ASSELBERGS EN NACHENIUS VENTILATOREN KOOIJMAN bv Ir. C. S. Knottnerus op Alg. Vergadering K.N.L.C. Grote luchtopbrengst Laag stroomverbruik Silumin waaier uit één stuk gegoten, waardoor laag geluidsniveau Thermisch verzinkte uitvoering (roestvrij) Langdurige garantie Zie ook de I.L.R. bulletins no. 437 '-18- VRAAG UITVOERIGE DOCUMENTATIE BIJ: REMBRANDTSTR 1 - POSTBUS 1150-OUD BEIJERLAND-TEL 01860-2800 (Vervolg van pagina 3.) wij om een optrekking van de premie vrije voet gevraagd. De Sociaal- Economische Raad heeft hierover inmiddels geadviseerd. Ik hoop dat de regering het advies van de Raad gaat volgen! In de tweede plaats moet een deel van het inkomen van de zelfstan dige besteed worden voor investeringen om de werkgelegenheid in het bedrijf veilig te stellen. Het gaat daarbij niet alleen om de arbeidsplaats van de boer zelf, maar ook om die van zijn eventuele werknemers. Bo vendien moet dan nog rekening gehouden wordten met de geldontwaar ding om gelijk te blijfv<en met Wet voorgaande jaar. Bij een inflatie zoals wij deze nu beleven, is dit vrijwel niet meer mogelijk. Daarmee heb ik de bijzonder moeilijke situatie van dit ogenblik aangeduid. |IVE moeilijkheden in onze maatschappij van vandaag nopen mij tot nog enkele verdere overwegingen. Waar zijn wij met z'n allen in Ne derland op dit ogenblik mee bezig? 'Na de oorlog hebben wij een geweldige groei doorgemaakt. Bij de wederopbouw werden zoveel mogelijk mensen betrokken. Ook werd gestreefd naar het bereiken van een vrijere economie. Het heeft ons, zij het met vallen en opstaan wij hebben een paar keer een bestedingsbepei king moeten doormaken de hoogste welvaart gebracht die wij ooit hebben beleefd Nu stagneert de zaak helaas en het is van belang om te weten hoe dat wordt veroorzaakt. Velen hebben hard gewerkt. Wat is er bereikt? Wel, in materieel opzicht zijn wij er een stuk op vooruit gegaan: veel betere woonom standigheden, televisie, wasmachines, koelkasten, vakantiereizen en niet te vergeten de auto. De vraag rijst: wat nu? Ik heb de indruk dat de huidige recessie, ingeleid door een oliecrisis, met verhoging van de olieprijs minder te maken heeft dan velen aan nemen. De weerslag moest onherroepelijk komen. Men kan wél zeggen dat zij door de oliecrisis is versneld. Ik geloof, dat wij de economische groei op een zodanige wijze hebben benut, dat wij inderdaad kunnen spreken van een welvaartsuitbarsting. Achterom kijkend wil ik wel de vraag stellen, of wij de zaken juist hebben aangepakt? Hadden wij niét meer aandacht moeten besteden aan arbeidstijdver korting? Door de vertraagde uitbreiding van de bevolking is er in de toekomst ook minder behoefte aan snelle uitbreiding van 'bet aantal arbeidsplaatsen in vergelijking met een decennium geleden. Ik heb de indruk, dat de strukturele en konjunkturele problemen door elkaar heenlopen. ]\E tekenen van herstel die sommigen menen te konstateren kunnen natuurlijk een kern van waarheid bevatten. Laat er evenwel geen misverstand over bestaan dat de opleving in Amerika een gevolg is van de lage koers van de dollar, waardoor Amerika weer tegen West- Europa kan konkurreren. Zodoende kreeg men daar de opleving en werd de recessie hier nog zoveel erger. Nu door deze opleving de koers van de dollar weer wat oploopt, lijkt het erop dat de zaak daar er toch ook niet zo rooskleurig uitziet. Óp dit moment signaleert men dat in Duitsland herstel merkbaar is. Dat lijkt iets reëler Toob zullen naar mijn gevoel de structurele problemen blijven. Wij kunnen niet tot in den treuren blijven doorgaan met het uitbreiden van produkties. Tenslotte heeft vrijwel iedereen een televisietoestel en bin nenkort heeft ook bijna iedereen een auto, al doet de regering ook nog zo zijn best om dat tegen te ibouden. De auto verschaft de gebruiker een bepaalde bewegingsvrijheid, die hij niet zal willen opgeven, zelfs een verdubbeling van de benzineprijs heeft immers niet tot een besparing van de consumptie .geleid. Wel werd er minder biefstuk gegeten. Voor mij is het duidelijk, dat de Nederlander de voorkeur geeft aan benzine boven biefstuk, zodra het keuzevraagstuk aan de orde komt! HARD EN PRODUKTIEF WERKEN IN DISKREDIET? Het overgrote deel van mijn toespraak is vandaag gewijd! aan voorname lijk materiële zaken, namelijk de inkomenspositie van de agrarische sektor. Zulks leek mij een plicht in een periode waarin velen zich in ons land op dit gebied roeren, maar vooral omdat ik spreek over een beroepsgroep waar van de harde cijfers aantonen dat zo'n 30 zelfs het minimuminkomen niet -haalt. Toch zijn het niet alléén materiële zaken hoe belangrijk deze ook zijn die ons in de wereld van land- en tuinbouw bezighouden. Vele boeren en tuinders en ook velen ini die agrarische handel en industrie maken zich zorgen over hun toekomst. Wij konstateren hierbij té vaak dat deze zor gen mede worden ingegeven door het gevoel dat hard en produktief werken door sommigen in de huidige samenleving nauwelijks als verwor venheden meer worden beschouwd. 'Dat kriti- kasters zich steeds meer gaan bemoeien met zaken, die van boer en tuinder de grond van 'hun bestaan vormen: de wijze van bedrijfsvoe ring, het gebruik van produktiebevorderende artikelen als kunstmest en gewasbeschermende middelen, de rol van de boer dn het landschap, milieu- en ethologische aspekten van de inten sieve veehouderij. Laat men beseffen, dat het niet alleen een agrarisch belang is, dat boeren en tuinders een redelijk bestaan hebben en hun werk kunnen doen zonder dat ze daarin nodeloos gehinderd worden, het is een nationaal belang, immers niet minder dan onze voedselvoorziening, een enorm stuk afgeleide werkgelegenheid en meer dan een kwart van onze export zijn daarmee rechtstreeks geimoeid. •Het afgelopen jaar kon men alom in ons land een affiche aantreffen met als tekst „Boeren en Tuinders willen ook welvaart". Men zou het ook zo kunnen zeggen: zonder boeren en tuinders geen welvaart! Aldfus ir. Knottnerus in zijn openingswoord waaraan wij enkele passa ges ontleenden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 18