FUSARIUM - DROOGROT IN POOTAARDAPPELEN Geen aanleiding voor paniek 7 Ir. C. D. VAN LOON Proefstation v. d. Akkerbouw Lelystad J}E aantasting van pootaardappelen door Fusarium- droogrot is de laatste jaren toegenomen. Vooral in het voorjaar van 1975 is dit rot in talrijke partijen aange troffen. Ook op het oog gezonde knollen bleken na poten in de grond te worden aangetast, hetgeen nogal eens een holle stand van het gewas tot gevolg had. De ervaring heeft geleerd, dat na een droge, warme zomer de kans op aantasting door Fusarium groot is. Ook dit seizoen moet daarom rekening worden gehouden met het optreden van deze knolziekte. In dit artikeltje worden enkele adviezen ter voorkoming van droogrot gegeven. ZIEKTEBEELD "nUSARüUMRJOT is uitwendig te herkennen aan een concentrische verschrompeling van de huid. De rotte plekken zijn vaak iets ingezonken. Later ontstaan hier op dikwijls kussentjes van wit schimmelpluis- Besmet ting van de knollen vindt in het veld plaats. De schim mel komt vrijwel algemeen in de grond voor, al zijn lichte gronden als regel zwaarder besmet dan zware. Het besmettingsniveau van de grond neemt duidelijk toe door het herhaald poten van aangetaste knollen. Fusarium is een wondparasiet, die vanuit de aanhan gende grond de knol binnendringt via wondjes. Deze wondjes kunnen het gevolg zijn van beschadiging, maar ook van b.v. het afbreken van kiemen. HOE AANTASTING VERMINDEREN J\E vatbaarheid voor Fusariumaantasting verschilt van ras tot ras. Verder speelt de fysiologische rijpheid van de knollen 'n duidelijke rol. Bij 't rooien zijn de knol len als regel volledig onvatbaar. De vatbaarheid neemt tijdens de bewaring toe en is in het voorjaar het grootst. Dit proces verloopt parallel aan de fysiologische verou dering van de knol De ervaringen die dit voorjaar zijn opgedaan met een pootgoedvoorbehandelingsproef op het P.A.-proefbedrijf illustreren dit nog eens duidelijk: bewaren vanaf 20 december bij: opkomstpercentage: 3° C. (warmtestoot voor poten) 100% 6° C. 01 x afkiemen, 10 dagen voor poten) 80 10° C. (3 x afkiemen, laatste keer 10 dagen voor poten) 10% De niet opgekomen knollen bleken in de grond door Fusarium te zijn aangetast. In het toenemen van de vatbaarheid naarmate de fysiologische veroudering ver der is voortgeschreden, ligt een belangrijke mogelijkheid besloten om de kans op aantasting te verkleinen. Door een koude bewaring (3 a 4°C.) wordt de fysiologische veroudering vertraagd, zodat de toename van de vatbaar heid beperkt blijft. Een volgend essentieel punt om de kans op aantasting te verminderen is het voorkómen van beschadiging. Na het rooien kan als regel nog op een tweetal tijdstippen beschadigingen optreden: bij het sorteren en bij het poten. Voorzichtig sorteren van aardappelen, die bovendien vol doende moeten zijn opgewarmd (tot ca 810° C.), ver mindert de kans op beschadiging. Daarbij geldt verder, dat hoe eerder wordt gesorteerd des te beter dit is. Na het sorteren is het van belang dat de ontstane wondjes zo vlug mogelijk kunnen helen. Dit gaat het snelst bij een hoge temperatuur en een hoge relatieve vochtigheid. Daarom moet de temperatuur van de aardappelen na het sorteren niet direkt weer tot 3 a 4° C. worden terugge bracht; beter is hiermee ca. 1 week te wachten. Een be zwaar hiervan is echter wel, dat de kieming van de aard appel wordt bevorderd. ONBESMET UITGANSMATERIAAL OF ONTSMETTEN JZWIKONTSMETTING van de pootaardappelen dooc "een groot deel van de schimmelsporen in de aanhan gende grond, hetgeen de kans op infectie bij latere be schadiging beperkt. Hoe vroeger deze ontsmetting