uien Axelse jaarmarkt in zicht CONSERVENKONTRAKTTEELT De laatste loodjes wegen het zwaarst! pracht model Vr°egTodu*tie Het wel en wee van 1975 KORTE WENKEN 6 Op SCHOUWEN-DUIVELAND, wij schrijven 1 decem ber, zijn de veldwerkzaamheden in de 2de helft van No vember door de minder gunstige weersomstandigheden niet zonder moeilijkheden verlopen. Het spreekwoord: „De laatste loodjes wegen het zwaarst", was wel van toepassing. Gelukkig was de voorafgaande periode maand oktober en 1ste helft van november zeer gun stig, zodat de laatste loodjes slechts op weinigen betrek king had. Bovendien was het dan ook nog zó, dat er praktisch nog geen sprake van struktuurbederf behoefde te zijn. Alhoewel? Uitzonderingen bevestigen de regel. Ta.v. de prijsontwikkeling van de vrije produkten kunnen we gelukkig nog steeds van gunstig spreken. In hoeverre en wie hiervan profiteren of reeds geprofi teerd hebben, is moeilijk te zeggen, maar in zijn alge meenheid stemt het de agrariërs toch gunstiger. Hier bij zou ik too": willen aantekenen: pas op voor overdre ven optimisme. De vooruitzichten met name t.a.v. prijs afspraken in Brussel zijn nog onzeker en verder blijven De regen is in de WESTHOEK in behoorlijke hoeveel heden neergekomen, 't Was te verwachten, dat de grond nogal wat water kon ontvangen. De gehele samenstel ling van de grond is er nogal wat beter aan toe dan vorig jaar En de buizen begonnen dan ook direkt te lo pen, maar 't lopen was ook weer zo voorbij ook. Dit wijst er dan ook wel op, dat de doorlatendheid met zo'n gunstige zomer en zo'n gunstig najaar zeer goed is. In de Westhoek zijn de meeste bieten wel op de fabriek, 't Zijn maar enkele hopen meer die men in de hoefpa- den of op de boerderij ziet liggen. Er is blijkbaar in de Westhoek veel in de voorlevering geleverd! De tarwe be gint nu goed voor de dag te komen. Zo zien we dat de opkomst van tarwe dikwijls nog aardig terecht komt. De omstandigheden waren voor een goede opkomst n.l. he lemaal niet zo gunstig. De maand december ligt thans weer voor ons. Sinterklaas, de eerste der decemberfees ten vindt plaats op of omstre ks de tijd dat U dit leest Deze schoen is alweer geleegd en we zijn benieuwd hoe de schoen in „Den Haag" bedacht zal worden. In 't al gemeen zijn we niet te optimistisch omtrent de prijzen voor 1976. We hebben in dit blad ook al eens gelezen, dat het met de Nederlandse landbouw niet zo moet zijn, dat eens om de zoveel jaar een goed aardappel- of uien- jaar de zaak weer eens moet goedmaken, 't Is natuurlijk al te dwaas, dat dit waar zou zijn! Maar wanneer we de uitkomsten van onze bedrijven, waar dit jaar geen aardappelen geteeld zijn, zullen zien, dan dacht ik dat we geconfronteerd worden met stijgende kosten voor het komende jaar. Als daar geen compensatie, in welke vorm of van welke aard dan ook, tegen over staat, kun nen we niet spreken van een verbetering. Dit laatste is toch iets, waar de agrariërs minstens recht op hebben. De werkzaamheden op de akker lopen zo zachtjes aan ten einde (velen zijn reeds klaar). Het is dus tijd aan dacht te besteden o.a. aan de verzorging van de machi nes en werktuigen. Verder wil ik wijzen op een goede aandacht aan de te bewaren produkten, ondanks de gunstige prijzen. Zorg voor een goed kwaliteitsproduct. Verder zijn grondonderzoek en aaltjesonderzoek nood zakelijkheden voor een goed begin in 1976. In velerlei opzichten. De agrarische bevolkingsgroep wordt steeds kleiner, maar de waarde steeds groter. Landbouwtech- nisch staat deze kleine groep op een zeer hoog peil. Zorg er voor dat dit zo blijft, niet alleen intern, maar ook ex tern. Oriëntatie ook buiten het bedrijf is belangrijk en kan