^üoor de CUrouw Qr Gezond fiscaal beleid voor zelfstandigen, in het bijzonder in land- en tuinbouw DE VROUW EN DE CARAVAN AKTIVITEITEN AGENDA De caravan voor een langer leven 23 - :ik ken de interessesfeer van de P.J. niet zo goed; ik per soonlijk vond het half aansluiten bij mijn interesse. Ik hou n.l. niet zo van discussiëren ja, maar bij een beperkt deel van die P.J.Z., ligt per afd. blijkbaar erg verschillend niet bij alle P.J.-jongeren, want als dit wel het geval was geweest, dan was de opkomst veel groter geweest omdat het merendeel van de leden reageert als een boer die niets vreet wat hij niet kent, zijn er te weinig. Wat mij betreft is het zo uitstekend voor mij persoonlijk wel. Voor andere leden is er ook wel interesse, maar uit angst dat ze alleen zullen zijn, komen die niet ik zelf wel, maar degenen die er niet waren, zeker niet uit de opkomst blijkt van niet; dooh uit de inzet en het resultaat van de aanwezigen is zo'n weekend voor her haling vatbaar bij mijn interessesfeer wel; maar gezien de matige op komst, zijn veel anderen er w.s. niet zo voor geïnteres seerd ja, voor mij wel. Maar aan de hand van de minimale op komst, eigenlijk zeer slecht. Alhoewel je met zo'n kleine groep erg veel bereiken kunt, wat dit weekend ook het geval is ik weet eigenlijk niet goed wat nu de interesse is van de P.J. Volgens mij is het oök weer de feestjes, die de PJZ organiseert. Maar door zo'n weekend ga je dat geheel anders zien. Iedereen die lid is van de PJZ zou naar zo'n weekend als dit moeten gaan ja; natuurlijk zal dat bij de ene meer zijn dan bij de an der, maar vooral voor diegene die zich er dan niet zo voor interesseerden, deed de leiding dusdanig z'n best om hen er ook zoveel mogelijk bij te betrekken, waar door hij/zij er dan toch plezier in kreeg Voor ons wel; blijkbaar voor de andere 700 leden niet... waarvoor wel interesse? Blijkbaar nergens voor dan al leen een pilsje nemen in het plaatselijk dorpscafé. Waar om zijn ze eigenlijk lid van de PJZ??? niet voor allen; blijkt uiit de opkomst. Toch zal 't de meeste P.J.'s wel interesseren om over dit thema te pra ten, maar de manier waarop 't weekend is opgezet (met veel improvisatie e.d.) trekt hen niet aan ik geloof dat je die P. Jongeren geen algemene interesse sfeer kunt aansmeren, maar er zal zeker een groep, gro ter dan de 16 man die hierheen kwam, onder hen zijn, die over zo'n weekend enthousiast zou zijn. Het is nog te onbekend waarschijnlijk drempelvrees. 12 december: PAK-Zeeland: Agrarische Studiedag met als thema: Struktuurbeleid vanaf 14.30 uur in de Caisson te Kapellle. Inleidingen en forumdiskussie door de heer De Jager (C.B.T.B.), de heer Latijnhouwers (N.C.B.) en de heer Markusse (ZLM). 19 december: Afd. West Z.-VH.: schouwburgbezoek te Gent: de operette: „Das Land des Lachelns" van Léhar. Vertrek (met eigen auto's) vanaf de Markt te Oostburg om 19.00 uur. Opgave (vóór 7 dec.) bij Jan Punt, 01151384. Kosten: 120 'B.fr. Na afloop met z'n allen uit (Kuipers- kaai). Sprang-Capelle: Het inter-afdelings Zaalvoetbaltoernooi (22 nov. j.l.), georganiseerd door deze aktieve afdeling is een groot sukses geworden (7 teams). Uitslag: le. SSC; 2e. Gemeente Sprang-Capelle; 3e. Explosie; 4e Afd. Tholen; 5e. Afd. Steenbergen; 6e. Afd. Sprang-Capelle; 7e. Afd. Oost Z.-Vl. 20 december: PJZ-provinciaail: Zeskamp. Op zaterdag 20 december organiseren het PJ.Z.-sekreta- riaat en de Sportkommissie i.s.m. de afdelingen Steenbergen en Zevenbergen (hulpteam) weer de zeskamp en wel van: 14.00 uur tot 18.00 uur in: de vei linghal te Bergen op Zoom. Dit maal geen: bal na, wel evt. samen Chinezen en/of iets anders (niet georganiseerd). (Ql» v De organisatoren rekenen op \J (jT) massale deelname (elke afdeling een team!) en komplete teams: 7(ü) spelers 1 captain; 4 dames, 4 heren (als het kan). Opgeven bij je afdelingssecretaris! en 'heel veel supporters! Kommentator bij deze zeskamp is Toon Brooymans. De jury bestaat uit: Jany de Lint en Tinus Suurland 2 hulp- scheidsrechters). De puntennotering wordt verzorgd door Kees Schipper en Hans Geelhoed. Bier, frisdrank en soep zijn tegen redelijke prijs verkrijgbaar (Kantine). De veiling wordt verwarmd! O- men aan een soort „Landbouw-B.V.". De winst van deze B.V. zou in twee delen moeten worden gesplitst: het „verteerbare inkomen" ter grootte van h«t minimumin komen plus sociale premies en de overige winst. Het ver teerbare inkomen zou in de inkomensbelasting moeten worden betrokken; de overige