Rond de Schelde Grote uitzaai van wintertarwe Zorgen om oogst 1975 vrijwel achter de rug! We staan er met het werk prima voor! Inspraakvergaderingen ruilverkaveling „De Braakmanpolders" VORSTVRIJE BIETEN i PURE NOODZAAK 5 'tls nu half november dat we dit vanuit ZUID-BEVE LAND schrijven. Op een aantal kleine oppervlaktes sui kerbieten, gladiolen, knolselderij en wijnpeen na, is alles geoogst en .geborgen. Verleden jaar kregen we deze za terdag hulp van ruim 200 jonge scholieren. Denken we evenaan de toenmalige omstandigheden terug, dan kun nen we niet anders vaststellen dat het oogstwerk van on ze hakvruchten het afgelopen najaar maar een peulschil letje is geweest. Vorig jaar kregen we van 14 tot 17 no vember zo'n 45 a 50 mm op het teveel dat we al hadden. Tot nog toe is het zeer droog geweest, maar vanaf vrij dagavond 14 november tot maandagmorgen hebben we toch ook al weer zo'n 40 mm gekregen. De opbrengst van de suikerbieten lijkt toch nog wel mee te vallen. De afvoer naar de fabrieken verloopt zo ongeveer volgens het opgestelde plan. De telers zouden nu alleen willen dat -het nog veel sneller ging. Ze zullen in ieder geval tot rond half december nog zelf voor een deel van hun bieten moeten zorgen En dat is ook dat ze ze dan ook vorstvrij moeten bewaren. Na de zeer lichte nacht vorstjes van 12 op 13 en van 13 op 14 novem- het toch al licht bevroren bieten gezien. De bieten zijn toch echt, te duur om op deze manier daarmee te spe culeren. Het suikergehalte is nu op een dusdanige hoogte Het was te voorzien dat het niet steeds maar zo gun stig weer zou blijven als de laatste tijd het geval was! De regen tijdens het weekend en daarna heeft het bui tenwerk dan ook voorlopig grotendeels stopgezet. Door de goede weersomstandigheden in de afgelopen weken kon echter het werk flink opschieten en ook op WAL CHEREN zyn er al een aantal bedrijven waar het veld werk tot het verleden behoort en de ploeg in het vet staat! De oppervlakte suikerbieten die nog gerooid moet wor den is niet groot meer. Slechts op enkele bedrijven is dit nog een oppervlakte van betekenis. Hetzelfde geldt voor de oppervlakte die nog op wintervoor moet worden gelegd. Een groot gedeelte van Cuet vee heeft tot op heden nog in de wei vertoefd. Dit is zowel voor de verzorging als voor de voederpositie gunstig. Er moet nu wel bij- gevoederd worden omdat de grasvoorraad vrijwel op is. Nu het weer wat ongunstiger lijkt te worden, zal een groot gedeelte van de veestapel binnenkort wel op stal gehaald worden De veeverzorging gaat dan op veel bédrijven weer de nodige aandacht vragen. Er is weinig schade aan de graszode toegebracht, zodat deze in een goede konditie de winter ingaat. Wèl dient men, waar nodig, maatregelen te treffen voor een goede ontwatering van het grasland. Hoe lager de grondwater stand, zeker in de winter, hoe beter. Komt het grondwa ter in de winter hoog, dan sterven de in de zomer ge vormde wortels van het gras weeraf. Bij een lagere grondwaterstand in de zomer moeten de grasplantjes weer nieuwe wortels vormen om het vocht in de diepere lagen te bereiken. Dit geeft vertraging van de grasgroei. Wil men dus door cultuurmaatregelen bereiken dat in droge perioden de grasgroei zo weinig mogelijk stag neert, dan moet men zorgen voor een zo laag mogelijke grondwaterstand in de winter. Met de inzaai van wintertarwe is men nu vrijwel klaar gekomen. Een flinke hap van bouwplan 1976 is alweer bezaaid. Dit zal vermoedelijk wel tegen de 20 zijn. Wat de rassen betreft: er is veel Lely uitgezaaid met daarnaast Monella Caribo en toch, nog al wat Clement. Verder wat Norda en Okapi. Waarmee de overige 80 van ons akkerbouwareaal in 1976 weer bezaaid gaat worden, zullen we met ons allen de komende maanden moeten uitmaken. Veel pro- dukten liggen tot op dit ogenblik goed in de markt. Er valt weinig te schrappen vanwege een minder aantrek kelijke prijs Maar het is nog vroeg, er kan nog veel ver anderen alvorens het eind februari is. De zorgen om oogst 1975 zijn nu weer vrijwel achter de rug. De balans kan worden opgemaakt, zij het niet definitief, dan toch wel berustende op betrouwbare ge gevens wat betreft de kg-opbrengsten. De prijs is, voor zover men nog niet verkocht heeft, ook nog niet defini tief, maar de gegevens kunnen toch al van belang zijn voor de gewassenkeuze voor