Kleine kroniek van Kerstmis T f I 15 EMILE BUYSSE SINT-ANDRIES 1 Tot en met 1913, vlak voor de eerste wereldoorlog dus, maar vooral tussen 1880 en 1900 was het in Brugge de gewoonte, dat op Kerstavond groepjes „carols" mèt een draaiende ster op een stok, en drie der jongens of mannen verkleed als de Drie Koningen, door de straten trokken om van huis tot huis te gaan zingen. „Carols" waren en zijn er nog al tijd: koorknapen-kerkzangertjes. Guido Gezelle luisterde reeds in 1835'40 naar die „carols". „Carol' is nóg de naam van kerstliederen in Engeland. it Paus Julius I stelde pas in het jaar 351 de Kerstda tum op 25 december. Daarvoor had men de geboorte van Christus herdacht: 6 januari, 28 maart, 20 april of 20 mei. Het is overigens wel zeker, dat 2425 december niét de nacht was waarin de Zoon Cods werd geboren. De jongste onderzoekingen zeggen: vermoedelijk in mei! it Er is nog altijd een kleine groep van mensen in de Amerikaanse staat Louisiana die Kerstmis vieren in het voorjaar. Het zijn afstammelingen van de bemanning van een Engels schip, dat rond 1750 in de Golf van Mexico verging. it De Verenigde Staten waren laat met het in voeren" „van de Kerstboom. Eerst in 1851 plaatste een dominéé, uit een familie van Duitse „landverhuizers" er een in de kerk, voor de avond-Kerstdienst. Een heel klein meisje zei tot haar moeder: O, kijk toch eens mammie, de do minéé heeft een groene boom met allemaal lichtjes van Onze Lieve Heer uit de hemel gekregen! Of de groene boom die bij ons de Kerstboom is, af komstig is van de zeer oude Romeinse feesten rond het begin van het nieuwe jaar, de z.g. „Saturnalia", dan wel of hij van Germaanse oorsprong is, weet men niet. it Zeker is dat „ónze Kerstboom" voor het eerst vermeld wordt in een handschrift uit Elzas-Lotharingen van rond 1803. De boom hing, evenals later ook in det Rijnland het geval was, aan de zolder, was met rode linten versierd en behangen met vergulde noten ('n oud-Germaans vrucht- baarhei,dssijmbool, èn met appelen. it Pas vorig jaar, winter 1974'75, verklaarde een Zwitsers predikant, dat de oorsprong van de Kerstboom gezocht moet worden in een vervorming van de „Levens boom''. De versiering bestond uit appelen, herinnerend aan het Bijbelverhaal over Adam en Eva. Derhalve werd aanvankelijk als „Kerstboom" een echte appelboom met vruchten gebruikt (in de Elzas en in een deel van Zwit serland). Omdat vruchtdragende groene appelbomen on vindbaar zijn in december, nam men een andere, wél groene boom en behing die met rode appelen uit de „wintervoorraad". it Het eten van kalkoen op Kerstmis stamt uit Engeland, waar men er rond 1750 mee begon. Waarom de kalkoen „turkey" heet, is onbekend. De dieren komen niét uit Turkye, maar uit Noord-Amerika. it In verscheidene Brugse kloosters, o.a. in het 12e eeuwse Sint-Janshospitaal (waar het Hans Memling-mu- seum is), bewaart men nog ééuwenoude „kerstkribbe tjes". Het van oorsprong wel 6 eeuwen oude klooster van Sinte Godelieve te Brugge bezit een van de schoonste: een gothisch Kerst wiegje dat uit de 15e eeuw dateert. Het werd in de Kerstnachtmis gebruikt! Er werd een popje in gelegd en bij het wiègende „bedje" zongen de klooster zusters: Nu wiegen wij, nu wiegen wij, dat aldersoetste Kindekijn. Een zéér blij-klinkende melodie, waarbij niet alleen het „kribbetje" wérd gewiegd, maar waarrond soms de nonnetjes een langzame dans uitvoerden! it In Ierland geldt nóg het volgende „volks-bijgeloof": Volle maan op Kerstavond voorspelt een ongunstig ko mend jaar. Brandt het Kerstvuur hoog en helder, dan staat een voorspoedig jaar te wachten. it De „Kerstman" heet in Amerika Santa-Claus, een overblijfsel van „Sankt-Niklaus", door Duitse immigran ten daarheen meegebracht. Sinterklaas op 56 decem ber wordt er niet „gevierd". In de stad Albion, in de staat New-York, stichtte Charles Howard in 1937 een „School voor Sinterklazen", Santa Claus dan, Kerstmannen. Na 18 lessen werd een examen afgelegd en kreeg men al of niet een diploma dat de .leerling" het recht gaf zich „Mr. Santa Claus" te noemen. it De duurste kerstboom van de wereld zal dit jaar wel in Tokio staan. Het is een boom van bijna 3 m. hoog, van kunststof, die een twintigtal juweliers van de stad „voor hn promoti'e-verkoop" behangen hebben met „geschen ken voor KerstmisNieuwjaar", die louter bestaan uit sieraden, met edelstenen ter waarde van in toaal ongeveer twaalf miljoen gulden. De kostbaarste „steen" is een dia mant van 19.53 karaat, die 