange termijn. Vorige herfst is er een geweldige vraag naar regenkleding ge weest en een winter is er toen eigenlijk niet meer ge weest Als zelfstandige moet men steeds waakzaam zijn en de vraag van het publiek goed in het oog hou den Ook een boer meet steeds vooruit denken en daar bij proberen de plank raak te slaan. Wij van onze kant hopen, dat u daarin mag slagen en wensen u al bij voorbaat prettige feestdagen toe en bovenal m alles een goed en gelukkig nieuw jaar!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 25