De maand december op het zuid-westelijk landbouwbedrijf AKKERBOUW „De winter is er niet om na het sei zoen uit te rusten, maar vooral om U voor de toekomst uit te rusten" i* AARDAPPELEN D= aardappelen voorzover nog aanwezig liggen in de ibewaarplaatsen. Voor be waring na 1 december zijn de partijen na tuurlijk gepoederd of er is een kiiemrem- mingsmiddel verneveld. Hierover is in het artikel over november al uitvoerig geschre ven. Wat de temperatuur betreft, in het kort nog even herhaald: (omdat het zo belangrijk is voor de kwali teit van het produkt) bewaartemperatuur voor consumptie 4- 6° C bewaartemperatuur voor frites 5- 7° C bewaartemperatuur voor chips 8-10° C Liefst alleen ventileren wanneer de bui tentemperatuur 13° C lager is dan de bin- nentemperatuur en bij hoge luchtvochtigheid 93 Om de temperatuur over de hele partij op peil te houden, een enkele maal in tern ventileren. Dus buitenluiken dicht en bovenluik invoerkoker open. 2. Pootgoed telen is een vak apart. 3. Selecteren vraagt veel vakkennis en tijd. Onnauwkeurigheid in deze 'kan veel geld kosten. 4. De kosten van de teelt van pootgoed moeten vermeerderd worden met de sal- dodervimg van consumptieaardappelen van dezelfde oppervlakte, omdat die op dat zelfde perceel anders geteeld zouden zijn. WINTERTARWE In oktober en november is veel -winter tarwe gezaaid, maar toch zullen er in decem ber nog wel percelen -bezaaid worden: le. omdat er nog suikerbieten op stonden; 2e. omdat het zaaiibed veel te grof lag en er eerst een buitje regen over moest komen. Ook bij decemberzaai kan men, zeker op duistpercelen, het beste direct na het zaaien spuiten tegen onkruid. De bedrijfsvoorlichters C.A.R. - Goes Ing. J. C. VAN BERGEIJK en M. A. DE HOND EINDE VAN HET JAAR: De gezamenlijke schrijvers van deze rubriek hopen dat deze lectuur in het afgelopen jaar voor U en uw bedrijf leerzaam is geweest en dat U er in de toekomst als on dernemer in de maatschappij een nuttig gebruik van zult kunnen maken. Het einde van het teeltseizoen van de meeste gewas- Dprprnhpr sen' voor ant*ere 's ^et vo'gende al weer aan de gang. L/CUCII lUCl De maand van sint Nicolaas, Kerst en Oudjaar; dus de J975 maand van speculaas, taai-taai, kerstkrans en oliebollen (denk om de lijn!). De maand van recapituleren van hetgeen er dit jaar geschied is, het vaststellen van de situatie waarin we op het ogenblik met gezin en bedrijf leven, het nadenken over de toekomst. Onwillekeurig gaan de gedachten terug naar decem ber 1974, toen het met het oogstwerk toch wel één en al ellende was. Met scholieren, soldaten en andere vrijwil ligers werd getracht om aardappelen, suikerbieten, uien, gladiolen, knolselderij en bruine bonen uit de modder te halen. Het woord „oogstèn" kon je hier haast niet meer gebruiken. In december 1975 is praktisch iedereen klaar en was het gewoon een plezier om de herfstwerkzaamheden uit te voeren. Zo geeft het leven vele verrassingen, die je maar te aanvaarden hebt en waar je als agrariër van tevoren niet exact mee kunt rekenen. ging te betrekken het feit dait men bij1 uit rijden van het gewas, door de langdurige aanwezigheid van het middel dn de grond, beperkt is in zijn gewas se nkeuze: graan en vlas worden in dit geval -afgeradlen. Op een matig of slecht gewas deze middelen dus liever maar niet toepassen. LUZERNE Wanneer de luzerne in winterrust is, kun nen verschillende onkruidbestrijdingsmidde len worden toegepast. Tegen grasachtigen zoals duist, straatgras, gebruik maken van Legurame of IPC, in laat stadium (februari) KOOLZAAD KAR WIJ GRASZAAD KWEEKBESTRIJDING Ook tijdens deze winter is het mogelijk aan een of meer instructiedagen op de Land- bouwpraktijkschool