Geïsoleerde betonvloeren in stallen Dubbele ramen - energie- en kostenbesparend! Tegels zelf zetten 13 ontleend aan „Agrabeton" No. 13, oktober '75. Betonvloeren in stallen speciaal stallen voor het fokken en mesten van varkens worden veelal geïso leerd. Dit kan op verschillende manieren gebeuren met evenzovele verschillende materialen. Naast de voor dit doel bekende plaatmaterialen van kunststofschuimen en gasbetonmaterialen, kunnen deze vloeren ook worden gemaakt met behulp van korrelmaterialen die met ce ment worden gebonden en een harde isolatielaag vor- men. Het korrelmateriaal kan bestaan uit bijv. geëxpandeer de en gebakken klei of leisteen, dat ook bekend is door de toepassing voor lichtbeton. De belangrijkste eigen schappen van deze korrels zijn het lichte gewicht en het grote isolatie-vermogen, omdat door het expanderen hol le ruimten in de korrels zijn ontstaan DE MATERIALEN De lichte korrelvormige toeslagmaterialen worden on der verschillende merknamen in de handel gebracht. Het materiaal is onder meer verkrijgbaar bij de bouwmate- materiaal is onder meer verkrijgbaar bij de bouwmate- rialenhandelaar. Voor het verwerken van de lichte toeslagkorrels moet men uiteraard de verwerkingsvoorschriften van de fabri kant aanhouden. Deze voorschriften kunnen al naar ge lang de aard en struktuur van het produkt onderling verschillen. b Gewapende houtwolcement blokken en gewapende gasbeton blokken Beide materialen zijn geschikt voor de opbouw van een geïsoleerde drukvaste wand. Gezien de lage isolatie- waarde van het materiaal is het noodzakelijk om een extra isolatielaag aan te brengen van tenminste 5 cm mineraalwol. De verwerking van deze blokken gekom- bineerd met de stalen wapening dient uiterst nauwkeu rig te worden uitgevoerd. Dit betekent dat het geheel door een Vakman moet -gebeuren, c. Houten stijlen met sandwichpanelen Een nieuwe ontwikkeling zijn de sandwichpanelen. Deze panelen zijn opgebouwd uit een kern van polysty reenschuim <12 cm dik) met een kubieke-meter-gewicht van 20 kg. Het polystyreenschuim is aan weerszijden af geplakt met 5 mm watervast hardboard. Deze panelen vormen in kombinatie met een houten regelwerk een geïsoleerde drukvaste wand. De afdichting van de naden geschiedt door een veer- en groefkonstruktie waarmee isolatielekken worden voorkomen. Wanneer het paneel aan weerszijden be handeld wordt met 'n polyurethaan impregneermiddel is deze wandkonstruktie uitermate geschikt voor mechani sche koeling. De vrij lichte maar sterke konstruktie heeft een hoge isolatiewaarde met een minimum aan koude bruggen. Bovendien is het gemakkelijk en snel te monteren. Zo wel in het proefstadium als later in de praktijk zijn de ervaringen met dit materiaal gunstig geweest. Wel is duidelijk gebleken dat de kwaliteit van de aan geboden panelen van fabrikaat tot fabrikaat grote ver schillen vertonen. Kritische beoordeling is dus noodza kelijk- VRIJ- EN NIET-VRUDRAGENDE VLOEREN Voordat men deze lichte toeslagkorrels in een vloer constructie gaat toepassen, dient te worden nagegaan of men te maken heeft met een vrij-dragende of met een nieWrijdragende vloer. Bij een weinig draagkrachtige bodem (zoals veengrond) zal de stal in de regel op palen zijn gefundeerd en zal de vloer meestal vrij dragend zijn. Hier op kan de isolerende laag di rect worden aangebracht. Bij niet-vrydragende vloeren zal men aandacht moeten schen ken aan de volgende punten. Als in de bovenlaag minder draagkrachtige grond aanwe zig is, kan men uit twee mo gelijkheden kiezen om ver zakkingen of scheuren in de aan te leggen isolatielaag te gen te gaan, namelijk: 1. uit voeren van een grondverbete ring en 2. aanbrengen van een ondervloer. Indien geen grondverbetering van de bovenste lagen wordt toegepast, is het nodig de betonnen