Tuinbouwkommissie sprak duidelijke taal Knolselderijtelers opgelet De maand december op et Z.-W. landbouwbedrijf 14 IIET is een bijzonder trieste zaak dat zeer veel agra- riërs ondanks hard werken het minimuminkomen niet halen. Dat betekent dat er iets niet in orde is. Maar het is toch wel zeer de vraag of dit probleem via een van overheidswege gegarandeerd minimuminkomen moet op lossen. Daaraan kleven zulke enorme bezwaren, dat er naar andere mogelijkheden moet worden gezocht. Aldus de konklusie van de Tuinbouwkommissie, die dinsdag 25 november j 1. vergaderde onder leiding van de heer M. J. Goud. Het punt van het minimuminkomen werd uit voerig besproken, omdat de tuinbouw in h<et algemeen wel behoefte heeft aan wat ruggesteun, zij het dan op een andere wijze. Vandaar dat de voorzitter van de hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap, de heer G. W. Bos, was uitgenodigd om het onderwerp in te leiden en toe te lichten. Deze kweet zich uitstekend van zijn taak, maar liet het eindoordeel over aan de vergadering. Die kwam tot een duidelijk standpunt. Een inkomens garantie voor zelfstandigen leidt tot verstarring en ver slechtering van de bedrijfsstructuur, omdat de normale sanering deels wegvalt. „Vroeger was er sprake van een structuurbeleid, maar nu is er helemaal geen beleid meer", werd opgemerkt. Verder zag men konkurrentie- vervalsing tussen de bedrijven als groot nadeel en meen de men dat de prikkel om er het beste van te maken wat er van te maken valt zou wegvallen. ZO ZOU HET MOETEN! Pwerd tevens aangegeven hoe men het wel wou. In de eerste plaats een -zodanig ondernemersklimaat, dat het inkomen op normale wijze uit het bedrijf kan worden verkregen. Want da2r gaat het om. Ten tweede een betere opvang van degenen die hun bedrijf moeten beëindigen, zoals dat ook bij een werknemer gebeurt die zijn betrekking kwijt raakt. En ten derde dient de „zelf standigenregeling". die vooral bij de wateroverlast vorig najaar zijn nut heeft bewezen, zodanig te worden aange past, dat steun aan levenskrachtige bedrijven wordt ge geven die tijdelijk in moeilijkheden verkeren, en wei op een zodanige wijze, dat dit niet gaat ten koste van de solvabiliteit. Dus dat niet moet worden gewacht tot de vermogenspositie zoveel is verzwakt dat de levenskracht grotendeels is weggevloeid. Een bedrijf dat zo zwaar is belast dat de bank geen cent krediet meer wil geven, heeft zulke rente- en aflossingsverplichtingen, dat de weerstand sterk ondermijnd is. Dus bij voorkeur geen gegarandeerd minimuminko men, ook al omdat dit zal leiden tot verpaupering. Im mers alles is dan nodig voor privé, zodat zelfs vervan gingen in de knel komen en nieuwe investeringen hele maal onmogelijk zijn. STRUKTUURRAPPORT FRUITTEELT CEN ander agendapunt waaraan ruime aandacht werd besteed was het pas uitgekomen struktuurrapport van de Zeeuwse fruitteelt. Het rapport oogstte veel waar dering, mede door de zakelijke, realistische wijze waar op alles werd weergegeven. Algemeen was men het eens met de strekking van het rapport en de zienswijze be treffende de belangrijke punten als afzet, bewaring, be drijfsopvolging, te verwachten ontwikkeling in de nabije toekomst, enz Nevenstaand in dit blad worut uitvoeriger op het rapport ingegaan. PRODUKTIE EN PRIJZEN HOOR de vertegenwoordigers van de diverse tuin- bouwsectoren werd ingegaan op de gang van zaken in het afgelopen seizoen. De heer J. Neele vertelde dat de verkoop van tulpen zeer vlot verliep tegen fors geste gen prijzen. Na enkele slechte jaren is er nu weer sprake van een renderende teelt. Ook