Notulen der Algemene Vergadering Gehouden I december 1975 te Bergen op Zoom 15 Het openingswoord en de ope ningsrede uitgesproken door de Al gemene Voorzitter der Z.L M., Ir. D. Luteijn werd in het nummer van 5 december j.l. opgenomen. De voorzitter zegt hierna gaarne het woord te verle nen aan de heer v. d. Laar, burgemeester van Bergen op Zoom, die wegens drukke werkzaamheden de vergade ring eerder wil verlaten. De heer Van der Laar, burgemeester der gemeente Bergen op Zoom begint zijn toespraak met de volgende woorden: Mijnheer de voorzitter, excellentie, mijnheer de com missaris, dames en heren. Het is me een groot genoegen U namens het gemeentebestuur en de bevolking van Bergen op Zoom welkom te heten in deze stad, die de grootste is aan de Oosterschelde. Spreker zegt hiermede direkt op een punt te komen, waarom het zinvol is, dat de ZLM, die eerste alleen Zeeuws, doch nu Zeeuws en Brabants, door de juist deze dag te aanvaarden naam van Zuidelijke Landbouw Mij nu op deze stad aan de Ooster schelde in vergadering bijeen is. Bergen op Zoom zou dan ook meer dan welke andere stad als symbool kunnen dienen voor datgene, wat U in uw organisatie reeds hebt bereikt, de samenwerking tus sen Zeeland en Noord-Brabant. Er zijn vele raakvlakken, aldus de burgemeester; men denke aan de afsluiting van de Oosterschelde, de kwestie van de tweede luchthaven en de verbinding over de WeWsterschelde. Uw vereniging is er een voorbeeld van hoe met be houd van eigen aard en voor de goede verstaander in eigen provinciaal verband met de eigen aard van het volkskarakter in Zeeland en Noord-Brabant men tesa- men kan zijn en dat dit kan geschieden op een knoop punt tussen Oostelijk Zeeland en Westelijk Noord-Bra bant. Daar wonen namelijk toch de mensen, die elkaar kunnen vinden en begrijpen in de strukturele en planolo gische problemen. De burgemeester zegt een beetje misbruik te maken van deze gelegenheid om een hartekreet van Bergen op Zoom te uiten door te wensen, dat deze samenwerking op deze terreinen op gang kan komen. Wij hebben onze liefde aan het Zeeuwse meisje verklaard, doch zijn geen verkrachters. We moeten konstateren, dat onze liefde nog niet wordt beantwoord, doch dan houden wij de spreuk: „Lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen" maar in gedachte. De burgemeester dankt de voorzitter nogmaals voor de uitnodiging voor deze vergadering en zegt verheugd te zijn, een deel te hebben kunnen meemaken. Met een „tot ziens" in deze stad beëindigt de burgemeester zijn toespraak (applaus) De voorzitter dankt de burgemeester voor diens be- hartenswaardige woorden. U hebt het Zeeuwse meisje de liefde verklaard, en hoewel deze de liefde niet on middellijk zal kunnen worden beantwoord, aldus de voorzitter, is er nu eenmaal tijd voor nodig, maar o wee, als deze beantwoording dan komt! De voorzitter geeft hierna gaarne het woord aan de heer Boertien, Commissaris der Koningin in Zeeland. De Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer Boertien, zegt dat rondom het nu enkele malen genoem de Zeeuwse meisje in de afgelopen eeuwen zich reeds heel wat heeft afgespeeld. In dit vrband is dan ook het: „Bergen op Zoom, houdt U vroom" op zijn plaats! Het doet dan ook vanmiddag goed een openlijke liefdesver klaring aan de Zeeuwse meisjes te horen, die nog niet in de schoot van Bergen op Zoom zijn gevallen. De Com missaris zegt het er met „die meisjes" te zullen over hebben, maar mijn voorlopige indruk is, dat ze zullen zeggen: Geachte