winst zou voor bijv 25.000 naar een laag tarief en voor het meerdere naar een hoger tarief moeten worden belast. Met dit voorstel verlaten wij het terrein van de ty pische landbouwproblematiek en betreden wij een veel ruimer gebied, t.w. dat van de belastingheffing naar de winst. De suggestie in de nota „Groen licht '1975" kan niet los gezien worden van andere vragen over 't winst begrip, zoals „Wat is winst?" en „Welke invloed dient er bij de winstberekening toegekend te worden aan de inflatie?". Deze laatste vraag komt aan de orde in de studie Hofstra, die thans ondernomen wordt. Ik meen, dat wij de resultaten van deze studie moeten afwachten alvorens over te gaan tot ingrijpende wijzigingen in de belastingheffing over de winst. Daarbij komt nog, dat ook op E.G.-niveau wordt gestudeerd over onderdélen van de belasting over winst. Het komt mij voör dat de „eigen rechtsvorm", zoals die in de nota wordt ge schetst, en met name het daaraan gekoppelde belasting regime, niet past in het voorstel van de Europese Com missie aangaande de structuur van de vennootschaps belasting. Hiermede, dames en heren, ben ik gekomen aan het einde van mijn betoog. Ik hoop, dat ik U duidelijk 'heb kunnen maken, dat er bij mij alle begrip bestaat voer de specifieke problemen ven de zelfstandigen, m.n. die in de agrarische sector. Dit blijkt om. uit de fiscale maat regelen van het kabinet voor zelfstandigen, waarover ik U in het voorgaande het e.e.a. heb verteld. Ik wil echter nogmaals benadru' ken, dat het fiscale beleid voor die sector moet worden ingepast in het totale fis cale ibeleid, en dat daarbij moet worden uitgegaan van de verschillende richtsnoeren, die ik U vanmiddag heb geschetst. Dit houdt mede in een maximale inspanning om voor de zelfstandigen klemmende problemen op fis caal terrein tot een oplossing te brengen. Ik dank U voor Uw aandacht! onder redaktie van de Redaktiecommisaie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres Mevr. A. W. de JongeJansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107610. HET kamperen en vooral het caravan kamperen maakt nog steeds een ster ke groei door. In de eerste plaats speelt daarbij de ruimere vrije tijd en in het alge meen de gegroeide welvaart een rol. Daar naast uiteraard de toegenomen motorise ring. Maar ook die behoefte aan „het andere", het „nieuwe" speelt een belangrijke rol. In een reeks van onderzoeken over besteding van vrije tijd en vakantiepatroon zijn veel cijfers verzameld en al gegevens bekend. Merkwaardig genoeg is daarbij weinig aan dacht besteed aan de beleving van de vrouw van de verschillende vormen van vakantie besteding en de rol die zij daarbij speelt. Mevrouw Dr. M. ZeldenrustNoordanus, dir. Instituut voor Psychologisch Markton derzoek b.v. heeft op basis van een klein vooronderzoek enkele gedachten over „De vrouw en de Caravan" op de onlangs gehou den Caravan RAI '75 persconferentie naar voren gebracht. Alhoewel deze overwegin gen vooral betrekking zullen hebben op de verstedelijkte gebieden en in veel mindere mate op de situatie op het platteland, zal er toch ook op een aantal punten sprake van een bepaalde overeenkomst zijn. JTEN architect stelde eens dat de woning bouw zodanig zou moeten zijn, aldus mevr. Zeldenrust—Noordanus, dat mensen hun vrije tijd zouden willen doorbrengen. Een charmante gedachte die in uitwerking wellicht tot betere woningbouw en alles v/at daarmee te maken heeft kan leiden maar waarbij toch een aantal faktoren, die hierop van invloed zijn, over het hoofd worden ge zien. Allereerst de behoefte om te ontkomen aan de strakke maatschappelijke regels, waarmee men ook in hotel of pension toch in feite nog mee te maken heeft. Het minder conventioneel gebonden zijn, een gevoel van vrijheid bijvoorbeeld met niet steeds op tijd eten, en de mogelijkheid zo maar een maal tijd te kunnen overslaan. Voor de vrouw is mede van belang het (min of meer afhanke lijk van omgeving en persoonlijkheid) isole ment, dat optreedt bij het dicht op elkaar zitten in verstedelijkte gebieden. Door de steeds verder gaande scheiding van woon- en werkgelegenheid worden de contactmo gelijkheden voor de thuis blijvende vrouw steeds minder, die daardoor onvoldoende nieuwe indrukken opdoet en vooral in ver stedelijkte gebieden door de gebondenheid aan huis en woonomgeving als frustrerend ervaart. Opmerkelijk is dan ook dat de vrouw zo is gebleken in de verstedelijkte gebieden veel meer tranquillizers slikt dan de man JTN zo