te Schoondijke deel te nemen. De onderwerpen zijn: electriciteit voor het bedrijf, onderhoud handgereedschap o.a. solderen, metselen en beton, afstellen van ploegen, hydroliek. Bij onze steeds duurder wordende machines is goed onderhoud in het belang van een vlot verloop van de werkzaamheden en de levensduur van de machines. Bij afleveren moet er opgewarmd worden. Voor een weinig blauwgevoelig produkt tot 10 h 12° C; voor een matig blauwgevoelig produkt tot minstens 15° C; voor een erg blauwgevoelig produkt tot minstens 18' C. Weet U of uw produkt veel of weinig blauwgevoelig is? Weet U ook dat de teelt van aardappelen veel geld kost? Dit vele geld wordt ook uit gegeven voor kriel en uitval (doorwas e.d.). Dit zijn in jaren met matige prijzen vaak aanzienlijke percentages. Bekijk eens op uw bedrijf of de grond, het perceel waarop aard appelen geteeld worden, wel een goede vochtvoorziening heeft vanuit de onder grond. Bekijk ook eens de verhouding poter- maat en afstand in de rij. Daar worden veel fouten mee gemaakt, waardoor soms naast een te lage opbrengst ook aan de kwaliteit schade wordt berokkend, die veel geld kan kosten. Bij de hoge tot zeer hoge marktprijs van pootgoed wordt de gedachte wel geopperd om zelf pootgoed te gaan telen. Bedenk dan: 1. Er is 1 ha pootgoed nodig voor 9 ha consumptieteelt. zeer wisselvallig en sterk afhankelijk van de weersomstandigheden. Een flinke opbrengst- depressie kan het gevolg zijn. Hier staat tegenover dat de financiële strop alls gevolg van duistzaad in de partij ook in de papie ren kan lopen. In veldbeemd endothal niet toepassen als er al een bespuiting tegen straatgras heeft plaatsgevonden. Graszaad is een gewas dat de nodige zorg vergt. Uit een onderzoek op Tholen is wel gebleken, dat hij, die de meeste zorg aan het gewas besteedde, ook de 'beste resultaten boekte en daardoor met het hoogste saldo uit de bus kwam. In december is een onkruidbestrijding in karwij mogelijk met Legurame, dat duist en straatgras goed bestrijdt maar zwak is op kamille en herderstasje. In karwij kan van Legurame zowel het vloeibare produkt als het spuitpoeder gebruikt worden. Ook IPC (profam) en chloor-IPC (chloor-profraim) zijin in karwij behoorlijk bedrijfszeker. Koolzaad kan nog „schoongeveegd" wor den door een bespuiting met 12 kg Kerb of 3 kg Legurame spuitpoeder. Als men de werking van Kerb en Legura me nagaat moet men er wel mee rekenen dat het effect vaak zeer traag zichtbaar wordt. Denk vooral niet te gauw dat het mid del niet werkt. Bij de vraag al of niet spuiten met Kerb of Leguraime dient imen ook in zijn overwe- Onderhoud van drainage d.m.v. een periodieke schoonspuitbeurt bevordert een vlotte afvoer van het overtollige water. ook nog van Gramoxone. Waar grasachtigen minder van betekenis zijn kan men ook met chloor IPC terecht. Tegen graanopslag lijkt IPC nog het meest bedrijfszeker. Komt er nog duist in het graszaad voor, dan is in december een 'bespuiting met 56 1 endothal mogelijk. Toepassen in goed ont wikkeld veldbeemd, hardzwenk, roodzwenk, Engels raaigras, beemdlangbloem en Ita liaans raaigras. De werking van endothal is TCA spuiten of strooien over de winter- voor is in december alleen nog mogelijk op percelen waar in 1976 ibieten gezaaid zullen worden. Dit nu ook imaar niet danger uistel- len. Te overwegen valt om uiit te gaan van een gedeelde gift door nu in december b.v. 80 kg of liter en in februari in combinatie met een grondbewerking nog eens 20 kg of liter toe te passen. Waar men nog TCA wil toepassen op stroken langs de slootkant zal men dat nu ook zo spoedig mogelijk moeten doen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 12