KLANKEN De financiële positie van zich vestigende tuinders! Vergaderseizoen weer begonnen Zeer lage prijzen voor appelen Spruitkoolteelt in de belangstelling DINGEN VAN DE Wl HET'! duidelijk dat er een pas op de plaats of moge lijk een stap terug gedaan zal moeten worden om het economische leven weer de injectie te geven die no dig is om zich te herstellen van de slagen die thans val len. Uit verschillende landen komen berichten van het aantrekken van de conjunktuur. In de Verenigde Staten gaat het beter. In Japan is men van mening dat het ergste ALS„ derde middel om te komen tot meer werkgelegen heid wordt genoemd het bevorderen van de bedrijfs investering. Om de investeringen te bevorderen en inte ressant te maken, zullen er winsten gemaakt moeten wor den. Het is een bekend verhaal, maar we wilden er deze week toch nog eens nader op in gaan, omdat het van zo Nu de zomer- en herfstdrukte weer voorbij is, vangt in verhoogde mate het vergaderseizoen weer aan. Ook in WALCHEREN is dit de normale jaarlijkse trend. We zijn zelfs geneigd om de aantekening „gelukkig" te stellen. Ook de vele ontspanningsavonden draaien op volle toe ren. Zo is op ons dorp een schaak- en damvereniging waar we fervent lid en aktief deelnemer van zijn. An dere mensen hebben weer liefhebberij in zang en muziek. Ook de kerkvergaderingen en bijeenkomsten vergen de nodige aandacht. Voor ons als tuinders/boeren zijn hier bovenop weer de ZLM-, veiling- en andere agrarische bijeenkomsten. Voorop willen we echter stellen en hopen dat de redactie dit wil onderlijnen. Voorop staat dat men zijn geluk en vertier moet vinden in huis in een nor maal gezinsverband. (Dus man - vrouw - kinderen. Bij ontbreken van deze schakel, vooral in oudere gezinnen door uitvliegende kinderen, vervalt natuurlijk één der faktoren.) Overigens hechten we grote waarde aan onze organisa torische lidmaatschappen. Wat zou onze land- en tuin bouw zijn zonder onze organisatie!?!? Velen denken, en we lazen daarover een bijzonder leuke satyre in ons vo rig nummer over toekomstprognoses, dat alles zo één voudig is. Dit betrof de zg.n. nullijn in ons Regerings beleid. Dit is, zoals ieder weet, het streven der Regering tot een zekere bevriezing van lonen en prijzen En nu onze vraag: Wat zouden land- en tuinbouw in te brengen hebben als we geen strakke organisatie hadden? Als kleine tuinder, durven we gerust te stellen, niets, maar dan ook totaal niets! Als éénling heeft men geen inbreng!!! Zonder onze organisatie zaten we nu nog ver der onder de nullijn dan we nu al zitten. Bovendien moe ten we eerlijkheidhalve konstateren dat ook land- en tuinbouw wel erg moeilijk te redigeren valt op prijs- en inkomensbeleid, 't Is overigens overal ter wereld een zwaar ministerie. Als men bijv. een flinke lap uien of aardappelen heeft die momenteel zo rond de 40 cent draaien en nog 't geluk heeft van een redelijke oogst dan zit men goed! Als buurman nu alléén gegokt heeft op tarwe of dergelijke, dan is er een niet te overbruggen inkomenverschil. Als een tuinder één gemet bloemkool had in september, dan was dat een melkkoetje, 't Zelfde produkt een maand later en er moest dik geld bij! Iedereen kent deze voor beelden. Nu eens niet van de krant of van elders, mear gewoon op eigen bedrijf of bij een buurman, die nu juist wel dat dure produkt heeft. Hier mag men niet de gehele agrarische sektor aan ophangen. Maar de lijn is toch zó, Wanneer men de positie van de THOOLSE intensieve tuinbouwer bekijkt, vraagt men zich wel eens af, hoe komt het, dat de ene tuinder vlugger slaagt dan de an der? Inzonderheid bij de kapitaalintensieve tuinbouw, waaronder staandglas behoord, openbaren zich nog wel eens grote resultaat verschillen. Toen in ons Thoolse distrikt, begin van de zestiger jaren, het staandglas van de grond kwam, met begeleiding van de bedrijfsvoorlich- tingsdienst, was dit voor velen een stimulans om als vrije ondernemer daarin te stappen. Typisch dat juist de