een waarborg zijn voor bredere waardering. Bij het schrijven van deze regels kunnen we constate ren dat in het LAND VAN AXEL de laatste oogstwerk- zaamheden, met name het rooien der suikerbieten, een vlot verloop heeft gehad, hoewel identieel er sporadisch nog wel iets te doen is. Maar in tegenstelling van het voorgaande jaar is het verschil maar al te groot en dit geldt voor alle rooi- werkzaamheden dit najaar, zowel wat aardappelen als wat uien betreft. Deze laatste gewassen mogen ook de len in een gunstige prijsontwikkeling, welke gunstig af steekt ten opzichte van het voorgaande jaar. Wel wordt veelvuldig de opmerking gehoord, dat het we vast en zeker zullen ontdekken dat deze nog steeds in de magere jaren zitten. Toch hopen we, dat men dit in Den Haag en ook in Brussel eens terdege gaat inzien. Naast de maand van de huiselijkheid, de gezelligheid en de feestdagen, is de maand december ook wel de maand waarin we ons rus tig kunnen bepalen op wat 1975 ons gaf. Nu kan het nog, in januari beginnen de vergaderingen weer en ook hier moet de boer zijn tijd voor nemen en acte de presence geven- 't Jaar is nog niet ten einde en er is toch wel wat te doen. Laat ons december zowel materieel als geestelijk nog eens goed benutten! Een goede afsluiting van een jaar is altijd de moeite waard. Zeker een jaar als 1975! in te vele gevallen niet de teler is die van deze gun stige ontwikkeling ten volle profiteren kan. Zo ziet men maar weer al te duidelijk welke invloed, zowel de teelt als marktrisio's, op het inkomen van individuele onder nemer, in dit geval de boer, kunnen hebben. Wanneer men stelt dat dit een bekend gegeven is, moeten we toch inzien dat de jaren '74 en '75 dit toch weer nog eens extra accentueren. In het Waterschap de „Verenigde Braakmanpolders" hebben inspraak-bijeenkomsten plaats gehad i.v.m. de ruilverkaveling die hier in voorbereiding is en de be langstelling hiervoor, door de belanghebbende getoond, heeft wel duidelijk aangetoond dat de streek meeleeft met het toekomstig gebeuren. Naast de grote bezorgdheid betreffende de toekom stige lastenstijging, werden er toch ook positieve gelui den waargenomen. En we zijn van mening dat met name de opmerking betreffende de zgn bietendammen voor de voorbereidingscommissie aanleiding zal zijn dit in hun plannen op te nemen- Mogelijk kunnen de gunstige er varingen in andere Waterschappen en de suikerindus trieën mede bepalend zijn. Esn heel ander onderwerp is de 11 december a.s. te Axel te houden jaarmarkt. Deze vast geplande op de 2de donderdag in december te houden jaarmarkt zal de 26e na-oorlogse jaarmarkt zijn en wil zijn, een typische handelsmarkt. Zij heeft door haar gunstig tijdstip, zo vlak vóór de feestdagen, zeker een bepaalde pré wat het vet vee betreft in de loop der jaren zeker bewezen en wat de aankoop van jongvee betreft is het meestal ook wel aantrekkelijk zich voor het toekomstige weideseizoen vroegtijdig in te dekken. (Vervolg van pag. 2) VRIJDAG 12 DECEMBER Studiedag Prov. Agrarische Commissie van de Prov. CJ.O.'s over: Wat verwachten we van het struktuurbeleid voor de landbouw? in ,yDe Caisson te Kapelle. Aanvang 14.30 uur. Toegang: incl. koffietafel 6,Het programma vermeld 15.00 uur Opening van de Studiedag door de voor zatter van de Provinciale Agrarisdhe Kommissie Jos de Regt. 15.15 uur Inleiding van het thema door de heer G. J. de Jager, voorzitter van die C.B.TJB. Zuid-West Nederland. 15.45 uur Groepsdiscussie. 17.30 uur Pauze gezamenlijke lundh. 