plaats vindt, des te beter. Pootgoed bestemd voor consumptie- of fabrieksteelt wordt als regel niet met kwik ontsmet. Het is niet on denkbaar, dat bepoedering van de aardappelen met een fungicide tijdens het poten, de aantasting van nog gezon de knollen met Fusarium zal kunnen beperken. Deze methode is toegelaten voor de bestrijding van Rihizocto- nia. Andere mogelijkheden voor een chemische bestrij ding van Fusarium zijn nog niet aanwezig. Wel zijn er proeven aan de gang waarbij de aardappelen kort na het rooien met een fungicide worden behandeld. De resulta ten van deze proeven zullen uitsluitsel moeten geven over de toepasbaarheid van deze methode. Voor het poten moeten aangetaste knollen uit de par tij worden verwijderd, omdat deze anders gezonde knol len tijdens het poten kunnen besmetten Voor pootgoed - telers is verder van belang, dat bij gebruik van besmet uitgangsmateriaal ook al komen er geen rotte knollen in voor de kans op aantasting van de nateelt op de meeste gronden groter is. Als men regelmatig problemen heeft met Fusarium verdient het daarom aanbeveling om onbesmet uitgangsmateriaal aan te schaffen. AANBEVELINGEN: Tenslotte in het kort de maatregelen die nu nog kunnen worden genomen om problemen met het in 1975 geteelde pootgoed zoveel mogelijk te beperken: te vermijden; 3 4 gr. C, maar wacht hiermee een week; de temperatuur zo lang mogelijk in de buurt van 3 a 4 gr. C te houden; voer een kwikontsmetting, vooral bij vatbare rassen, zo vroeg mogelijk uit. poot geen aangetaste knollen. PRODUKTSCHAP VOOR AARDAPPELEN TN de vergadering van het Produktschap voor Aard appelen is geconcludeerd dat er geen reden is te veronderstellen dat er het volgend voorjaar geen con sumptieaardappelen genoeg zullen zijn. Wel zal gerekend mogen worden op voor de telers goede prijzen. Dit is dan wat positiever uitgedrukt dan de wel heel voorzichtig ge stelde verwachtingen in de mededelingen bij de agenda, dat een laag prijspeil thans onwaarschijnlijk lijkt. GOEDE PRIJS HARD NODIG ^AT een goede prijs gunstig is voor de marktvoor- ziening werd door de direkteur van het Produkt schap, duidelijk gemaakt. Dit jaar hebben wij in de EEG een aardappelproduktie (van alle aardappelen) die 7,5 8 miljoen ton lager ligt dan vorig jaar. Daarbij moet dan wel bedacht worden dat er vorig jaar een overschot be stond. Maar in Duitsland, een van de landen waar de produktie het sterkst is teruggelopen, wordt er nog een oogst van 11 12 miljoen ton verwacht, bij een behoefte aan consumptieaardappelen van 5,5 miljoen ton. In dat land zullen er dus toch nog grote hoeveelheden vervoe- derd moeten worden. Hoge prijzen bevorderen nu dat een deel van de aardappelen dat anders in de voersektor te recht zou komen, nu voor consumptie wordt verkocht. Trouwens ook in ons land zien wij dat goede partijen fabrieksaardappelen van geschikte rassen, voor verwer king tot aardappelprodukten worden afgezet. Verder is te verwachten dat de consumptieve vraag ook beïnvloed wordt door hoge prijzen. Al met al dus verschillende invloeden die er aan meewerken, dat er een evenwicht ontstaat op de markt. Met het oog op een voldoende produktie op langere termijn, had de voorzit ter er al eerder op gewezen dat ook daarvoor een goede prijs hard nodig is. De telersprijs, berekend als een voort schrijdend gemiddelde in 5 jaar, vertoont voor de klei- aardappelen een daling van 10% voor de jaren 1970 t/m 1974, ten opzichte van de jaren 1969 t/m 1973. Eenzelfde tendens zit er in de geldelijke opbrengst per ha in die perioden, zo blijkt uit de mededelingen. Opmerkelijk is daarbij voor oogst 1974 