burgemeester Van de Laar, wij willen best met je trouwen, doch dan in het huis van de bruid"! De Commissaris zegt, dat de voorzitter het in zijn openingstoespraak heeft gehad over planologische pro blemen en dat hij niet had verwacht dat de burgemees ter van Bergen op Zoom reeds zo spoedig zulk een prach tig voorbeeld van planologie zou hebben vernoemd. De Commissaris dankt de voorzitter voor diens harte lijke welkomstwoorden en zegt blij te zijn voor de eer ste maal in dit ZLM-verband aanwezig te mogen zijn. Hoewel ditmaal buiten het ambtsgebied staadne is het toch een plaats, waar ik zeer vele jaren met veel ple zier heb gewoond. Ik ben een soort Brabander gewor den. aldus de Commissaris en studeer nu voor Zeeuw. De Commissaris wil nog graag een passage uit de ope ningsrede van de voorzitter onderstrepen, namelijk die, waarbij de wens werd uitgesproken dat nu eindelijk op zeer korte termijjn de eindbeslissing zou worden geno men over de. positie van de Oosterschelde. De Commissa ris beëindigt zijn toespraak met de voorzitter te be danken voor de wijze waarop hij in de grootste stad aan de Oosterschelde zoveel Zeeuwen hartelijk ontvangt. Het lijkt mijn eigen grondgebied wel! (applaus.) De voorzitter dankt de Commissaris voor diens toe spraak en voor de vriendelijke woorden aan het adres van de ZLM/ NOTULEN. VERGADERING 2 DECEMBER 1974. Behoudens een opmerking van de heer Ir. M. A. Geu ze, dat het geschenk aan de heer J. B Becu bij diens afscheid als algemeen voorzitter, namens de ereleden werd aangeboden, worden de notulen ongewijzigd goed gekeurd en vastgesteld MEDEDELINGEN EN INGEKOMEN STUKKEN. De voorzitter zegt, dat de ingekomen berichten van verhindering in het verslag van de vergadering zullen worden opgenomen. Bericht van verhindering werd ontvangen van: L. van Dijk (ere-lid); H. L. van Erk (inspekteur VO/HNO); J. v. d. Gijp (hoofdinspekteur-direkteur voor de Arbeids voorziening in de provincie Zeeland); J. D. v. d. Harten (Commissaris der Koningin in Noord-Brabant); Holland se Maatschappij van Landbouw; Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland; Ir. W. J. Kneppelhout (sekretaris Gelderse Maatschappij van Landbouw); W. J Lokhorst (voorzitter Gelderse Maat schappij v. Landbouw); J. A. Nieuwenhuijze(C.Z.A.C.); Ing. J. C. H. Peijnenburg (direkteur Stichting Regionaal Orgaan voor Melkhygiëne „Zuid-Nederland"); Provin ciale Staten van Zeeland; J. P. de Regt (direkteur pro vinciale Zeeuwse V.V.V.); Dr. J Tesink (Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland); Mr. A. J. v. d. Weel (ere-lid); Ir. L. Th. J. M. de Wit (Consulentschap Ak kerbouw en Rundveehouderij Zeeland); C. de Zeeuw (ere-lid) en van de leden van verdienste: J. Goudzwaard, D. Kasse, J. Koene, S de Visser en C. v. d. Velde. REKENING EN VERANTWOORDING OVER HET BOEKJAAR 1974. De voorzitter stelt hierna de rekening en verantwoor ding over het boekjaar 1974 aan de orde en geeft hier voor het woord aan de penningmeester, de heer Korte- weg. De heer Korteweg deelt mede dat de rekening 1974 een batig saldo aangeeft van 97.497,59. Dit na een stor ting van een bedrag van ƒ37.166,66 in het fonds voor bijzondere activiteiten, zulks ingevolge het besluit van het bestuur. De rekening is behandeld in het hoofdbe stuur en de ledenraad en is aan alle afdelingen toegezon den. De rekening is gecontroleerd door de accountants dienst van het Administratie en Adviesbureau der ZLM en door de financiële commissie, bestaande uit de heren