MECHANISATIE EN „DOE HET ZELF" NIEUWS Nieuwe aanwinst van Vicon pendelstrooier programma Agar zaaimonitors Tuftec anti-erosie - Kemitec anti-corrosie-systemen 8 Het Walterscheid driepunts-koppelsysteem Monozentra's precisiezaaimachine Het programma van de Vicon Pendelstrooiers is uitge breid met een nieuwe kunstmeststrooier, de 601 S. Aldus meldt ons Vicon Verkoop Nederland b.v. te Lelystad. Het is een strooier met een trechterinhoud van 600 liter met een verlaagde kuip. De vulhoogte is laag gehouden, zodat bij het gebruik van kipwagens de 601 S onder de „graanschuif" geplaatst kan worden. De effektieve strooibreedte bedraagt 1214 m; het strooibeeld is symmetrisch waardoor een goe de overlapping gewaarborgd is. Om iedere gewenste .hoeveel heid per ha te verstrooien is deze 601 S voorzien van een •regelstaaf met 90 standen. De bediening en het onderhoud) zijn zeer eenvoudig. En kele verdere technische gegevens zijn: strooihoeveedheid 53000 kg/ha, gewicht 185 kg, aftakastoerental 540 t/min., hoogte 98 cm en breedte 147 cm. NAAR 50e GRÜNE WOCHE TE BERLIJN Evenals vorig jaar organiseert o.m. Mondial Reizen b.v. te Groningen een reds per luxe touringcar naar de Griine Woche te Berlijn. Vertrek vrijdag 23 januari, terug dinsdag 27 januari vanaf en naar een centraalpunt in Nederland. Kosten 250,per persoon per 2-persoonskamer voor lo gies en ontbijt. Nadere inlichtingen bij de heer W. Sinke - Landbouwhuis - Goes - Tel. 0110015010. Louis Nagel B.V. te Arnhem heeft de alleenvertegenwoor diging verkregen van de Agar zaaimonitors. Daarvan is het type AR-01 ontworpen om onregelmatig zaaien te signa leren iets dat vaak voorkomt door verstopping van de zaai- pijpen en andere storingen. Het systeem bestaat uit een be dieningspaneel, 'tasters en verbindingskabels. Het bedie ningspaneel wordt op de trekker gemonteerd vóór de be stuurder. Een serie signaallampen op het paneel dient om de bestuurder bij onregelmatig zaaien te waarschuwen. Iedere lamp geeft de situatie voor de bijbehorende rij aan. Bij storingen gaat de lamp branden en treedt tegelijkertijd een zoemer in werking. Deze waarschuwing is voor de be stuurder het teken de betreffende zaaieenheddi te kontrole- ren en de storing op te heffen. Hiet AR-01 systeem wordt geleverd in 2 basistypen: voor 6 en 12 rijen. Het principe van de AR-01 is dat het zaad voor elke rij door een taster valt, die een lichtbron en een foto-elektrische transistor bevat. Het zaaien wordt door de tasters op geen enkele wijze belemmerd. Het monitorsysteem kan zo wor den ingesteld dat, als de zaaihoeveelheid) beneden de vooraf ingestelde hoeveelheid komt, een waarschuwingssignaal in werking treedt. Met deze verstelling van de gevoeligheid op het bedieningspaneel kan men het waarschuwingssysteem op praktisch elke zaaihoeveelheid instellen en tevens reke ning houden met verschillende zaadfrakties. Unieke punten bij de AR-01 zijn: Geen geluidsignaal tijdens het heffen van de zaaimachine De mogelijkheid om de installatie te testen, met inbegrip van het waarschuwingssysteem (geluids- of lampsignaal) Bescherming tegen de gevolgen van verkeerd aangesloten kabels ,op de 12 V trekkerakku Aan-uit schakelaar voor elke rij. Het monteren van het AR-01 systeem is zeer eenvoudig en kan door de gebruiker zelf worden gedaan. De gehele installatie is weerbestenclig en het bedieningspaneel is uit gerust met een bevestigingssteun. De tasters en verbindings kabels zijn voorzien van snelkoppelingen. Tijdens de Land bouw RAI, die van maandag 19 t/m zaterdag 24 januari a.s., zal de Agar zaaimonitor worden gedemonstreerd op stand no. 4 en 5 van Louis Nagel B.V. tuigen, constructies, goten, leidingen enz. (om maar enkele te noe men) maar ook bedrijfsvloeren, muren en vloeren van melk- lokaal, betonnen (afvoer)goten, putten enz. kost veel tijd en geld. Door vocht,aantasting door luchtverontreiniging en mechanische slijtage van de beschermlaag moet regelmatig onderhoud plaatsvinden, dat enorm arbeidsintensief kan zijn. Nieuwe produkten Kemitec en Tuftec zijn zgn. „coatings" die kosten- en tijdbesparend in de onderhouds- sektor kunnen worden toegepast. Kemitec coating is geschikt voor toepassingen die be schermd moeten worden tegen chemische (schoonmaakmid delen als zuren, zouten, alkaliën enz. Tufte is een „harde" coating ter afdekking en voorkoming van slijtage. Beide produkten zijn slag- en stootvast, flexibel, vormen een vol ledige waterdicht afsluitende laag, hebben een enorme hech ting op de ondergrond en verdragen temperatuurschomme lingen tussen 23° C tot 180° C. Produkten die naadloos met kwast, roller of spuit op elke ondergrond zijn aan te brengen. Leverbaar in 12 verschil lende kleuren. Als richtprijs vermelden we dat deze op ca. 10,per m2 gesteld kan worden een en ander afhankelijk van de laagdikte