de voorverkoop van de oogst 1976 verloopt vlot. Met de gladiolen gaat het ook naar wens. Er is veel vraag, de prijs is bevredigend eil betreffende de voorverkoop heeft men ook zeker geen reden tot klagen. De heer C. Davidse rapporteerde over de fruitteelt. Er werd veel op 't hout verkocht. Plaatselijk wordt op vrij grote schaal gerooid. Dat alles lijkt niet gunstig voor de veilingen. De peren gaven een kleine oogst, maar de prijs maakte nog veel goed. De appeloogst was vrij groot, maar vooral de Golden is een zorgenkind wat de prijs betreft. De heer R. den Engelse vulde betreffende West Noord- Brabant aan, dat het bij de nieuwe veiling „Zuid-Hol land-Zuid" nog wat stroef verloopt, het is nog wennen. Maar het prijspeil is zonder meer gunstig en dat is de hoofdzaak. De veilingprovisie is thans nog slechts 3 maar er zit een verhoging in de lucht tot 5% De heer C. Steendijk kon gewagen van goede prij zen voor de vroege aardappelen, maar dat was ook nodig want de kosten stijgen onrustbarend snel en sterk. Het pootgoed is momenteel bijna onbetaalbaar. De heer P. Hoogenboom, een nieuw kommissielid dat midden en oost Noord-Brabant vertegenwoordigt, ver telde dat de fabrieksaardbeien zowel in produktie als prijs tegenvielen (konkurrentie Oost-Europa met super- lage lonen) en dat de resultaten van de consumptie-aard beien weliswaar iets beter waren, maar toch ook nauwe lijks voldoende- De heer G. Sterrenburg bleek wat de glastuinbouw be treft tevreden over het prijspeil van de komkommers en tomaten; de laatste brachten bij de veiling te Drunen een middenprijs op van 6,67 per 6 kg bak, tegenover 5,07 in 1974. De voorjaarssla werd verkocht tegen sterk wis selende prijzen, de najaarssla is doorlopend goedkoop. De heer H. Kesteloo meldde tenslotte dat er vrij veel winterbloemkool is uitgeplant en dat de stand voorlopig prima is. Het winterweer zal echter bepalend zijn voor de verdere ontwikkeling; strenge vorst is funest. INKRIMPING VOORLICHTING iIYE heer Goud weer er op dat de voorlichtingsdienst in de komende jaren met 110 formatieplaatsen moet werden ingekrompen, als het opgestelde plan doorgaat. Hiertegen moeten we krachtig protesteren. De behoefte aan voorlichting neemt toe, terwijl de voorlichters steeds meer kantoorwerk moeten verrichten in verband met rapporteren voor rentesubsidies en diverse andere regelingen. Het is dringend gewenst om alles in de hui dige opzet en met de huidige bezetting te handhaven. De vergadering onderstreepte dit. ROOIPREMIE I\E heer Bos ging nog in op de energievoorziening. Voor de kleine grootverbruiker is zware olie thans voor deliger dan gas Er wordt onderhandeld om dit te ver anderen. Ook deed hij mededelingen over het loonover- leg. Betreffende de fruitteelt deelde hij mede dat de landbouwkommissaris Lardinois naar hij heeft laten blijken, niet onwelwillend staat tegenover een selectieve EEG-rooipremie voor de Golden Delious. Als dat niet doorgaat zal worden aangedrongen op een nationale rooipremie. Het ziet er echter naar uit dat de beslissing zó laat zal vallen, dat er nog deze winter met premie kan worden gerooid. En dan moet nog worden afgewacht of het een beslissing wordt ten gunste van een premie. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. A. v. O. GUNSTIG BOEKJAAR 1974/75 VOOR COÖPERATIE ZUID-OOST NEDERLAND (Z.O.N.) De in Eindhoven gevestigde Cebeco-coöperatie Zuid- Oost Nederland (Z O.N.) heeft het boekjaar 1974-1975 met gunstige resultaten afjesloten. Aldus blijkt uit het jaarverslag en de toelichting hierop van bestuur en di- rektie op de algemene vergadering van 20 november j.l. Vele leden met hun dames waren op deze bijeenkomst aanwezig, die telkenjare wordt gekenmerkt door een ontspannen en gezellige sfeer. Uit de cijfers van het jaarverslag blijkt een vergro ting van de „verkopen" t.o.v. vorig jaar van ongeveer 2.000.000. Bij de mengvoeders steeg de omzet met 5.000.000 kg. Het overschot beloopt een bedrag van 129-400, waarvan de leden 1 van hun omzet op de ledenrekening krijgen bijgeschreven. De rest wordt toe gevoegd aan de reserve. Bestuur en directie zien de komende jaren met ver trouwen tegemoet. In het in aanbouw zijnde kantoorge bouw manifesteert zich het vertrouwen in eigen kracht, waardoor de Z.O.N. zich in dit gedeelte van Brabant een zo goede en vertrouwde plaats heeft weten te verwerven! In de komende weken zullen veel kontrakten worden af gesloten voor de teelt van knolselderij oogst 1976 De kon trakten, die worden gehanteerd, lopen uiteen van erg kort tot een meer uitgebreide tekst. Vaak zijn ze onvolledig en daardoor vervuilen ze niet de funktie waarvoor ze bedoeld zijn, n.l. de spelregels te scheppen voor het redelijk afwik kelen van de aangegane overeenkomst. Aldus de KKnolsel- derijtelers Vereniging Zuid-West Nederland die ons verzocht op het volgende de aandacht te willen vestigen. Sinds enkele jaren bestaat er een modelkontrakt met de daarbij behorende Modelvoorwaarden. Wil men afwijken van deze voorwaarden, dan kan dat in het kontrakt worden vermeld. 'De indruk bestaat, dat bij de telers het belang van een goed kontrakt wordt onderschat. De redenering is, dat bij een tekort aan knolselderij alles weggaat en dat 'bij een over schot aan knollen wel gauw zal worden afgekeurd, ondanks de aanwezigheid van een goed kontrakt. Daarmee wordt wel voorbijgegaan aan de noodzaak om de rechten en plich ten van partijen zo goed mogelijk vast te leggen. Het bestuur adviseert daarom alle telers de kontrakten af te sluiten op basis van de eerder genoemde Modelvoorwaarden. Een of meerdere exemplaren kunt u gratis aanvragen bij de Knol- selderijtelersvereniging Zuid-West Nederland, Stationslaan 4 te Zevenbergen <016802i3730). i KOSTENREGROTING Evenals in het voorgaande jaar heeft het bestuur van de Knolselderijtelersvereniging Z.W. een kostenbegroting opge steld voor oogst 1976. Het totaal aan kosten beliep volgens die cijfers 7.462,per; ha, incl. B.T.W. voor een geschoond produkt, novemberlevering. Niet is opgenomen een bedrag voor ondernemersvergoeding. Hiervoor lijkt 10 een rede lijk deel. De kostprijs per kg komt dan neer op de volgende bedragen: Opbrengst/ha kostprijs per kg kostprijs 10 25.000 kg 30.000 kg 35.000 kg 40.000 kg 29,85 24,87 21,32 18,65 32,84 27,36 23,45 20,52 In de praktijk zal blijken, dat de handel met aanzienlijk lagere bedragen zal komen. De concurrentie-positie zal een van de argumenten zijn om niet meer te bieden, evenals de vrees voor een overvoering van de markt. Laat elke teler zich daarom nog eens bezinnen op zijn kostencijfer alvorens kontrakten af te sluiten. Een kostenbegroting zoals door het bestuur is opgesteld kunt u op het eerder genoemde adres opvragen, waarbij ech ter elk bedrijf een eigen begroting moet opstellen omdat een aantal kostenfaktoren per bedrijf verschilt. Daaruit kan resulteren, dat goedkoper kan worden gepro duceerd dan uit de begroting van het bestuur blijkt, of dat de gemaakte kosten niet wordien vergoed. Het is aan de on dernemer om de beslissing te nemen! R. H. (Vervolg UITRIJDEN VAN GIER OF DRUFMEST Op vele bedrijven zijai ër voorzieningen getroffen voor opslag van gier en/of drijf- mest. Op