4 miljoen gulden waard is. it In het zuidelijkste deel van Ierland geloven oude mensen nog, dat de bessen van de mistletoe (maretak), op Kerstnacht geplukt op een soldatengraf, bij kaars licht worden tot „echte mensentranen". In die streek zegt men ook dat in de Kerstnacht Judas als „geest" weer op de wereld komt. Wie dan in de spiegel kijkt, ziet Judas' gelaat achter het zijne? Doch ook het Christuskind „wan delt" in de Kerstnacht door d'e dorpen. Daarom plaatst men brandende kaarsen voor de vensters der kleine, lage dorpshuizen. Het gothisch „Kerstwiegje", 15e eeuw, uit de Ste Gode lieve-abdij te Brugge. it In 1846 werden in Engeland de eerste speciale Kerst kaarten gedrukt. De oplage van 1.000 stuks was zo vlug uitgeput, dat er in allerijl nog een paar duizend bijge maakt moesten worden. Het was overigens al (in Duits land o.a.) in de 15e eeuw bij rijke mensen gewoonte, dat men elkaar „kers-brieven" schreef, vaak fraai met de hand versierd en met een „heilwens" in schoonschrift. it Tussen 1580 en 1582 werd door paus Gregorius een verbetering aangebracht op de „Juliaanse tijdrekening" (van keizer Julius Cesar afkomstig). De wérkelijke duur van het jaar, het zonnejaar, de tijd n.l. waarin de aarde om de zon draait, is wat méér dan 365 dagen! en dus lan ger dan de Juliaanse kalender aangaf. In 1580 was „de tijdrekening" zover achtergeraakt, dat Gregorius een zeer belangrijke correctie aanbracht. In de oude Zuide lijke Nederlanden (België, Vlaanderen) sloeg men der halve 10 dagen over. De laatste dag van het jaar 1582 was 21 december, zodat het jaar 1583 begon: 22 december, dat werd 'dan 1 januari 1583. Maar dat bracht mee, dat er in 1582 geen Kerstdag zou zijn geweest. Dat kon niet!, zodat men Kerstdag vierde „op de dag in 1583" waarop bij behoud .van de oude kalender de Kerstdag zou zyn gevierd. En dat was in 1583 derhalve op 4 januari'. it In of rond 1850 is in Frankrijk het aldaar bekendste en beroemdste Kerstlied ontstaan: „Minuit, Chrétiens", tekst van Capp'eau de Roquemaure, een bekend (een beetje berucht) tekstschrijver van „komische opera's". De melodie werd gecomponeerd door Adolphe-Charles Adam, die een allesbehalve kerkelijk man was. Hij was een van de eerste socialisten en hijzelf noemde zijn „can- tique de Noël": „De Religieuze Marseillaise"! it Maar veel bekender dan „Minuit, Chrétiens" is het „Stille Nacht", dat zelfs in Zuid-Amerika gezonden wordt, o.m.thans door de groep „Los Mayos", onder de titel: „Noche buena, noche sancta". Het „Stille Nacht, heilige Nacht" werd in het Oostenrijkse dorp Oberndorff gebo ren, in 1818, op een melodie van de organist van het kerkje: Franz Gruber. Pastoor Joseph Mohr van het dorp had een tekstje gemaakt, en Gruber speelde op Kerstavond 1818 voor de 'eerste maal het lied, op gitaar, omdat het kerkorgeltje kapot was, en hij zong er samen met de pastoor de fijne, innige tekst bij. Reeds in 1834 werd het „Stille Nacht" opgenomen in een paar liederen bundels voor de Oostenrijkse en Duitse jeugd. Franz Gru ber overleed in 1863. it In het Middeleeuwse Vlaanderen, vóór 1450, vierde men niet alleen le Kerstdag en 2'e Kerstdag, maar ook de derde, vierde,tot 7e of 8e Kerstdag toe. Het was een periode waarin door de ambachtslieden en hun knechten niet werd gewerkt. De Vlaamse steden schonken in dié lange Kerstweek de armen extra brood, brandhout, turf en wat kleding. Op de Burg in Brugge brandde een groot „Kerstvuur", waarbij de armsten zich „elke dag wat kon den warmen". it Van 1840 tot en met 1974 heeft het in Engeland op Kerstavond maar negen of tienmaal gesneeuwd. Op Kerstdag zelf daar: 13 of 14 keer. it In Rome vindt nog elk jaar de „Kerstnachtmis" plaats in de kerk van Santa Maria Maggiore( H. Maria de Meer dere), die „volgens de overleving" gebouwd werd naar het model van de basiliek van Bethlehem. it In de Indische Oceaan ligt een klein eiland dat „het Kersteiland" wordt genoemd. Het werd, niet ver van huidig Indonesië, door schepelingen in de 18e eeuw ont dekt. Overigens heet ook de Zuidafrikaanse „provincie" Natal naar „d'ë Geboorte van Christus". Het land moet op Kerstdag, ongeveer 150 jaar geleden, die naam van „pio niers" hebben gekregen. it Het eerste speciale Kerstnummer van een krant werd in 1850 in Londen uitgegeven! Door niemand minder dan de beroemde schrijver Charles Dickens, die het blad ook grotendeels met zijn proza heeft gevuld, 125 jaar geleden. B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15