„Oude boerderij en in Zeeland" „KLEIN DUINVLIET" te Aagtekerke (xxxv) 10 W. E. P. VAN IJSSELDIJK rx E boerderij „Klein Duinvliet" te Aagtekerke ligt niet ver ten noordoosten van Domburg aan de weg naar Oostkapelle en, volgens de gemeentekaart van J. Kuyper uit 1866, nog net op het gebied van de oude heerlijkheid Aagtekerke. Een veel oudere kaart van Walcheren, n.l. die van D. W. C. en A. Hattinga uit 1753 geeft de ligging van dit landbouwbedrijf ook reeds duidelijk aan en nog eens honderd jaar eerder is de boerderij al ingetekend op de z.g. Visscher-Romankaart uit ca. 1655. Het is dus wel zeker, dat op de hier bedoelde plaats langer dan drie eeuwen ach tereen deze hofstede was gelegen, al was dat zoals hierna zal blijken lange tijd een bedrijf van zeer bescheiden omvang. De hoeve lag steeds precies in de uiterste hoek van Aagtekerke, waar dit gebied grenst aan de heerlijkheid van Oostkapelle en nog juist aan de zuidkant van de toen malige Domburgse Zandweg. Het steentje met initialen en bouwjaar in de gevel. DE NAAM VAN DE HOFSTEDE r\E naam „Klein Duinvliet" wettigt wel de veronderstelling, dat er een gro ter, of zonder meer ander Duinvliet aanwe zig is of geweest is, hetgeen dan ook in derdaad zo is. Deze nauwe verwantschap maakt het noodzakelijk over het eigenlijke „Duinvliet" eerst iets te vermelden. Zoals wel bekend, was het gebied tus sen Domburg en Oostkapelle, en dan voor al de strook gronden langs de binnenkant van de duinenrij, vanouds in trek door de uitgestrekte bospartijen, waarin zich de 18e eeuwse gegoede stand een reeks opval lende buitenplaatsen had doen verrichten. De genoemde kaart der Hattinga's van 1753 vermeldt er verschillende direct ten n.o. van Domburg en bij één daarvan is de naam Duinvliet te lezen. Deze buitenplaats met in totaal toen omstreeks 90 gemeten bossen, tuinen, e.d. was eigendom van Mr P. E. van de Perre, die het bezit in 1784 overdeed aan zijn broer, Mr Joh. Adr. van de Perre. Royale grote kamers en werkvertrekken liggen aan beide zijden van de tot de ach tergevel lopende gang. Boven de kelder ligt een opkamer van groot formaat. De ge noemde kelder is van een plavuizen vloer voorzien, welke echter later met een spe- cielaag is afgedekt. De reden daarvan is een gevolg van de oorlogsramp in 1944, toen ook hier het zeewater door de bres sen in de zeedijken 't terrein overspoelde en bij hoogwater ca één meter om en in de gebouwen stond. Het na de drooglegging in de muren achtergebleven zout laat ook nu nog zijn nawerking zien in de steeds af brokkelende cementlaag langs wanden en gewelf van de kelder. Deze is overigens meestal wel droog. Oude tegels zijn in deze woning niet te vinden, om de vrij duidelijke reden, dat dit kapitale huis nog slechts 130 jaar oud is. Het werd in 1845 gebouwd en een kleine ingemetselde steen in de zijgevel getuigt daarvan, waarover hierna meer. Moge dan deze woning van formaat niet kunnen bogen op een leeftijd van meerde re eeuwen, de woonkamer van de familie Een gedeelte van de schuur is ingericht voor de veehouderij, welke wel een deel van het bedrijf vormt, doch van beperkte omvang is met ca 15 melkkoeien en wat jongvee, waaronder een klein aantal slachtossen. OUDERE GEBOUWEN IA/E schreven hiervoor dat op deze v plaats al enkele eeuwen lang een landbouwbedrijf zij het van kleinere om vang was gevestigd. Toen waren er dus oudere gebouwen dan de huidige. Zo is b.v. op een kaart uit omstreeks 1830 dui delijk te zien, dat zowel huis als schuur toen een andere ligging hadden. Zowel de woning en zeer waarschijnlijk ook de schuur zijn daarna door een nieuwe eige- ien in de verschillende perioden was, dient nauwkeurig bepaald te worden in welke hoek of blok het bedrijf en de gronden la ge. Het gebied van Agtekeke kende in de onderhavige omgeving 3 blokken, t.w. te gen Domburg aan de Jan Willem Kodde- blok, wat ten zuiden en noordoostelijk daarvan de Matthijs Hanne Willems-blok en in de hoek tegen 't gebied van Oostka pelle: de Willem Eewoutsblok. Bij het be schouwen van de oude kaarten viel een perceel op dat De