blijkt bij ondervraagden uit dit vooronderzoekje, caravanning öok waar de caravan als tweede woning wordt gebruikt biedt voor de vrouw een moge lijkheid om aan de dagelijkse tredmolen te ontsnappen. De veiligheid van het eigene, het bekende toch vertrouwde nieuwe, het minder conventionele zonder al te veel avon tuur, het ongebondene zij het binnen het normale gedragspatroon, komen daarbij tot uiting. Vooral voor de vrouw met kinderen biedt de caravan een verlichting van veel zorg en dagelijkse spanningen. De kinderen behoeven minder konstante zorg, geen angst voor het verkeer. Ook de in hotels en pen sions nu eenmaal altijd aanwezige zorg dat de kinderen figuurlijk „uit de boot" vallen valt op een camping grotendeels weg. i QNDANKS het feit dat die vrouw in de caravan een deel van haar huishou delijke taken behoudt, is haar taak in de naar verhouding bescheiden woonruimte van een caravan veel lichter. Daar komt bij dat tijdens het kamperen het man-vrouw taakverdelingspatroon vaak enigszins door broken wordt, hetgeen eveneens een gevoel van vrijheid, van „anders" betekent. Van daar dat de vrouw bij de keuze van de aan koop van een caravan meer en meer betrok ken wordt. Kijkt die man in overwegende mate naar de technische kant bij de aan schaf, de vrouw zal meer letten op doelma tigheid van de inrichting, comfort en prak tische indeling en gebruik. Vandaar dat bij een volgende aanschaf altijd van een iets grotere uitvoering wordt gekozen dan bij de eerste aankoop. Voldoende bergruimte, het gevoel van „zelfsupporting" te kunnen zijn, zich zelf kunnen redden zonder diat eerst iets gekocht moet worden om te kunnen eten geeft een eigen sfeer en omstandigheden die niet bij alle vakantiemogelijkheden aan wezig zijn en door velen bijzonder op prijs gesteld worden. Tenslotte blijkt in de praktijk dat tijdens het kamperen kontakten gemakkelijker ge legd worden dan in het gewone dagelijkse leven en zo stelde mevr. ZeldenrustNoor danus kan die cairavan ook een remedie zijn tegen de vereenzaming waar velen in onze samenleving mee te kampen hebben! BI. (Vervolg van pag. 13). 's WINTERS Naast de lange trektochten is er nog een aanlokkelijke mogelijkheid voor de 65-plussers, het elders overwinteren. Dat kan natuurlijk in de sneeuw zijn. Maar voor velen is de trek naar de warmte minstens even aantrekkelijk. Een winterverblijf van zo'n maand of drie tot vijf in zuidelijke streken ligt binnen het bereik. Er zijn daar voldoende cam pings die het hele jaar open blijven. Vooral in zuid-Frankrijk ontstaan steeds meer mogelijkheden om door koop of op coöperatieve basis de beschikking te krijgen over een eigen plaats. Meestal is zo'n terrein uitstekend geoutilleerd, bij voorbeeld met een verwarmd zwembad, tennisveld, restau rant, een winkel enz. Een goede en vooral tijdige oriëntatie vooraf biedt interessante mogelijkheden tegen de tijd dat men aan de pensionering toe is. En eerder natuurlijk ook al! Voor een langdurig verblijf van auto en caravan gelden in de meeste landen bijzondere voorwaarden. Informeer daar naar van te voren bij de A'NWlB en bij de douane in het be treffende land. SNEEUW In plaats van het warme zuiden kan ook uitgeweken wor den naar de wintersportgebieden. Gelukkig zij, die niet zijn aangewezen op de topperiode omstreeks kerstmis en nieuw1 jaar, maar pas eind januari vertrekken. Betere sneeuwkan- sen, meer en langer zon en vooral bij een langer verblijf meer kans op een pilaats dan diegenen hebben die slechts twee weiken blijven. Meen niet dat „in de sneeuw" automa tisch betekent: skiën. Dat zal menigeen die de 65 is gepasseerd niet erg liggen. v« Wel zijn er echter mogelijkheden voor wandelingen en voor hen die dat lichamelijk aan kunnen: langlauf. Een gezonde en sportieve bezigheid die echter wel een flinke lichamelijke inspanning kan betekenen. Tenslotte is er nog de mogelijk heid om de caravan ergens buiten op een vaste standplaats te zetten en daar ook in de winter van te profiteren. Het terrein moet daar natuurlijk op ingericht zijn, dat wil zeg gen over een verwarmd toiletgebouw en elektriciteitsaan sluiting beschikken. En de caravan moet uitgerust zijn met een goede verwarming, liefst een centrale verwarming, die tegenwoordig veel wordt toegepast. Zo is het dus zelfs mo gelijk om van de caravan te blijven profiteren als men niet langer in staat is om een auto te houden. De caravan voor een lang leven? Mogelijkheden te over!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23