ondervloer een dikte van ten minste 7 cm te geven. Ook moet deze vloer bij voorkeur worden voorzien van een krimpwape- ning. DE ISOLATIELAAG Nadat de ondervloer voldoende sterkte heeft verkre gen kan hierop de isolatielaag aangebracht worden, ter dikte van 8 tot 10 cm. De korrels worden daartoe om geven met een cementpap die het geheel aan elkaar kit tot een harde vloerlaag Er bestaan twee methoden om dit te doen: mengen van de korrels en de cementpap in een betonmolen, of het vooraf aanbrengen van de laag korrels, waar door mid del van een -gieter of spuit de cementpap wordt opge bracht. In de betonmolen worden de benodigde hoeveel heden water en cement gedaan en samen gemengd. Wan neer een goed gemengde cementpap is ontstaan, worden de korrels toegevoegd en het geheel wordt zo lang door gemengd tot alle korrels zijn omgeven met een cement- huid. Men kan nu het mengsel in de stal spreiden en zorgvuldig afreien en aanstampen. Bij deze en de hierna te noemen methoden moeten sommige typen korrels al naar gelang de voorschriften van de fabrikant, van tevoren ruimschoots met water worden voorbevochtigd, omdat anders door de poreuze korrels te veel water uit de cementpaap wordt opge zogen. Een andere werkwijze is het aanbrengen van de kor rels op de vloer en dit korrelpakket vlak af te reien en aan te stampen. Vervolgens wordt de cmeentpap aange bracht. Dit kan -geburen met een gieter of een pomp. De cementpap moet zodanig worden opgebracht dat de kor rels zoveel mogelijk worden omgeven met een cement- huid. Om het snelle verdampen van het water tegen te gaan, is het raadzaam de isolatielaag enkele dagen af gedekt te houden met plastic folie. HOEVEELHEDEN Voor beide methoden geldt dat voor het maken van 1 m3 korrelbeton ongeveer 150 kg cement nodig is. Voor een 10 cm dikke vloer is dus per m2 ca. 15 k-g cement no dig. Met één zak cement van 50 kg kan men dus ca 8% m2 vloeroppervlakte aanbrengen. Voor een goede sa menstelling van de cementpap is per 50 kg (40 1.) ce ment ca- 50 1. water nodig. Dit levert ongeveer 65 tot 70 liter cementpap. DE DEKVLOER Op de isolatielaag van korrels wordt tot slot de dek- vloer met een dikte van 2% tot 3 cm aangebracht. In veel gevallen neemt men hiervoor het volgende meng sel: 1 deel cement en 4 delen betonzand. Het is van belang deze specie tamelijk droog te maken öm krimpscheuren te voorkomen. De dek vloer moet -•na het storten goed worden verdicht en afgereid en met een houten spaan worden in- geschuurd. Ook de dek vloer moet worden nabehandeld, afdekken met plastic folie of andere methodes. Wanneer men een vloer met een glad oppervlak wenst, moet na het afwerken van de dekvloer deze worden nageschuurd met een stalen plekspaan. Ook een glad afgewerkte dek vloer moet voldoende worden nabehandeld. Om te voor komen dat de vloer door uit- drogingskrimp op willekeuri ge plaatsen gaat scheuren, moeten de nodige krimpvoe- gen worden aangebracht. De ze kunnen in varkensstallen het beste onder de hokafschei- dingen worden gemaakt, onge veer om de 3 m. VLOEREN OP EEN DRAAGKRACHTIGE BODEM Wanneer een grondverbetering is toegepast of de grondgesteldheid zodanig is dat er direct op een goed draagkrachtige bodem kan worden gewerkt, kan de be tonnen ondervloer veelal worden weggelaten en kan men de isolatielaag van voldoende dikte direct op een zandbed aanbrengen. Wel is het van belang het zand goed uit te vlakken, op de juiste hoogte te brengen en te verdichten door deze goed nat te maken. Wanneer er gevaar bestaat dat in de definitieve toestand optrek kend vocht uit de ondergrond in de isolatielaag kan dringen moet, alvorens deze aangebracht wordt, eerst een laag plastic-folie op het zandbed uitgelegd worden. Optrekkend vocht kan n-1. de isolerende werking ervan verminderen. Op vele manieren en met verschillende systemen kunnen tegenwoordig doormiddel van een voorzetraam „dubbele" ramen gemaakt worden. 