sommige bedrijven is die opslag ge ring. Als het weer geschikt is om drijfmest over het land te rijden, wacht dan niet tot de opslagput- of kelder vol is. KLAUWVERZORGING Het komt nog te vaak voor dat de koeien voortijdig opgeruimd moeten worden wegens slijtage aan de achterbenen. In de stalperio- de verdient de klauwverzorging extra aan dacht. Door een slechte klauwverzorging kunnen ernsitige beengebreken optreden wat extra slijtage veroorzaakt. Ook kan de pro duktie hierdoor sterk verminderen. Door de hoeven vakkundig te laten bekappen kan veel narigheid voorkomen worden. (Zie De Boerderij no. 6 van 38 november j.l.). Tussenklauwontstekingen kunnen ontstaan door het binnendringen van bacteriën. Dit kan voorkomen worden door de koeien te laten staan in een voetbad met formalineop- lossing. In de ligboxenstallen kunnen de koeien voor de melkstal door een voetbad n pag. 13). lopen waaraan formaline is toegevoegd. Van dit ontsmettingsmiddel is een 3 -oplossing nodig. Dit is 3 liter van dit middel op 97 liter water. Formaline is gevaarlijk bij inwendig ge bruik, ook voor koeien. Om te voorkomen dat de koeiqn er van drinken kunt U het verse bad wat verontreinigen met enkele scheppen mest. Berg formaline op buiten het bereik van kinderen, en denk bij het uitgie ten van de geconcentreerde formaline om uw ogen. Formaline is een zeer bijtende vloeistof. OPFOK VAN KALVEREN De kalversterfte kost in Nederland jaar lijks honderd miljoen gulden. Tracht de schade te beperken door betere verzorging van het jonge kalf. In het veehouderijinummer van „De Boer derij" van 5 november 1.1. staan zeer goede adviezen. WITVUILEN Op verschillende bedrijven komen witvui- lers voor bij koeien die pas gekalfd hebben. Dit is besmettelijk, en er kunnen zich moei lijkheden voordoen bij het drachtig worden. In ligboxenstallen is het noodzakelijk- de be smetting snel weg te nemen door de koeien schoon te laten spuiten door de dierenarts. Een goede hygiëne rond de geboorte kan veel narigheid voorkomen. MOLLENBESTRIJDING In verschillende percelen grasland zijn de mollen weer begonnen met graven. Er komen weer vele molshopen in het grasland voor. Tracht de mollen zo veel mogelijk te vangen. Het uitzetten van klemmen behoeft niet zo veel tijd te 'kosten. De tijd die U hieraan be steedt iwordt ruimschoots vergoed door beter grasland en minder verontreinigd ruwvoer. Tracht de mollen te vangen door middel van klemmen, indien U veel last van mols hopen hebt. SAMENVATTING 1. Tracht uw grasland goed verzorgd de winter in te laten gaan; en vermijd pias vorming. 2. Tracht de rentabiliteit van uw bedrijf te verhogen door' extra zorg te besteden aan de voeding en de verzorging van uw vee. 3. Door het voederrantsoen te berekenen is het mogelijk aan uw vee het juiste krachtvoer te geven dat nodig is om de hoogste produktie te behalen. 4. Om de rentabiliteit van het mestvee te verhogen is een goede voeding en ver zorging vereist. 5. Zorg dat er geen broei in iiw voordroeg en snijmaiskuil komt. 6. Neem tijdig voorzorgsmaatregelen tegen slepende melkziekte. 7. Door uw koeien op produktie te laten controleren kunt U een betere selectie- en stierenkeus toepassen. 8. Rij tijdig de gierput leeg. 9. Tracht beengebreken te voorkomen door een goede klauwverzorging. 10. Tracht de kalversterfte te beperken door betere verzorging. 11. Weest zeer voorzichtig met het ont smettingsmiddel formaline en neem alle voorzorgsmaatregelen in acht. 12. Ontsmet uw koeien tegen witvuilen. 13. Bestrijdt de mollen in uw grasland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 14