Tarwe zaaien in de kluiten UIT DE PRAKTIJK We kunnen nog steeds opschieten Nog drukker dan anders. Wel of geen Temik toepassen volgend jaar Commissie moet meerjarenvisie Landbouwkundig Onderzoek 1977-1981 samenstellen KONTE WENKEN CjlJ, 6 De laat op zaaivoor geploegde percelen, zoals o.a. bie- tenland, hebben een zodanig kluiterig zaaibed, dat de praktijk gemiddeld genomen per ha vrijwel niet tot een lagere zaaizaadhoeveelheid is kunnen overgaan. Dit was bij deaneeste tarwetelers in WEST ZEEUWSCH-VLAAN DEREN wel de bedoeling- Het overgrote deel van het tarwe-areaal wordt, of is, reeds gespoten met een bo demherbicide. Het resultaat op een erg kluiterig per ceel kan onmogelijk goed zijn. Het middel Tribunil wordt het meest toegepast. Verder ook nog Igran 50 en Tok- Ultra. Daar waar de rassen dit toelaten wordt veel Dicu- range bruikt. Wat de tarwerassen betreft, geloven we dat een flinke verschuiving heeft plaatsgevonden naar het ras Lely. Verder worden veel gezaaid: Caribo, Norda en Anous- ka. Clement wordt er nog slechts weinig aan de grond toevertrouwd. Dit zeer goed opbrengend ras van 1973 en 1974 is maar een korte glorietijd beschoren geweest. Het zag er even naar uit dat we binnen enkele jaren 10 ton zaadopbrengst per ha zouden kunnen oogsten. Het is weer eens anders uitgekomen. Dergelijke rassen zijn te gevoelig voor ziekten die door allerlei klimaatsfactoren worden beïnvloed. De aardappelen zijn zo ongeveer gerooid. De kg-op- Het gaat er nu ook in de WESTHOEK op lijken, dat de zomer 1975 definitief tot een einde is gekomen. De herfst kunnen we haast overslaan: zeker tot nu toe. We maken graag wel eens vergelijkingen met voorgaande jaren en wanneer we dan zeggen: „De herfst van 1975 is beter dan de herfst van 1974 slecht was", en een ander: „Wanneer 1975 wat minder was geweest en 1974 wat beter, dan had den we twee redelijke herfsten gehad", dan hebben we beiden gelijk! Al met al verlopen de werkzaam' eden prima Er lig gen veel "bieten aan de hopen en op dit moment schatten we, dat er nog ongeveer 20 procent in de grond zit. Mis schien taxeren we zelfs wel aan de hoge kant. Ook het ploegwerk is ver gevorderd en onder wat voor omstandig heden! Velen hebben ook van de gelegenheid gebruik gemaakt om de moorijzers goed door de grond te laten gaan. „Vele narigheden, die toch nog wel waren achter gebleven in de grond van 1974, zijn nu bovengehaald en de blauwe kleur, die deze grond heeft, wijst er wel op, dat er met deze grond iets aan de hand is. Gelukkig dat we nu reeds de kans krijgen om dit zo slechte najaar, al zo vlug in het „vergeetboek" kunnen oobergen! De tarwe, die gezaaid is, heeft het op sommige plaat sen wel kwaad vanwege de droogte. Op dit moment is er nog niet zoveel tarwe gezaaid. De droogte van de grond is de grootste oorzaak. Tarwe in november gezaaid kan echter ook nog goed terechtkomen. Wanneer alle om standigheden meewerken, kunnen we op een flink tarwe- areaal rekenen. De meesten 'houden er wel rekening mee, dat er tarwe met goede bakkwaliteit gezaaid moet wor den. De knolselderie, een gewas dat de laatste jaren in W. Brabant sterk is uitgebreid, is ook gereed om te oogsten. De opbrengsten vallen in 't algemeen niet mee en ook de kwaliteit laat hier en daar te wensen over. Voor de knolselderie gaat de tijd om te oogsten dringen. Ee- beetje risico kunnen we wel eens nemen, maar met knolselderie kim je met het oog op vorstschade, weinig wagen! Gedurende de laatste helft van oktober is er op ZUID- BEVELAND zeer veel wintertarwe ingezaaid. Het gaat er op lijken dat we een vrijwel gelijke of nog iets grote re oppervlakte met wintertarwe gaan krijgen als in 'het najaar van 1973. Een aantal percelen kon nog niet inge zaaid worden omdat deze percelen, al vroeg geploegd, nu zo hard worden, niet behoorlijk zaaiklaar te maken wa ren. Wat regen zou voor zulke percelen zeer welkom zijn. Dit geldt ook Voor de al vroeg gezaaide percelen, waar het zaad wel voldoende vocht heeft gehad om te kiemen, maar waar nu onvoldoende vocht is om zich goed vast te zetten. De suikerbietenoogst verloopt goed. Vele malen is al gesteld dat er zo rond 1 november nog hoogstens 10 a 15 van de oppervlakte in de grond mag zitten. Op dit moment van schrijven lijkt dit bij ons toch nog wel meer te zijn. De opbrengsten blijven matig. Gelukkig is het suikergehalte aanmerkelijk beter ge worden en gestegen tot een aanvaardbaar niveau van ongeveer 16 De afvoer van