(§eiuid <~Üoor de ^Orouw A/levrouw A. Bom-Breure nauw betokken bij landbouwgebeuren Hoe maken we appelsap? WAÏ 23 - Redaktie: KEES SCHIPPER WAT KUNNEN wij nog doen op eigen land? De Regionaal Agrarische Commissie W. Br.-Tholen houdt op dinsdag 25 november in het Cromwiel te Steen bergen faanvang 19.45 uur) een algemene vergadering met als thema: Kan landbouw in een landschappelijk mooi gebied grootschalig bedreven worden? Een korte film over een ruilverkaveling bij de Maar- seveersse plassen te Hilversum. De heer Lips van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Noord-Brabant zal de voor- en nadelen naar voren brengen. Daar naast zal de heer Meij- erveld, coördinator van de milieufederatie Nrd- Brabant, zijn visie over deze materie geven, evenals de heer Viergever, voorzitter van de milieuraad van de P.v.d.A. CURSUS FISCAAL BOEKHOUDEN EN BEDRIJFSOPVOLGING De R.A.K. N.W. Brabant is van plan om in januari een kursus fiskaal boekhouden en bedrijfsopvolging te orga niseren (3 middagen of avonden). Je kunt je nu al opge ven bij A. de Schutter, Vlietdijk 12, Dinteloord. AFD. SCHOUWEN NODIGT ALLE ANDERE PJ.Z.-AFDELINGEN UIT VOOR DEELNAME AAN: De jaarlijkse oriënteringsrit op zaterdag 29 november in en om Brouwershaven. Inschrijving: Vanaf 19.00, uur in café v. d. Weyde te Noordgouwe. Per auto: Leden f 2,50 (niet-leden f 5, Leuke prijzen. Na afloop: Bingo muziek gezellig heid. EEN UITWISSELING NAAR ZWITSERLAND! Van vrijdag 19 dec. tot en met woensdag 24 december bij Zwitserse p.j. afdeling Langnau (bij Bern). De kosten: f 200,p.p. (niet veel!!) all-in. Reizen hotelletje gastgezinnen bezoek Bern festiviteiten ekskursies Zwitsers bier Duits spreken plezier met z'n allen enz. Opgave: Krijn Jan v. d. Velde, 01112 464 (vóór 28 no vember). DE 3 C.J.O. STUURGROEP „LANDBOUWBELEID" VERGADERDE Op donderdag 30 oktober vond in Amersfoort de maan delijkse vergadering plaats van de 3 C.J.O.-stuurgroep. Het belangrijkste onderwerp dat dit keer op de agenda stond was ,,een minimuminkomensgarantie voor zelfstan digen". Hoewel de besprekingen over dit onderwerp bij de agrarische kommissies en gespreksgroepen nog in volle, gang zijn heeft ook de stuurgroep een eerste diskussie aan dit punt gewijd. Opvallend hierbij was dat het over grote deel van de stuurgroepleden van mening was dat bij een diskussie over dit onderwerp de mens centraal moet staan. Dat wil zeggen dat de vragen „heeft een zelf standig in deze tijd recht op een minimum inkomen?" en „wat zijn de konsekwenties hiervan?" na elkaar beant woord moeten worden. De eerste vraag werd door vrijwel alle stuurgroepleden voorlopig bevestigend beantwoord. Het is in onze wel vaartsmaatschappij sociaal onaanvaardbaar dat 35.000 boeren zich onder het minimuminkomen bevinden. Op de tweede vraag is volgens de stuurgroep veel moeilijker te antwoorden. Daarover zal nog veel overleg gevoerd moé ten worden, waarbij met name de vraag aan de orde zal komen welke invloed een minimuminkomensgarantie kan en zal hebben op het huidige landbouwbeleid. Bij de in onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres Mevr. A. W. de JongeJansen, Kamperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107610. IN het Westbrabantse Fijnaart aan de voet van de Kade- dijk, spraken wij in de gastvrije boerderij van de fa milie Bom met de vrouw des huizes mevr. A. BomBreu- re. presidente van de Noordbrabantse Bond van Platte landsvrouwen. „In het begin denk je wat doe ik eigenlijk, maar naar mate je er langer mee bezig bent, krijg je meer inzicht en gaat het je boeien: Ik zou nu niet graag meer een bijeen komst overslaan", aldus mevrouw Bom, die het president schap sinds anderhalf jaar vervult. „Minstens twee jaar heb je nodig om je in te werken, want er is ontzettend veel te leren. Dit vrijwilligerswerk vraagt wel veel van je, maar zolang het voldoening geeft, is dat genoeg", zegt zij bescheiden. En: „Al krijg je geen geldelijke steun, het ver rijkt je leven in hoge mate". Deze vrijwilligheid ziet zij als een iets terugdoen aan de maatschappij waar ze door haar eigen opvoeding en het weer grootbrengen van haar eigen kinderen( een dochter en vier zonen in leeftijd van 1927 jaar) weinig