en poreusheid van de ondergrond. Inlich tingen bij Europe Trading, Grauwe Polder 32A, Etten-Leur, postbus 126, tel. 01608—14943 -14352. De vraag naar koppelsystemen voor driepuntswerktuigen is steeds groter geworden, omdat dergelijke koppersystemen het mogelijk maken zware werktuigen door middel van „één- mansbedierïing" te koppelen. Vooral bij zware werktuigen is het koppelen, zelfs met behulp van meerdere personen en met veel handigheid van de trekkerchauffeur, een ge vaarlijk karwei. De tot nu toe op de markt gebrachte kop- pelsystemen boden nauwelijks een lonende en technisch vol maakte oplossing voor het koppelen. Bij het oplossen van dit probleem moet namelijk mede rekening worden gehouden met het reeds in gebruik zijnde machinepark. Men mag er niet van uitgaan, dat alle trek kers en werktuigen van één bedrijf of coöperatie, gelijk tijdig van een koppelsysteem worden voorzien. Om die reden is de wens ontstaan universele driepunts-koppelsystemen toe te passen voor zowel oude als nieuwe werktuigen, zon der dat daaraan veranderingen behoeven te worden aange bracht. Bovendien is een verandering in de afstand tussen trekker en werktuig, dus vermindering van hefkracht, niet acceptabel. Het werktuig mag in zijn funktde niet beperkt worden. De door Walterscheid ontwikkelde driepuntskoppeling, aldus Bönnekamp b.v. te Amsterdam, voldoet aan al deze wensen. De aanlaseinden van de hefarmen worden door kop- pelhaken met zelfsluitende vergrendeling vervangen. Be weegbare pasblokken in deze koppelhaken nemen de taak van de kogels in de aanlaseinden volledig over. Het vast klemmen van de koppelhaken en het verbuigen van de kop pelpennen van het werktuig worden daardoor voorkomen. Het werktuig wordt niet in zijn funktie beperkt. De ge makkelijk opschuifbare vangsteunen worden aan de koppel- permen gemonteerd. De hefarmen worden zodoende tijdens het koppelen geleid en zijdelings vergrendeld. Doordat de vangsteunen met een losse borgpen geborgd worden zijn de werktuigen tevens nog op de oude manier te koppelen. Toe passing op werktuigen voorzien van koppelpennen met ver schillende diameters en naar binnen wijzende koppelpennen is zonder meer mogelijk. Tevens is een afstandhouder leverbaar voor de hefarmen, waardoor deze armen op eenvoudige wijze vooraf ingesteld kunnen worden. Om de topstang te koppelen wordt deze voorzien van een koppelihaak, zodat koppeling vanaf de trek kerzitting kan geschieden. -Met de telescopische topstang kan voorts vanaf de trekkerzitting de lengte van de topstang snel en simpel door één handeling worden ingesteld. Het tijd rovende en vermoeiende verdraaien van het spindelstuk komt hierdoor te vervallen. De Walterscheid driepuntskoppeling is technisch zo ver ontwikkeld, dat aan alle praktijkeisen wordt voldaan. De afzonderlijke componenten zijn leverbaar in een groeisys- teem, waardoor uitbreiding op elk gewenst moment moge lijk is. De componenten zijn tevens onderling uitwisselbaar. Aanpassing aan alle omstandigheden ter verbetering van de weekwijze en bediening is met een kleine ingreep mogelijk. Het aanbouwen van de driepuntskoppeling kan in iedere werkplaats gedaan worden. Aldus Bönnekamp B.V. te Am sterdam, postbus 9274, tel. 0201756312. Het programma van de Fahse preoisiezaaimachines welke worden geïmporteerd door Vicon Nederland BV te Lelystad, heeft een gunstige wijziging ondergaan. De bekende serie Monozentra machines zijn op belangrijke punten zodanig gewijzigd dat het opkomstpercentage met 10 wordt vergroot. De Monozentra S is voorzien van een farmflex drukrol met een grote diameter van 360 mm. Doordat deze drukrol voor het zaaikouter geplaatst is, loopt het element erg rus tig en wordt de grond aangedrukt alvorens het zaad in de zaaivoor komt. Direkt achter het zaaikouter loopt een tussendruikrol die het zaad onder in de zaaivoor aandrukt. De markeurs worden nu niet meer in z'n totaliteit om hoog gehaaldt, doch uitsluitend de markeringsarm. Voor transport zijn ze opklapbaar. De bekende pluspunten zijn gehandhaafd. We noemen o.a.: a. geringe valhoogte, slechts 4 cm. b. diepteregeling is per element instelbaar. c. groot „zaad-vulvlak" in de zaakbak, zodat de kans op missers is uitgesloten. d. grote zaaischijf, waardoor een relatief grotere rijsnel heid mogelijk is. e. nortonkast met 6 vlot instelbare zaaiafstanden per zaai schijf. f. doorzichtige zaadbakken van kunststof. g. aluminium zaaihuis, dit betekent geen roestvorming. h. conische (achterste) drukrol die een ruggetje maakt, zo dat dichtslibben bij een nat voorjaar wordt voorkomen. i. ieder element is voorzien van een zaad aftapplug. j. standaard voorzien van kluitenruimer. 'De Monozentra S is leverbaar vanaf 5 rijen tot en met 18 rijen. TEGEN EROSIE TEGEN CORROSIE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 8