de suikerbieten naar de fabrieken gaat redelijk goed. In het najaar van 1974 wa ren de toen met Temik behandelde percelen aanmerke lijk beter van opbrengst als de onbehandelde percelen. Afgelopen voorjaar zijn een veel groter aantal percelen met Temik behandeld. Thans wordt vrijwel nergens de mening gehoord dat de met Temik behandelde percelen betere opbrengst zouden hebben dan de niet behandel de. De Temik heeft zonder meer goed gewerkt tegen de bladluizen maar of we dit middel op deze wijze moeten blijven gebruiken, en dan ook gezien tegenover de nog brengsten lopen nogal uiteen: gemiddeld rond de 38 ton per ha. Er is dit jaar vrij weinig uitval. De gunstige prijs ontwikkeling is hiermede debet aan Een probleem voor de aardappelteler is momenteel weer de zeer hoge poot- goedprijzen. Er wordt hier en daar gedacht, planters uit een consumptiepartij tehalen. De mogelijke opbrengst- verlaging door virusziekten is in geld omgerekend ze ker niet meer dan de meerkosten nu bij aanschaf van duur pootgoed. We moeten echter niet vergeten dat van zo'n uitgezochte partij „pootgoed" een monster moet worden onderzocht op phoma. Dit onderzoek vraagt on geveer tien weken. De oogst van de suikerbieten is ook weer haast voor bij. Het gehalte is de laatste weken flink gestegen, zodat verschillende telers een gemiddelde van 16 wel zullen halen. De laat gerooide percelen, vnl. die waar weinig vergelingsziekte in voorkwam, hebben eveneens nog veel gedaan aan het wortelgewiCht. Wij verwachten de kg- opbrengst voor ons gewest toch wel wat boven de 45 ton per ha te zien uitkomen. De oogst van dit gewas en ook van de andere rooivruchten, aardappelen en uien, heeft dit jaar geen enkel probleem gegeven. Dit is ten op zichte van vorig jaar wel van het ene uiterste naar het andere. Daar heeft niemand echter iets op tegen! De werkzaamheden op het veld zijn ook in WALCHE REN bijzonder vlot verlopen in de afgelopen maand. Dank zij de gunstige weersomstandigheden kon een ach terstand in de werkzaamheden aan het begin van okto- vrij hoge kosten, is zeer zeker een nadere discussie in de a.s winter waard! Het wintervoor ploegen vordert zeer goed. Hier en daar gaat het door de droogte wel extra kracht kosten om de grond voldoende gekeerd te krijgen. Met dit dro; ge weer krijgt de struktuur in ieder geval weer de kans zich van de problemen van 1974 te herstellen. Het ziet er echter naar uit dat vele bedrijven vroeg met de veld- werkzaamheden klaar zullen zijn. Er kan dan de nodige aandacht worden besteed aan de verzorging van eind- drainage, sloten, werktuigen, gebouwen en erf. Verder worden ook de kansen op een beter vergaderbezoek daardoor vergroot. ber worden omgezet in een voorsprong aan het eind van die maand. Wanneer we de weersomstandigheden van oktober op schoolse wijze zouden beoordelen, dan is het zeker een tien met een griffel De regen'hoeveelheid be droeg in onze omgeving 21V* mm. Bovendien was het vele dagen zeer aangenaam herfstweer. De oogst van de produkten is, op de suikerbieten na, weer vrijwel klaargekomen. Op veel bedrijven worden deze week de laatste bieten gerooid, terwijl anderen het rooien van het laatste k .vantum nog wel wat zullen uitstellen. Het afleveren of afhalen van de bieten zal toch duren tot omstreeks half december. Bij het optreden van vorst zal onze eerste zorg zijn het vorst-vrij-bewaren van de bieten. We hebben wel begrepen dat de bieten- verwerkende industrie geen bevroren bietn meer zal accepteren. Naast de oogstwerkzaamheden is er ook veel werk verzet wat betreft de grondbewerking en de inzaai van wintertarwe. Eind oktober is zeker al ruim de helft van de oppervlakte bouwland op wintervoor gelegd en 80 van de te rooien oppervlakte wintertarwe gezaaid. Dit allemaal onder gunstige omstandigheden. Vermoedelijk zal wel een gedeelte van de wintertarwe onvoldoende vocht hebben om te kiemen. Mogelijk zal dit op diverse percelen tot een onregelmatige opkomst leiden. Het ploegen kost veel energie. De ondergrond blijkt op veel percelen bijzonder taai te zijn. Het kost wel een flinke slok dieselolie meer, maar dat is toch minder be zwaarlijk dan met veel slippende wielen te moeten wer ken! Naast het gewone werk, kan ook nog veel andere werk worden uitgevoerd. In het kader van de subsidie regeling worden op verschillende bedrijven kavelaanpas- singswerkzaamheden en nieuwe drainage-aanleg uitge voerd. Het is van grote waarde wanneer dit onder droge