19.00 uur Forumdiscussie: waarin zitting hebben, de heer G. J. de Jager, voorzitter van de C.B.T.B. Zuid-West Nederland; Ir. A. J. Latijnlhouwers, algemeen secretaris van de N.CJB.; de heer J. Markus se, sociaal ekonomisch voor lichter van de ZLM; de heer H. Verkampen, lid van de 3 C.J.O. Landbouwbetecds Stuurgroep. Discussieleider: Jos de Regt. 21.00 uur Sluiting. VERENIGING VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING „NOORD-BEVELAND" 16 december a.s. om 14.00 uur in de „Korenbeurs" te Kortgene. Onderwerp: Pootgoedteelt. Sprekers: de heren A. Vermeer, ir. H. B. Goettsch en H. R. Baarveld. 14 januari a.s. om 14.00 uur in de „Korenbeurs" te Kort gene. Onderwierp: Actualiteiten suikerbietenteelt. Spreker: de heer ir. J. Jorritsma. NAAR 50e GRÜNE WOCHE TE BERLIJN Evenals vorig jaar organiseert o.m. Mondial Reizen b.v. te Groningen een reis per luxe touringcar naar de Grüne Woche te Berlijn. Vertrek vrijdag 23 januari, terug dinsdag 27 januari vanaf en naar een centraalpunt in Nederland. Kosten 250,per persoon per 2-persoonskamer voor lo gies en ontbijt. Nadere inlichtingen bij de heer W. Sinke - Landibouwhuis - Goes - Tel. 0110015010. RUNDVEEHOUDERIJ STUDIEDAG TE ETTEN Het C.A.R. Zevenbergen organiseert op vrijdag 19 decem ber in het Gemeenschapscentrum De Nobelaer te Etten in samenwerking met die Standsorganisaties een studiedag voor rundveehouders. Deze studiedag is bedoeld om meer inzicht te krijgen in: a. d eselektiewinst die op het individuele rundveehouderij bedrijf verkregen kan worden; •b. maatregelen om het bevrudhtingsresultaat te verbeteren. Het fo'kbeleid van de kh.vereniging aangaande seleiktie en het belang van administratie en observatie m.b.t. de vrucht baarheid moge bekend worden geadht. Aanvang 10.00 uur. Spreker: prof. Dr. Ir. R. D. Politiek, Hoogleraar Veeteeltwetenschap te Wageningen. Onderwerp „meer betere koeien per man" en Drs. R. Kommerij, veteri nair aan het Proefstation voor de Rundveehouderij te Lely stad. Onderwerp „verbetering van het bevrudhtingsresultaat bij melkvee". Daarna een forum onder leiding van Ir. P. W. G. M. Vos, Ingenieur Rundveehouderij, met als forumleden de beide inleiders en de heer A. van Arendonk, veehouder te Bavel. De studiedag zal om ca. 15.30 uur afgelopen zijn. Alle belangstellenden zijn welkom. NIET EENS GEWORDEN! Dit is de enige juiste conclusie na het mislukken van de besprekingen met (een gedeelte van) de afnemers van de conservengroenten op kontraktbasis. De volgende han delsbedrijven waren daarbij aanwezig: Fa Ploeger, Agpes en Van Aken. De industrie nam deel door een vertegèn- woordiging van GROKO diepvries Zundert. De teelten waar het om ging waren: conservendoperw- ten, tuinbonen, sperciebonen en spinazie. Tesamen een oppervlakte van ca 2500 hectare! Dit jaarlijks terugkerend „evenement" had ook nu weer als thema voorwaarden en prijzen met betrekking tot bovengenoemde produkten. De voorstellen van telerszijde betroffen enerzijds de com pensatie van de kostenstijging in de prijs en anderzijds enige rendementsverhoging ervan. De Brabant-Zeeland Commissie heeft zich kunnen vin den in de voorstellen (het voorstellenpakket) van de peul- vruchtencie van het Landbouwschap. Deze hielden con creet in: doperwten 10 prijsverhoging, tuinbonen 10 sperciebonen 5 en voor spinazie 10 cent per kilo. Dit alles onder de voorwaarde van bevriezing van de overige voorwaarden, zoals oogstkosten en zaaizaad. Deze voor stellen zijn uitdrukkelijk verdedigd door de betrokken cie's, niet in het minst, omdat deze voorstellen redelijk waren! Echter zonder succes, ook niet na de tweede be spreking. Wel werd toegezegd dat de begeleiding en de betrokkenheid van de teler weer aandacht zou krijgen en de conserventeelt met rassen die grote dan wel grotere risico's met zich meebrengen als lager opbrengend be kend staan