aktief aan kon deelnemen. „Erg belangrijk is het dat je je kinderen zelf opvoedt, zeker in deze tijd, „Waar elk kind een gewenst kind kan zijn", en men zegt „Creches dat vind ik wel best!" Hier op het dorp staat er ook een en daar zal ik nooit een kwaad woord van zeggen. Hier is veel import, mensen die hier helemaal geen familie hebben. Als je dan naar de kapper moet, kun je je kind daar goed onderbrengen": Maar een baan aanhouden en je kind in een chreche stop pen vindt zij duidelijk een ander geval. „Misschien is dit een typische uitspraak van de oudere generatie, maar zo denk ik erover". JsJAAST presidente is zij tevens lid van de agrarische commissie van de afdeling Noord-Brabant van de Bond van Plattelandsvrouwen en is zij een van de twee vrouwelijke leden van de ledenraad van de ZLM. Op de vraag wat voor haar de betekenis is van het lid maatschap van dit college wijst zij op de positieve wissel werking die er mogelijk is tussen de Bond en de ZLM. „Op een ZLM ledenraadsvergadering hoorde ik destijds Het is nu volop appel- en peretij d. Heel wat boerinnen maken van valappels heerlijke appelmoes, soms zelfs een flinke wintervoorraad door te wecken of in te vriezen. Wie ook eens appelsap of peresap wil maken, kan mis schien haar voordeel doen met onderstaande tips van de huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Een elektrische sapcentrifuge vindt de huishoude lijke voorlichting het beste hulpmiddel om sap te maken. Vooral als je van plan bent dat regelmatig te doen. Deze sapcentrifuge bestaat uit een motorblok, waarop een trommel is bevestigd, waarin een binnentrommel zit met getande bodem en geperforeerde wand die snel kan ronddraaien. Hard fruit wordt eerst geraspt en dan in de centrifuge gedaan. Door een tuit vloeit het sap af. De pulp komt tus- sne buiten- en binnentrommel terecht; na verwerking van ongeveer een kilo fruit is deze ruimte vol en moet hij worden geleegd. Het sap uit deze toestellen is helder en daarom ook ge schikt voor mensen met een cellulose-arm dieet. vulling van een inkomensgarantie zal hier terdege reke ning mee moeten worden gehouden. De diskussie hier over gaat voort. AKTIVITEITEN STUURGROEP De stuurgroep zal een vertegenwoordiger in de Werk groep Bijzondere Aktiviteiten van de 3 C.L.O.'s gaan ver vullen. Het staat nog niet duidelijk vast wie dit zal gaan doen. Als thema voor de jongerendag op de wereldploegma- nifestatie 1977 is gekozen: „de wereldvoedselsituatie" met als ondertitel „Zijn de boeren eikaars concurrenten nationaal en internationaal?" Naar het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap zal een brief gestuurd worden met het verzoek de proble matiek van de jonge agrariërs als agendapunt op te ne men voor het maandelijkse gesprek met de minister. Ook is gevraagd in het kommentaar op de landbouwbegroting aandacht te schenken aan dit punt. Naar de Vaste Kamerkommissie is een brief gestuurd met het verzoek een gesprek te hebben over het rapport „De jonge agrariërs" en over het kommentaar hierop van de stuurgroep. Zo mogelijk zal dit gesprek gevoerd worden vóór de behandeling van de landbouwbegroting in de Tweede Ka mer. MINISTER VAN LANDBOUW REAGEERT POSITIEF OP RAPPORT PROBLEMATIEK JONGE AGRARIËRS Het Brabants Dagblad van 6 november meldt dat mi nister van Landbouw Van der Stee in een bijeenkomst in Middelbeers heeft gezegd zich uiterst positief te willen opstellen ten opzichte van het rapport problematiek jonge agrariërs". De minister onthulde dat hij op de meeste punten, die door de georganiseerde landbouw vooral over de bedrijfs overname door jongeren aangedragen zijn, maatregelen zal nemen. Zo worden de aktiviteiten van de grondban ken uitgebreid en normen vastgesteld, zodat ook de jon ge boeren van deze grondbank gebruik kunnen maken. Ook vindt er momenteel een uitgebreide gedachtenwisse- ling plaats met de Nederlandse banken, om te bekijken op welke manier financiële verplichtingen van een begin- lende boer of tuinder draaglijk gemaakt kunnen worden. Problemen had de minister echter met het uitvaardigen van maatregelen op fiscaal terrein voor de beginnende boeren. „Omdat ze vóór hun zelfstandigheid niet zo'n hoog inkomen hebben, hebben