jonge, nog niet gevestigde kleine grondgebruiker, zich aanmelde als glasgroenteteler. Slechts een enkele oudere vollegrondsgroenteteler ging over o»p staandglas. Voor oud en jong was het duidelijk dat men stond voor een grote kapitaalsinvestering, zodat dit voor anderen ook weer een rem was voor het doen van deze stap. Een handicap voor de jonge gegadigden was wel, dat men over zéér weinig eigen beginkapitaal beschikt. Voordeel van de jeugd was weer, dat men via cursussen, zich theo retisch vlugger omschakelde. Om iets van de grond te krijgen waren de overheidsinstanties wel genoodzaakt, om niet te veeleisend te zijn voor wat betreft het eigen bedrijfskapitaal. Nogthans moeten wij konkluderen dat iedere ondernemer, dus óók de jongere, moet kunnen in onze bedrijven, dat van bedrijf tot bedrijf door twee even goede bedrijfsgenoten er levensgrote verschillen kunnen zijn in bedrijfswinst. Ook onze veilingen en landbouworganisaties ondervin den direkt de terugslag als de individuele bedrijfsinkom- sten teruglopen. En juist onze organisaties dienen te zor gen, en doen dit ook, dat al deze positieve en/of negatie ve faktoren gebundeld worden tot één groot geheel waar we een vuist mee kunnen maken. Of in ieder geval te zorgen dat we niet onder de nullijn komen! En nog maals als éénling zal zelfs uw stem nog minder zijn dan een druppel in de emmer! Afgelopen woensdag is weer alom de Dankdag gevierd en we geloven toch in zijn totaliteit dat er redenen tot dankbaarheid zijn bij de overgrote meerderheid onzer agrarische bevolking. Want bij het korps der altij negatieven behoeven we ons toch allerminst bij aan te sluiten. We, althans in de grote kring van agrarische vrienden waar we ons in bewegen, hebben geen behoef te aan een soort negativisme als modeverschijnsel, wat echter niet inhoudt dat iedereen maar voetstoots ja en amen hoeft te zeggen!! Het ging de vorige week erg slecht met de verkoop van Golden Delicious. Er was een groot aanbod van overwegend gele appelen en de handel had hiervoor weinig belangstelling. Veel moet worden afgezet op de binnenlandse markt en daarvoor is het aanbod gewoon te groot. Het gevolg was dat de toch reeds lage prijzen voor dit ras nog verder terug liepen. De allerbeste par tijen klasse I in de grote maten kwamen aan 3540 ct per kg, maar veel werd verkocht voor prijzen van 2530 cent en de wat mindere klass II in de grote maten draai de zelfs door. De maat 65—70 mm klasse I noteerde rond 25 tot hoog stens 28 cent per kg en de klasse II in deze maat werd rond 20 cent per kg verkocht. De klasse I en II 60-65 mm was helemaal niet te verkopen en moest in de interventie. Wel een bijzonder teleurstellende gang van zaken rond ons belangrijkste appelras van dit moment en de komen de tijd. Beter hield zich de Cox's Orange Pippin waarvan uit de koelhuizeneengoede kwaliteit werd aangeboden. De grote maten klasse I kwaliteiten werd verkocht voor beschikken, naast vakkennis, over niet te weinig eigen kapitaal. Om dit mogelijk te maken' zal de toekomstige beginnende ondernemer in de gelegenheid moeten wor den gestéld, dat hij zelf zijn beginkapitaal verdienen kan. Bij de vader—zoon-bedrij ven zal reeds in een vroeg stadium, tussen beiden, in zekere mate winstdeling moe ten zijn. Dit is in de allereerste plaats al een stimulans om het rendement van het bestaande bedrijf op te voe ren. Men krijgt hierdoor reeds vroeg het nodige verant woordelijkheidsgevoel wat dringend nodig is bij nieuwe kapitaalsinvesteringen voor een bedrijf. Evenzo als een vader, een zoon met grote opofferingen laat studeren, om wat te bereiken in de maatschappij, is ihet óók noodza kelijk, dat hij een zoon-opvolger in de gelegenheid steld, om te zijner tijd financieel het bedrijf over te nemen! En dat kan nóóit zonder dat er een gezonde financiële basis is gevormd. Vroeger kon men dikwijls een bedrijf stichten door het met kleine stukjes uit te bouwen. Maar tegenwoordig staat men voor de gehele