G. M. F. Bom, Colijnsplaat; A. B. Snoek, Almkerk en A. M. Gakeer, Stavenisse. De heer G. M F. Bom brengt namens de financiële commissie verslag uit en deelt mede, dat de controle ZLM-voorzitter, Ir. D. Luteijn spreekt zijn openingsrede uit. (Foto redaktie Boerderij). door de commissie op 24 september 1975 heeft plaatsge vonden. De commissie heeft kennis genomen van het rapport van de Accountantsdienst van de ZLM van 9 september 1975, waarin verklaard wordt, dat er voor de financiële commissie geen bezwaar behoeft te bestaan aan de algemene vergadering voor te stellen de rekening en verantwoording over 1974 goed te keuren. De com missie, aldus de heer Bom, adviseert het batig saldo ten bedrage van 97.497,59 toe te voegen aan de algemene reserve. Op grond van het door de commissie ingestelde onderzoek en het accountantsrapport wordt aan de ver gadering voorgesteld de rekening en verantwoording over 1974 goed te keuren en de penningmeester voor zijn beleid decharge te verlenen. Op verzoek van de voorzitter verklaart de vergade ring met applaus het voorstel van de financiële commis sie goed te keuren. BEGROTING EN CONTRIBUTIEVASTSTELLING 1976. De heer Korteweg deelt mede, dat de ZLM als organi satie uiteraard ook geconfronteerd wordt met forse kos tenstijgingen. Bij een gelijkblijvende contributieregeling zou de begroting voor 1976 een aanzienlijk tekort heb ben laten zien. De uitgaven zijn geraamd op een totaal van 2.228.700 en de inkomsten op 2.026.500, zodat er een tekort van ruim ƒ200.000 zou zijn. Het bestuur besloot dan ook aan de algemene verga dering voor te stellen een verhoging van de contributie goed te keuren om althans een belangrijk deel van dit tekort te kunnen dekken. Deze aangepaste begroting is in het hoofdbestuur en de ledenraad behandeld en toe gezonden aan de afdelingen. Het voorstel tot contributieverhoging komt neer op een verhoging van het vaste bedrag voor de leden zonder grond van 30 naar ƒ40: de vaste contributie van leden met grond te brengen van 22,50 op 30 en de heffing per ha te brengen van 5,50 naar 6,50 per ha Een evenredige verhoging wordt doorgevoerd voor de nor men voor de onverwarmd en verwarmde tuinbouw onder glas en de veredelingsbedrijven. Met aanvaarding van deze voorgestelde verhoging zou bet tekort kunnen wor den teruggebracht tot ruim ƒ45.000, hetgeen kan opge vangen worden uit de reserve. De voorzitter dankt de heer Korteweg voor zijn toe lichting en kan mededelen, dat vanuit de afdelingen geen op- of aanmerkingen zijn binnengekomen. Daar ook vanuit de vergadering geen opmerkingen worden gemaakt en er geen stemming wordt verlangd, konstateer de voorzitter dat de begroting en de contri butieverhoging voor 1976 met algemene stemmen zijn goedgekeurd. BENOEMING LID HOOFDBESTUUR. De voorzitter zegt, dat aan de beurt van aftreden en herkiesbaar is, de heer P. Lous, Oostkapelle en als plaatsvervangend lid de heer C. de Visser, Melisk^rke. De veehouderijcommissie der ZLM stelt voor de heer P. Lous opnieuw te benoemen en eveneens om de heer C. de Visser opnieuw te benoemen tot plaatsvervangend lid. Hiervoor zijn bij de aanvang der vergadering de stem men uitgebracht. De voorzitter stelt de vergadering voor om tot leden van het stembureau te benoemen de heren P. Wielema- ker, Koudekerke; A. J. C. Dekkers, Wouw en van het Secretariaat de heer W. C. Sinke. Deze zullen in de pauze de stemmen tellen en controleren. De vergadering gaat hiermee akkoord. STATUTENWIJZIGING. De voorzitter stelt hierna de wijziging in de