VEEHOUDERIJ 13 fa WINTERUIEN In Zeeland ligt thans ook een 150 ha win termen. Een teelt waar men een aantal jaren geleden praktisch mee gestopt is, maar die nu misschien, mede dankzij: de aanwezigheid van nieuwe rassen en mogelijkheden van chemische onkruidbestrijding, weer nieuw leven ingeblazen kan worden. iDe eerste in druk is niet ongunstig, maar het is alleszins de moeite waard om dit gewas verder ook op de voet te volgen. Wat deze tijd van het jaar betreft dient er op gewezen te worden dat een chemische onkruidbestrijding in de loop van december/januari, grote risico's met zich meebrengt. De kans op uitvriezen neemt namelijk aanmerkelijk toe. GRONDBEWERKING Het wintervoorploegen is voor een groot deel al weer verleden tijd en er kan gecon stateerd' worden dat de grond dit najaar vrij wel overal goed tot zeer goed onderhanden ds genomen. IDe zuurstof kan nu weer de grond in. Vood de volgende gewassen kan er nu al weer (voor)bewerkt worden, namelijk op de niet slempgevoelige (meestal de wat zwaardere) gronden, met de cultivator. Een goede nachtvorst hieraan vooraf is prima. Het gaat om een gelijkmatiger verweren van het toekomstige zaaiibedt Dit kan dan met minder bewerkingen op een meer regelma tige diepbe klaargemaakt worden. Hoe min der er op het zaaibed gereden moet worden in het voorjaar hoe beter. DRAINS SCHOONMAKEN De ontwatering is van bijzonder veel 'be lang. Zorg dat de drains vlot het water kun nen afvoeren. Zelf kin er al veel gedaan worden met een pompje op de trekker. An ders is schoonmaken door de loonwerker goed mogelijk. ECONOMIE In december begint ook het rekenwerk over de bedlrijfsopzet. Want naast de vak kennis van de teelt van gewassen moet de 'boer econoom zijn. Vooral nu de marge tus sen kosten en opbrengsten niet groot, zo niet zeer klein >of negatief is. Voor jonge landbouwers is daarom een E.V.T.O.-cursus bijzonder nuttig. Ieder bedrijf heeft een bepaalde opzet van bouwplan, arbeidsbezetting, werktuigenpark (eigen of gezamenlijk) en loonwerk. Dit heeft zonder meer consequenties t.a.v. de kosten voor de teelt van een gewas en de daarmee samenhangende rentabiliteit. Opbrengst min kosten blijft het inkomen van de onderne mer. Nu de stalperiode voor het vee een feit geworden is, dient extra aandacht aan de verzorging en de voeding van het vee ge schonken te worden. Ootk is het gewenst om te zorgen dat het grasland in goede staat met niet te lang gras de winter in gaat, om volgend' jaar de hoogste produktie van het grasland te be halen. Dank zij het zeer gunstige weer is er dit najaar weinig grasland stukgelopen. Op per celen grasland waarop bietenkoppen en -blad gevoerd1 is, verdient het aanbeveling om de loofresten goed uit elkaar te rijden met een weidesleep. Hierdoor kunt U voor komen dat het gras onder die slijmerige loof resten verstikt. Percelen die om een of ande re reden toch erg kapot zijn gelopen, dienen zo mogelijk gerold) te worden. Men doet er goed aan grasland, dat anders met te lang gras de winter in zou gaan met schapen te beweiden. Zorg dat de ontwate ring van uw grasland in orde is, zodat geen plassen water er in voorkomen. Als het gras land goed berijdbaar is, kan nu reeds stal mest of drijfmest uitgereden worden. VEEVOEDING Op verschillende bedrijven is de melkpro- dukitie aan de lage kant. Veelal is een min der goede voeding hiervan de oorzaak. Om een hoge produktie te kunnen behalen1 dient U te 'beschikken over prima kwaliteit ruw- voer. Om een goed rantsoen te kunnen sa menstellen dient U te weten hoe de kwali teit van het ruwvoer is. U kunt alleen de voederwaarde 'berekenen als U het gewas hebt laten onderzoeken bij het Bedrijfslabo- ratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek. Zodra die cijfers 'bekend zijn kunt U berekenen hoeveel Z.W. (zetmeel- waarde) en v.r.e. (voedemorm ruw eiwit) U het vee uit ruwvoer kunt geven. Daarna kunt U berekenen hoeveel en welk krachtvoer no dig is om de hoogste melkgift te behalen. Ook voor mestvee is het van zeer groot belang de voeding te berekenen. Bij' een goed rantsoen met een z.w.: v.r.ie.