het grote verschil tussen bepaal de gebieden. Zo is van die oogst voor het Zuid-Westen een opbrengst berekend van 5.500,»per ha, afgezien van de niet-geoogste oppervlakten, terwijl voor de Zui derzeepolders een bedrag genoemd wordt van 7.500, per ha consumptieaardappelen. De oorzaak ligt vooral in verschillen in kg opbrengsten; voor het Zuid-Westen 41 ton bruto met 27 uitval en voor de polders 50 ton bruto met 10% uitschot. EXPORT LOOPT GUNSTIG A ANLEIDING voor de discussie over de vooruitzich ten van de voorziening in dit oogstjaar, was eigen lijk de nogal sterke prijsstijging in de laatste week. Dit werd vooral toegeschreven aan het besluit in Frankrijk om de export van aardappelen aan vergunningen te bin den. Als gevolg daarvan bleven de Fransen van de ex portmarkt weg en stegen dus de prijzen. Overigens be staat de verwachting dat de exportvergunningen in Frankrijk maar mondjesmaat zullen worden afgegeven. Intussen loopt onze export tot nu toe uitstekend. Tot 1 oktober was er al 123.000 ton geëxporteerd (vorig jaar 71.000), terwijl wordt aangenomen dat de export eind oktober wel boven de 200.000 ton zal uitkomen. Opval lend is dat Engeland veruit de eerste plaats inneemt on der de afnemende landen, terwijl Duitsland tot 1 oktober althans, ongeveer dezelfde hoeveelheid heeft afgenomen als vorig jaar. EEG-REGEUNG ^^EEGEDEELD werd dat het vermoedelijk nog wel enkele maanden zal duren voordat er een voorstel komt voor een EEG aardappelenregeling. Van Nederland se kant is over zo'n regeling steeds gezegd dat daarin niet de mogelijkheid moet opgenomen worden van een marktinterventie, een standpunt dat ook door het Bestuur van het Produktschap is ingenomen. Het is intussen wel gebleken dat het Nederlandse bedrijfsleven in dit opzicht alleen staat. In het Bestuur werd echter wel betwijfeld of de regeringen van de andere EEG-landen allemaal wel zo'n interventieregeling zouden willen. Met name werd in dit verband gedacht aan Duitsland, welk land op alle mogelijke manieren probeert de uitgaven van de EEG te drukken. Een interventieregeling voor aardappelen kan in bepaalde jaren grote bedragen vragen. Het is dan ook niet ondenkbaar dat de Duitse regering t.a.v. interventie op de aardappelmarkt een ander standpunt zou innemen dan het Duitse bedrijfsleven. UITBETALING NAAR KWALITEIT T}E discussie-nota over een regeling voor uitbetaling van consumptieaardappelen naar kwaliteit, blijkt door het overgrote deel van de sektoren van het bedrijfs leven wel te worden onderschreven. Om ervaring met een dergelijke regeling op te doen, zal een drietal collec terende bedrijven deze regeling in dit oogstjaar vast uit proberen, zonder dat dit invloed heeft op de uitbetaling aan de telers. Intussen worden verschillende organisato rische en juridische problemen nader uitgewerkt, maar voor dit kan worden afgerond zal men toch ook de be schikking willen hebben over de ervaringen van de col lecterende bedrijven. Voordat alles in kannen en kruiken is, zal er dus nog wel enige tijd overheen gaan. Inmiddels is een werkgroep bezig om een regeling op te zetten voor de uitbetaling naar kwaliteit tussen de frites-industrie en de handel. Gehoopt wordt ook deze regeling binnen niet te lange tijd in de praktijk te kunnen beproeven. Tenslotte nam het Bestuur kennis van de brief die aan de Vaste Commissies voor Financiën en Landbouw van de Tweede Kamer is gestuurd over de omzetbelasting op verwerkte aardappelprodukten. Nogmaals is er gepleit deze produkten onder het lage tarief van de omzetbelas ting te brengen. OSKAM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 7