17-18- en 19 december a.s. 20 december a.s. aan de Dr. A. F. Philipsstraat 9 te Goes op van 14.00 tot 22.00 uur en van 10.00 tot 16.00 uur CEBECO-HANDELSRAAD Appeihandel bleef ongeanimeerd DINGEN VAN DE WEEK 4>mr® - f me** 19 HET KLEINVERBRUIKERSTARIEF AARDGAS IN DE TUINBOUW Voor de periode 1 januari tot en met 30 september 1976 Is het tarief voor aardgas voor de grotere kleinverbrui kers in de tuinbouw voor het jaarverbruik tussen 30.000 en 170.000 m3 vastgesteld op 12,5 cent per kubieke me ter. De prijs voor de periode van 1 oktober tot en met 31 december 1976 zal nog nader worden vastgesteld. Voor dit tarief komen alleen die tuinders/kleinverbrui kers in aanmerking die aan hun gasbedrijf een verkla ring overleggen waaruit blijkt dat het aardgas wordt verbruikt voor verwarming ter bevordering van het groeiproces van tuinbouwprodukten. De districtsbureau houder van de Stichting tot Uitvoering van Land bouw- maatregelen zal deze verklaring in januari 1976 automa tisch aan de tuinder/kleinverbruiker toezenden. Wan neer 1 februari 1976 nog geen verklaring is ontvangen, dient de tuinder/kleinverbruiker, die hiervoor toch in aanmerking meent te komen, kontakt op te nemen met de disirictsbureauhouder in zijn gebied. Voor wat de appelen betreft kwam er de vorige week op de fruitveilingen weinig verandering in het beeld. Dat wil zeggen dat de handel ongeanimeerd bleef en dat vooral de Golden Delicious tegen veel te lage prijzen verkocht moest worden. Van dit ras verdween opnieuw een groot kwantum in de interventie en dat betekent dat de opbrengst van dit ras in geen enkele redelijke verhouding staat tot de kosten. Plaatselijk werd nogal wat verladen voor de D.D.R.. waarvoor zoals bekend een prijs wordt betaald van 33 cent per kg voor de Golden Delicious. Klasse I Golden Delicious in de maat 70-80 mm deed gemiddeld rond 35 cent per kg en de maat 65-70 mm klasse I werd verkocht voor gemiddeld ongeveer 25 cent. De klasse II van dit ras was 2-5 cent per kg goedkoper dan de klasse I. Cox's Orange Pippin blijft zich redelijk goed houden voor wat de grote en middelmaten betreft, waarvoor prij zen worden betaald van resp. rond 80 en rond 65 ct per kg. Er is echter ook veel aanbod in de maat 60-65 mm en hiervoor werd vorige week gemiddeld rond 40 ct per kg betaald en ook dat is te weinig, zeker in vergelijking met wat dit najaar voor deze maat dikwijls werd be taald. Rode goudreinette komt er weinig op dit moment en de prijs was vast. Ze liëp voor de meest gevraagde maten tot 80 cent per kg. De gewone goeudreinette handhaaf de voor de beste partijen het oude niveau van rond 55 cent per kg maar er werden ook partijen goedkoper af gedrukt. Industrie-appelen trokken aan met 1 eent per kg tot rond 14 cent. Wat de peren betreft bleef er een grote vraag naar Conference en de prijzen konden zich goed handhaven op het verhoogde niveau in vergelijking met twee weken geleden. De grote en middelmaten noteerden gemiddeld rond 1,15 per kg en voor de maat 55-60 mm werd rond 1,08 per kg betaald. De maat 50-55 mm werd verkocht rond 75 cent per kg. Legipont deed in de meest gevraag de maten tussen 80 en 85 cent per kg. Doyenné du Corni ce werd iets duurder en noteerde voor de meest gevraag de maten rond en iets boven 1,40 per kg. Saint Remy stoofperen waren gevraagd en de prijs steeg tot rond 1,30 per kg. Geen problemen dus met de afzet van pe ren. Het is alleen jammer dat het percentage appelen in vergelijking met de peren, zo groot is. GEEFT UW ADRESVERAN DERING OP AAN DE REDAKTIE GROTE MARKT 28 GOES TEL. 01100—5010 TA7E hebben de laatste tijd in deze rubriek dikwijls geschreven over de economische situatie in ons land en de pogingen om orde te scheppen in de vastgelopen verhoudingen. Op het moment dat we dit schrijven zijn de beraadslagingen over financiële en economische aange legenheden bij de volksvertegenwoordiging in volle gang. We zijn be nieuwd hoe het zal aflopen. De in uitzicht gestelde nota van de regering over lonen en prijzen in het komende jaar is op dit moment nog niet ver schenen. Ook hierover hebben echter reeds de nodige commentaren de ronde gedaan en het ziet er naar uit dat toch weer niet die besluiten ge nomen zullen worden welke een aantal deskundigen onmisbaar achten om de economie de stimulans te geven welke nodig is om de welvaart in de toekomst te verzekeren. Grote landbouw mechanisatie-show bij Cebeco-Handelsraad Wdr f:». fzPjffö S', 5. GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-28110 Over de welvaart in de toekomst heeft onze minister van financiën, de heer Duisenberg, in de afgelopen week een zeer belangwekkende rede gehouden op de ledenvergadering van de Limburgse werkgeversvereni ging. De minister wees er op dat de huidige economische situatie enkele kenmerken gemeen heeft met de toestand in de eerste jaren na de twee de wereldoorlog. Ook toen was er de dreiging van strukturele werkloos heid en inflatie. Toen was er echter een berooid volk, een aangetast pro- duktievermogen en een buiten alle proporties gestegen geldhoeveelheid. De zorg van de regering toen was