deze maatregelen niet zo'n groot effect", oordeelde de minister. van een boekhoudcursus die aan de boerinnen gegeven zou kunnen worden. In overleg met de agrarische commis sie konden de plannen vorige winter worden verwezen lijkt wat uiteindelijk de agrarische gezinnen ten goede i9 gekomen". „Als boerin ben ik erg nauw betrokken bij het land bouwgebeuren dat mij zeer ter harte gaat", zegt zij verder. Daaraan vastkoppelend de garantieprijzen in de land bouw, die naar haar mening veel te laag zijn. „De gunstige prijsontwikkeling van de aardappelen dit jaar is een witte raaf en slechts een relatief klein aantal boeren profiteert hier van. Velen hebben in navolging van de slechte resul taten van het vorig jaar minder aardappelen gepoot en profiteren dus niet mee. Blokkades kunnen in beperkte mate zinvol zijn, volgens mevrouw Bom, „als je dit vaak doet verspeel je echter de sympathie van de bevolking en dan kun je het beter laten". Over haar vergaderingen binnen de ledenraad van de ZLM zegt zij: „Ik geloof dat veel mannen de vrouw toch nog zien als een ornament dat de zaak opsiert, maar toch voel ik me er wel op m'n gemak, ze zijn erg hoffelijk" en „In Zeeland waar we om beurten vergaderen, voel ik me kiplekker". mevr. Bom daadwerkelijk plezier heeft in het ac tief deelnemen aan de maatschappij moge blijken uit het feit dat zij ouderling is van de N. H. Kerk in Fijnaart. „Zo'n 1Y2 jaar geleden werd ik in deze funktie gekozen, dit gaf voor mij de doorslag de benoeming te aanvaarden. Als ik gewoonweg gevraagd was, had ik geen ja gezegd, maar door deze verkiezing werd de druk zwaarder. Ik heb gevraagd de bejaarden zo nu en dan te mogen bezoeken en dank zij de medewerking van een evangelist die mij assisteert gaat dit erg goed". „Het feit dat de plattelandse vrouwen zich niet met godsdienst bezighouden vormde voor haar geen belemmering dit werk te gaan doen, om dat zoals zij beaamt, je nu ook weer geen atheïst hoeft te zijn om toch plattelandsvrouw te zijn. Over het werk van de afdeling Fijnaart zegt zij „Er kwa men hier 1000 zogenaamde import-gezinnen. Omdat onze gemeente geen opbouwwerker had, zagen wij van de Bond hier een taak voor ons weggelegd. De drie andere vrouwenverenigingen steunden ons initiatief en gezamen lijk kwamen wij tot het plan er iets aan te doen. Met een huis-aan-huis aktie (waarbij we geen speciale vereniging aanprezen) werden de mensen uitgenodigd op enkele voorlichtingsbijeenkomsten. Met medewerking van het gemeentebestuur (ook financieel) werd de nieuwkomers dan verteld wat er voor voorzieningen in Fijnaart zijn". Over haar hobby de moestuin: „Als je een bedrijf hebt, kun je je niet permitteren om 25 rode kolen te zetten en er 10 over te houden. Huiverig als ik ben voor bestrij dingsmiddelen is dat in mijn moestuin weieens het geval! Bij de teelt van worteltjes wordt de grond ontsmet, maar dat is dan ook het enige bestrijdingsmiddel dat in mijn tuin komt. De mannen spitten de grond om waarop ik onze groente voor eigen gebruik verbouw", aldus mevr. Bom-. Een vrouw die de landbouw in al haar facetten een zo warm hart toedraagt. ELS DEURLOO Bij de z.g. continue werkende toestellen heeft het toe stel een speciale opvangbak voor pulp. Deze behoeft min der vaak te worden geleegd dan het eerstgenoemde toe stel; het verkregen sap is troebeler. De afvoertuit voor de pulp kan wel eens verstopt raken, waardoor pulp teruggaat in het toestel. In beide soorten toestellen is sinaasappelsap te maken van geschilde sinaasappels. Bij verschillende huishoudmachines worden ook hulpstukken geleverd voor de opbouw van een sapcentri fuge, maar een huishoudmachine met basisuitrusting kost al gauw 400,zodat dit toestel alleen aan te raden is in gezinnen, die er veel gebruik van maken en de machine altijd gebruiksklaar hebben staan. Een loosse sapcentrifuge kost ongeveer ƒ200,de prijs is afhankelijk van merk, type, e.d. Meer inlichtingen over huishoudelijke apparatuur, recepten enz. kunt u vragen op de spreekuren voor huis houdkundige informatie. Het spreekuur in Goes is in „Het Landbouwcentrum", Westsingel 58, kamer 221, tel. 011006440, dinsdags van 10.00—12.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 23