Broodkist werd ge noemd. De naam zou kunnen duiden op een stuk land, dat goede opbrengsten van graan beloofde; het lag echter buiten de 3 genoemde blokken, doch in de Jan Piet Geersblok, die hier verder geen rol speelt. Wel is dit het geval met het gebied ge- Deze laatste stierf kinderloos en de be zitting ging over op Mr Martinus J. van de Perre, heer van Westkapelle. Deze bezat daarmee al de bossen en overige gronden, van Domburg tot het kasteel Westhove, waaronder ongetwijfeld ook landerijen aan de andere zijde van de straatzijde van laatstgenoemde plaats naar Oostkapelle, waar de hier besproken hofstede ligt. Reeds vóór het midden van de 18e eeuw was hier dus vrijwel alles in handen van deze en andere vooraanstaande families, evenwel met uitzondering van de toen nog kleine boerderij, die lange tijd in landbou wershanden bleef. Het is dan ook waar schijnlijk, dat eerst toen daarin verande ring kwam, er de naam „Klein Duinvliet" aan werd gegeven, zoals die nu nog luidt. We komen op de situatie en optredende veranderingen in vorige eeuwen terug, na eerst de huidige hofstede wat nader te hebben beschouwd. DE GEBOUWEN l/OMENDE van Domburg in de richting Oostkapelle passeren we rechts al gauw een oude buitenplaats, op enige af stand van de weg gelegen in een parkach tig landschap. De naam ervan is „Duin vliet" of „Klein-Duinvliet", genoemd naar de oude buitenplaats, die aan de andere zijde van de weg lag. Even verderop staan bij een smalle inrit twee gemetselde stenen palen, welke de toegang tot de hofstede aangeven. Tussen dichte begroeiing ligt op korte afstand de boerderij, waarvan het kapitale woonhuis onmiddellijk opvalt. Dit huis heeft een grondoppervlak van circa 15 maal 10 meter en een royale toe gangsdeur in het midden van de lange voorgevel. De stijl is die van een éénver- diepingsherenhuis, met de ramen symme trisch in de gevels aangebracht. De grote boerenwoning, omgeven door hoog geboomte. Corré, die er haar domicilie heeft, valt toch wel op door enkele onderdelen van de aan kleding. Behalve door diverse oude meu belstukken, wordt er de aandacht getrok ken door een aan één der wanden hangen de platte kast met glazen deur, waarin een groot aantal opvouwbare huwelijkskaarten uit vroeger dagen is tentoongespreid. We zagen op Walcheren al eerder een derge lijk exemplaar. Een mooie Statenbijbel van meer dan 250 jaar oud kon eveneens moeilijk aan onze aandacht ontsnappen. naar en omdat het bedrijf veel groter werd, door grotere meer passende objecten ver vangen. DE EIGENAREN M vast te stellen, wie eigenaar van de hofstede en bijbehorende perce- naamd Willem Eewoutsblok, groot 21 ge meten en 104 roeden, benevens 1 gemet 6 roeden vroon. Hierin lag en ligt nog de boerderij, die we voor het eerst aantroffen in de overloper van Aagtekerke over het jaar 1636. Daar lezen we: „In den Block daer Wil lem Eewouts plach te wonen, nu Adriaan DE LANDBOUWSCHUUR 70 royaal de woning van „Klein-Duin- vliet" is, zo formidabel is ook de landbouwschuur, die ten dele nog met riet is gedekt. Waarschijnlijk is deze schuur niet veel ouder dan de woning, doch in de ruim an derhalve eeuw van haar bestaan is het ge bruik ervan tamelijk grondig gewijzigd. Werd in vroeger dagen o.a. de graan oogst voorlopig in de schuur opgeslagen om gedurende het wintergetij te worden gedorst, thans is de werkmethode, zoals bekend, geheel anders en is de enorme ruimte in zo'n geweldige schuur ten dele overbodig, alhoewel men er grote voorra den hooi, stro, aardappelen, uien en derg. in kan bergen. Het huidige bouwplan sluit daarbij aan, want waar voorheen de teelt o.a van erwten en bonen belangrijk was, zijn nu de voornaamste produkten de hier- bövengenoemde, met uiteraard ook de sui kerbieten. Volgens de huidige bewoner was er een periode, waarin het noordelijk gedeelte van de schuur als koetshuis in gebruik was. Thans is dat niet meer het geval en is daardoor de beschikbare bedrijfsruimte volledig te benutten. De landbouwschuur, nog gedeeltelijk met rieten dak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 10