statuten aan de orde. De wijzigingsvoorstellen zijn volledig in het ZLM-blad opgenomen, terwijl ze voorts aan de afdelin gen werden toegezonden. Met uitzondering van een aan tal wijzigingen van wat meer redaktionele aard, is de belangrijkste wijziging, aldus de voorzitter, de naams verandering der Maatschappij. Hierbij moet worden aangetekend, dat de initialen van de vereniging, de let ters Z.L.M., gehandhaafd kunnen blijven. Voorts wordt besloten de Koninklijke goedkeuring op de aangenomen statutenwijzigingen aan te vragen. De Algemene Vergader ng machtigt de voorzitter en de secretaris tot het verrichten van de daarvoor vereiste stukken en tot het aanbrengen van die veranderingen, die in verband met het vereiste van Koninklijke goed keuring door het Departement van Justitie mochten wor den verlangd. De letters ZLM zijn dan eveneens van toepassing op de nieuwe naam: Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Het hoofdbestuur en de ledenraad zijn met de wijzigings voorstellen akkoord gegaan. Voor het nemen van een besluit tot wijziging der statuten en het huishoudelijk re glement is een gekwalificeerde meerderheid van drie vierde der totaal uit te brengen stemmen nodig. De voorzitter verzoekt de stemcommissie ook dit on derdeel in de pauze te willen controleren en tellen- Alvorens dit punt af te ronden geeft de voorzitter de vergadering nog gelegenheid nadere vragen te stellen of opmerkingen over de wijzigingsvoorstellen te maken. Naar aanleiding van een vraag over de voorstellen tot wijziging van artikel 4, deelt de voorzitter mede, dat deze reeds enkele malen eerder is gesteld. Hiermede wordt niet bedoeld, dat de bepalingen ten aanzien van de grondslag der maatschappij worden gewijzigd, doch alleen het onderdeel van dit artikel, dat handelt over de oprichting van organisaties, waarbij een wat wijder verband is gekozen. Het handelt dus niet alleen over organisaties van plattelandsvrouwen en plattelandsjon geren, doch over organisaties ten plattelande in het algemeen. De rest van het artikel blijft echter ongewij zigd. BENOEMING LEDEN VAN VERDIENSTE. De voorzitter zegt verheugd te zijn thans een punt aan de orde te stellen, dat in ZLM-verband steeds van pret tige aard is, namelijk de benoeming van een aantal le den tot lid van verdienste, zulks wegens hun 50-jarig lidmaatschap der vereniging. 'Het hoofdbestuur, aldus de voorzitter, heeft besloten de navolgende leden het lidmaatschap van verdienste toe te kennen: Kring Schouwen-Duiveland J. Goudzwaard Haamstede W. de Oude Bruinisse Kring TholenSt. Philipsland J. Knuist St. Maartensdijk C. M. A. Steendijk Stavenisse Kring O. Zuid-Beveland C. Traas Kapelle P- Zandee Kapelle Kring W. Zuid-Beveland C. v d. Velde Borssele Kring Walcheren D. Kasse J. Koene J.Koole J. Marinissen S. de Visser Kring Hulst D. Bakker D. J. Steijaert Kring West-Brabant A. L. Burgers J. A.V.Gent J- J. Th. Molengraaff Vee re Oostkapelle St. Laurens Middelburg Gapinge Kloosterzande Terhole Zevenbergschen Hoek Zevenbergen Breda Een deel van de nieuw benoemde leden van verdienste is ter vergadering aanwezig en krijgt uit handen van de voorzitter en onder applaus van de vergadering het in signe en de daarbij behorende oorkonde uitgereikt. De voorzitter wenst alle nieuwe leden van verdienste van arte geluk met de benoeming, hetwelk voor degenen, die niet ter vergadering konden komen, met applaus door de vergadering wordt ondersteund. (Zie verder pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 15