-verhouding van ca. 6,5 zal een goede groei verkregen wor den. Voederveranderingen dienen geleidelijk te gebeuren. i Het is goed om in december hier eens over te rekenen. De bedrijfsvoorlichter in uw gebied wil U daar graag bij helpen. Aanleiding om te gaan cijferen bestaat er zeker wanneer grondaankoop, kavelruil, an dere bedrijfstakken of specialisatie van 'be paalde teelten met afstoting van andere dn het geding zijn. MECHANISATIE De ontwikkelingen bij' de mechanisatie gaan door. Dat zagen we ook op de bieten- rooidemonstratie te Sluiskil. Daar was veel te leren, o.a. het punt: „Waar staat de indi viduele boer nu?" Grote machines, bediend door één man, en grote investeringen vergend, bewerken in korte tijd grote oppervlakten. Die individuele boer mag dan het geoogste produkt van ma chine naar wendakker, stortplaats of erf, transporteren. Maar daar blijft het dan ook bij. De werktuigen worden steeds meer door derden aangeschaft en bediend. Is de boer opdrachtgever, toeschouwer en betaler? Wat is zijn aandeel bij dit gebeuren? Dit meoha- nisatiepiraces gaat door in alle geledingen van de teelt. Maar wat niet te mechaniseren valt is het toezicht en de beslissingen, die op het juiste tijdstip genomen moeten worden. Wie de heer dr. Zachariasse gehoord of gelezen heeft, weet dat een bepaalde beslissing op het juiste moment, vooral in het voorjaar, veel positieve effecten heeft op het bedrijfs resultaat. VERGADERINGEN Het vergaderseizoen is weer begonnen. Zo juist gelezen dat een gemeente het presen teren van rookartikelen heeft afgeschaft op de vergaderingen. Ten eerste een besparing, ten tweede een verbetering van de atmos feer in de zaal ten behoeve van een gezonde gedachtenbepaling. Zij die niet roken, hetzij uit eigen overweging, hetzij door een me disch verbod, zullen daar dankbaar voor zijn. Het vergaderbezoek loopt terug. Is dit een gevolg van een teveel aan vergaderingen? Of prevaleert de houding van: „Wat heeft het allemaal nog voor nut? Ze geven toch maar een beetje theorie weg en de praktijk is toch anders?" Zo zijn er nog vele nega tieve houdingen op te noemen. Nee lezer, U moet er positief tegenover staan! Indien U ondernemer wilt blijven is vergaderbezoek even hard voor het bedrijf werken als nadenken, rekenen en landwerk! De winter is er niet alleen om uit te rus ten, maar ook om U voor de toekomst toe te rusten! Dit haal je uit lectuur, gesprekken met collega's en inleidingen door derden op vergaderingen. Overal is wat te leren, hoe het wel moet, maar ook hoe het niet moet! KUILVOER Het voeren van kuilvoër vraagt in de win ter extra zorg. Om broei te voorkomen bij snijmais en voordiroogkuil dient de kuil elke keer, nadat voer uit die kuil gehaald is, weer zorgvuldig afgedekt te worden. Houdt uw kuilen regelmatig in de gaten of het plastic niet kapot gevreten wordt door ongedierte. Om lucht en vocht in de kuil te vermijden, dienen de gaten onmiddellijk dicht geplakt te worden. Kuilen met een hoog NH3 (ammo niak) gehalte kunnen gevaarlijk zijn voor het optreden van slepende melkziekte. Hoogpro- duktdeve koeien kunnen gevoelig zijn voor het optredlen van slepende melkziekte. Men dient in voldoende mate gemakkelijk op neembare koolhydraten te verstrekken. Naar de norm voeren is de ibeste methode om sle pende melkziekte te voorkomen. Koeien die zeer gevoelig zijn voor slepen de melkziekte dient men de eerste maanden van de produktie 1 kg anti-slepende melk- ziektekoek bij te voeren. MELKCONTROLE Wanneer men ziet dat vele van de gecon troleerde 'bedrijven nog een zeer lage melik- produktie hebben, hoe zit het dlan met de meUkproduiktde op de niet gecontroleerde be drijven? Op de niet gecontroleerde bedrijven heeft men geen enkel inzicht in de opbrengst aan melk; en in vet- en eiwitgehalte. Bedenk dat een slechte koe evenveel on- derhoudsvoer nodig heeft als een goede koe. Het is noodzakelijk dat U uw koeien laat controleren op produktie. Door aan te sluiten bij een melkcontrole- vereniging weet U de melkopbrengst en vet gehalte van de verschillende koeien en 'kunt U de slechte dieren uitselecteren, en met de goede produktiekoeien verder fokken. Om de melkveehouderij winstgevend te maken dient U te streven naar een melkgift boven de 5000 kg melk per, koe. Zeeland let op uw zaak en tracht door ibetere voeding en doelbewuste fokkerij de melkopbrengst per koe te verhogen! (Zie verder pa*. 14). Broei en schimmel kunnen ontstaan door onvoldoende tussentijds afdekken bij het uithalen van kuilgras. Indien U de „kweekkanten" langs sloot randen wilt behandelen met TCA, „laat er dan geen gras over groeien" en doe het nu. Op verschillende bedrijven is de opslag van mest en gier i.v.m. de wet op de veront reiniging oppervlaktewater nog onvoldoende. Indien U gezien de stand van uw koolzaad nu twijfelt of het gewas kan blijven staan of uitgereden dient te worden, kunt U beter nu geen onkruidbestrijding toepassen met Legurame of Kerb.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 13