hap! Dan moet het fundament door de bouwer reeds éérder gelegd zijn, wil hij kans van slagen hebben. Naar wij menen zal er in de toekomst 'alléén nog plaatszijn voor hen die naast goede handen en vakkennis, óók economisch ge- dao'.it en gewerkt hebben. Wanneer die mogelijkheden in voldoende mate aanwezig zijn, blijft er ook later nog wel een ondernemersstand in de tuinbouwwereld Dat de ouderen onder ons zich hiernaar mogen richten, zo dat de opvolgers de mogelijkheden kunnen benutten voor het door hen zelf gekozen beroep! De teelt van spruitkool gaf dit jaar een uitbreiding te zien van 360 ha waardoor de totale oppervlakte op 5162 ha is gekomen. Deze succesvolle ontwikkeling is mede een gevolg van het gebruik van spruitkoolhybriden. Bij e?n miste rassenkeuze is nu een teelt van begin september tot maart mogelijk. Rassen die elkaar in een teeltperiode goed aanvullen zijn: Topscore voor sept. okt.; Lunet voor okt. nov. dec.; Rampart voor dec. en jan.; Fortress voor januari, februari en maart. Succesvolle praktijkproeven van o.a Royal Sluis te Enk huizen, waar het complete assortiment te zien is, zijn op verschillende plaatsen te beoordelen. 7075 cent per kg en de maat 6570 mm kwam op ge middeld ongeveer 62 cent. In de tweede helft van de week liep de prijs iets terug. Klasse II van de Cox's Orange Pippin was meestal rond 5 cent per kg goedko per dan de klasse I. Goudrenette met een goede kleur kon zich goed handhaven op prijzen van ongeveer 70 ct per kg voor de meest gevraagde maten. De gewone goudreinette werd in de meest gevraagde maten tussen 55 en 60 ct per kg verkocht. Het aanbod van thuisbewaar- de goudreinette begint nu snel minder te worden. Goed gevraagd bleef i: et niet grote aanbod van zoete Ermgaard appelen waarvoor tussen 1,20 en 1,40 per kg werd be taald! Bij de peren bleef het aanbod van Conference en Doyenné de Cornice goed op peil. De prijs konzichgoed handhaven op 1,35 tot iets boven 1,40 per kg voor de Doyenné du Cornice en liep iets op voor de Conference klasse II. In het eind van de week werd voor de grote en middelmaat rond 1,15 per kg betaald en voor de klasse II 5560 mm rond 1,08. Saint Remy stoofperen deden onveranderd rond 1,20 per kg. Industrie-appelen wer den opnieuw rond 13 cent per kg verkocht, een prijs niveau dat ze reeds vele weken hebben. WE beleven op het ogenblik een spannende tijd voor wat betreft het vraagstuk van lonen en prijzen. Vele keren hebben we de laatste jaren tegen elkaar gezegd dat het zó niet langer kon voor wat betreft de stijging van de loonkosten, maar het ging allemaal door. Vgoral de automatische doorberekening van de stijgende kosten van het levensonderhoud (de inflatie) in de lonen, heeft menige ondernemer dermate parten gespeeld dat het met de winstmogelijkheden van het bedrijfsleven in steeds snellere mate bergafwaarts is gegaan. In onze sektor worstelen we reeds vele jaren met dit probleem, thans doet het zicht allerwegen voor. Tot voor kort leek de re gering niet overtuigd te zijn van de ernst van de situatie, maar het lijkt erop dat nu ook in Den Haag het gezonde verstand het gaat winnen. Eind vorige week werd bekend dat er maatregelen van de regering te verwachten zijn nu het niet mogelijk is gebleken dat werkgevers en werk nemers elkaar vinden in een centraal akkoord. De regering schijnt er thans van overtuigd te raken dat het noodzakelijk is^dat er een einde komt aan de stij ging van de lonen en dat het automatisme van het door berekenen van stijgende prijzen, wordt doorbroken. Aanvankelijk heette het dat de loonkostenstijging be perkt zou moeten blijven in 1976 tot 10%, maar op dit moment hoort men dat de regering 8 als het uiterste maximum beschouwt en dat zij op basis van dit cijfer haar beleid gaat bepalen. We weten niet wat er precies uit de bus gaat komen. Mogelijk weten we meer wanneer dit blad verschijnt. i voorbij is voor wat de ecnomische teruggang betreft en West-Duitsland rekent op een herstel van de