niet gevoerd zullen worden. Alhoewel deze toezeggingen als positief ervaren werden, waren de af wijzing van de prijsvoorstellen dermate teleurstellend dat de commissie het niet verantwoord acht het „aanvaard baar" hierover uit te spreken. Wel acht de Commissie het noodzakelijk om de te lers via deze publikatie over het mislukken van de onderhandelingen te informeren. Hiermede, en de commissie wil dit benadrukken, komt de verant woording voor het afsluiten van konkrakten bij de betrokken telers te liggen! Weliswaar blijft het een goede zaak, ook onder deze omstandigheden, om in voorkomende gevallen onze be middeling in te roepen! De (te) grote prijsstijging bereikt voor teeltseizoen 1975 tegenover de slechte afzetpositie van onze conservenin- dustrie waren o.a. mede oorzaak van het mislukken van de onderhandelingen. Hopelijk zal blijken dat een en an der van tijdelijke aard is en komt er nog een ommekeer in deze situatie! De betrokken Commissie C.A.R. - Zevenbergen AKKERBOUW: WEES LIEF voor het landschap! Besteed ook eens een paar dagen aan uw erf. Snoe uw erfbeplanting zonodig bij en breng de uitgesorteerde aardappelgrond weg naar een lage plek of een te dempen sloot. ZO TE ZIEN WINNEN we allemaal de wedstrijd! U weet wel, die wedstrijd waar onze vaders het over had den, klaar zijn met het landwerk vóór 1 december. Toch verdienen alleen zij de eerste prijs die ook zorgen voor een schone ingevette ploeg en een schone trekker. Ver geet de lagers van uw schijfkouters niet, want die heb ben dit jaar erg veel geleden. VOLG,NS EEN ENQUÊTE liggen de opbrengsten van de beste boeren al gauw 20 hoger dan van de gemiddel de boeren. Een groot gedeelte van deze 20 is ook extra inkomen. Door vakkundig optreden, wordt ook de grond van die betere boeren beter, met als gevolg hogere op brengsten. Probeer ook uw vakmanschap te verbeteren door bezoek aan vergaderingen en lezen van Uw vakbla den. HET ZIJN VAAK DE KLEINE dingen die het doen! Een dag eerder of later, een Zi cm dieper of ondieper, een iets vaker gebruik van de vetspuit, het net iets meer verzorgen van de werktuigeji, een ietsbeter verzorgde verlichting, etc. Al deze dingen en nog vele meer, maken van U ook een eerste klas vakman. HEEFT U ZE OOK GEZIEN de grote vluchten hout duiven en wilde postduiven en die grote zwermen spreeu wen. De zon zou er door verduisterd worden. Zorg dat ze Uw pas gezaaide tarwe jiiet opeten. Door te zorgen voor een goed zaadbed, kunt U het zaad goed onderwer ken. Zaadontsmetting is ook mogelijk voor vogelafweer. Maar zorg ook dat deze vogels er geen gewoonte van maken om bij U te komen eten. VEEHOUDERIJ: ALS U PRIJS STELT op een hoge produktie in de laJc- tatieperiode, moeten de koeien de eerste 9 a 12 weken zeer goed worden gevoerd. Proeven hebben dit aange toond. Koeien die in het begin minder goed werden ge voerd, daalden sneller in produktie en kwamen later niet meer op het gewenste peil. Koeien van 30 kg melk moeten circa 9 kg krachtvoer opnemen. SPOEL DIREKT NA HET MELKEN het melkgereed- schap om met koud water om de melkresten te verwijde ren. Daarna reinigen met een hete reinigingsoplossing. Maak ook de melkslangen goed schoon. Kontroleer of alle rubberonderdelen nog van goede kwaliteit zijn. Ruwe on derdelen zijn niet goed te reinigen. ALS U DRIJFMEST op het grasland brengt, geef dan maximaal 20 ton ineens. Bij teveel mest in één keer op het land strooien, is er kans op verstikking van de zode. Dit euvel treedt ook op als de mest slecht wordt verdeeld en in grote flatten op het land wordt geslingerd. Meestal komt muur op de kale plekken tot ontwikkeling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6