oogst 1976. Daarbij zijn niet alleen de opbrengsten van belang, maar ook de kosten. Door middel van een goede boekhouding of saldobereke ning achteraf, is het mogelijk een beeld te krijgen welk gewas het meest heeft bijgedragen tot het verkregen be drijfsresultaat. Mogelijk dat dit resultaat in de komende maanden tot wat meer klachten aanleiding geeft over het prijs- en marktbeeld, dan we in de laatste maanden hebben ge hoord. f J |J] gekomen dat er met meer animo, plezier en voldoening oVer gesproken wordt. Hier en daar zijn er wel enige bedenkingen over de hoge tarrapercentages, veelal zou dit dan koptarra moeten zijn, want veel grondtarra zat er in ieder geval niet aan. Op vele bedrijven is bij de bietenopslag nu reeds het grote rendement ondervonden van de deze zomer aangelegde erfverharding en opslag-' plaatsen. Met het huidige grote materiaal is dit gewoon noodzakelijk. Nog steeds is men doorgegaan met het uitzaaien van wintertarwe. De oppervlakte lijkt behoorlijk groot te worden. Tot nog toe is nog maar op enkele percelen de opkomst te beoordelen. Dit zijn dan echt de lichtste per celen. De opkomst op de zwaardere gronden, die veelal ook vrij grof lagen, was nog erg traag. Dit zal door deze regen nu wel verbeteren. Het ploegwerk is thans zeer ver gevorderd. Op som mige percelen was het zelfs te droog en daardoor te hard om aanvaardbaar ploegwerk te kunnen bewerk stelligen- In sommige gevallen was het wel eens te veel voor trekker of ploeg. Op enkele bedrijven heeft men de ploegsneden al weer flink met de cultivator uit elkaar gehaald en de grond, al wat vlak gelegd. Een aantal aardappeltelers heeft zo te zien al geprofi teerd en daarop gereageerd van en op de hoge aardappel prijzen- Hier en daar ziet men weer wat nieuwe trek kers, wagens en ploegen verschijnen. In verschillende ge vallen was het harde noodzaak en soms al enkele jaren eerder noodzakelijk geweest. In het voorontwerp van de ruilverkaveling de Braakman- polders zijn de voorlopige plannen, met kostenbegrotingen opgenomen. 'Een aantal inspraakvergaderingen worden be legd om deze plannen met belanghebbenden en belangstel lenden door te spreken. Zo dit na overleg met de streek nodig blijkt kunnen dam nog wijzigingen in het voorontwerp worden aangebracht voordat de plannen vastgesteld wordien. 'De volgende dnspraakvergaderingen worden belegd': voor de leden van de N.C.B. in de tSpeye te Sas van Gent: 2S november om 14.00 uur. voor de led^n van de C.B.T.B. en de Z.UVL in het 'Braakmanrestaurant: 1 december om 19.30 uur. voor de eigenaren/verpachters in het Braakmanrestaurant: 1 december om 14.00 uur. voor alle overige belanghebbenden en belangstellenden in het Braakmanrestaurant: 9 december om' 19.30 uur. Zoals in ons vorig nummer reeds vermeld wordt het voor ontwerp gratis voor belanghebbenden en belangstellenden ter beschikking gesteld en afgehaald worden op de gemeen tehuizen Sas van Gent en Terneuzen, het Waterschapsge- bouw te Hoek, de Rabobanken te Sluiskil en Philippine en het Landbouwcentrum te Goes. De werkzaamheden in de WESTHOEK beginnen op zijn eind te lopen, 't Is links en rechts nog eens wat ploe gen; er moet ook nog wel wat gezaaid worden. Bieten, dachten wij, staan er niet meer in de grond. Aan de hopen liggen er echter des te meer en zolang het nog niet vriest, bezorgen deze hopen ons geen zoren. Wanneer het weerbericht maar weer iets in de richting van vorst gaat, houden we alles gereed om direkt te kunnen in grijpen. Om echter te vroeg met afdekken te beginnen is ook niet raadzaam. De verliezen door te veel warmte zijn ook niet gering! Voor 't gezaaide kwam de regen goed van pas. 't Is zelfs de vraag of er de vroeggezaaide percelen toch niet wat korrels zullen achterblijven 't Is overigens wei geble ken, dat met schudeggen en rotoreggen ook in najaar onder moeilijke omstandigheden voor tarweinzaai een goed zaaibed is te verkrijgen. De ploegen zijn dit na jaar goed aan de tand gevoeld en bij de smid was het goed waarneembaar wat er van de ploegen is gevergd. Toch is er dit najaar veel goeds aan de grond gebeurd. We mogen gerust zeggen, dat de sporen van het najaar 1974 grotendeels zijn uitgewist! Hoewel we er dus met 't werk prima voor staan, is er toch op en om de boerderij toch nog heel wat te doen. We denken aan de sloten, we denken aan de