economie en de tekenen van verbetering zijn daar in sterke mate aan wezig. Dit land is onze belangrijkste handelspartner en wat daar gebeurt, is van levensbelang voor de ontwikke- lingling in ons land. West-Duitsland is er op uit om de inflatie in 1976 te beperken tot 5%. Wanneer Nederland zou blijven hangen op 10% inflatie kan dat voor ons bedrijfsleven een verdere verslechtering van haar positie betekenen en dat gaat kennelijk ook de regering zien, vandaar de berichten dat 8 het maximum is. Ten op zichte van West-Duitsland zitten we dan nog in de ver keerde hoek, maar het kan in elk geval de belofte inhou den van verdere verbetering. Het is zonder meer duidelijk dat het niet goed gaat met het bedrijfsleven en dat houdt grote gevaren in voor het welvaartspeil van de bevolking. In West-Duitsland heeft men dat goed gezien en men handelt er naar. In ons land zijn er nog steeds grote groepen die doen alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Er is de laatste jaren bij voortduur een streven geweest om de lonen op te schroeven. Het leek alsof het niet op kon, maar de rekening ligt onder in de zak, zoals een bekende uitdrukking luidt. Het leger van werklozen liegt er niet om. Het beste middel om voor deze groep weer werk te krijgen is vol gens een advies van een aantal economische deskundi gen, een loonmatiging. Een ander belangrijk middel noemt men het verlagen van de indirekte belastingen en met name gaat het dan om de B.T.W. Vandaar dat er op het ogenblik zoveel aandrang op de regering wordt uitgeoe fend om de verhoging van de B.T.W. per 1 juli 1976, die is voorgesteld, niet te laten door gaan. Het zal volgens mensen die er meer van kunnen weten, averechts werken in het programma van de werkloosheidsbestrijding! uitzonderlijk groot belang is voor de ontwikkeling van welvaart en welzijn in de toekomst. We spreken nog al eens tuinders die er op wijzen dat zij al zoveel jaren in de moeilijkheden zitten en dat er toen weinig werd gedaan. Ze ervaren het een beetje als on rechtvaardig dat er eerst nu wat gaat gebeuren, nu het allerwegen slecht gaat. Tot hen zouden we toch willen zeggen dat ook voor het beleid in dezen geldt: beter laat dan nooit. Wé hebben er als tuinders alle belang bij dat er welvaart heerst in het land. Daarom mogen, ja moeten we ook hopen op een opleving van de konjunktuur. Met grote belangstelling wachten we af wat de regering ons te vertellen heeft in de komende tijd! TENSLOTTE nog enkele opmerkingen over een andere zaak die dezer dagen in het nieuws stond. We be doelen het advies van de gezondheidsraad aan de staats secretaris van volksgezondheid over de schadelijke ge volgen van het roken, vooral van sigaretten. Het roken slaat op het ogenblik meer dan ooit in de discussie. Alles wijst er op dat het schadelijk voor de gezondheid kan zijn en steeds meer mensen zijn er mee gestopt. Men kan daar over denken zoals men wil. Het wordt echter door een toenemend aantal mensen als een kwalijke zaak er varen dat zij zijn gestopt met roken, omdat ze overtuigd zijn van de schade die de gezondheid er door kan op lopen, terwijl anderen zich daar niets van aantrekken en op vergaderingen en bijeenkomsten volop zitten te dam pen. Dat ze daarmee hun eigen gezondheid belagen is tot daar aan toe; dat ze daarmede ook de niet-rokers in ster ke mate hinderen, is een zaak die meer en meer in be spreking komt en de aandacht gaat krijgen. We roken zelf graag ons sigaartje en voor ons is een vergaderzaal vol rook direkt geen probleem. Er zijn echter vele niet-ro kers die het als een probleem ervaren. We besluiten met deze konstatering deze week deze beschouwing en voegen er aan toe: denk er eens aan als u in de komende tijd naar een vergadring of bijeenkomst gaat. Waar halen wij als rokers eigenlijk het recht van daan de niet-rokers zó in een benauwde atmosfeer te plaatsen? Vinden we het niet al te vanzelfsprekend?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 19