'Dubbele 'beglazing het is een -be kend feit geeft door de luchtlaag tussen de ruiten een goede isolerende werking. Maar niet elk systeem van naderhand aangebrachte dubbele beglazing is eenvoudig te bedienen. Ramen dienen soms rondom losgeschroefd en bij grote ramen met glaszuigers afgetikt te worden om de tussenlig gende ruiten schoon te kunnen maken. Een karwijtje dat door de microscopisch kMne stofdeeltjes, die er steeds tus- sendringen, steeds terugkomt. Een voorzetraam dat deze problemen oplost is het Al- thenmo voorzetraam, dat door de scharnierende konstruktie gemakkelijk schoon te maken as. 'Het wordt in de handel ge bracht door Technisch Bureau Jager, Kerkstraat 46, H. I. Ambacht, fel. 01858—2733. Het voorzetraam heeft een aluminium omlijsting, kan zonder hak- en breekwerk geplaatst wordlen en door de be glazing en afdichting wordt geen kit maar synthetische rub ber toegepast. De! met dubbele beglazing te bereiken 'brand stofbesparing kan aanzienlijk zijn 25—30 terwijl ook de geluiddempende (isolatie zeer goed ds. Om enige idee te ge ven van de prijzen (incl. montage excl. BTW - franco leve ring huis in een straal van €0 km vanaf fabriek) raam 60 x 50 cm 67,100 x 90 cm( 117,— - 150 x 120 cm 190,— - 200 x 150 cm 284,—. Toen de tegelfabrikanten het de „Doe het zeiver" gemak kelijker maakten door tegels met voetnokjes in de handel te brengen was voor velen die met onregelmatige voegna- den haddleri te kampen een probleem overwonnen. Maar ook tegels zonder voegnokken kunnen met eenvoudige hulpmid deltjes met gelijkblijvende voegafstanden aangebracht wor den. Het belangrijkste is dat vanuit een zuiver horizontale rij, onderaan de muur begonnen wordt. Enkele taps daartoe zijn Voegafstand-hulpje in die vorm van smalle strookjes 'hardboard. Tussen elke rij tegels zetten, en weghalen wanneer de lijm zo ver ds aangetrokken dat dte tegels niet meer wegzakken. Strookjes board niet te lang laten zitten, anders lijmen ze vast in de voeg. Een soortgelijk hulpmiddeltje: lucifers dn de voeg als af standhouders. Andere mogelijkheden: spijkers. Deze voegkruisjes (sinds kort in de dhz-handel via de fa. van Zoest in Lekkerkerk) maken het nog gemakkelijker: na het dnwassen van de voegen zijn ze onzichtbaar. Men kan ze düs laten zitten. Voegen dnwassen met op yoghurt-dikte aangemaakt voeg.- wit. Met een spons wrijft men het papje in de voegen. Wat op het oppervlak van de tegels zit, wegwassen. Na een dag nog eens stevig wassen. Maar ook het „koud" tegen elkaar plaatsen van tegels is mogelijk. Veel moderne tegels hebben tegenwoordig zijkan ten die daarvoor gebruikt kunnen worden. Inwassen van voegen is in dat geval niet nodig, wel is het nog belang rijker dat de horizontale udtgangslijn volstrekt goed is. Er is geen mogelijkhead om met een iets bredere voeg iets bij te regelen! Hulpmiddel voor de minder bekwame „tegelzetter" kan zijn de zgn. Schara tegelmatrooster, een kunststof „rooster" waarin wandtegels van 15 x 15 cm passen. De mat wordt-, nadat op de wand de tegellijm is aangebracht, in de lijm vastgedrukt, waarna men er snel de tegels in kan zetten. Ze zitten dan allemaal zuiver recht en op exact gelijke voeg- afstand. Vooropgesteld natuurlijk, dat de mat zuiver recht op de muur is aangebracht. Maar dat hoeft niet moeilijk te zijn, als men bif het begin van het werk een sekure loodlijn op de muur uitzet. De mat is 61,2 x 76,4 om groot, en bevat 20 vakken voor genoemde tegelmaat. Het totale tegeloppervlak per mat is dus 0,45 mr. Hervo Import-Export, Hoge Niieuwstraat 41-43, Dordrecht, tel. 078—36244 is de importeur van dat Duitse produkt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 13