MET BESLAGEN EN BEVROREN RUITEN HEBT U ONVOLDOENDE ZICHT EN DAARDOOR BENT U EEN GEVAAR OP DE WEG VERZEKERINGSINSTELLINGEN VAN. .DE Z'LM .Wie goed doet goed ontmoet!" Financiële hulp aan ondernemers Agrarische bedrijven 23 9 ?l KTOG enkele dagen scheiden ons van een nieuw jaar. Dan gaan we de balans opmaken over 1975. Een spannende tijd is dat, zowel voor u als voor ons. Dat is ook de tijd van de overpeinzingen. Wat hebben we goed gedaan en wat was er fout. Ging er meer fout dan goed? Wat gaan we daar aan doen? We zijn juist in deze dagen weer boordevol goede voornemens. Dat moet je wel iede re dag zijn, maar het is al een lichtpunt als je rondom de Kerstdagen (jaarwisseling) boordevol goede voornemens bent. Laten we de gebeurtenissen in het afgelopen jaar als een film aan* ons voorbij glijden; dan konstateren we dat er toch nog ontzettend veel prettige mensen zijn! Dit mag wel eens gezegd worden, want het lijkt er soms op, dat aardige mensen een speld in een hooiberg zijn. Vooral als het om geld gaat, worden zeer-vele mensen hebberig. Juist met diegenen, die in woord eh^-ge schrift verkondigen, dat ze niet voor zichzelf pleiten en eigenlijk altijd voor een ander op stap zijn, moet je oppassen. Wij hebben er dan ook geen moeite mee als iemand materieel aan zichzelf denkt. Als het maar eerlijk en zonder verdraaiing van fei ten gesteld wordt. Dan is het n.l. mogelijk de stellingen onder zakelijke motieven te betrekken. Wee diegene, die de zaak tracht te belazeren en die zijn er ook, maar in veel geringer aantal dan eerlijke men sen. Vandaar, dat wij uit ervaring sprekende, durven stel len: er zijn zoveel prettige mensen! J^ENSEN. die met hun problemen eerlijk bij je komen en uiteraard op je eerlijke beoordeling mogen re kenen. Het onderhoud kan en moet zakelijk zijn, maar nipt zo zijn. dat een ontevreden klant na een gesprek voldaan naar huis gaat. zonder dat hij zijn zin heeft gekregenl Dit kan, daar zij'n wij van overtuigd. Het kan ook andersom: dat een tevreden mens na een gesprek onvoldaan naar huis gaat. Er is dan ergens kortsluiting ontstaan. Wij zeg gen dan: wat stom toch; dat kon toch anders. In de menselijke verhoudingen gaat het om een prettig kontakt; om de toon die de muziek maakt; om één ons takt, inplaats van één kilo verstand, om goed te luisteren i.p.v. zelf steeds te praten. Dat houden wij onze medewerksters en medewerkers dagelijks voor en dat willen wij onze lezeressen en lezers voorhouden. Met deze simpele spelregels hebben onze stafleden wel eens moeite en u waarschijnlijk ook. Niettemin achte" wij ze van eminent belang, waaraan zeer zeker r.cg een aantal spelregels zijn toe te voeger. Vccrzover iTceze simpele spelregels nog niet toepaste, oegin er alvast mee' JN dit Kerstnummer wilden wij het eens niet heboen over premievergelijkingen; nieuwe verzekerings- vormen etc. Daar hebben we in 1976 weer gelegenheid genoeg voor! Ditmaal willen wij u dank zeggen voor uw vertrouwen, uw vele prettige kontakten, de aard,ge brie ven,- ook namens onze medewerksters en medewerkers! Tot besluit nog enkele opmerkingen van een groot filo soof: Verspil uw krachten niet met klagen: zelfs niet in de uiterste nood". ,,Het vervullen van de dagelijkse taak, gekruid met een goed humeur, is een bron van geluk". ,,Een hartelijke groet is een natuurlijke vreugde". Wij wensen u en de uwen goede Kerstdagen toe en een voorspoedig 1976! deL. bedrijfsuitkomsten in de land- en tuinbouw in 1975/76 zijn gemiddeld gezien de huidige om standigheden niet onbevredigend geweest. Desondanks moet er worden verwacht, dat op een aantal bedrijven met een geringe weerstandskracht, dit jaar een laag in komen wordt behaald. Het voortbestaan van het bedrijf en derhalve