hoefpaden, ook voor de drainreeksen is het wel eens goed om na te gaan waar het begin en het eind is! De plaatsen waar we weten dat er graag kweek groeit, moeten we zeker besproeien of korrels op strooien. Wanneer het dus buiten kans geeft, eerst de werkzaam heden buiten afwerken. Lukt dat niet al te best meer, dan is er binnen aan de machines toch nog wel wat te doen. Dikwijls nemen we dit te lichtvaardig op en wach ten het moment af waarbij het tot een wolkbreuk komt. Dit gebeurt echter altijd op een moment dat het ons slecht gelegen komt en dan is tijd heel kostbaar! nu nog staat. Door de omvangrijke taak en het grote werkgebied heeft de leiding gekozen voor het systeem van vakspecialisten en van bedrijfstakdeskundigen- Dit heeft vooral in een periode van bezuiniging tot zeer goe de resultaten geleid. Jammer is het echter, dat nu in een tijd van steeds groter wordende behoefte aan voorlich ting, de dienst alsmaar wordt ingekrompen. door het verspreiden van folders de boer toch van een tijdige en goede voorlichting te verzekeren. Wij zullen ook hieraan weer gewend moeten raken. De suikerindus trie heeft hiermede reeds enkele jaren de primeur en die folders zijn geweldig goed aangeslagen. Reeds tijdig ont vingen we de folder ter voorkoming van vorstschade bij suikerbieten en omdat het nu Sinterklaas is hebben we getracht de belangrijkste punten er uit te halen en ze voor u op rijm gezet! Kort geleden waren we aanwezig bij het afscheid van de beide medewerkers van de voorlichtingsdienst welke na een loopbaan van resp. 38 en 40 jaar de dienst gingen verlaten. Alhoewel het Landbouwblad hieraan reeds aan dacht heeft besteed, menen we toch op deze periode van voorlichting nog wat dieper te moeten ingaan. De boer van veertig jaar geleden stond eerlijk gezegd niet direkt te springen om voorgelicht te worden. „Boeren kon men niet leren uit een boekje, doch slechts het praktisch in zicht was bepalend voor het vakmanschap van de boer". Met deze publieke opinie voor ogen was het voor de heren voorlichters van toen niet eenvoudig om vol doende aansluiting met de praktijk te krijgen. Pas na de oorlog werd het kontakt steeds beter en wel speciaal in de geïnundeerde gebieden waar men met zoutschade te kampen had. Nadien werd door de oprichting van stu dieclubs het samenspel nog meer uitgebreid. Ook de jonge boer kreeg na zijn opleiding van de landbouw school meer belangstelling voor het onderzoek en zo zijn pas veel later de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting opgericht. Het juiste klimaat voor een goed kontakt kwam toen pas goed in zicht en zo is er in al die jaren veel werk verzet. Heel de ontwikkeling in de landbouw is zo als een golf over ons heen gekomen en we kunnen ons daarom gelukkig prijzen, dat in die periode een groot voorlichtingsapparaat ons ter zijde heeft gestaan en ook Rondom ons zien we thans, dat de standsorganisaties, de graszaadfirma's, de conservenindustrie e.a. de voor lichting op hun terrein zelf ter hand gaan nemen. Ook het consulentschap gaat wegens gebrek aan voldoende mankracht een andere koers varen en is voornemens VORSTFOLDER 1975 Rooit niet te laat en rijdt de bieten van het land is het advies en zorg voor plastic bij de hand. Maak hoge hopen en daarvan de kanten glad ts het recept wat iedere teler heeft gehad. Ook heel wat warmte wordt in de hoop geproduceerd en daardoor wordt de ergste kou gereduceerd. Doch duurt dat wat lang zoals bekend, dan zakt het gehalte soms wel één procent. Daarom is afdekken pas bij dreigende vorst geadviseerd en bloot maken zodra zich de kou weer heeft gekeerd, 't Is erg eenvoudig dit bewaarproces, dus trekt de bietenteler daaruit zijn les. In dit seizoen liggen de vorstkansen veelal op de loer en het risico blijft aan de hoop toch voor de boer. Hij wikt en weegt en houdt van alles in de gaten; zelfs ook de koers van aandelen en van certificaten. Het gaat de fabrieken naar den vleze, dus waarom zou de boer nog angstig wezen. Doch nu de Sint weer is in 't land, gebruikt hij toch wel zijn verstand en legt bij voorbaat al wat plastic op zijn bieten en zit met spanning van de bewaarpremie te genieten. Maar als dan de levering zo tegen de Kerst is een feit, da slaakt de boer een zucht en is veel van zijn zorgen pas kwijt!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 5