omstandigheden kan plaats vinden Ook het strooien van schuimaarde en kalimeststoffen vindt op diverse bedrijven nog plaats. ,Jk heb het nog drukker dan anders, want je kunt verschillende werkzaamheden waar je normaal niet aan toekomt, nu ook uitvoeren", zei dezer dagen een collega. Al met al hebben we goede hoop dat het veldwerk vroeg klaar zal zijn, zodat er een flinke portie tijd be schikbaar is voor werk op en rond het bedrijf, zoals onderhoudswerkzaamheden. Daarnaast zal men mogelijk ook wat gemakkelijker tot vergaderbezoek komen. Zowel regionale als plaatselijke instanties zijn bezig zich te be zinnen op het winterprogramma. Hopelijk komen er zo weinig mogelijk doublures voor, wat vergaderdata en on derwerpen betreft. De vereniging voor bedrijfsvoorlich ting „Walcheren" wil in december a.s. een avondverga dering wijden aan de aardappelteelt en alles wat er mee samenhangt. In januari zal men dit doen voor de uien- teelt, eveneens op een avond. De jaarvergadering is weer, zoals gewoonlijk, gepland in februari. De minister van Landbouw heeft een „Commissie voor de herziening van het Meerjarenplan 19721976 voor het Landbouwkundig Onderzoek" ingesteld. Als voorzit ter, tevens lid, van de uit 28 leden bestaande commissie zal fungeren dr. ir. G. de Bakker, direkteur Landbouw kundig Onderzoek van het ministerie van landbouw en visserij.. De Commissie heeft tot taak al het nodige te verrich ten voor samenstelling van „Meerjarenvisie 1977—1981 voor het Landbouwkundig- en Visserij onderzoek, ressor terende onder het ministerie van landbouw en visserij" Hierbij zal rekening worden gehouden met bestaande en zich ontwikkelende visies in de landbouw, de bos bouw, de landinrichting enz, alsmede in het wetenschaps beleid. Ook zal de Commissie daarbij acht geven op on derwerpen en ontwikkelingen, die met deze terreinen in relatie staan, en op algemeen-maatschappelijke verande ringen die van invloed kunnen zijn. Het rapport zal vóór eind 1976 gereed moeten zijn. AKKERBOUW EEN GOEDE VADER geeft zijn zoon tijdig een kans om zelfstandig boer te worden. Door steeds maar uit te stel len, gaan de jaren voorbij en krijgt de zoon zijn kans niet om zelfstandig te worden. Stel deze belangrijke zaak niet uit, maar sta uw zoon met RAAD en DAAD ter zijde. MECHANISATIE voor het bereiken van kwaliteitsver betering en arbeidsverlichting is een kous apart. Door de aanschaf van grote machines en onvoldoende benutte ka- paciteit kan de mechanisatie een nadeel worden door de vaak veel te hoge kosten per hectare. Vooral machine- liefhebbers lopen gemakkelijk in deze val. ER ZIJN NOG STEEDS AKKERBOUWERS met een heel goede auto en soms een schandalig slechte ploeg. Dit is onbegrijpelijk, want de ploeg moet de autokosten ver dienen en de beste ploeg is nog maar net goed genoeg voor uw bedrijf. Bezuinigen op uw ploeg is wel heel verkeerd. DOOR WINTERTARWERASSEN, die vatbaar zijn voor gele roest, laat te zaaien b.v. in december, wordt de kans op opbrengstderving beslist kleiner. Vooral de vroeg ge zaaide percelen ondervinden de meeste schade van de gele roest. VEEHOUDERIJ HET AFKALVEN VAN KOEIEN is een belangrijke ge beurtenis i.v.m. de gezondheid van de dieren. Moeilijk heden met nageboorten en witvuilen zijn dikwijls een ge volg van fouten gemaakt bij het afkalven. Deze hebben veel invloed op het wel of niet opnieuw drachtig kunnen krijgen van de koe. ONTSMET VOOR HET AFKALVEN de achterstellen van de dieren met een 2 %-citopogeem oplossing. Alle voorwerpen gebruikt bij het afkalven ontsmetten met DE BESTE BEWAARTEMPERATUUR voor knolselde rij is 1 h 2 gr. C. Deze temperatuur is niet eenvoudig te bereiken. Zeker niet zonder mechanische koeling. Voor partijen die lang bewaard moeten worden, is mechanische koeling de enige manier om de verliezen laag te houden. halamld. Pas hulp bieden bij het kalven als het snuitje zichtbaar wordt. Moeilijk afkalven is dikwijls een gevolg van te goede konditie. Houdt de dieren tot 23 dagen na het afkalven apart om besmetting door witvuilen te voor komen. ALS WE DE VERSLAGEN van de melkkontrole bekij ken, komen zeer grote verschillen voor. Op de ene stal tot de andere komen verschillen voor tot 1.000,melkgeld per koe. Dit is een gevolg van produktie-aanleg én van de voeding. Als de produktie bij u onder de 5.000 kg per koe blijft, is het hoog tyd dat u zich afvraagt waar dit aan ligt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1975 | | pagina 6