van de inkomensbron voor de ondernemer staat daarmede op het spel. Ondernemers van dergelijke bedrijven kunnen een beroep doeii op de Rijksgroeps regeling Zelfstandigen voor het verkrijgen van financië le bijstand. Overleg tussen het ministerie van Landbouw en C.RJVI. heeft het volgende resultaat gehad. WIE KOMEN IN AANMERKING? ALGEMENE voorwaarden voor het in aanmerking kunnen komen voor bijstand die van toepassing is op iedere zelfstandige ondernemer zijn: de hulp nodig is: er moeten financiële moeilijkheden bestaan of dreigen, die niet op andere wijze zijn op te lossen; de moeilijkheden zijn tijdelijk de verwachting moet bestaan, dat na de hulpverlening het bedrijf weer vol doende inkomen voor de ondernemer zal opleveren; de hulp is verantwoord, het bedrijf moet levensvatbaar zijn. VOOR de groep ondernemers, die de laatste jaren een inkomen behaalden van minder dan ca 20.000 en daarmede in de bestaanskosten van hun gezin konden voorzien, zal voorts het volgende van toepassing zijn. Indien het inkomen in 1975 bij deze ondernemers niet toereikend is om in het levensonderhoud van het gezin te voorzien, zal de bijstand als regel kunnen worden ge geven in de vorm van een bedrag om niet. De vermogens positie van het bedrijf zal immers veelal toch reeds zwak zijn, terwijl het aangaan van nieuwe financiële verplich tingen het inkomen nog meer zal doen dalen. De toe te kennen bijstand zal ten hoogste bedragen het verschil tussen de zogenaamde bijstandsnorm voor zelfstandigen (ca 20.000,minus het inkomen in 1975. VERSOEPELDE AAN VRAAG PROCEDURE AANVRAGEN voor de verkrijging van bijsstand moe- ten worden ingediend bij de gemeente, waarin de boer of tuinder woonachtig is. De aanvrage kan echter ook worden ingediend door bemiddeling van de Dis trictsbureauhouder DJ5.H.) van de Stichting Uitvoe ring Landbouwmaatregelen. zoals geschied is bij de wa teroverlast in zuid west Nederland, Men behoeft dan niet zelf naar de gemeente te gaan. Maakt men gebruik van de medewerking van de D£.H, dan kan men VANAF 5 JANUARI 1976 op diens kantoor een aanvraagformulier invullen, dat naar de gemeente zal worden doorgezonden Bij het indienen van de aan vraag dient men tegelijkertijd de bcekhoudverslagen van de laatste drie jaren (1972 t m 1974) bij de D.B.H. in te leveren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men voor het indienen van een aanvraag advies kan vragen aan en overleg kan plegen met de voorlichtingsdiensten van de organisaties (de sociaal-economische voorlich ters). BESLISSING gemeente beslist op de ingediende aanvrage. Des gewenst kan de gemeente aan de Hoofdingenieur- Directeur voor de Bedrijfsontwikkeling het verzoek rich ten een rapport over het bedrijf op te stellen. Daartoe zal een medewerker van die dienst een bezoek aan het bedrijf van de aanvrager brengen. Na ontvangst van dat rapport zal de gemeente een beslissing nemen, waarvan de aanvrager schriftelijk in kennis wordt gesteld. In het geval van een gunstige beslissing zal de gemeente zorg dragen voor uitbetaling van dé bijstand aan de betrok kene. LS men met twee mensen die gaan trouwen een ge- sprek heeft over de vraag of men al dan niet op eigen goed", zoals men in de wandeling zegt, dat wil in de wettelijke terminologie zeggen, op huwelijkse voor waarden zal trouwen, dan komt ook aan de orde welke huwelijkse voorwaarden men eventueel zal kiezen. Op dit punt blijkt dan, dat er nogal sprake is van een misverstand. Dikwijls komen wij dan tegen dat men denkt, dat er slechts één vorm van huwelijkse voorwaar den is. Iedereen die „op eigen goedgetrouwd is, zou, dat denkt men dus, dezelfde regels hebben getroffen. Die mening is echter niet juist, In ons Burgerlijk Wet boek komen