gericht op het verkrijgen van welvaart. Volgens minister Duisenberg is thans de zorg gericht op het veilig stellen en verdelen van de welvaart, die er in de laatste decennia tot stand is ge komen en daarnaast een verdere uitbouw. Het is de stellige overtuiging van de minister dat dit bereikt kan worden in een sfeer van konflikt en polarisatie. Voor het tot stand brengen van herstel en vernieuwde we' vaart is overleg nodig, overleg tussen werkgevers en werknemers, over leg tussen sociale partners en overheid. De minister noemde het voor alles een dwingende eis dat de werkloos heid wordt teruggebracht, terwijl daarnaast een vernieuwing van de wel vaart nodig is. De snelle economische groei die in de jaren vijftig is be gonnen en in de jaren zestig heeft voortgeduurd zal volgens de minister voorlopig niet terugkeren. Toch blijft groei van de economie noodzake lijk, alleen al gelet op de armoe van een groot deel van de wereldbevol king, ER is een tekort aan arbeidsplaatsen en ter bestrijding van de werk- loosheid wordt genoemd de arbeidstijdverkorting en het ver vroegd uittreden uit het arbeidsproces. Volgens minister Duisenberg moeten we hier zeer terughoudend tegenover staan. Op zichzelf zijn het goede en ogenschijnlijk aantrekkelijke zaken, maar deze maatregelen zullen gemakkelijk leiden tot een extra stijging van de arbeidskosten. Dit laatste moet in de huidige situatie voor alles worden vermeden. Het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen blijft nodig, in het bijzonder door ondernemingen. Belangrijk is de uitspraak van de minister dat de regering van mening is dat een verbetering van de rendementspositie van de bedrijven van betekenis is. In dit licht moet de verlenging en ver hoging van de rijksbijdrage in het A.K.W.-fonds worden gezien. Ook van de werknemers moet in het licht van de structurele economische situatie volgens minister Duisenberg een bijdrage worden gevraagd langs de weg van matiging van de loonkostenstijging. Hij verbond daaraan wel de voorwaarde dat het gewenst en logisch is dat de werknemers een stem in het kapittel krijgen bij het inzetten van verbeterde rendementen ten gunste van de werkgelegenheid. Hij vroeg de ondernemersorganisaties deze maatschappelijke verantwoordelijk heid van de werknemers te erkennen en te aanvaarden. T}E minister ging in zijn rede verder in op de samenhang tussen de druk van de kollektieve lasten en de stijging van de arbeidskosten. Ten aanzien van de sociale uitkeringen sprak hij van een explosieve ont wikkeling nu op dit moment reeds ruwweg een kwart van ons nationale inkomen wordt overgedragen in de sfeer van de sociale zekerheid. De re gering heeft aangekondigd de druk van de kollektieve lasten te gaan be perken tot 1 van het nationale inkomen per jaar. De beleidsombuiging die hiervoor nodig is zal in 1977 beginnen en in de daaropvolgende jaren worden voortgezet. Op het ogenblik hebben we te maken met een stijging van 1,75 per jaar, dus er zal toch een wezenlijke ombuiging van net beleid in deze moeten komen. De minister maakte vervolgens een reken som die we hier niet zullen herhalen, maar die aantoonde dat de beleids lijn die de regering wil volgen een bijdrage levert tot matiging van de stij ging der arbeidskosten, maar waarin ook tot uitdrukking komt dat de re gering van de groei van het nationale inkomen nog het grootste deel wil bestemmen voor de kollektieve sfeer. De minister vergeleek de situatie die dan wordt bereikt met het beklimmen van een helling met een auto. Er moet wel eens worden overgeschakeld in een lagere versnelling om aan de top van de berg te komen. De auto krijgt daardoor een lagere snelheid, maar blijft wel klimmen, terwijl zij anders geheel zou blijven steken. T}E minister wees er tenslotte op dat naar zijn mening de snelle groei van de bedrijven de jaren 50 en 60 voorbij is, maar er wel zicht is op een gematigde groei in een maatschappelijk klimaat dat door het me rendee' van de Nederlandse bevolking aanvaardbaar kan worden geacht Hij besloot met er op te wijzen dat onder de huidige omstandigheden sommige Kamerleden hun wensen zullen moeten vergeten, politieke par tijen hun verlangens moeten beperken. Werknemers zullen genoegen moeten nemen met een slechts zeer geleidelijke stijging van hun particu liere bestedingen, terwijl werkgevers de rendementen van hun bedrijven maar zeer gestaag zullen zien verbeteren. Voortgezet overleg tussen werkgevers en werknemers noemde de minister van bijzonder groot be lang. 1976 kan een brug worden naar een nieuwe welvaart, dat was het thema van de rede van minister Duisenberg, een rede, waarvan gezegd kan worden dat deze, alhoewel vanzelfsprekend niet door alle groepe ringen, toch wel over het algemeen in brede kring welwillend is ontvan gen.. Wij meenden er goed aan te doen in deze rubriek er deze week wal uitvoerig bij stil te staan, omdat hetgeen er in wordt gezegd van groot belang is voor de toekomstige economische ontwikkeling van ons land, waar ook de land- en tuinbouw mee te maken hebben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19