verschillende stelsels van huwelijkse voor waarden voor. Bovendien heeft men ook nog het recht daarvan afwijkende voorwaarden, op te stellen. Ons hu welijksgoederenrecht is n.l. in hoofdzaak aanvullend recht. Dat wil zeggen dat het alleen geldt als de partijen niet anders overeenkom.en. TT IJ huwelijkse voorwaarden kan men meer of min- der ver afwijken van de wettelijke gemeenschap van goederen. Men kan b.v. trouwen in gemeenschap van vruchten en inkomsten. Als men dit doet ontstaan er in principe in een huwelijk drie vermogens, n.l. een privé- vermogen van de vrouw, een privé-vermogen van de man en een gemeenschappelijk vermogen. Het privé-vermogen van elk van de echtgenoten be staat uit de goederen die ze bij de aanvang van het huwe lijk bezaten en die ze door erfenis, door een legaat of door schenking tijdens het bestaan van het huwelijk krijgen. Goederen die ze in de loop van de tijd dat ze getrouwd zijn verkrijgen, op andere wijze, b.v. door koop, zijn meestal gemeenschappelijk eigendom. Alleen als deze laatste, toen ze verkregen roerden, geheel met eigen geld zijn betaald (d.i. dus met privé-geld van één van de echt genoten) dan zijn ze privé-goed. SCHULDEN zijn privé-schulden vis ze bestonden toen het huwelijk werd gesloten of drukken op geërfde, gelegateerde of geschonken goederen. Verder zijn privé die schulden die alleen maar de persoon of de eigen goe deren van een van de echtgenoten betreffen, mits die schtdden niet helemaal of gedeeltelijk uit de inkomsten betaald plegen te worden. Dit laatste is al vlug het geval. Daardoor zullen vele schulden in de praktijk gemeen schapsschulden zijn. Goederen en schulden die behoren tot het bedrijf of be roep van één van de echtgenoten blijven privé-eigendom. behalve als het „registergoederen"zoals b.v. onroerende goederen betreft. Winsten of verliezen uit het bedrijf of beroep van een van de echtgenoten komen ten laste van het gemeen schappelijk vermogen. De vaststelling van wins: of ver lies moet gebeuren naar normen die in het maatschappe lijk verkeer als redelijk beschouwd worden. Tegen pogin gen om de andere echtgenoot rc benadelen via een beslo ten vennootschap enz., waarin de ene echtgenoot een overwegende invloed op de winstbestemming heeft, bevat de wet een speciale bepaling. A LS u het voorgaande overdenkt, :iet u dat bij de ge- meensehap van vruchten en iInkomsten de waarde vermeerdering of -vermindering van goederen die de echtgenoten bij huwelijk hebben of later van hun kant krijgen, privé blijven. Wat zij gezamenlijk gedurende het huwelijk besparen komt aan hen allebei ten goede. In het algemeen vindt men dit een redelijke regeling. Er zitten ook wel bezwaren aan het vruchten- en in komstenstelsel. Het is bijna onvermijdelijk, dat d*-' i°°P van de jaren, gelden die privé waren, gebruikt worden voor aankoop van gemeenschapsgoederen of bestrijding van gemeenschappelijke uitgaven. Daaruit vloeit dan voort dat een echtgenoot een vordering op de gemeen schap krijgt. Het omgekeerde kan ook gebeuren. Met gemeenschapsgelden kunnen privé-sehulden wor den afgelost. Dan krijgt de gemeenschap een vordering op één van de echtgenoten. Alsna vele jaren een huwe lijk. b.v. door overlijden wordt ontbonden, is het dikwijls niet eenvoudig precies vast te stellen hoe groot elk ver mogen is. vooral omdat de administratie op dat punt ge durende zoveel jaren ook niet alles meer aan het licht brengt. Men moet dan soms wat knopen doorhakken om tot een redelijke opstelling te komen. Meestal lukt dit ge lukkig wel. De konklusie moet zijn dat de gemeenschap van vruchten en inkomsten veelal een goede vorm van huwelijkse voorwaarden blijkt tc zijn! PAAUWE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23